00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان روش‌های محاسباتی مونت‌کارلو

دوره‌های رایگان
9 جلسه
95٪ (173 رای)

روش‌های محاسباتی مونت‌کارلو یک روش محاسباتی براساس تولید اعداد تصادفی، تئوری احتمالات و قانون اعداد تصادفی تعداد بالا برای سیستم‌های اِرگادیک است. در این روش، ابتدا اعداد تصادفی یکتا براساس یک الگوریتم تولید اعداد تصادفی خاص، تولید می­‌شوند و از این اعداد طوری استفاده می‌­شود تا بتوان المان­‌های مختلف محاسباتی را تخمین زد. مزایای روش مونت کارلو، راحتی کدنویسی و مناسب بودن برای مسائل تصادفی است و عیب آن، زمان محاسباتی بالاتر و کم‌ بودن دوره‌­های آموزشی و کورس­‌های کاربردی دانشگاه به‌خصوص به‌صورت آنلاین است. روش مونت‌کارلو در مسائل مختلف مهندسی و فیزیکی مانند: مکانیک سیالات، انتقال حرارت، علوم نانو، دینامیک گازهای رقیق، انرژی­‌های تجدیدپذیر، رباتیک، پردازش تصویر، تشعشع حرارتی، مسائل محیط زیستی، علوم بایو، گرفیک کامپیوتری، هوش مصنوعی، طراحی بازی‌­ها و حتی علوم اقتصادی، بازار سهام و فلسفه، گسترش داده شده‌است.

در ابتدای دوره، مفاهیم حساب تصادفی، مکانیک استوکستیک و زنجیره مارکوف مطرح شده و سپس معادلات دیفرانسیل استوکستیک و ازجمله نویز سفید معرفی می­‌شوند. در سایر جلسات، نحوه توسعه‌ی روش عددی مونت‌کارلو برای محاسبه‌ی انتگرال‌­های عددی، محاسبه‌ی ریشه توابع، حل معادلات دیفرانسیل معمولی و معادلات دیفرانسیل نسبی از نوع مقدار اولیه و مقدار مرزی بیان شده‌­اند. همچنین تأکید بیشتری روی توسعه‌ی روش مونت‌کارلو برای حل معادله گرما و نیز محاسبه‌ی ضریب دید یا ضریب شکل در تشعشع حرارتی بوده‌است. نحوه‌ی ارائه درس به گونه‌ای است که برای همه علاقه‌­مندان از مقاطع کارشناسی تا دکتری مناسب است. پیش­‌نیاز این درس تنها آشنایی با المان­‌های ریاضی مثل انتگرال و معادلات دیفرانسیل است. برخی از جلسات مثل ریشه­‌یابی، نیاز به هیچ پیش‌نیازی نداشته و حتی برای دانش‌آموزان دبیرستانی هم می‌­تواند جذاب باشد. 

رویکرد درس، تدریس کاربردی روش مونت‌کارلو است. سعی برآن بوده پیچیدگی­‌های ریاضی، به ساده‌­ترین شکل ممکن در راستای رویکرد بیان شده، ارائه شوند. به گونه­­‌ای که بیننده وسوسه شود تا بدون تردید به کامپیوتر خود مراجعه کرده و در کمال لذت این روش را در قالب کد­های محاسباتی پیاده‌سازی کند. علاوه بر مطالب بیان شده در دوره، الگوریتم‌­های مختلف تولید اعداد تصادفی و نیز توسعه روش مونت‌کارلو در حل دستگاه معادلات جبری، حل عددی معالات دیفرانسیل نسبی هایپربولیک، پیش­‌بینی رفتار جریان آشفته سیال، روش مونت‌کارلوی کوانتومی و حل معادله‌ی فونون بولتزمن برای بررسی انتقال حرارت در ابعاد نانو و دینامیک گازهای رقیق نیز قابل بیان هستند. سعی برآن است که این مطالب، به تدریج در آینده به مباحث دوره افزوده شود.    

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان روش‌های محاسباتی مونت‌کارلو

استاد دوره
جعفر غضنفریان جعفر غضنفریان

دکتر جعفر غضنفریان دانشیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه زنجان در گرایش حرارت و سیالات است. مدرک دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی خود را به ترتیب از دانشگاه صنعتی امیرکبیر (1380)، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (1386) و دانشگاه تهران (1384) اخذ کرده‌است. او سرپرست آزمایشگاه‌­های "مکانیک سیالات تجربی" و "دینامیک سیالات محاسباتی" است و زمینه­‌های تحقیقاتی وی شامل مسائل با مرز متحرک و سطح آزاد، انرژی‌های تجدیدپذیر و انتقال حرارت در محیط های بایو و نانو است. او ورودی استعداد درخشان دوره کارشناسی و رتبه اول و فارغ‌التحصیل ممتاز دوره­‌های کارشناسی ارشد و دکتری بوده‌است و برنده جایزه‌ی دکتر کاظمی آشتیانی برای استادیاران جوان و نیز سایر جوایز و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان است.

درباره برگزارکننده
دانشگاه زنجان دانشگاه زنجان

نظرات  (1 نظر)

کاربر مکتب‌خونه
04:12 - 1399/11/18
کاربر‌ سایت
خوب مسلط است

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟