00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان علوم (فیزیک) پایه اول دبیرستان (نظام قدیم)

دوره‌های رایگان
32 جلسه
97٪ (43 رای)

آموزش علوم فیزیک پایه نهم یکی از شیرین ترین مباحث آموزشی برای اساتید و معلمان است و اگر دانش آموزان بتوانند با تمرکز و علاقه ی کافی و همچنین آموزش های صحیح این دروس را فرا گیرند برای آنان هم درسی شیرین و لذت بخش خواهد بود.

مربیان و برنامه‌ریزان درسی و آموزشی وظیفه سنگینی برعهده دارند. زیرا باید در فرایند تعلیم‌وتربیت بکوشند تا برنامه‌های تربیتی را براساس نیازهای جامعه طراحی کنند.

در برنامه‌های آموزش جدید علوم فیزیک پایه نهم، استفاده از روش‌های تدریس مبتنی بر فرآیند حل مسئله و مهارت‌های تفکر نسبت به گذشته اهمیت بیشتری یافته است. براساس این دیدگاه، برنامه‌ریزان در محتوای برنامه درسی به طرح موقعیت‌های حل مسئله می‌پردازند. در این موقعیت‌ها دانش‌آموزان راهنمایی می‌شوند تا در مسیر حل مسئله، به دانش‌ها، مهارت‌ها و نگرش‌های تازه دست‌یابند 

الگوی طراحی آموزشی مریل (نظریه نمایش اجزا) از جمله الگوهای برگرفته از روان‌شناسی شناختی است که در طراحی و تدوین کتاب‌های درسی پایه، مانند علوم فیزیک، شیمی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این الگو با توجه به نوع موضوع سطح عملکرد جداگانه‌ای منظور می‌شود. در واقع این مدل چگونگی ترکیب کوچک‌ترین اجزا آموزشی و شکل گرفتن این اجزا براساس اهداف آموزشی را مورد بررسی قرار می‌دهد. 

البته تحلیل محتوای یک کتاب درسی تنها به معنای تحلیل متن و نوشتار کتاب نیست بلکه تحلیل می‌تواند سایر اجزای کتاب همچون تصاویر، جداول، پرسش‌ها، فعالیت‌ها و... را نیز دربرگیرد (ستریج‌بوس، مارتنز، پرینز و جوچمز).

فیزیک در کتاب ‌های علوم تجربی دوره متوسطه اول

در نظام آموزشی ایران آشنایی دانش‌آموزان با فیزیک از همان پایه اول دبستان و در درس علوم تجربی آغاز می‌شود، و در پایه‌های بعدی همراه با توسعه ساخت‌شناختی دانش‌آموزان از علوم تجربی و افزایش توانایی خواندن و نوشتن و همین‌طور حساب کردن، آموزش علم فیزیک با عمق بخشیدن به محتوای متون مربوط به این علم، تکرار می‌شود و توسعه می‌یابد.

روش ‌های ارائه و ارزشیابی آموزش‌ علوم فیزیک پایه نهم کدام ‌اند؟

الگوی طراحی مریل چهار روش را در ارائه و ارزشیابی آموزش پیشنهاد می‌کند که برای به حداکثر رساندن کارایی مفیدند.

مریل برای اولین ‌بار سطوح عملکرد مورد انتظار از دانش‌آموز در پایان آموزش را به سه سطح تقسیم می‌کند. او معتقد است که این سطوح در عین اینکه همه عملکرد هستند از نظر کاری که فراگیر باید برای نمایش یادگیری آن‌ها انجام دهد و فعالیت ذهنی که لازمه یادگیری هر یک از آن‌هاست شرایط مختلف دارند. سه نوع عملکرد مریل عبارت‌اند از: یادآوری، کاربرد یا به کار بستن و یافتن یا کشف و ابداع. مریل معتقد است که هر متنی که محتوای آموزشی را تشکیل می‌دهد، تنها شامل چهار عنصر اصلی حقایق، مفاهیم، روش کار و اصول یا قوانین است.

در این دوره آموزش علوم فیزیک پایه نهم سعی شده است به دو پرسش برگرفته از الگوی تحلیل محتوی مریل است، پاسخ داده شود.

* محتوای بخش فیزیک در کتاب علوم تجربی دوره اول متوسطه بیشتر به ایجاد و توسعه چه نوع دانش و محتوایی (یادآوری، کاربرد، کشف و ابداع) در یادگیرندگان توجه دارد؟

* محتوای بخش فیزیک درکتاب علوم تجربی دوره اول متوسطه بیشتر با هدف ایجاد کدام یک از سطوح عملکرد (یادآوری، کاربرد، کشف و ابداع) طراحی شده است؟

علوم فیزیک پایه نهم یکی از زیباترین و مهم ترین و پر کاربردترین دروس دوره متوسطه اول است. لذا این درس به عنوان درس کلیدی و حائز اهمیت، مورد توجه ویژه نظام آموزشی و نیز دانش آموزان خواهد بود. همچنین از آن جایی که این درس به عنوان پایه‌ای برای درس فیزیک دوره متوسطه دوم است، لذا ضرورت دارد به عنوان یک نقطه هدف مورد توجه خاص قرار گیرد. لذا برای رسیدن به این هدف باید از تمام ابزارها و روش های آموزشی بهره کافی را برد. به همین جهت سعی بر آن داریم که با شیوه های نوین آموزشی به این امر مهم بپردازیم.

شروع درس شیرین فیزیک از سال اول دبیرستان است.امیدوارم که باتلاش و پشتکار این درس رو خیلی خوب یاد یگیرید و از فرصتی که در این سال برای خواندن این مبحث دارید استفاده لازم رو ببرید چون در این سال مباحث سبک و به راحتی قابل درک هست و اگر یادگیری خوب باشد یک زمینه عالی برای عشق ورزیدن و با علاقه خواندن کتاب فیزیک می­شود.

در فراگیری و آموزش علوم فیزیک پایه نهم سعی شده نکات و مباحث این درس به زبانی آسان و قابل درک برای شما عزیزان بیان شود.

 

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان علوم (فیزیک) پایه اول دبیرستان (نظام قدیم)

فصل دوم: دما و گرما
00:48 ساعت
00:48
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  
فصل پنجم: شکست نور
00:55 ساعت
00:55
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
نمایش جلسات فصل  
مدرس دوره
پیراژ خرمشاهی

نظرات 

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل دوم: دما و گرما
00:48 ساعت
00:48
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  
فصل پنجم: شکست نور
00:55 ساعت
00:55
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
نمایش جلسات فصل