×
ribbon

آموزش رایگان فیزیک دوم دبیرستان (نظام قدیم)

گسترش دانش فیزیک تأثیر زیادی بر زندگی ما داشته است. مطالعه هر بخش از جهان مادی پیرامون ما، چه کوچک چه بزرگ، چه جاندار چه بی جان، بدون دانش فیزیک میسر نیست. بخشی از دنیای ... ادامه

ارائه دهنده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
احسان غلامی
 98% (244 رای)
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  42 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  9 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان فیزیک دوم دبیرستان (نظام قدیم)

فصل اول: فیزیک و اندازه‌گیری

درباره دوره

گسترش دانش فیزیک تأثیر زیادی بر زندگی ما داشته است. مطالعه هر بخش از جهان مادی پیرامون ما، چه کوچک چه بزرگ، چه جاندار چه بی جان، بدون دانش فیزیک میسر نیست. بخشی از دنیای فیزیک در فیزیک دوم دبیرستان خلاصه شده است. شما با فراگیری فیزیک دوم دبیرستان  می‌آموزید که چگونه: مشاهده کنید، بررسی کنید، آزمایش انجام دهید و نتایج آزمایش‌ها را به صورت مناسب ثبت کنید. فراگیری دانش فیزیک توانایی شما را در انطباق با فناوری در حال تغییر عصر حاضر افزایش می‌دهد. فیزیک به معنای طبیعت و ماهیّت است.  واژه  فیزیک برگرفته از واژه  باستانی یونانی است که تاریخ مدون علم را نشان می‌دهد، فیلسوفان آسیای صغیر در سده  هفتم قبل از میلاد مسیح نخستین کسانی بودند که پرسش‌هایی درباره طبیعت مطرح ساختند.

اندیشه‌های علمی این فیلسوفان در سده پنجم قبل از میلاد در یونان و پس از آن در مناطقی مانند مقدونیه، سوریه، مصر و … به ویژه در شهر اسکندریه پی‎گیری شد. کارهای ارشمیدس )متولد سال 287 قبل از میلاد مسیح( به همین دوره مربوط می‎شود. روش ارشمیدس به روش‎های علمی امروزه نزدیک بود. پس از ظهور و گسترش اسلام، دانشمندان کشورهای اسلامی مانند ابوریحان بیرونی، ابن هیثم، خواجه نصیر الدین طوسی، ابن سینا و بسیاری دیگر در زمینه‌های نجوم، اپتیک و مکانیک علم فیزیک را گسترش دادند که بعدها بخشی از این نتایج پایه ای برای کارهای گالیله و دیگران شد.

گالیله ضمن بررسی حرکت اجسام روی سطح شیبدار که در فیزیک دوم دبیرستان به آن اشاره شده است به اندازه گیری کمیت‌هایی مانند جرم جسم، زمان حرکت و طول مسیر پرداخت. او سعی کرد رابطه‌ای بین این اندازه‌ها بیابد و نتیجه را به صورت ریاضی بیان کند. در روش‌های علمی امروزی نیز دانشمندان در جستجوی روابط ریاضی‌ هستند که نتایج اندازه گیری‌ها را به هم مربوط می‌کنند.

کارشناسان فیزیک یا در شاخه‌های تخصصی فیزیک مانند اختر فیزیک، فیزیک هسته ای، نورشناسی، فیزیک اتمی، لیزر و … فعالیت دارند یا در شاخه‌های مرتبط مانند فیزیک پزشکی، شیمی فیزیک، هواشناسی، ژئوفیزیک، مخابرات و … مشغول به کار هستند.

فیزیک، علمی تجربی و حاصل تلاش انسان برای درک دنیای اطراف است این علم دانشی آزمودنی است که نمونه از آن را می‌توان در کتاب فیزیک دوم دبیرستان یافت، که می‌تواند با مشاهده پدیده‌های جدید دستخوش تغییر شود به عبارت دیگر در فیزیک هیچ نظریه‌ای به عنوان حقیقت پایانی و نمایی وجود ندارد، پرورش علمی دانش آموزان و برخوردار شدن آنان از سواد علمی فناورانه از لازمه‌های زندگی سالم و موفقیت آمیز در جهان امروز است. به دنبال تحولات سریع در علم و فناوری، شیوه‌های زندگی نیز دچار تغییر زیادی شده است این امر سبب می‌شود تا نیازهای فردای دانش آموزان در زمینه علم و فناوری برای برنامه‌ریزان آموزشی، به طور کامل آشکار نباشد به همین دلیل شیوه‌های آموزش فیزیک دوم دبیرستان در مجموعه مکتب‌خونه نیز به تبع نیازهای جدید، تغییرات چشمگیری داشته است.

در شیوه‌های نوین آموزش برای درس فیزیک دوم دبیرستان توسط مجموعه مکتب خونه، تلاش زیادی می‌شود تا دانش آموز، چگونگی آموختن را بیاموزد و مهارت برخورد با یک پدیده و پیمودن مراحلی را که منجر به شناسایی آن پدیده می‌شود، فراگیرد. در کتاب‌های درسی فیزیک تلاش شده است، دانش آموز در تولید مفاهیم درسی نقش فعالی داشته باشد قسمتی از نقش ما در آموزش این درس، طرح مناسب موضوع‌های درسی و سپس راهنمایی دانش آموزان برای باز کشف مفاهیم مربوط به موضوع‌های مطرح شده است با توجه به این که یکی از موضوعات مورد تأکید در این کتاب، فعال بودن دانش آموزان و نقش داشتن آنها در تولید مفاهیم است، در مجموعه مکتب خونه تلاش شده است تا در تولید و تدوین ویدیو آموزشی درس فیزیک دوم دبیرستان از توضیحات اضافی که موجب گیج شدن دانش آموزان می‌شود پرهیز گردد تا سبب رشد عقلی و مهارتی دانش آموزان شود که این موضوع خود یکی از هدف‌های اصلی آموزش در دوره‌های عمومی و متوسطه است.

سرفصل‌های آموزشی در درس فیزیک دوم دبیرستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. اندازه گیری و کمیت‌های فیزیکی

2. حرکت در خط راست

 مکان و جا‌به‌جایی، سرعت متوسط و سرعت لحظه‌ای، حرکت یکنواخت، شتاب متوسط و شتاب لحظه ای، حرکت با شتاب ثابت

3. دینامیک

نیرو، قانون‌های نیوتن درباره حرکت، معرفی چند نیروی خاص، استفاده از قانون نیوتن درباره حرکت

4. کار و انرژی

کار، رابطه کار و انرژی جنبشی، رابطه کار و انرژی پتانسیل، پایستگی انرژی مکانیکی، توان

5. ویژگی‌های ماده

حالت‌های مختلف ماده، چگالی، نیروهای چسبندگی، کشش سطحی، نیروهای چسبندگی سطحی، مویینگی، فشار، محاسبه فشار در مایع ها، فشار هوا، محاسبه فشار در مایع ها، فشار در گازها

6. گرما و قانون گازها

دما،انرژی درونی و گرما، حالت‌های ماده، اثر تغییر دما بر طول و حجم جسم ها، انتقال گرما، قانون گازها

در مجموعه مکتب خونه تلاش ما بر این است که بتوانیم در آموزش درس فیزیک دوم دبیرستان به صورت ساده و کاربردی بهترین عملکرد را داشته باشیم. و همچنین شما بتوانید با دیدن ویدیو آموزشی تهیه شده به یادگیری ساده و روان این کتاب دست پیدا کنید.

درباره استاد

احسان غلامی

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
1400-02-10
دانشجوی دوره
می‌شه همین طور آدامه بدین
محسن رمضانی 1399-11-09
دانشجوی دوره
ممنون واقعا آموزش عالی بود تشکر می کنم از استاد گرامی وکادر مکتب خونه
1399-09-02
دانشجوی دوره
دمتون گرم سلطلنید خیلی محشره من تو این کرونایی فیزک رو هیچی نفهمیده بودم ولی الان فولم

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.
poster
  
برگزار کننده:  مکتب‌خونه
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  42 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  9 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)