00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان هندسه دوم دبیرستان (نظام قدیم)

دوره‌های رایگان
39 جلسه
100٪ (39 رای)

 در این مجموعه از آموزش هندسه پایه دهم ابتدا توضیحی از علم هندسه و سپس آموزش ها برای شما علاقه مندان بیان شده است.

هندسه به فارسی یعنی: اندازه - (به یونانی: γεωμετρία)؛ ژئو «زمین»، متریا «اندازه‌گیری») شاخه‌ای از ریاضیات است که با شکل، اندازه، موقعیت نسبی اشکال و ویژگی‌های فضا سروکار دارد. ریاضیدانی که در شاخه ی هندسه کار می‌کند هندسه‌دان نامیده می‌شود. هندسه به‌طور مستقلی در پاره‌ای از تمدن‌های اولیه به شکل بدنه‌ای از دانش عملی در مورد طول، مساحت و حجم ظهور کرد و پایه‌ریزی آن به عنوان یک دانش رسمی ریاضی در زمان تالس (قرن ششم پیش از میلاد) در غرب آغاز شد. در قرن سوم پیش از میلاد، هندسه توسط اقلیدس به شکل اصل موضوعی درآمده بود و کار اقلیدس (هندسه اقلیدسی) استانداردی را پایه‌ریزی نمود که قرن‌ها دنبال شد. ارشمیدس روش‌های هوشمندانه‌ای برای محاسبه ی مساحت و حجم ارائه داد که در بسیاری موارد پیش‌رو حساب انتگرال جدید محسوب می‌شوند. دانش اخترشناسی و به ویژه نگاشتن مکان ستاره‌ها و سیاره‌ها روی کره آسمان و توصیف رابطهی بین حرکت اجسام آسمانی تا هزار و پانصد سال بعد منشا بسیاری از پرسش‌های هندسی بود. هر دوی هندسه و اخترشناسی در دنیای کلاسیک بخشی از کوادریویم بودند که خود زیرمجموعه‌ای از علوم مقدماتی هفتگانه بود که یادگیری آن‌ها برای هر شهروند آزادی ضروری می‌نمود.

ما در آموزش علم هندسه پایه دهم سعی کرده ایم به شما عزیزان یاد دهیم که چگونه هندسه بخوانیم؟

معمولاً دانش‌آموزان، بخصوص دانش‌آموزهای قوی‌تر، در هندسه مشکل دارند. خیلی از آن‌ها اتحاد و تابع و معادله و نامعادله و هر فصلی را به خوبی یاد می‌گیرند، تمرین می‌کنند و به تسلط می‌رسند. اما در هندسه اصلاً این‌طور نیستند. هر کاری می‌کنند، الگوی ثابتی پیدا نمی‌کنند. ظاهراً هندسه، همیشه به مقداری خلاقیت (که دراین‌جا مزاحم ماست) نیاز دارد.

اگر این مشکلات را دارید، به شما تبریک می‌گویم؛ وجود این مشکلات نشانة آن است که آمادگی یادگیری هندسه را دارید. این‌ها مشکلات دانش‌آموزان قوی و باهوش هستند، نه مشکلات همه.

**معمولاً درس هندسه دو چالش اصلی دارد. چه بخوانیم و چطور مسائل را حل کنیم؟ جواب خیلی ساده است. ما در آموزش علم هندسه پایه دهم نکاتی را بیان می­کنیم تا در درس هندسه پیشرفت و ترقی داشته باشید.

کافی است 5 مرحله زیر را به ترتیب انجام دهید:

*قدم اول: درسنامه پیش‌نیازها را بخوانیم و تمرین کنیم.

*قدم دوم: طبقه‌بندی کنید.

برخلاف بقیه بخش‌های ریاضی، در هندسه طبقه‌بندی کردن مسائل و قضایا یک ضرورت است. یعنی طبقه‌بندی فصلی خودش به تنهایی کاری نمی‌کند. باید فهرستی از قضیه‌ها و تیپ‌های شبیه به هم آماده کنید و این کار را بر مبنای آموزش و نیازی که خودتان دارید انجام دهید.

* قدم سوم: در هندسه، مسائل را منظم حل کنید.

در هندسه حتماً باید از مسائل ساده به دشوار حرکت کنیم. رشد ناگهانی در هندسه، موقت است. باید مسائل را منظم حل کنید. مثلاً به جای این‌که 30 تا تست مختلف بزنید، 20 تا را انتخاب کنید و دو بار پشت سر هم حل کنید.

بعد از این‌که سوال‌ها را حل کردید باید در دفتری که برای مرتب کردن تیپ‌های مختلف تهیه کردید، نمونه مسائل پرتکرار را قرار دهید. بهتر است حین پاکنویس کردن سؤال‌ها کمی صورت مسئله را عوض کنید: مثلاً اعداد را تغییر دهید یا جای یکی از معلومات را با یکی از مجهول‌ها جابه‌جا کنید.

* قدم چهارم: دسته‌بندی مسئله‌ها

هندسه‌دان بزرگ معاصر ما، ژ.اونه، درباره دسته‌بندی مسائل هندسی حرف بسیار جالبی می‌زند:

«یک مسئله هندسه یا ساده است، یا از کنار هم قرار دادن چند مسئله ساده به وجود آمده است» البته همه مشکل در همین قسمت دوم است.

خوشبختانه برای کنکور به سادگی می‌توانید به یک دسته‌بندی خوب برسید. متخصصین ما در آموزش علم هندسه پایه دهم مسائل و کتاب هندسه را به صورت زیر دسته بندی کرده اند:

1- مسائل مربوط به طول و پاره‌خط:

این مسائل معمولاً به کمک قضیه‌های زیر حل می‌شوند: (به‌ترتیب اهمیت می‌نویسیم)

الف: قضیة فیثاغورس- مسلماً بهتر است قضیة کسینوس‌ها و حالت‌های خاص آن را بدانید.

ب: اگر میانه دیدید، امتداد دهید. اگر ارتفاع دیدید، سراغ مساحت بروید. اگر نیمساز مشاهده کردید، سراغ همان قضیه‌ای بروید که هر نیمساز ضلع مقابلش را به نسبت دو ضلع مجاورش تقسیم می‌کند.

* قدم پنجم: اولین کار

در هندسه شجاع باشید. شروع هندسه خیلی سخت‌تر از ادامه دادن آن است. زیرا همان اول کار با کلی قضیه وارد می‌شود، اما در ادامه مطالب به االگوهای ثابت و مشخص می‌رسند. بعد از هر بار تمرین، نوشتن یک جدول از قضیه‌هایی که استفاده کردید، حسابی کارتان را راه می‌اندازد.

اگر بخواهم نمره بدهم، هندسه در آغاز دشواری 10 دارد، بعد از مدتی و در ادامه دشواری آن به 5 می‌رسد و از یک جایی به بعد تبدیل به نقطه قوت می‌شود. این درس بیش‌ از هر چیز به جرأت شروع کردن نیاز دارد. از این به بعد هم با قضایا و نکات جالبی در خدمتتان هستم.

بعد از گذراندن این دوره ی آموزشی علم هندسه پایه دهم شما می­توانید به راحتی مسائل هندسه را حل کنید.

 

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان هندسه دوم دبیرستان (نظام قدیم)

مدرس دوره
امیر بغدادی

نظرات 

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟