00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان هندسه دوم دبیرستان (نظام قدیم)

دوره‌های رایگان
39 جلسه
100٪ (122 رای)

هندسه دوم دبیرستان زیرشاخه‌ای از علم ریاضییات است. ریاضی تنها به عنوان یک موضوع درسی دارای اهداف محدود، مطرح نیست. بسیاری از محقّقان بر این باورند که ریاضی، جریان طبیعی تفکّر بشری و به قول گالیله، زبان فهمیدن هستی است.

از همان زمانی که کودک با شعف الگوی ساده‌ای را در حین بازی تشخیص‌ می‌دهد و بعد از مشاهده‌ی اشیاء در مورد چگونگی عملکرد آن‌ها حدس‌هایی ‌می‌زند، در واقع به شیوه‌ای طبیعی به نخستین تجربه‌های خود از درک ریاضی دست ‌می‌یابد. در ادامه‌ی کسب این تجربه ها، علم هندسه و پیروی آن هندسه دوم دبیرستان به عنوان ابزاری برای درک و توصیفِ فضایی که در آن قرار گرفته‌ایم، شاید شهودی ترین، ملموس‌ترین و واقعی‌ترین قسمت ریاضی باشد، و این تنها یک جلوه از درس هندسه دوم دبیرستان است. بواقع، به دلیل جنبه‌های چندگانه‌ی هندسه، ریاضیدان‌ها و آموزشگران ریاضی، به اتّفاق آرا، شروعِ آموزش هندسه از سال‌های کودکی و ادامه‌ی آن را به شکلی متناسب، در تمام طولِ برنامه‌ی درسی ریاضی ضروری ‌می‌دانند دورنمای درس هندسه برای قرن بیست و یکم، در یک جمع بندی کلّی‌می توان گفت: هندسه علم شناخت دنیایی است که در آن زندگی‌می کنیم؛ هندسه روش نمایش مفاهیم و فرآیندهای شاخه‌ی مختلف ریاضی و علوم است؛ هندسه نقطه‌‌‌ی تلاقی بین ریاضی به عنوان یک علم مجرد و ریاضی به عنوان یک علم تجربی، شهودی است؛ هندسه مدل سازِ پدیده‌های طبیعی است؛ هندسه تمثیلی برای یاد دادن و یاد گرفتنِ استدلال استنتاجی است؛ هندسه وسیله‌ای مؤثر و مفید در ارائه کاربردهای بدیع و خلاق است. بنابراین با توجّه به وسعت هندسه و توانایی‌هایی که‌می تواند در افراد ایجاد کند که بخش کوچکی از آن در کتاب هندسه دوم دبیرستان آمده است، یادگیری آن به عنوان یکی از قسمت‌های اصلی ریاضی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. به گفته ژان دیو دونه، امروزه هندسه با بیرون آمدن از حصار تنگ و سنّتی خود، قدرت‌های پنهان و تنوّع و قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری خارق العاده خود را آشکار کرده است، و کم کم به صورت یکی از پُر استفاده ترین و جهانی ترین ابزارها در تمام قسمت‌های ریاضی درمی آید.

با توجه به شیوه سنتی آموزش درس هندسه

دانش آموزان با هر نوع توانایی در درک ریاضی باید بتوانند به مسائل در ذهن خود پاسخ دهند، همچنین هم سطح سازی در آموزش این درس باعث شده تا درک این به آسانی صورت پذیرد.

به همین دلیل، توجّه پایه‌ای در مکتب خونه در تدوین ویدیو آموزشی هندسه دوم دبیرستان، ایجاد فرصت‌های یادگیری برای تمام دانش آموزان را فراهم آورده است. به اعتقاد ما، باید این توانایی‌ها پرورش یابند تا دانش آموزان بتوانند با کشف، حدسیّه سازی، استدلال منطقی و استفاده از روش‌های گوناگون، به حل مسائلِ از قبل پیش بینی نشده بپردازند. برای آموزش درس هندسه نیاز است تا دانش آموزان در ابتدا با برخی از موضوعات آشنایی پیدا کنند تا ضمینه‌ای باشد برای آموزش‌های بیشتر با درصد سختی بالاتر که ما در اصول تولید فایل ویدیویی رعایت کرده ایم.

سر فصل‌های آموزش ویدیویی هندسه دوم دبیرستان عبارت اند از:

1. هندسه و استدلال 

استدلال در هندسه، مثلث‌های همنشت، مثلث متساوی الساقین، خم ساده و چند ضلعی و متواضی الاضلاع

2. مساحت و قضیه‌ی فیثاغورس

شامل همین دو بخش است که به صورت کامل توضیح داده شده است.

3. تشابه

نسبت و تناسب، قضیه‌ی تالس، مثلث‌های متشابه، پاره خط‌های متناسب در دو مثلث متشابه، محیط و مساحت شکل‌های متشابه

4. شکل‌های فضایی

خط و صفحه در فضا، مکعب مستطیل، منشور و استوانه، اصل کاوالیری، حجم منشور و استوانه، هرم و مخروط و کُره

این‌ها تمام سر فصل‌های کتاب هندسه دوم دبیرستان هستند که به صورت کامل و جامع در ویدیو آموزشی این درس به صورت کاملا شفاف توضیح داده شده است.با توجه به نیاز در درک مفاهیم این درس و ویدیویی بودن فایل آموزشی قادر خواهید بود با دیدن دوباره هر قسمت و تمرین و تکرار مستمر برای یادگیری هرچه بهتر و بیشتر این درس پیشتاز باشید.

ما نیز در تدوین این ویدیو آموزشی برای هندسه دوم دبیرستان تلاش کرده‌ایم از شهود شروع کرده و به تدریج به سمت تجرید برویم. همچنین، سعی بر این بوده است تا جایی که برنامه‌ی این درس اجازه‌می دهد، فرصت‌های مناسبی برای دانش آموزان ایجاد کنیم تا آن‌ها به الگوسازی از پدیده‌هایی که روزانه با آن‌ها روبرو‌می شوند، بپردازند؛ چرا که بواقع، توانایی ما در تشخیص، تفسیر و خَلقِ الگوها، کلید فهمیدن دنیای اطرافمان است. به همین دلیل، در تمام ویدیو آموزشی هندسه دوم دبیرستان، هدف این بوده است که مستقیم و غیرمستقیم؛ به دانش آموزان بگوییم، انجام دهید، بسازید، توجّه کنید، منظّم کنید، و فقط آن موقع است که به استدلال دقیق خواهید پرداخت. 

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان هندسه دوم دبیرستان (نظام قدیم)

استاد دوره
امیر بغدادی

نظرات  (1 نظر)

کاربر مکتب‌خونه
22:16 - 1399/09/07
کاربر‌ سایت
5

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟