00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
امکان ثبت نام در این دوره وجود ندارد.
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

آموزش FPGA با محوریت زبان توصیف سخت افزار VHDL

دوره‌های مکتب‌پلاس
34 ساعت
70٪ (137 رای)

در دنیای دیجیتال، بسترهای بسیار زیادی برای پیاده‌سازی ایده‌ها و پروژه‌ها وجود دارد.

اما یک مهندس، باید بتواند بنا به نیازی که دارد انتخاب درست انجام دهد. سرعت و دقت و راندمان بالا، ویژگی‌های منحصربفرد FPGA‌ها هستند که دنیای دیجیتال را تحت تاثیر قرار داده‌اند. دلیل ظهور FPGA انجام پردازش‌های سنگین و گسترده شما است. FPGA ظهور کرده تا بتواند به همه نیازهای دنیای دیجیتال پاسخ دهد و با سرعت فوق‌العاده بالایی که دارد، شما را در رسیدن به اهدافتان یاری دهد.

FPGA می‌تواند به سادگی عصای دست هر مهندسی در هر زمینه‌ای باشد. سادگی یادگیری زبان توصیف سخت افزار VHDL و شیرینی علم FPGA باعث شده که همه مهندسین برای انجام محاسبات و عملیات‌های خودشان به این سمت سرازیر شوند. بازار کار فوق‌العاده خوب و بروز بودن این تکنولوژی، حجم سرمایه‌گذاری همه کشورها روی FPGA و خصوصا ایران عزیزمان، دلایل خوب و محکمی است که شما خودتان را قانع کنید که زمینه کاری خودتان را بهتر و از ابزارهای نوین و کارآمدتر استفاده نمایید.

در دوره آموزش FPGA با محوریت زبان توصیف سخت افزار VHDL مکتب‌پلاس، از ابتدایی تا پیچیده‌ترین مسائل تشریح می‌شود؛ به‌گونه‌ای که هر کس که دانشی ابتدایی از مدارات منطقی داشته باشد تنها با این دوره می‌تواند به خوبی کار خود را هم برای پروژه‌ها هم برای پایان‌نامه یا رساله دکتری هم برای پروژه کسر خدمت و ... آغاز کند. FPGA علاوه بر زمینه کاری، عصای دست هر مهندسی است و ما با عنایت به این مسئله، دوره آموزشی را به نحوی طراحی کرده‌ایم که همه مطالب را به سادگی و از ابتدا تدریس شود تا همه دانشجویان و مهندسان عزیز، به سرعت با این دنیا آشنا شوند.

 

 

سرفصل‌های دوره آموزش FPGA با محوریت زبان توصیف سخت افزار VHDL

فصل اول - مقدمه ای از PLD ها و FPGA
00:49 ساعت
00:49
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل از این دوره، به بررسی انواع PLDها می‌پردازیم و منابع داخلی FPGA را مورد بررسی قرار می‌دهیم. سپس مراحل پیاده‌سازی در FPGA  را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با رویکرد پیاده‌سازی در FPGA آشنا شویم.

PLD ها و ماهیت FPGA
"17:24
منابع داخلی FPGA
"18:45
چرا FPGA و مراحل پیاده سازی در FPGA
"12:51
فصل سوم - محاسبات علامتدار در VHDL
01:22 ساعت
01:22
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

یکی از مهم‌ترین موضوعات حائز اهمیت در استفاده از سیستم‌های دیجیتال، محاسبات علامت‌دار است که کاربرد بسیار زیادی در سیستم‌های دیجیتال دارند. در این فصل با این محاسبات آشنا می‌شویم.

پیاده سازی محاسبات علامتدار
"18:10
محدوده نمایشی و نکاتی در مورد قوانین ارجاع
"15:54
محاسبه کری و سرریز و معرفی تابع Resize
"26:37
جمع کننده کامل 16 بیتی
"22:00
فصل چهارم - پیاده سازی مدارات ترتیبی آسنکرون
06:12 ساعت
01:12
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

مبحث مدارات منطقی به دو بخش بسیار مهم ترکیبی و ترتیبی تقسیم می‌شوند. برای پیاده‌سازی این مدارات ما نیاز به محیط PROCESS داریم که در این فصل ابتدا به معرفی این محیط می‌پردازیم و سپس با حل مثال‌های متعدد، شما را به تسلط کافی از این محیط می‌رسانیم. 

محیط Process
"17:35
پیاده سازی MUX با CASE
"08:38
پیاده سازی انکودر اولویت دار
"15:24
ارجاعات در Process
"16:05
پیاده سازی چند مثال در محیط ISE
"09:43
نکاتی در مورد عبارت CASE
"04:50
پروژه میانی دوم

 (الزامی)

100.0%
     
'05:00
فصل پنجم - پیاده سازی مدارات ترتیبی سنکرون
07:16 ساعت
02:16
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل پیاده‌سازی مدارات ترتیبی سنکرون رو به شما معرفی می‌کنیم و خانواده‌های شیفت رجیستر و کانترها را یاد می‌گیریم. سپس ابزارهای کدنویسی آسان را می‌آموزیم که می‌توان به تبدیل Typeها اشاره کرد .

نکات بسیار مهم در مورد مدارات ترتیبی
"21:24
پیاده سازی لچ D
"10:47
معرفی Wait Until و پیاده سازی FF D
"19:13
شیفت رجیستر
"10:54
For Loop
"09:51
کانتر
"23:08
تبدیل Type ها
"21:56
Generic
"19:13
پروژه میانی سوم

 (الزامی)

100.0%
     
'05:00
فصل ششم - نکات تکمیلی VHDL
07:30 ساعت
02:30
Combined Shape Created with Sketch. 10 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل منابع داخلی FPGA و اصول کدنویسی VHDL را معرفی می‌کنیم و پس از آشنایی کامل با منابع داخلی FPGA، ترفندهای افزایش سرعت مدار و نکات بسیار مهم از کلاک را می‌آموزیم. در انتهای فصل حافظه‌های RAM را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ضرب کننده داخل FPGA
"21:15
پیاده سازی عملیات تقسیم در FPGA
"25:38
کلاک درون FPGA
"20:18
ترفندهای افزایش سرعت مدار
"21:31
اختصاص پورت های مدار به پین های FPGA بخش اول
"21:16
اختصاص پورت های مدار به پین های FPGA بخش دوم
"01:14
DCM
"16:27
نکات مهم در مورد کلاک
"08:35
حافظه های RAM
"13:58
پروژه میانی چهارم

 (الزامی)

100.0%
     
'05:00
فصل هفتم - بازار کار FPGA
00:15 ساعت
00:15
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل مبحث بسیار مهم بازار کار FPGA را بررسی می‌کنیم.

بازار کار FPGA
"15:10
فصل هشتم - شبیه سازی با استفاده از نرم افزار I sim
03:14 ساعت
00:14
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

بعد از کدنویسی‌های متعدد در محیط ISE، نیاز به نرم‌افزاری داریم که بتوانیم با استفاده از آن کد نوشته شده خود را مورد آزمایش قرار دهیم و شبیه‌سازی کنیم. در این فصل به معرفی نرم‌افزار I SIM می‌پردازیم و نحوه شبیه‌سازی در این محیط را می‌آموزیم.

شبیه سازی با استفاده از نرم افزار I sim
"14:10
پروژه میانی پنجم

 (الزامی)

100.0%
     
'03:00

تالار گفت‌وگو

مدرس دوره
سید محمدجواد زینالی

مهندس سید محمدجواد زینالی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدارات مجتمع از دانشگاه صنعتی سهند می‌باشند. علاوه بر تسلط کامل به زبان توصیف سخت افزار VHDL و زبان‌های برنامه‌نویسی C و ++C، مجری چندین پروژه نظامی و آکادمیک بوده و همینطور مشاور پروژه‌های محتلف کارشناسی ارشد و رساله دکتری بوده‌اند. آقای زینالی در طراحی و پیاده‌سازی انواع اینترفیس‌ها در بستر FPGA فعالیت دارند. تسلط کامل ایشان به ARM و AVR و FPGA همراه با تجربه برگزاری چندین دوره آموزش حضوری FPGA و همچنین دو کتاب در دست تالیف در مورد FPGA و ULTRA SCALEها نمایانگر تبحر ایشان در این زمینه می‌باشد. پیاده سازی الگوریتم های پردازش تصویر و بینایی کامپیوتر، تحقیق و توسعه بردهای ZYNQ و FPGA های سری ULTRA SCALE از توانمندی دیگر ایشان میباشند.

اطلاعات بیشتر

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش FPGA با محوریت زبان توصیف سخت افزار VHDL

آشنایی نسبی با درس مدارات منطقی در سطح کارشناسی کافی می‌باشد.

ویژگی‌های دوره آموزش FPGA با محوریت زبان توصیف سخت افزار VHDL

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

آزمون، تمرین و محیط تعاملی

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (8 نظر)

کاربر مکتب‌خونه
16:35 - 1399/10/07
دانشجوی دوره
باسلام این دوره باتوجه به اسمش که مقدماتی هست بیان خیلی روانی که دارد و قطعا برای شروع مناسب است و با مفاهیم به سادگی اشنا میشوید اما درکنارش قطعا نیاز به منبع پیشرفته تری هست
ابوالفضل
16:07 - 1399/08/04
فارغ‌التحصیل دوره
دوره خوبی بود.برای دوستانی که برای شروع می خواهند یک الگوریتمی از زبان سخت افزار مربوطه به شکل منظم شکل بگیره مفید هستش.دوره پیشرفته ای هم وجود داشته باشه تا بانک کد های دانشجو ها در موضوعاتی مثل طراحی بازی و ... وجود داشته باشه عالی هست.این دوره تحت عنوان مقدماتی دوره مناسبی هستش.
عمران
16:54 - 1399/07/11
فارغ‌التحصیل دوره
باسلام این دوره که گذارندم برای معرفی fpga و نحوه کد زنی ابتدایی خوب بوده اما خیلی از مباحث دیگر هست که باید کار شود یا در آخر ذکر میشد که قدم اول رو طی کردیم یا یه دوره تکمیلی این دوره برگزار شود.
محمدرضا
01:54 - 1399/02/07
دانشجوی دوره
سلام دوره خوبی ارائه شد و احساس تسلط نسبی خوبی هم در این موضوع به ما میده منتها برخی مباحث مثل نحوه تعیین عرض بیتها در تمارین و محاسبات ضرب و جمع و ... خوب توضیح داده نشد و در برخی قسمتهای ویدئوها پرش های دائمی ایجاد میشد و اصلاحاتی هم باید در چند مورد انجام شود. ضمنا مدرک دیجیتالی بنده هم با وجود نمره 80 درصد هنوز ارسال نشده است. متشکرم
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ لطفا سوالات و پیشنهادات خود را از طریق ایمیل پشتیبانی info@maktabkhooneh.org مطرح نمایید.
امین
22:10 - 1399/01/29
دانشجوی دوره
سلام. بنده عضو هیات علمی دانشگاه هستم و کنجکاو بودم در یک دوره از مکتب پلاس شرکت کنم و متاسفانه نظرم کلا در مورد مکتب خونه و دوره های آن مخدوش شد. دوره FPGA یک دوره بسیار بی کیفیت و پر از غلط است. من قبلا از دانشجوهام اسم سایت شما را شنیده بودم ولی الان صد در صد به دانشجوهام توصیه میکنم در کارگاههای شما شرکت نکنند. چون کاملا مشخص است که کنترل کیفیت محتوا ندارید و علیرغم پول هنگفت هیچ نظارتی ندارید. من پیشنهادم این هست کلا دوره FPGA را حذف کنید و الا مجبور هستم از طریق دانشگاه تهران و دوستان هیات علمیم در مورد ارائه آموزشهای بی کیفیت و غلط دوره FPGA پیگیری کنم. امیدوارم من بعد هم یک کنترل کیفی بگذارید و نام بزرگ دانشگاههای شریف و تهران را مخدوش نکنید.
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. لطفا جهت توضیحات بیشتر به ایمیل پشتیبانی پیام دهید. info@maktabkhoneh.org
داود
15:46 - 1399/01/14
فارغ‌التحصیل دوره
دوره خیلی خوبی بود برای شروع کار که دستمون بیاد FPGA چی هست و چطوری کد نویسی کنیم یک ستاره هم کم دادم بخاطر تبلت استاد والا توضیح ها قابل قبول بودن
محمد
04:33 - 1399/01/05
دانشجوی دوره
بازار کارو اگه اولش میزاشتید و رایگان فک نمیکنم اموزشو خریداری میکردم . خیلی اموزش از سایت ها خریداری کردم اولین اموزشی بود که رازی نبودم . موفق باشید
کورش
19:43 - 1398/12/22
فارغ‌التحصیل دوره
بیان استاد به اندازه کافی شیوا هست. به زبان ساده تدریس شده. پیش نیاز به نحو احسن تدریس شده. درس فوق العاده ضعیف ضبط شده. لحن استاد فوق العاده غیر حرفه ای است.(فصل دوم طراحی و پیاده سازی فول اددر سه بیتی میفرمایند "...حتی موشک آسمان میکنیم...") استاد بیشتر از مطالب درسی در حال عذرخواهی کردن هستند. اشتباهات کد نویسی بسیار زیاد هستند. همیشه هم از درس قبلی چیزی فراموش میشود و جزوه ما را به هم میریزند. ارزش پولی که دادم را ندارد.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل اول - مقدمه ای از PLD ها و FPGA
00:49 ساعت
00:49
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل از این دوره، به بررسی انواع PLDها می‌پردازیم و منابع داخلی FPGA را مورد بررسی قرار می‌دهیم. سپس مراحل پیاده‌سازی در FPGA  را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با رویکرد پیاده‌سازی در FPGA آشنا شویم.

PLD ها و ماهیت FPGA
"17:24
منابع داخلی FPGA
"18:45
چرا FPGA و مراحل پیاده سازی در FPGA
"12:51
فصل سوم - محاسبات علامتدار در VHDL
01:22 ساعت
01:22
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

یکی از مهم‌ترین موضوعات حائز اهمیت در استفاده از سیستم‌های دیجیتال، محاسبات علامت‌دار است که کاربرد بسیار زیادی در سیستم‌های دیجیتال دارند. در این فصل با این محاسبات آشنا می‌شویم.

پیاده سازی محاسبات علامتدار
"18:10
محدوده نمایشی و نکاتی در مورد قوانین ارجاع
"15:54
محاسبه کری و سرریز و معرفی تابع Resize
"26:37
جمع کننده کامل 16 بیتی
"22:00
فصل چهارم - پیاده سازی مدارات ترتیبی آسنکرون
06:12 ساعت
01:12
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

مبحث مدارات منطقی به دو بخش بسیار مهم ترکیبی و ترتیبی تقسیم می‌شوند. برای پیاده‌سازی این مدارات ما نیاز به محیط PROCESS داریم که در این فصل ابتدا به معرفی این محیط می‌پردازیم و سپس با حل مثال‌های متعدد، شما را به تسلط کافی از این محیط می‌رسانیم. 

محیط Process
"17:35
پیاده سازی MUX با CASE
"08:38
پیاده سازی انکودر اولویت دار
"15:24
ارجاعات در Process
"16:05
پیاده سازی چند مثال در محیط ISE
"09:43
نکاتی در مورد عبارت CASE
"04:50
پروژه میانی دوم

 (الزامی)

100.0%
     
'05:00
فصل پنجم - پیاده سازی مدارات ترتیبی سنکرون
07:16 ساعت
02:16
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل پیاده‌سازی مدارات ترتیبی سنکرون رو به شما معرفی می‌کنیم و خانواده‌های شیفت رجیستر و کانترها را یاد می‌گیریم. سپس ابزارهای کدنویسی آسان را می‌آموزیم که می‌توان به تبدیل Typeها اشاره کرد .

نکات بسیار مهم در مورد مدارات ترتیبی
"21:24
پیاده سازی لچ D
"10:47
معرفی Wait Until و پیاده سازی FF D
"19:13
شیفت رجیستر
"10:54
For Loop
"09:51
کانتر
"23:08
تبدیل Type ها
"21:56
Generic
"19:13
پروژه میانی سوم

 (الزامی)

100.0%
     
'05:00
فصل ششم - نکات تکمیلی VHDL
07:30 ساعت
02:30
Combined Shape Created with Sketch. 10 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل منابع داخلی FPGA و اصول کدنویسی VHDL را معرفی می‌کنیم و پس از آشنایی کامل با منابع داخلی FPGA، ترفندهای افزایش سرعت مدار و نکات بسیار مهم از کلاک را می‌آموزیم. در انتهای فصل حافظه‌های RAM را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ضرب کننده داخل FPGA
"21:15
پیاده سازی عملیات تقسیم در FPGA
"25:38
کلاک درون FPGA
"20:18
ترفندهای افزایش سرعت مدار
"21:31
اختصاص پورت های مدار به پین های FPGA بخش اول
"21:16
اختصاص پورت های مدار به پین های FPGA بخش دوم
"01:14
DCM
"16:27
نکات مهم در مورد کلاک
"08:35
حافظه های RAM
"13:58
پروژه میانی چهارم

 (الزامی)

100.0%
     
'05:00
فصل هفتم - بازار کار FPGA
00:15 ساعت
00:15
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل مبحث بسیار مهم بازار کار FPGA را بررسی می‌کنیم.

بازار کار FPGA
"15:10
فصل هشتم - شبیه سازی با استفاده از نرم افزار I sim
03:14 ساعت
00:14
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

بعد از کدنویسی‌های متعدد در محیط ISE، نیاز به نرم‌افزاری داریم که بتوانیم با استفاده از آن کد نوشته شده خود را مورد آزمایش قرار دهیم و شبیه‌سازی کنیم. در این فصل به معرفی نرم‌افزار I SIM می‌پردازیم و نحوه شبیه‌سازی در این محیط را می‌آموزیم.

شبیه سازی با استفاده از نرم افزار I sim
"14:10
پروژه میانی پنجم

 (الزامی)

100.0%
     
'03:00