00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
یا
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

پردازش تصویر با نرم‌افزار متلب

دوره‌های مکتب‌پلاس
36 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

با توجه به گستردگی کاربردهای مبحث پردازش تصویر در علوم مختلف، ارائه ی دوره ای که بتواند تمام کاربردهای این حوزه را پوشش دهد، نیازمند مدت زمان بسیار زیاد و همچنین تسلط به بسیاری از مباحث ریاضیاتی و مباحث مرتبط با علومی که بستر موضوع پردازش تصویر هستند، می باشند و طبیعتاً ممکن است بسیاری از مخاطبین این دوره، نیازی به تسلط در بسیاری از بسترهای کاربردی را نداشته باشند. از این رو در این دوره سعی بر این است تا به جای گستردگی زیاد مباحث، در گام اول ابزارهای کاربردی معرفی و در گام دوم نحوه ی به کار گیری این ابزراها در چندین مثال نشان داده شود. به علاوه نحوه ی اتصال این جعبه ابزار به سایر جعبه ابزارهای تخصصی مانند شبکه ی عصبی و استنتاج فازی که در فصل دوم توضیح داده شده است، میتواند یک دیدگاه تخصصی در نحوه ی به کارگیری ابزارها در اختیار کاربران قرار دهد.

مدرس دوره
معین سلیمی

معین سلیمی دانش‌آموخته کارشناسی رشته مهندسی مکانیک در طراحی جامدات و معدل برتر کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک (طراحی کاربردی) از دانشگاه گیلان است. وی مسلط به آموزش مباحث مختلف در زمینه‌های مرتبط با مهندسی مکانیک از جمله تحلیل المان محدود، تفاضلات محدود، دینامیک سیالات محاسباتی، ارتعاشات و کنترل سیستم‌های دینامیکی و مباحث مرتبط با هوش مصنوعی از جمله خوشه‌بندی، شناسایی الگو، روش‌های بهینه‌سازی، شبکه‌های عصبی و منطق فازی، پردازش سیگنال و تصویر و سایر زمینه‌ها مانند تحلیل سازه‌ها تحت زلزله، شبکه‌های مش بی‌سیم، پردازش گام‌های موسیقی، طراحی سیستم‌های هوشمند در تشخیص بیماری‌های خونی، روش‌های نوین ریاضی مبتنی بر هوش مصنوعی در حل معادلات دیفرانسیل، حل معادلات با مشتقات جزئی، انرژی پتانسیل در کربن‌های نانوتیوب، طراحی سدهای قوسی و ... با استفاده از نرم افزار Matlab می‌باشد. ایشان آشنایی مناسبی با زبان‌های برنامه‌نویسی جاوا، اندروید و C نیز دارند. حوزه‌های تخصصی فعالیت ایشان شامل موضوع آموزش آکادمیک و مهارت‌های کاربردی در زمینه‌های مهندسی و پروژه‌های اجرایی در زمینه‌ی مدیریت صنایع گازرسانی و... می‌باشد.

پیش‌نیاز‌های دوره پردازش تصویر با نرم‌افزار متلب

پردازش تصویر را میتوان در گروه مباحث هوش مصنوعی تقسیم بندی نمود، با این تفاوت که هوش مصنوعی معمولاً شامل روش هایی است که برای اهداف خاص بر روی یک سیستم پیاده میشود. اما پردازش تصویر همزمان که شامل روشهایی هوش مصنوعی میباشد،  خود سیستم، که همان تصاویر است، را نیز شامل میشود. پیش نیازهای علمی دوره شامل دانش ریاضیاتی، دانش برنامه نویسی و دانش تئوریک در مباحث پردازش تصویر میباشد. ریاضیات مورد نیاز این دوره در حد ریاضیات پایه میباشد. در مورد مهارت برنامه نویسی نیاز است دوستان آشنایی با مباحث برنامه نویسی مقدماتی متلب را داشته باشند. در حوزه ی پردازش تصویر نیز، سعی بر این است از مباحث ابتدایی توضیحات لازم داده شود. بدیهی است در صورت آشنایی دوستان با مباحث پردازش تصویر، بازده ی یادگیری آنها در این دوره افزایش مییابد. همچنین دوستان میتوانند در طول دوره نیز با مطالعه ی مراجع در زمینه ی پردازش تصویر، به صورت تدریجی دانش خود را در این زمینه گسترش دهند.   

ویژگی‌های دوره پردازش تصویر با نرم‌افزار متلب

گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
فصل اول - مقدمه‌ای بر پردازش تصویر
18:04 ساعت
02:59
Combined Shape Created with Sketch. 10 جلسه
بارم:
50/100
نمایش جلسات فصل  

در این فصل ابتدا مقدمه‌ای از پردازش تصویر گفته میشود. سپس گستره ی ابزارهای موجود در جعبه ابزار معرفی شده و در ادامه به معرفی و نحوه‌ی استفاده از کاربردیترین ابزارها در این حوزه پرداخته میشود.

مفاهیم اولیه
"24:41
وارد و خارج کردن تصاویر و تغییر فرمت آنها
"35:42
نمایش و جستجو بر روی تصاویر
"11:47
تبدیل هندسی
"18:09
فیلترهای تصویر و ارتقای کیفیت تصاویر
"22:30
عملیات مورفولوژیکی
"15:23
تشخیص اشیا و ویژگی‌های اشیا
"47:43
پروژه اول
"03:56
پروژه اول
 
40/50
     
'15:00
کوییز سری اول
 
10/50
     
"05:00
فصل دوم - مباحث کاربردی در پردازش تصویر
17:55 ساعت
02:50
Combined Shape Created with Sketch. 11 جلسه
بارم:
50/100
نمایش جلسات فصل  

در فصل دوم با ارائه‌ی مثال‌های کاربردی و پیشرفته، نحوه ی به کارگیری ابزارهای معرفی شده در فصل اول آموزش داده میشود. همچنین سعی بر این است تا مفاهیم عمیقتری از مباحث و ارتباط با سایر جعبه ابزارها در این فصل توضیح داده شود.

فیلتر رنگ
"15:14
فرمت HSV در تصاویر
"14:49
استفاده از پردازشگر گرافیکی در پردازش تصویر
"24:48
شبکه‌ی عصبی در پردازش تصویر
"30:22
استنتاج فازی در پردازش تصویر
"19:49
فیلترهای عملگرهای مورفولوژی
"17:57
توابع تبدیل در پردازش تصویر
"26:01
استخراج ویژگی‌ها از اشیا
"17:04
پروژه دوم
"04:34
پروژه دوم
 
40/50
     
'15:00
کوییز سری دوم
 
10/50
     
"05:00