مالی و سرمایه‌گذاری

تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه‌گذاری :

تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه‌گذاری موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم . بازار سرمایه در ایران و جهان همواره مقصدی مناسب و سود­ده برای سرمایه خرد و کلان افرادی است که به صورت حرفه‌­ای و البته مبتدی قصد فعالیت در آن را دارند.

حال این پرسش در ابتدای ورود به بازار سرمایه برای فعالان آینده­ی آن ایجاد میشود که بهتر است چطور در این بازار حضور داشته باشیم؟ برای پاسخ به این پرسش بنیادی دو گزینه پیش روی هر یک از این افراد است:

 

 1. ورود و سرمایه­‌گذاری مستقیم
 2. ورود و سرمایه­‌گذاری غیرمستقیم

 

گزینه نخست، فعالیت هر فرد به صورت شخصی و مستقیم در بازار سرمایه است که نیازمند تخصص مناسب و تجربه کافی در این حوزه می­‌باشد و جهت شروع فعالیت در بازار این روش به افراد توصیه نمی­‌شود. اما در صورت انتخاب گزینه دوم همواره دو مسیر پیش روی هر یک از سرمایه­‌گذاران قرار می­‌گیرد:

 

 1. تشکیل سبد سرمایه توسط شرکت­‌های سبدگردان
 2. سرمایه‌­گذاری در بازار با خرید واحد­های صندوق سرمایه­‌گذاری

 

در ابتدا بهتر است بدانیم که فعالیت در هر یک از دو روش فوق به چه شکل است، پس از بررسی نحوه فعالیت آن­‌ها به بررسی تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه­‌گذاری می‌پردازیم.

سرمایه­‌گذاری در بازار سهام با روش سبدگردانی

در این روش فردی مجرب و حرفه‌ای در بازار‌های مالی بر اساس میزان سرمایه شما و سطح ریسک­‌پذیری، وضعیت بازار و شرایط هر سهم سبدی از سهام برای شما و البته به نام شما تشکیل داده و به صورت مستمر جهت خرید و فروش این سهم‌­ها فعالیت می‌نماید.

در این روش شما به عنوان سرمایه­‌گذار مالک سهام و اوراق خریداری­‌شده هستید و سبدگذار صرفا وکیل شما در امر فعالیت و خریدوفروش سهام در بازار است.

نکته مهم در ابتدای آغاز این همکاری قرارداد مابین سرمایه­‌گذار و سبدگردان است. در این روش شما به عنوان سرمایه­‌گذار باید قراردادی مشخص و معتبر با شرکت سبدگردان خود منعقد نمائید که در آن مواردی همچون میزان کارمزد سبدگردان، نحوه خرید و فروش و گزارش آن و… مشخص شود که این گزارش­‌ها می‌تواند در قالب پنل‌­کاربری شما در شرکت سبدگردانی باشد.

 

تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

توجه به این نکته ضروریست که سبدگردان در بازار سرمایه باید فردی حقوقی و دارای مجوز سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق­ بهادار باشد و از سپردن سرمایه خود به افراد حقیقی و بدون مجوز سازمان بورس جدا خودداری نمائید.

سرمایه­‌گذاری به روش سبدگردانی نیازمند میزانی از ریسک‌­پذیری است و در ابتدای کار سبدگزار وظیفه دارد که میزان ریسک‌­پذیری سرمایه­‌گذار را سنجیده و براساس میزان ریسک‌­پذیری ایشان خرید و فروش را آغاز نماید، چرا که در صورت عدم شناسایی میزان ریسک‌­پذیری سرمایه­‌گذار مشکلات عدیده­‌ای در آینده این همکاری ایجاد خواهد شد.

سرمایه گذاری در بازار با همکاری صندوق‌های سرمایه گذاری

در این روش سرمایه­‌گذار میزان مشخصی از سرمایه مد نظر خود را در اختیار این صندوق­‌ها قرار می‌دهد و آن­‌ها با جمع‌­آوری سرمایه افراد متقاضی به فعالیت در بازار­های مالی و خرید و فروش اوراق بهادار می­‌پردازند اما در این روش نیز نکاتی حائز اهمیت است که در ادامه بررسی خواهد شد.

در روش همکاری با صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری شما به عنوان سرمایه­‌گذار واحد­های صندوق را خریداری می­‌نمائید که هر واحد شامل هزینه‌­ی بالایی نیست و با حداقل هزینه ۱ میلیون ریال به بالا هم می‌توان در آن فعالیت کرد. سرمایه­‌گذار با خرید این واحد­ها فعالیت خود را آغاز می­‌نماید و در هر لحظه می‌­تواند واحد­های خود را نقد نماید.

پنج مورد از مهمترین صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری به شرح زیر است:

 • صندوق سرمایه­‌گذاری با درآمد ثابت (مناسب برای افرادی با ریسک‌­پذیری پایین)

در این صندوق‌­ها ۷۰ تا ۹۰ درصد از دارایی کل صندوق صرف خرید اوراق بهادار با درآمد ثابت می­‌شود و حداکثر ۱۰ درصد از دارایی به سرمایه­‌گذاری در بورس اختصاص می­‌یابد. از این رو فعالیت در این صندوق­‌ها ریسک بسیار پایینی دارد.

 • صندوق سرمایه­‌گذاری سهامی (جهت سرمایه­‌گذاری در بورس با ریسک بالا)

در این نوع از صندوق‌­ها ۷۰ درصد از دارایی در بازار بورس سرمایه­‌گذاری می­‌شود و باقی­مانده آن صرف سرمایه­‌گذاری در اوراق درآمد ثابت می­‌گردد. به همین دلیل ریسک این صندوق‌­ها بالاتر است.

 • صندوق سرمایه­‌گذاری در طلا

طلا و سکه همواره مسیر مناسبی برای سرمایه­‌گذاری بوده و هستند و تعداد افراد زیادی سرمایه خود را در این بازار قرارداده و نتیجه‌­ی مناسبی هم در بلند مدت کسب می­‌نمایند، اما در این راه مشکلاتی نیز وجود دارد و این مشکلات سبب ایجاد صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری در طلا و سکه شد.

این صندوق‌­ها با خرید و فروش اوراق بهادار مبتنی بر طلا و سکه به فعالیت می‌­پردازند و افرادی با سرمایه کم نیز می­‌توانند در این صندوق‌­ها به فعالیت بپردازند.

 • صندوق سرمایه­‌گذاری ETF

صندوق سرمایه­‌گذاری ETF یا صندوق سرمایه­‌گذاری قابل معامله، به صندوق‌­هایی اطلاق می‌­گردد که معاملات خود را در بازار فرابورس کشور انجام می­‌دهند و سرمایه­‌گذاری آن­ها در اوراق بهادار و دارایی­‌هایی فیزیکی خلاصه می­‌شود.

اما در خصوص ریسک‌­پذیری این صندوق‌­ها به دلیل خرید و فروش در بازار بورس، ریسک عادی خرید و فروش در بورس را نیز دارند.

مقاله پیشنهادی : اصلاح شاخص بورس
اصلاح شاخص بورس

 

 • صندوق سرمایه­‌گذاری زمین و ساختمان

سرمایه­‌گذاری در زمین و ساختمان و در حالت کلی املاک همیشه امن بوده و دارای ریسک به مراتب کمتری نسبت به روش‌­های دیگر است. این نوع صندوق‌­ها سرمایه خرد افراد را تجمیع کرده و در پروژه­‌های بزرگ با سرمایه بالا مشارکت می­‌نمایند. نتیجه این سرمایه­‌گذاری سود مناسب و کم ریسک آن برای سرمایه­‌گذاران است.

در کنار صندوق‌­های معرفی شده فوق، صندوق‌­های دیگری نیز فعالیت می­‌کنند که اسامی آن­ها به شرح زیر است:

 • صندوق سرمایه­‌گذاری مختلط
 • صندوق سرمایه­‌گذاری پروژه
 • صندوق سرمایه­‌گذاری نیکوکاری 
 • صندوق سرمایه­‌گذاری شاخصی

 شما به عنوان سرمایه­‌گذار با توجه به میزان سرمایه موجود و شرایط مالی و ریسک‌­پذیری خود می­‌توانید با کسب اطلاعات بیشتر در خصوص صندوق‌­های معرفی شده انتخاب مناسبی داشته باشید.

 

ویدئو پیشنهادی : امواج الیوت
امواج الیوت

 

 تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

 

تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه­‌گذاری چیست؟

نکته مهم جهت ورود به بازار سرمایه در ابتدا تصمیم­‌گیری برای چگونگی فعالیت است که دانستن تفاوت دو روش فوق می­‌تواند تاثیر بسزایی در انتخاب صحیح روش فعالیت شما داشته باشد و هدف از معرفی روش­‌ها بررسی تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه­‌گذاری است.

 1. تفاوت در مالکیت مستقیم و غیرمستقیم سهام خریداری شده

اولین تفاوت این دو روش در مالکیت مستقیم سهام خریداری شده است. در روش سبد­گردانی سرمایه­‌گذار مالک اصلی و مستقیم سهام خریداری شده است و سبد­گردان به نمایندگی از ایشان خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را بر­عهده دارد، اما در روش صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری فرد سرمایه­‌گذار به صورت غیر­مستقیم مالکیت سهم را داراست و صندوق با تجمیع سرمایه افراد متقاضی به فعالیت در بازار سرمایه می­‌پردازد.

مقاله پیشنهادی : معرفی ۹ مورد عمده ریسک سرمایه گذاری
معرفی ۹ مورد عمده ریسک سرمایه گذاری

 

 1. تفاوت در هزینه‌های کارمزدی سرمایه­‌گذار

تفاوت دوم در هزینه­‌های این فعالیت است که در روش سبدگردانی به دلیل اختصاصی بودن فعالیت هزینه­‌های بیشتری برای سرمایه­‌گذار در پی خواهد داشت. البته توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که به نسبت میزان افزایش سرمایه­‌گذاری هزینه‌­های آن نیز افزایش می‌­یابد.

 1. تفاوت در میزان حجم سرمایه­‌گذاری

از دیگر تفاوت­‌های این دو روش می­‌توان به میزان سرمایه­‌گذاری هر فرد اشاره کرد. در روش سبد­گردانی به دلیل اختصاصی بودن فعالیت، شما نیازمند سرمایه­‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال برای شروع هستید اما در صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری به دلیل تجمیع سرمایه افراد مختلف شما می­‌توانید حتی با ۲ میلیون ریال نیز فعالیت خود را آغاز نمائید.

 1. تفاوت در بررسی مستقیم فعالیت­‌های تجاری

در روش سرمایه­‌گذاری به صورت سبدگردانی شما به عنوان سرمایه­‌گذار از فعالیت سبدگذار خود مطلع هستید و می­‌دانید که چه سهامی در سبد شما خریداری و فروخته می­‌شود، اما در روش همکاری با صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری شما واحد­های صندوق را خریداری می­‌نمائید و وجوه حاصله صرف تجارت در بازار سرمایه می­‌شود.

 

ویدئو پیشنهادی : فیلترنویسی در بورس
فیلترنویسی در بورس

 

 1. تفاوت در تیم پشتیبانی و نظارت بر بازارها

موضوع بعدی که در تفاوت سبدگردان و صندوق سرمایه­‌گذاری اهمیت بالایی دارد، وضعیت متلاطم اقتصاد جهان و بازارهای اقتصادی جهان و در نهایت رویداد­های سیاسی و امنیتی است که مستلزم پایش و بررسی حداکثری شرایط بوده و به یک تیم بسیار مجرب و کارکشته نیاز دارد.

در این شرایط سرمایه­‌گذار با شروع فعالیت با شرکت­‌های سبدگردان از وجود یک مشاور اختصاصی بهره‌مند خواهد شد و همچنین داشتن یک پنل کاربری حرفه­ای و پایش آنلاین تغییرات سبد و خرید­و­فروش­‌ها می‌­تواند کمی از نگرانی­‌های موجود بکاهد.

 1. تفاوت در تنوع دارایی سرمایه­‌گذار

از جمله تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه‌گذاری در تنوع دارایی سرمایه گذار است . با توجه به اینکه صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری عمدتا درصد مشخصی از سرمایه خود را صرف تجارت در حوزه­‌ای یکتا همانند اوراق سود­‌ ثابت و یا طلا و… می­‌نمایند و همچنین سرمایه­‌گذار نیز نمی­‌تواند سبد اختصاصی سرمایه­‌گذاری خود را داشته باشد، تنوع دارایی سرمایه­‌گذار کاهش یافته و با ضرر ده شدن یکی از این بخش­‌های سرمایه­‌گذاری ذکر شده مشکلاتی برای سرمایه موجود ایجاد می‌شود (اصطلاحا تمامی تخم مرغ‌ها در یک سبد قرار گرفته است)

اما در روش سبد­گردانی با توجه به اختصاصی بودن سبد دارایی هر فرد و امکان ایجاد تغییرات لحظه­‌ای در تنوع دارایی آن ریسک سرمایه­‌گذاری کاهش می‌­یابد و همچنین سود مناسب­‌تری برای سرمایه­‌گذار خواهد داشت.

 

ویدئو پیشنهادی : پرایس اکشن
پرایس اکشن

 

 1. تفاوت در شرایط و پیچیده­‌گی‌های بازار سرمایه

از دیگر تفاوت­‌های این دو روش وضعیت بازار است. در شرایطی که وضعیت بازار تخصصی و پیچیده است، استفاده از روش سبدگردانی می‌­تواند مناسب و بسیار پرسود باشد.

اما در موقعیتی که بازار سرمایه روند رو به رشد دارد و اصطلاحا سبزپوش است، همکاری با صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری انتخابی مناسب‌­تر خواهد بود.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش بورس
 آموزش بورس

 

جمع بندی

هر یک از دو روش گفته شده معایب و مزایایی دارد و فاکتور‌هایی نظیر: میزان سرمایه، میزان ریسک‌­پذیری، میزان دانش سرمایه­‌گذار و… در تصمیم گیری مد نظر قرار می­‌گیرد.

در نهایت امر و با توجه به میزان دانش خود از بازارهای سرمایه و میزان ریسک‌­پذیری و سرمایه مدنظر روش سرمایه­‌گذاری خود را مشخص نمائید و اگر در ابتدای راه هستید سعی بر آن داشته باشید که بتوانید با کمترین میزان ریسک ممکن فعالیت خود را آغاز نموده و سپس با کسب مهارت و تجربه کافی به صورت شخصی به سرمایه­‌گذاری در این بازار پر سود بپردازید.

امیدواریم که مقاله تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه‌گذاری برایتان مفید واقع شده باشد و به سوال صندوق بهتر است یا سبدگردان پاسخ داده باشیم.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش ایچیموکو
آموزش ایچیموکو

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا