آموزش رایگان ساختمان داده‌ها

poster
پیش‌نمایش دوره

این درس به معرفی‌ ساختمان‌داده‌ها و الگوریتم‌ها شامل نحوه طراحی، تحلیل و پیاده‌سازی آن‌ها می‌پردازد. ساختمان‌داده‌ها یا داده ساختارها از بنیادی‌ترین مفاهیم مورد نیاز برای یادگیری علوم کامپیوتر هستند. از این جهت ساختمان‌داده‌ها، یک درس ... ادامه

4.8 (11 رای)
سطح: مقدماتی
 رایگان

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان ساختمان داده‌ها

ساختمان داده‌ها
  جلسه 1: مقدمه و معرفی ساختمان داده‌ها
مشاهده
"43:33  
  جلسه 2: آرایه
مشاهده
"33:36  
  جلسه 3: لیست پیوندی یک‌طرفه
مشاهده
"43:28  
  جلسه 4: لیست پیوندی دوطرفه
مشاهده
"30:40  
  جلسه 5: تحلیل الگوریتم‌ها (بخش اول)
مشاهده
"63:54  
  جلسه 6: تحلیل الگوریتم‌ها (بخش دوم)
مشاهده
"62:02  
  جلسه 7: بازگشت (بخش اول)
مشاهده
"66:14  
  جلسه 8: بازگشت (بخش دوم)
مشاهده
"74:14  
  جلسه 9: پشته
مشاهده
"82:10  
  جلسه 10: صف
مشاهده
"50:25  
  جلسه 11: لیست موقعیت دار
مشاهده
"71:17  
  جلسه 12: تکرار کننده‌ها (Iterators)
مشاهده
"39:40  
  جلسه 13: درخت‌ها (بخش اول)
مشاهده
"81:09  
  جلسه 14: درخت‌ها (بخش دوم)
مشاهده
"55:20  
  جلسه 15: درخت‌ها (بخش سوم)
مشاهده
"70:06  
  جلسه 16: صف‌های اولویت
مشاهده
"81:38  
  جلسه 17: کپه‌ها (Heaps)
مشاهده
"69:25  
  جلسه 18: مرتب سازی با صف اولویت
مشاهده
"84:01  
  جلسه 19: نگاشت‌ها (Maps)
مشاهده
"75:10  
  جلسه 20: جداول درهم سازی (بخش اول)
مشاهده
"58:58  
  جلسه 21: جداول درهم سازی (بخش دوم)
مشاهده
"60:55  
  جلسه 22: نگاشت‌های مرتب شده
مشاهده
"53:34  
  جلسه 23: لیست‌های جهشی (Skip Lists)
مشاهده
"52:19  
  جلسه 24: درختان جستجوی دودویی
مشاهده
"104:21  
  جلسه 25: درختان جستجوی متوازن
مشاهده
"54:37  
  جلسه 26: درختان AVL
مشاهده
"48:07  
  جلسه 26: گراف (بخش اول)
مشاهده
"67:09  
  جلسه 28: گراف (بخش دوم)
مشاهده
"63:58  
  فایل‌های منبع (Source Code) مورد استفاده در آموزش و نحوه استفاده از آن
مشاهده
"11:53  

درباره دوره

این درس به معرفی‌ ساختمان‌داده‌ها و الگوریتم‌ها شامل نحوه طراحی، تحلیل و پیاده‌سازی آن‌ها می‌پردازد.

ساختمان‌داده‌ها یا داده ساختارها از بنیادی‌ترین مفاهیم مورد نیاز برای یادگیری علوم کامپیوتر هستند. از این جهت ساختمان‌داده‌ها، یک درس مهم پایه‌ای دانشگاهی و دارای نکات فراوانی است که پیش‌نیاز دروس مختلفی در رشته کامپیوتر است.

در علم کامپیوتر، یک ساختمان‌داده هنر سازمان دادن به داده‌ها، مدیریت و قالب‌بندی ذخیره داده‌ها است که امکان دسترسی و تغییر کارآمد داده‌ها را فراهم می‌کند. به شکل دقیق‌تر، یک ساختمان‌داده مجموعه‌ای از مقادیر داده، ارتباط بین آن‌ها، عملگرها و توابعی است که بر روی داده‌ها اعمال می‌شود. این سازمان‌ دادن به داده‌ها در کنار یکدیگر از طریق یک مدل منطقی، ریاضی یا شکل خاص انجام می‌گیرد. بدین شکل، ساختمان‌داده‌ها توانمندی مدیریت حجم بسیاری بالایی از داده‌ها را به شکل مؤثر برای استفاده‌هایی نظیر پایگاه‌های داده بزرگ و سرویس‌های جستجوی اینترنت، نظیر کاری که گوگل انجام می‌دهد، را برای ما فراهم می‌کنند. معمولاً، ساختمان‌های داده کارا، راهبرد اصلی طراحی الگوریتم‌های کارا هستند.

انواع مختلفی از ساختمان‌های داده نظیر آرایه‌ها، لیست‌های پیوندی، صف، پشته، درخت‌ها، گراف‌ها و جداول درهم‌سازی وجود دارند که هر یک برای کاربردهای مختلفی مناسب هستند. برخی از آن‌ها کاربردهای عمومی و برخی کاربردهای بسیار خاص دارند. در این درس ساختمان‌های داده عمومی مورد بحث و پیاده‌سازی قرار گرفته‌اند.

بدین منظور، هر ساختمان‌داده در قالب یک نوع داده انتزاعی یا Abstract Data Type (ADT) ارائه می‌شود که یک نوع داده و شکل منطقی آن را در اختیار ما قرار می‌دهد. این طراحی انواع داده، خود زمینه‌ای را برای طراحی نرم‌افزار ایجاد می‌کنند.

پیاده‌سازی ساختمان‌های داده این دوره، بر اساس زبان جاوا انجام گرفته‌است. از این جهت پیش‌نیاز این دوره آشنایی اولیه با زبان جاوا و مفاهیم اولیه شی‌گرایی است.

 

*****فایل‌های کد منبع مورد استفاده و فیلم نحوه استفاده از کدهای منبع (Source Code) در جلسه آخر قرار داده شده‌است*****

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher رسول اسماعیلی‌فرد

دکتر رسول اسماعیلی‌فرد دکترای خود را در رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی اصفهان دریافت نموده‌است. ایشان در حال حاضر استادیار دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شیراز است. زمینه‌های تحقیقاتی مورد علاقه ایشان معماری نرم‌افزار و مدیریت جمعیت در شبکه است.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
1403-04-29
درود آیا دوره ای برای ساختمان داده سی پلاس پلاس دارید؟
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ شما می توانید نام دوره مورد نظرتان را در باکس (چه چیزی می خواهید یاد بگیرید) سرچ کنید تا دوره های موجود مرتبط با مورد ذکر شده به شما نشان داده شده و یا از قسمت دسته بندی ها حوزه درسی مورد نظر خود را انتخاب کنید. پیش از خرید دوره، شرح و اطلاعات، سرفصل ها، نظرات و تیزر دوره را مطالعه و مشاهده کرده و از جلسات رایگان دوره استفاده کنید. جهت آشنایی با نحوه تدریس استاد، از طریق سرفصل ها به تعدادی از ویدئوهای دوره دسترسی خواهید داشت تا هنگام خرید دوره راحت تر تصمیم گیری نمایید.
1402-10-12
استاد دوره چندین جا به کتاب ارجاع دادن ولی منفایل کتاب یا معرفی کتاب رو ندیدم جایی ذکر کرده باشن. ممنون بسار عالی بود دوره
1399-12-23
لطفا Source Code های دوره را هم قرار دهید. فهم کامل این آموزش بدون داشتن کد ها کمی سخت می‌شود. (مباحث پایانی مانند AVL trees) با تشکر از سایت خوب شما و تدریس آقای اسماعیلی ‌فرد.
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ با سپاس از نظر شما. فایل‌های کد منبع مورد استفاده و فیلم نحوه استفاده از کدهای منبع (Source Code) در جلسه آخر قرار داده شده‌است.
ابوالفضل رضائی 1399-10-08
عالیه روش درس دادنشون به شدت پیشنهاد میشه فقط حیف که محتوا به این خوبی ولی کیفیت صدا مناسب نیست درصورتی که خیلی از افراد تو یوتیوب با هیچ دانشی به واسطه افکت های تصویری و ابزار های حرفه ای بیننده بسیار جذب میکنند
بشری باباخانی تیموری 1400-10-14
دوره عالی بود و استاد تسلط خوبی دارند، سپاسگزارم
مهدی باقری 1399-11-16
از منظر روش تدریس و تسلط بسیار خوب هستن و توضیحات رو به قدر کافی (یا حتی بیشتر و با ذکر جزئیات بیان میکنن ) . اشاره مکفی به نحوه پیاده سازی هم یکی از نکات خوب هست . فقط شاید اگر در محیط اجرای کد پیاده سازی ها انجام میشد و همزمان اجرا میشد تاثیر بیشتری در درک مفاهیم داشت . از نکاتی که توجه من رو جلب کرد خط بسیار زیبای استاد بود . ایشون هم فارسی و هم انگلیسی رو خیلی زیبا مینویسن و به شخصه لذت بردم از این مسئله . در نهایت ای کاش میشد کیفیت صدا یک مقدار بهتر میبود اگرچه جایی وجود نداره که نشه فهمید ، ولی یکم صدای پس زمینه اذیت کننده هست.
مکتب‌خونه
مهدی عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.