×
ribbon

آموزش مقدماتی نرم‌افزار کتیا

نرم‌افزارهای مهندسی مکانیک در سه بخش طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)، ساخت به کمک کامپیوتر (CAM) و تحلیل به کمک کامپیوتر (CAE) مورد استفاده قرار می‌گیرند. نرم‌افزار کتیا (CATIA) هر سه کار بیان شده را ... ادامه

ارائه دهنده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
 98% (56 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  18 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  7 ساعت ویدئو - 11 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  4 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  70 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونه course-feature   خدمات منتورینگ course-feature   پروژه محور course-feature   تمرین و آزمون course-feature   تالار گفتگو course-feature   تسهیل استخدام

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آشنایی با محیط نرم‌افزار

 آموزش ترسیم دوبعدی

 آموزش ترسیم سه‌بعدی

 آشنایی با ساخت متریال و محیط مونتاژ

 آموزش نقشه کشی در کتیا

پیش‌نیاز‌ها

تلاش شده تا در این دوره، آموزش به صورتی باشد تا اصول کلی و پایه‌ای آموزش داده شود. بنابراین، این دوره هیچ پیش‌نیازی ندارد و می‌توانید از این دوره بهره‌مند شوند.

سرفصل‌های دوره آموزش مقدماتی نرم‌افزار کتیا

مقدمه و توضیحات کلی نرم‌افزار

در این فصل به‌طور مختصر اسامی محیط‌هایی که قرار است در این دوره یاد بگیریم را نام برده‌ایم و هم‌چنین درکنار توضیحات اولیه از امکانات هر بخش و محل قرارگیری هر بخش در منوی مربوطه را نشان داده‌ایم.

  معرفی
"00:29  
  مقدمه و توضیحات کلی نرم‌افزار
"02:37  
ترسیم دوبعدی

در این فصل به‌صورت کامل با ابزارهای محیط دوبعدی آشنا می‌شویم.

و باید دقت داشته باشیم که یکی از مهم‌ترین خروجی‌های طراحی مهندسی، نقشه‌های دو‌بعدی می‌باشد نکته مهم همین جاست که در چند دهه اخیر نقشه‌های دوبعدی را به‌صورت مستقیم ترسیم نمی‌کنند. بلکه از مدل سه‌بعدی به نقشه‌های دوبعدی می‌رسند. این امر به این خاطر است که نرم‌افزار می‌تواند به ما کمک کند تا به‌راحتی مدل سه‌بعدی را ایجاد کنیم و تجسم بهتری از مجموعه‌ها داشته باشیم.

اما متاسفانه در خیلی از کارگاه‌ها و شرکت‌ها، بدون ایجاد نقشه‌های دوبعدی، اقدام به ساخت قطعات می‌کنند که این مورد، تبعاتی در انتهای کار دارد.

در انتهای این فصل شما تمامی ابزارهای محیط دوبعدی را به‌صورت کامل یاد می‌گیرید و قادر خواهید بود تمامی ترسیم‌های دوبعدی را انجام دهید.

  نظم صفحه طراحی
"09:26  
  بخشی از ابزار محیط دوبعدی
"10:08  
  آموزش جعبه ابزار Profile
"09:44  
  جعبه ابزار دایره
"09:44  
  ترسیم خط و نقطه در کتیا
"13:13  
  ویرایشات ترسیم دوبعدی
"09:53  
  اندازه‌گذاری دستی
"08:57  
  قیدگذاری
"08:32  
  تمرین اول
"08:54  
  تمرین دوم
"09:08  
  اندازه‌گذاری اتوماتیک
"09:40  
  انتقال ترسیم دوبعدی
"07:15  
  آشنایی با قوانین ورود به محیط سه‌بعدی
"07:47  
  کوییز ترسیم دوبعدی
 33.3%    
"10:00  
  پروژه ترسیم دوبعدی (الزامی)
 66.7%    
"60:00  
ترسیم سه‌بعدی

در این فصل طراحی‌هایی که در محیط دوبعدی ترسیم کرده اید را به حالت سه‌بعدی تبدیل کرده و به اندازه دلخواه به آن حجم می‌دهید .در این قسمت در محیط Part Design  طراحی یک قطعه ساده را شروع می‌کنید. در طراحی یک قطعه، همواره باید دید طراحی داشته باشید و از قبل، روند طراحی را در ذهنتان مشخص کنید و خود را در استفاده از ابزارها، سردرگم نکنید. برای طراحی یک قطعه، همواره روش‌های مختلفی وجود دارد. باید روشی را انتخاب کنید که کمترین هزینه و وقت را از شما بگیرد. روشی کم هزینه است که ضمن سادگی، سرعت طراحی را هم افزایش دهد و طراحی با تعداد ابزارهای کمتری انجام پذیرد.

در انتهای این فصل قادر خواهید بود به‌تمامی ترسیمات خود به مقدار لازم حجم داده ویا عمل سوراخ‌کاری و ایجاد حفره را در قسمتی از سطح که مورد نیاز است، انجام دهید.

  آشنایی با محیط سه‌بعدی
"11:04  
  تنظیمات حجم سه‌بعدی
"11:24  
  جعبه‌ابزار
"12:20  
  ایجاد سوراخ و رزوه
"11:21  
  تبدیل اسکچ به جسم سالید
"10:38  
  تعیین جنس قطعه و مشخص کردن نقطه ثقل
"11:11  
  افزایش استحکام قطعات
"06:50  
  متصل‌کردن دو جسم به یکدیگر
"05:52  
  ابزار Multi Section Solid
"14:31  
  بخشی از ابزار سه‌بعدی
"07:58  
  جعبه ابزار Fillet
"06:40  
  مخفی‌کردن نمودار ترسیمات
"14:55  
  ایجادکردن پوسته روی قطعات
"11:41  
  انتقال اجسام در محیط سه‌بعدی
"10:18  
  مقیاس‌کردن اشکال
"11:44  
  جعبه ابزار Boolean Operations
"08:58  
  کوییز ترسیم سه‌بعدی
 33.3%    
"10:00  
  پروژه ترسیم سه‎‌بعدی (الزامی)
 66.7%    
"90:00  
ساخت متریال و محیط مونتاژ

در این فصل شما می‌توانید با استفاده از قیود موجود، قطعات مختلف یک محصول را مونتاژ نماید. قیود مونتاژ موجود در این محیط برای تعیین موقعیت دقیق قطعات در محصول نهایی به کار می‌روند. این قیود با محدود کردن درجات آزادی هرقطعه، موقعیت و جهت‌گیری آن را در محصول و نسبت به سایر قطعات تعریف می‌کند.

  محیط متریال
"06:20  
  آشنایی با محیط مونتاژ
"13:12  
  جلوگیری از تداخل در ترسیم
"06:23  
  مونتاژ
"08:00  
  قیدگذاری
"06:23  
  قیدگذاری پیچ به‌صورت ساده
"05:49  
  اعمال جنس به‌قطعه و رندرگیری
"04:11  
  کوییز ساخت متریال و محیط مونتاژ
 33.3%    
"10:00  
  پروژه ساخت متریال و محیط مونتاژ (الزامی)
 66.7%    
"150:00  
نقشه‌کشی در کتیا

در این فصل از نرم‌افزار شما محیطی را یاد می‌گیرید  که به‌کمک ابزارهای آن نماها و نقشه‌های دلخواه خودرا از محصول طراحی شده در سایر محیط‌ها در نرم‌افزار خروجی می‌گیرید و باابزارهای محیط آن محصول نهایی را ترسیم می‌نمائید.

  ورود به محیط Drafting
"05:52  
  ایجاد سه نما
"07:13  
  برش
"07:35  
  ایجاد کادر بر روی کاغذ ترسیم
"11:56  
  اندازه‌گذاری قطعات
"09:25  
  اندازه‌گذاری فیک
"09:40  
  ترسیم جدول
"08:38  
  نقشه‌کشی به‌صورت دستی
"09:45  
  کوییز نقشه‌کشی در کتیا
 6.4%    
"07:00  
  پروژه نقشه کشی در کتیا (الزامی)
 27.3%    
"150:00  
  پروژه نهایی (الزامی)
 66.4%    
"180:00  

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه
خدمات منتورینگ خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

نرم‌افزارهای مهندسی مکانیک در سه بخش طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)، ساخت به کمک کامپیوتر (CAM) و تحلیل به کمک کامپیوتر (CAE) مورد استفاده قرار می‌گیرند. نرم‌افزار کتیا (CATIA) هر سه کار بیان شده را با دقت بالا انجام می‌دهد و از این نظر کاربرد فراوانی در صنعت دارد. دوره آموزش مقدماتی نرم افزار کتیا نیز با هدف آموزش این نرم افزار محبوب تهیه و تدوین شده است که در ادامه معرفی خواهد شد.

 کتیا یک نرم‌افزار طراحی صنعتی است که یک شرکت فرانسوی به نام داسو سیستم برای اولین بار تولید و استفاده کرد. این نرم افزار اولین بار برای توسعه‌ی یک جت جنگنده به نام میراژ استفاده شد و بعدها کم‌کم پایش به خیلی از شرکت‌های بزرگ و کوچک باز شد. این نرم‌افزار در ایران بسیار کاربردی بوده و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دوره آموزش کتیا مقدماتی

دوره آموزش کتیا مقدماتی مکتب خونه در ٥ سرفصل شامل ٧ ساعت محتوای آموزش ویدیویی تهیه و تدوین شده است. در این دوره مقدمات کار با این ابزار کاربردی ارائه خواهد شد. کل مدت زمان لازم برای گذارندن این دوره 17 ساعت خواهد بود.

دوره آموزش کتیا مقدماتی برای چه کسانی مناسب است؟

دانشجویان مقطع کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد گرایش‌های مختلف رشته مکانیک خودرو می‌توانند از محتویات این دوره استفاده کنند.  همچنین برای هنرجویان مقطع دهم و یازدهم و دوازدهم رشته مکانیک خودرو و تمام کسانی که در زمینه طراحی قطعات مختلف خودرو در حال فعالیت هستند می‌توانند از آموزش‌ها این دوره بهره‌مند شوند.

معرفی بخش‌های مهم کتیا که در این دوره مورد بررسی قرار می‌گیرد

 • محیط Part design: در این محیط قطعات را در محیط سه‌بعی حجم می‌دهیم. نقشه‌هایی که در محیط sketcher طرح کرده‌ایم در این محیط به قطعات سه‌بعدی تبدیل می‌کنیم.
 • محیط sketcher: در این محیط ما می‌توانیم طرح خود را در دو بعد طراحی کنیم و اندازه‌های لازم را منظور کنیم.
 • محیط Assembly design: گاهی یک سیستم از چند قطعه تشکیل می‌شود و لازم است هر قطعه جداگانه طراحی شده و مونتاژ شود. این کار را در این محیط باید انجام داد.
 • محیط Drafting: در صنایع برای تولید هر قطعه نقشه آن لازم است. در نرم افزار کتیا برای تولید نقشه از محیط drafting استفاده می‌کنیم.

علاوه بر محیط‌های ذکرشده،  کتیا  دارای محیط‌های دیگری  مانند محیط طراحی سطوح آیرودینامیکی، طراحی سطوح نازک، تعیین پارامترهای فرایند ریخته‌گریریخته گری ، محیط طراحی ارگونومیک ، محیط طراحی ابر نقاط و غیره نیز است که این امکان را به ما می‌دهد تا طراحی‌های پیچیده را انجام داده و تحلیل‌های دقیقی انجام دهیم.

به کمک کتیا، می‌توانیم هر قطعه صنعتی را طراحی کنیم و درنهایتدر نهایت نقشه‌های دوبعدی و سه‌بعدی آن را با دقت بالا به دست آوریم و دیگر به نقشه‌کشی با دست نیازی نخواهیم داشت.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher امیر اینانلو

امیر اینانلو، دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی مکانیک خودرو و دانشجوی کارشناسی ارشد (دانشگاه علوم تحقیقات) است. ایشان تجربه فعالیت به عنوان مدرس رشته مکانیک خودرو داشته و مؤلف کتاب تست و کنکور رشته مکانیک، کتاب راهنمای درسی در سه پایه هنرستان را در کارنامه داشته و هم‌اکنون به‌عنوان مدرس رشته مکانیک و مدیرفنی در شرکت‌های وابسته به وزارت راهداری و مشاوره تحصیلی رشته مکانیک فعالیت می‌کنند. از سوابق آموزشی وی می‌توان به سابقه تدریس در بیش از ۵۰ دوره کارگاه آموزشی در زمینه‌های مکانیک خودرو و تدریس در آموزشگاهای برتر رشته مکانیک اشاره کرد.

 
مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
علیرضا میرزائی 1402-03-24
دانشجوی دوره
با سلام و احترام. این دوره یک دوره جامع برای کسایی که میخوان از صفر شروع کنن. محیط های اسکچر، سه بعدی، اسمبلی و درفتینگ رو به عالی ترین حالت ممکن توضیح دادن. من خودم با این دوره خیلی پیشرفت کردم و واقعا راضی هستم. امیدوارم دوره های تکمیلی هم از استاد منتشر بشه که خیلی خوب توضیح میدن.
محمدامین سلطانیان 1401-12-06
دانشجوی دوره
به نظرم یک دوره بسیار مفید و کاربردی هست خیلی خوب اموزش داده شده و تمامیه قسمت هایی که در یک طراحی کامل باید استفاده بشه توش توضیح داده شده استاد به مطلب مسلط هستند و به صورت خیلی ساده و روان بیان کردن مباحث رو، راضی هستم از این دوره ضمن اینکه این نرم افزار برای رشته های الکترونیک و.. خیلی کاربردی هست مخصوصا در قسمت طراحی جعبه یا قاب های مورد نظر برای مدارات الکترونیکی که واقعا نیازمند استفاده از همین برنامه هست، تشکر میکنم از استاد اینانلو ومکتبخونه عزیز برای تهیه این دوره خوب و کاربردی ممنون.

کاربرد کتیا چیست؟

از مهم‌ترین کاربردهای کتیا می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • این برنامه می‌تواند هر قطعه را در هر سطحی از پیچیدگی هم که باشد طراحی و مدل‌سازی کند.
 • طراحی دوبعدی و سه‌بعدی صنعتی به کمک کتیا می‌تواند انجام شود.
 • کتیا از پس طراحی مکانیزم‌ها و سیستم‌های هیدرولیکی، الکتریکی و… برمی‌آید و می‌تواند این پروژه‌ها را تجزیه‌وتحلیل کند.
 • مهندسان به کمک این نرم‌افزار می‌توانند کارهای شبیه‌سازی هم انجام دهند.
 • طراحی قالب از دیگر کاربردهای کتیا است.
 • شرکت‌های بزرگ از کتیا برای مدیریت پروژه‌هایشان هم استفاده می‌کنند.
 • کتیا هم‌چنین می‌تواند در کنار چند نرم‌افزار دیگر مثل ENOVIA، DELMIA، Smart team قرار بگیرد و البته نقش نرم‌افزار پایه را بازی کند. 

با آموزش دیدن این دوره آموزش مقدماتی کتیا شما می‌توانید به راحتی با اصول طراحی دوبعدی، سه‌بعدی و نقشه‌کشی در محیط کتیا آشنا شوید و نقشه موردنظر قطعات را ترسیم کرده و به تحلیل عملکرد آن بپردازید.

سخت افزار های مناسب برای برنامه کتیا:

در زیر فهرستی از سخت افزارهای لازم و مناسب کتیا آورده شده است:

پردازنده

از آنجایی که سرعت ساعت آن هسته بیشتر از هر متغیر دیگری عملکرد را تعیین می‌کند، ایستگاه کاری با هسته‌های کمتر (اما سرعت ساعت بالاتر) ایده آل است؛ بنابراین ما یک پردازنده ۴ تا ۸ هسته‌ای با سرعت کلاک پایه ۳.۰ گیگاهرتز و بالاتر را توصیه می‌کنیم.

حافظه رم

به طور کلی، ۳ تا ۶ گیگابایت رم برای هر هسته CPU توصیه می‌شود. به عنوان مثال، اگر یک پردازنده ۱۲ هسته‌ای را انتخاب کنید، ۳۲ گیگابایت برای کارهای ا ساسی یا ۶۴ گیگابایت برای بارهای کاری سخت‌تر کافی است.

حافظه ذخیره‌سازی

توصیه می‌کنم دو درایو حالت جامد داشته باشید که بهترین عملکرد را ارائه می‌دهند و در کنار آن اگر امکان دارد از یک SSD استفاده شود.

کارت گرافیک

برای ساخت، طراحی محصول، معماری و کاربردهای مهندسی، ما یک کارت گرافیک NVIDIA Quadro را به جای کارت‌های GeForce توصیه می‌کنیم. کارت‌های Quadro به طور رسمی توسط شرکت‌هایی مانند Autodesk و Dassault تست شده و پشتیبانی می‌شوند. مهم‌تر از همه، برخلاف کارت‌های GeForce، آن‌ها دارای قابلیت محاسبه ممیز شناور با دقت دو برابر (FP64) هستند که برای این نوع برنامه‌ها ضروری است.

نکته مهم در انتخاب سخت‌افزار خوب این موضوع هست که نرم افزار کتیا به علت شبیه‌سازی و آنالیز از دستور رندرگیری بهره می‌گیرد و به علت همین امر باید توجه ویژه‌ای به سیستم سخت‌افزاری و هم‌چنین نرم‌افزاری شود تا در هنگام استفاده از نرم‌افزار با مشکلی روبرو نشویم.

صفحات پربازدید
poster
  
برگزار کننده:  مکتب‌خونه
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  18 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  7 ساعت ویدئو - 11 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  4 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  70 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونه course-feature   خدمات منتورینگ course-feature   پروژه محور course-feature   تمرین و آزمون course-feature   تالار گفتگو course-feature   تسهیل استخدام