محاسبات ماتریسی

poster
پیش‌نمایش دوره

ماتریس یکی از مباحث مهم در ریاضیات به‌حساب می‌آید. مباحث مربوط به ماتریس در بیشتر دروس ریاضی دانشگاهی و حتی دبیرستانی وجود دارند. این دوره آموزش ماتریس به هدف آموزش این مبحث مهم در ریاضیات ... ادامه

5 (1 رای)
سطح: مقدماتی
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  22 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  31 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آموزش مباحث ماتریس

 کمک به دانشجویان رشته مهندسی در مباحث ریاضیات و ماتریس

 آماده سازی دانشجویان برای امتحانات پایانی

 آموزش مفاهیم پایه و پیشرفته ماتریس

سرفصل‌های دوره محاسبات ماتریسی

فیلم های آموزشی
  جلسه اول - برخی از مقدمات جبرخطی مربوط به ماتریس ها
مشاهده
"30:31  
  جلسه دوم - زیرفضاهای برد و پوچ ماتریس ها
مشاهده
"87:34  
  جلسه سوم - ماتریس های متقارن - تجزیه طیفی - تجزیه SVD
مشاهده
"84:25  
  جلسه چهارم - خواص تجزیه SVD و نرم برداری
مشاهده
"87:07  
  جلسه پنجم - نرم ماتریسی و نمایش اعداد حقیقی در ماشین
مشاهده
"89:07  
  جلسه ششم - حالت مسئله در داده ، پایداری الگوریتم ، عدد حالت دستگاه خطی
مشاهده
"90:07  
  جلسه هفتم - حل دستگاه معادلات خطی به روش گاوس
مشاهده
"92:32  
  جلسه هشتم - روش حذفی گاوس برای ماتریس های مربعی
مشاهده
"87:51  
  جلسه نهم - تجزیه مثلثی ، محورگزینی و حل دستگاه
مشاهده
"93:50  
  جلسه دهم - تحلیل خطاهای پیشرو و پسرو برای حل دستگاه های خطی
مشاهده
"82:35  
  جلسه یازدهم - تجزیه مثلثی بلوکی
مشاهده
"91:46  
  جلسه دوازدهم - تجزیه پولسکی تعمیم یافته ،‌ تبدیلات هاوس هولدر
مشاهده
"85:14  
  جلسه سیزدهم - معرفی حل دستگاه های مستطیلی
مشاهده
"77:04  
  جلسه چهاردهم - حل دستگاه مستطیلی ، تجزیه مثلثی
مشاهده
"93:56  
  جلسه پانزدهم - تجزیه های مثلثی
مشاهده
"93:52  
  جلسه شانزدهم - حل دستگاه مستطیلی ؛ محاسبه جواب با کمترین اندازه با استفاده از تجزیه های رتبه های مثلثی
مشاهده
"90:12  
  جلسه هفدهم - حل جواب با کمترین طول اقلیدسی برای دستگاه خطی
مشاهده
"84:06  
  جلسه هجدهم -
مشاهده
"86:38  
  جلسه نوزدهم -
مشاهده
"75:35  
  جلسه بیستم - محاسبه مقدار ویژه با روش توانی و روش QR
مشاهده
"91:41  
  جلسه بیست و یکم- الگوریتم لانچوز
مشاهده
"81:06  
  جلسه بیست و دوم - روش های گرادیان های مزدوج برای حل مسائل خطی
مشاهده
"95:44  

درباره دوره

ماتریس یکی از مباحث مهم در ریاضیات به‌حساب می‌آید. مباحث مربوط به ماتریس در بیشتر دروس ریاضی دانشگاهی و حتی دبیرستانی وجود دارند. این دوره آموزش ماتریس به هدف آموزش این مبحث مهم در ریاضیات ارائه شده است. در ادامه به معرفی این دوره آموزشی خواهیم پرداخت.

معرفی دوره آموزش ماتریس

دوره آموزش ماتریس مکتب خونه در ٢٣ جلسه و در قالب ٣١ ساعت محتوای ویدیویی هم‌اکنون به‌صورت رایگان در دسترس کاربران عزیز قرار گرفته است. دوره نام برده از کلاس دانشگاه صنعتی شریف ضبط شده و استاد این مبحث از اساتید برجسته ریاضیات در دانشگاه صنعتی شریف به‌حساب می‌آید. مباحث مربوط به ماتریس در این دوره به زبان ساده به کاربران آموزش داده خواهد شد.

هدف از دوره آموزش ماتریس چیست؟

کاربرد گسترده ماتریس در علوم دیگر به خصوص فیزیک در مبحث‌هایی مانند نورشناسی، الکترومغناطیس، مکانیک کوانتوم و مکانیک کلاسیک باعث شده تا دوره آموزش ماتریس تهیه شود. هدف این دوره، آموزش مفهومی ماتریس از پایه تا مباحث پیشرفته به دانشجویانی است که نیاز دارند این مبحث مهم را به‌طور عمیق یاد بگیرند. در ابتدای این دوره، مقدمات جبر خطی مربوط به ماتریس‌ها و مفاهیمی مانند قطر اصلی، آموزش ضرب و جمع و تفریق یا روش‌ وارون کردن ماتریس‌ها، qspm، همسازه و موارد دیگر به‌طور کامل توضیح داده می‌شود.

دوره آموزش ماتریس برای چه کسانی مناسب است؟

دوره آموزش ماتریس برای تمامی دانشجویان رشته‌های مهندسی مناسب است. همچنین این دوره برای برخی از رشته‌های علوم پایه مانند ریاضیات، ریاضیات کاربردی، ریاضیات محض و غیره نیز کاربرد دارد. علاوه بر این، این دوره آموزشی برای تمامی افراد علاقه‌مند به مباحث ریاضیات و ماتریس‌ها نیز مفید است.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher نظام الدین مهدوی امیری

نظام الدین مهدوی امیری در سال 1331 در قائمشهر متولد شد. او دارای دکتری علوم ریاضی از دانشگاه جانزهاپکینز در سال ۱۳۶۰ است و در سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۹ استاد علوم کامپیوتر دانشگاه یورک در کانادا بوده است. وی از سال 1369 به دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف پیوست و چندین دوره استاد ممتاز دانشکده بوده است. وی تا کنون 20 فارغ‌‌التحصیل دکتری و بیش از 170 فارغ التحصیل کارشناسی ارشد داشته است. او در سال 1386 به عنوان چهره ماندگار استان مازندران و در سال های 1387، 1389 و 1391 به عنوان پژوهشگر برتر و در سال 1393 به عنوان استاد ممتاز دانشگاه صنعتی شریف برگزیده شده است. وی از اعضای مؤسس "انجمن کامپیوتر ایران"، از اعضای منتخب هیأت اجرایی انجمن‌های "کامپیوتر ایران" و "ریاضی ایران"، نایب رئیس و اکنون رئیس "انجمن ایرانی تحقیق در عملیات" بوده و سال‌ها ویراستاری ارشد "بولتن انجمن ریاضی ایران" و "مجله ایرانی تحقیق در عملیات" و همچنین سردبیری مجله‌ی "فرهنگ و اندیشه ریاضی" و "مجله ایرانی تحقیق در عملیات" را به عهده داشته است.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
فاطمه سهرابی 1401-06-10
بسیار استاد با سوادی هستن عالیه

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

آموزش ماتریس

مبحث ماتریس یکی از زیرشاخه‌های مهم علم ریاضیات است و از سرفصل های اصلی درس ریاضی پایه دانشگاهی محسوب می‌شود که به‌طور فراوانی در جبر خطی از آن‌ها استفاده می‌کنند. کاربردهای ماتریس در علوم مختلف مانند مهندسی نرم‌افزار، فیزیک، علوم کامپیوتر و چندین رشته دیگر نشان از اهمیت بالای آن دارد. زمانی که نیاز به مدل‌سازی پدیده‌ها، مطالعه پدیده‌های فیزیکی مختلف و حل دستگاه معادلات خطی باشد لازم است که با علم ماتریس‌ها آشنا بود. کاربرد انواع مختلف ماتریس‌ها در علوم مختلف باعث شده تا دوره‌هایی برای آموزش این مبحث مهم به زبان ساده برای کمک به فهم صحیح دانشجویان برگزار شود. 

ماتریس چیست؟

ماتریس‌ها بخشی از عملیات جبر خطی هستند و در مباحث یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و عملیات داده‌کاوی به‌طور گسترده به کاربرده می‌شوند. ماتریس‌ها آرایه‌ای از یک یا چندین سطر و ستون هستند که نحوه قرارگیری سطرها از چپ به راست و ستون‌های ماتریس از بالا به پایین است. معمولاً ماتریس‌ها را با حروف بزرگ زبان انگلیسی مانند A یا B نشان می‌دهند. به اعداد یا عبارات ریاضی موجود در هر سطر و ستون یک درایه گفته می‌شود. 

عملیات جمع و تفریق و ضرب را می‌توان روی درایه‌های ماتریس‌ها انجام داد. اگر تعداد ستون‌ها با تعداد سطرها برابر باشد، تفریق ماتریس‌ها یا جمع آن‌ها امکان‌پذیر است. برای ضرب دو ماتریس لازم است که تعداد ستون‌ها در ماتریس اول با تعداد سطرها در ماتریس دوم برابر باشد.

حل دستگاه معادلات خطی با کمک ماتریس‌ها امکان‌پذیر است. یکی از انواع ماتریس‌ها، ماتریس مربعی نام دارد که می‌توان با محاسبه دترمینان، به مشخصات آن پی برد. برای مثال یکی از قوانین مبحث ماتریس‌ها در مورد معکوس‌پذیری آن‌هاست و درصورتی‌که دترمینان یک ماتریس مربعی نا صفر باشد، آن ماتریس معکوس‌پذیر است. 

جمع‌بندی

به‌غیراز دانشجویان رشته‌های ریاضی و فیزیک که نیاز دارند با مبحث ماتریس به‌طور کامل آشنا شوند، دانشجویان برخی از رشته‌های مهندسی مانند کامپیوتر، نرم‌افزار و چندین رشته دیگر برای کار کردن با نرم‌افزارهای کاربردی مانند متلب لازم است که این مبحث را از پایه و به‌صورت جامع آموزش ببینند. در دوره آموزش ماتریس تمام مباحث به‌صورت گام به گام آموزش داده شده است تا ابهامی در قسمت‌های مختلف آن برای شما باقی نماند.

صفحات پربازدید
poster
پیش‌نمایش دوره
  
برگزار کننده:  دانشگاه صنعتی شریف
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  22 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  31 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)