برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

6 تا از بهترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی در دنیا

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به مؤلفه‌ای حیاتی در پروژه‌های توسعه نرم‌افزار متعدد تبدیل شده است و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا نرم‌افزاری بسازند که قادر به درک، یادگیری، استدلال و حل مسئله باشد و فرآیندهای شناختی انسان را منعکس کند. مهارت در استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی در نقش‌های مختلف شغلی، به‌ویژه برای کسانی که مشتاق برتری در زمینه برنامه‌نویسی هستند، بسیار مهم شده است. در این مطلب از مجله مکتوب این بار قصد داریم که بهترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی را معرفی کنیم و چشم‌انداز یادگیری هوش مصنوعی با این زبان ها را مورد ارزیابی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

چگونه یک برنامه هوش مصنوعی بسازیم؟

ایجاد و پیاده‌سازی‌های برنامه‌های هوش مصنوعی درها را به روی ابزارهای نوآورانه حل مسئله باز کرده و ابعاد جدیدی از پیچیدگی را به وجود آورده است. با این حال، مهم است که بدانیم هوش مصنوعی راه‌حلی کلی و کامل برای همه چالش‌های برنامه‌نویسی نیست. ساخت یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی مستلزم تامل و برنامه‌ریزی استراتژیک دقیق است.

مرجع کامل انواع آموزش هوش مصنوعی + اعطای گواهینامه

 

نقطه کانونی اولیه در توسعه هوش مصنوعی، تعریف مشکل به صورت دقیق است. در توسعه برنامه‌های هوش مصنوعی توسعه‌دهنده باید به سؤالات زیادی پاسخ دهد از جمله: موضوع اساسی که من قصد دارم به آن بپردازم چیست؟ قصد دارم از طریق این راه‌حل به چه نتایجی برسم؟ پاسخ به این سؤال‌ها راه را برای رویکردهای متمایز مبتنی بر هوش مصنوعی، مانند استفاده از یادگیری ماشین (ML) برای دست‌کاری داده‌ها یا استفاده از بینایی رایانه‌ای (CV) برای استخراج بینش‌های معنادار از تصاویر و ویدیوهای دیجیتال هموار می‌کنند.

چگونه یک برنامه هوش مصنوعی بسازیم

قلمرو هوش مصنوعی گسترده است و کاربردهای متنوعی را در برمی‌گیرد. انتخاب‌های بهترین زبان های هوش مصنوعی در زمینه پیشرفت کاربر در این ترند بسیار اهمیت دارد. از طرفی دیگر انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب به اهداف دقیقی بستگی دارد که شما به دنبال انجام آن در برنامه تعیین شده خود هستید. در ادامه بهترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی را معرفی خواهیم کرد و به این مسئله که چه زبان های برنامه نویسی برای هوش مصنوعی وجود دارد، خواهیم پرداخت.

پیشنهاد مطالعه: بررسی جامع بازار کار یادگیری ماشین در ٢٠٢٣ و آینده

بهترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی

طیف گسترده‌ای از زبان های برنامه نویسی برای هوش مصنوعی (AI) وجود دارند که انتخاب یکی از آن‌ها به اهداف کاربر و ماهیت پروژه بستگی دارد. در ادامه این بخش، به رایج‌ترین و محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌ نویسی که برای کاربردهای هوش مصنوعی طراحی شده‌اند، می‌پردازیم. این زبان ها شامل موارد زیر هستند:

  • پایتون
  • جاوا
  • سی پلاس پلاس
  • جاوا اسکریپت
  • جولیا
  • LISP

برنامه نویسی هوش مصنوعی

شایان‌ذکر است که فهرست زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی بالا کامل نیست و در این فهرست می‌توان زبان های دیگری نیز قرار داد.

چگونه زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی را یاد بگیریم؟

راه‌های مختلفی برای کسب مهارت در مفاهیم برنامه نویسی هوش مصنوعی وجود دارد. این‌ها شامل یادگیری آن از طریق تحصیل و دانشگاه، خود آموزی با استفاده از بوت کمپ یا دوره‌های آنلاین هوش مصنوعی و غیره است…توجه به این نکته که با توجه به اینکه دانش هوش مصنوعی بر اساس اصول برنامه نویسی پایه‌ریزی شده است، قبل از پرداختن به هوش مصنوعی، درک اساسی از اصول برنامه نویسی توصیه می‌شود. می‌توانید از طریق دوره‌های آموزش اصول برنامه نویسی مکتب خونه به این هدف دست یابید.

پایتون – بهترین زبان برای هوش مصنوعی

پایتون به عنوان نوعی زبان استاندارد در قلمرو برنامه نویسی، دارای پایگاه کد کاملی بوده و در کاربردهای مختلفی از جمله هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بسیار محبوبیت پیدا کرده است. پایتون که به عنوان زبان مقدماتی مشهور است، اغلب به عنوان زبان برنامه نویسی اولیه برای بسیاری از توسعه‌دهندگان عمل می‌کند. در نتیجه، پایتون جامعه توسعه‌دهندگان قوی و گسترده‌ای دارد که حول محور ایجاد کد برای برنامه‌های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی متمرکز شده‌اند.

آموزش یادگیری ماشین با پایتون

 

کاربرد بی‌نظیر پایتون در تجزیه‌وتحلیل داده‌ها بر اهمیت آن در توسعه هوش مصنوعی بسیار افزوده است. طبق گزارش HackerRank، این زبان یکی از پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی در بازار است. کدنویس‌ها و تحلیلگران داده به دلیل ماهیت سازگار، طراحی کاربر پسند و تطبیق‌پذیری استثنایی پایتون به سمت پایتون گرایش پیدا می‌کنند. پایتون در انجام وظایف پیچیده زبانی مناسب محسوب می‌شود و درعین‌حال یادگیری آن آسان است. از طرفی دیگر پایتون حاوی مجموعه‌ای از کتابخانه‌ها است که برای دسته‌بندی و بررسی دقیق مجموعه‌های داده گسترده طراحی شده‌اند و این کتابخانه‌ های پایتون در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به یکی از ضروری‌ترین ابزارهای تبدیل شده‌اند. هم‌اکنون پایتون پرکاربرترین زبان برنامه نویسی هوش مصنوعی است.

کد منبع هوش مصنوعی پایتون

سازگاری Python آن را به گزینه‌ای مناسب برای مجموعه‌ای از یادگیری ماشین و برنامه‌های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی تبدیل می‌کند. در GitHub می‌توان به گنجینه‌ای از پروژه‌های عملی متمرکز بر هوش مصنوعی با زبان پایتون دسترسی داشت.

کد منبع هوش مصنوعی پایتون

مخزن اصلی دیگری از کدهای متمرکز بر هوش مصنوعی در TensorFlow، یک کتابخانه یادگیری ماشین منبع باز قابل توجه بوده که توسط Google توسعه یافته است. این کتابخانه بصری ساخت و آموزش سریع و ساده مدل‌های یادگیری ماشین را تسهیل می‌کند و به توسعه‌دهندگان بستری برای کاوش و آزمایش پیاده‌سازی‌های جدید ML ارائه می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: یادگیری هوش مصنوعی با پایتون + مزایا، نقشه راه و معرفی بهترین منابع

یادگیری هوش مصنوعی با جاوا

جاوا، نوعی زبان برنامه نویسی فوق‌العاده قوی بوده و دارای استفاده گسترده در زمینه‌های مختلف توسعه نرم‌افزار است. کاربرد اصلی آن در هوش مصنوعی خودش را در حوزه توسعه برنامه‌های تلفن همراه نشان داده است، جایی که برنامه‌های کاربردی متعدد از قابلیت‌های آن برای ترکیب عملکردهای هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. جاوا که با کاربر پسند بودن، ویژگی‌های اشکال‌زدایی قوی و پشتیبانی از استقرار چند پلتفرمی از طریق پارادایم «یک بار بنویس، هرجا اجرا کن» مشخص می‌شود. جاوا به عنوان یکی از زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی به عنوان انتخابی ایده‌آل برای نرم‌افزارهای سطح سازمانی، شبکه‌های عصبی و پلتفرم‌های هوش مصنوعی می‌درخشد.

توسعه هوش مصنوعی با جاوا

جاوا به عنوان یکی از زبان های برنامه نویسی AI مجموعه‌ای از مزیت‌ها را ارائه می‌دهد که شامل اشکال‌زدایی یکپارچه، عملکرد کاربر پسند و تعمیر و نگهداری ساده می‌شود. این زبان همچنین شامل قابلیت جمع‌آوری زباله به صورت است که حذف داده‌های اضافی را خودکار کرده و تلاش‌های مصورسازی داده‌ها را تقویت می‌کند. گنجاندن Swing به عنوان نوعی ابزار ویجت رابط کاربری گرافیکی، و مجموعه ابزار ویجت استاندارد (SWT)، یک جعبه‌ابزار ویجت گرافیکی، جذابیت آن را بیشتر می‌کند. از طرفی دیگر سازگاری بین پلتفرم جاوا امکان استقرار پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را در انواع بی‌شماری از دستگاه‌ها فراهم می‌کند. جاوا به عنوان نوعی زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی جایگاه ویژه‌ای در این فهرست دارد.

توسعه هوش مصنوعی با جاوا

یک نمونه گویا از پیاده‌سازی هوش مصنوعی در جاوا در Deeplearning4j (DL4J)، یک کتابخانه یادگیری عمیق منبع باز قابل توجه است. DL4J برنامه‌هایی را برای تقلید از فرآیندهای یادگیری انسانی که معمولاً برای خوشه‌بندی داده‌ها، گروه‌بندی و تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی‌کننده استفاده می‌شود، توانمند می‌سازد. مخزن Deeplearning4j در GitHub به عنوان مجموعه‌ای از نمونه‌های متنوع عمل می‌کند که عملکرد کتابخانه را روشن کرده و به شروع تلاش‌های کدنویسی کمک می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مدل زبانی شگف انگیز GPT 4 چیست؟

برنامه نویسی هوش مصنوع با C++‎

C++‎ به عنوان نوعی زبان برنامه نویسی پرطرفدار ظاهر می‌شود که به دلیل سرعت و کارایی قابل توجه آن مشهور است. قابلیت آن در اجرای سریع کد، آن را به گزینه‌ای بهینه برای برنامه‌های کاربردی متمرکز بر یادگیری ماشین و شبکه‌های عصبی تبدیل می‌کند و هم‌اکنون یکی از زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی به‌حساب می‌آید. با توجه به ماهیت پیچیده بسیاری از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی، کارایی C++‎ در ساخت برنامه‌هایی که عملکرد بالایی دارند، بسیار به چشم می‌آید.

توسعه برنامه‌های هوش مصنوعی با C++‎

C++ ممکن است همیشه به عنوان گزینه اصلی برای برنامه‌های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی نباشد و استفاده فراگیر از آن در این حوزه مستلزم تائید کارشناسی است. این زبان در اجرای کد با کارایی گزینه‌ای محبوب محسوب می‌شود، البته به قیمت افزایش پیچیدگی در کدنویسی. در نتیجه، C++ جایگاه خود را در برنامه‌های کاربردی با منابع فشرده پیدا کرده و اغلب کار زبان‌های دیگر را برای ساخت راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی تکمیل می‌کند.

نمونه برجسته C++‎ در برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی توسط کتابخانه OpenCV مثال زده شده است. پشتیبانی از بسیاری از زبان های برنامه نویسی، از جمله C++، OpenCV به عنوان یکی از گسترده‌ترین کتابخانه‌های یادگیری ماشین و بینایی کامپیوتری موجود است. مجموعه آن شامل الگوریتم‌های بینایی کامپیوتری است که قادر به پردازش ورودی‌های ویدئویی، تشخیص اطلاعات از طریق الگوریتم‌های پیچیده هستند. این شامل شناسایی اشیا، تشخیص چهره، تولید اسکن‌های سه‌بعدی از اشیاء دنیای واقعی و تعداد زیادی از قابلیت‌های دیگر است. همچنین هوش مصنوعی با زبان c و هوش مصنوعی با C#‎ نیز امروزه به ترندی پرطرفدار تبدیل شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: آینده شغلی هوش مصنوعی شامل تهدیدها و فرصت‌ها

 هوش مصنوعی با جاوا اسکریپت

رتبه‌بندی GitHub نشان دهنده جاوا اسکریپت به عنوان پرطرفدارترین زبان برنامه نویسی در جهان است. با توجه به نقش محوری جاوا اسکریپت در شکل‌دهی وب مدرن که به ویژگی‌های تعاملی که در تجارب اینترنتی روزانه ما موجود است، این برتری و محبوبیت چندان هم تعجب‌آور نیست. قابلیت دسترسی آن، آن را به انتخابی قابل‌اعتماد برای توسعه‌دهندگان وب تبدیل می‌کند و بیشتر افراد هم دوست دارند در راه‌حل‌های هوش مصنوعی از آن استفاده کنند.

 هوش مصنوعی با جاوا اسکریپت

اما چه چیزی جاوا اسکریپت را در دسته یکی از زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی قرار می‌دهد و آیا برنامه نویسی هوش مصنوعی با جاوا اسکریپت اصلاً امکان‌پذیر است؟ این زبان مجموعه‌ای از ابزارها و کتابخانه‌های سطح بالا را ارائه می‌دهد که نیازهای یادگیری ماشین را برآورده می‌کند. نکته قابل توجه در میان این موارد TensorFlow.js است، فریمورکی که به طور یکپارچه در مرورگرهای وب عمل می‌کند و دامنه‌ای از امکانات را برای توسعه‌دهندگان وب‌باز می‌کند. این کتابخانه در برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی مبتنی بر مرورگر، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد تا کاربران ابزارهای مرورگر مبتنی بر هوش مصنوعی را ایجاد کنند. اگرچه خیلی از جاوا اسکریپت در حوزه AI استفاده نمی‌شود اما می‌توان آن را به عنوان نوعی زبان هوش مصنوعی شناخت.

پیشنهاد مطالعه: بررسی بازار کار رشته هوش مصنوعی در ایران و جهان

پیاده‌سازی هوش مصنوعی جاوا اسکریپت

مخزن اصلی TensorFlow.js دارای مجموعه‌ای از نمونه‌هایی است که برنامه‌های هوش مصنوعی را در برمی‌گرد که هرکدام با کد مربوطه همراه هستند و همه به‌طور یکپارچه در مرورگرهای وب اجرا می‌شوند. در میان این موارد، یک برنامه پیانو که قادر به تولید خودکار موسیقی بوده بسیار جذاب و قابل توجه است.

برنامه نویسی هوش مصنوعی با جولیا

قلمرو برنامه نویسی اغلب به ترکیب دو یا چند زبان نیاز دارد که عملکرد بالا (مانند C++) و برنامه نویسی ساده (مانند پایتون) را باهم ادغام می‌کند. همچنین رویکردی دیگری از برنامه نویسی وجود دارد که هم‌زمان این دو قابلیت را باهم دارد که زبان برنامه نویسی جولیا مبتنی بر چنین رویکردی سال 2009 در MIT ایجاد شد.

آموزش یادگیری تقویتی با پایتون

 

نسخه افتتاحیه جولیا که به طور رسمی در سال 2018 به چشم‌انداز برنامه نویسی معرفی شد، از آن زمان به طور پیوسته محبوبیت خود را افزایش داده است. HPCwire از رشد خیره‌کننده 87 درصدی دانلود برای این زبان از سال 2020 تا 2021 خبر می‌دهد که با افزایش قابل توجه 73 درصدی بسته‌های موجود همراه است.

پیشنهاد مطالعه: ChatGPT چیست؟ سیر تا پیاز جادوگری به نام چت جی پی تی

پیاده‌سازی برنامه‌های هوش مصنوعی با جولیا

پتانسیل رو به رشد جولیا در حوزه هوش مصنوعی همچنان در حال گسترش است؛ و امروزه به عنوان یکی از بهترین زبان های هوش مصنوعی از آن یاد می‌شود. نمونه‌ای برجسته از کاربرد این زبان در حوزه هوش مصنوعی فریمورک Flux است. نقاط قوت ذاتی جولیا، از جمله مدیر بسته یکپارچه و پشتیبانی قوی از محاسبات موازی و توزیع شده، مهارت آن را در برنامه نویسی هوش مصنوعی تقویت می‌کند. این زبان به ویژه در حوزه‌های محاسبات علمی و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها بسیار خوب عمل می‌کند. پشتیبانی آن از موازی‌سازی و فرآیندهای محاسباتی هم‌زمان آن را در زمینه یادگیری ماشین و برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی بسیار محبوب کرده است.

پیاده‌سازی برنامه‌های هوش مصنوعی با جولیا

در حالی که اکوسیستم هوش مصنوعی جولیا هنوز در حال تکامل است و ممکن است با گزینه‌های گسترده موجود برای سایر زبان های برنامه نویسی اصلی رقابت نکند ولی پیشرفت قابل توجه آن مشهود است. به عنوان مثال، پلتفرم Flux مجموعه‌ای از قابلیت‌ها و ابزارها را در کتابخانه خود به نمایش می‌گذارد و مجموعه‌ای از پروژه‌های هوش مصنوعی را ارائه می‌دهد. این ابزارها شامل ابزارهای بینایی کامپیوتری، مکانیسم‌های یادگیری تقویتی و موارد دیگر می‌شود که بر کاربرد جولیا به عنوان بازیگری قدرتمند در عرصه هوش مصنوعی تأکید می‌کند.

لیسپ – از بهترین زبان های AI

LISP هم یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی است. کاربرد این زبان با ارائه راه‌حل‌های پویا و مناسب برای معماهای برنامه نویسی پیچیده شناخته شده است. در حالی که LISP امکان دارد به اندازه زبان های دیگر بر چشم‌انداز برنامه نویسی هوش مصنوعی معاصر تسلط نداشته باشد، اما همچنان حضور قدرتمندی در این دارد. یادگیری زبان برنامه نویسی LISP به درک عمیق‌تر و جامع‌تری از هوش مصنوعی کمک می‌کند.

جذابیت LISP در هوش مصنوعی به سرعت و تسهیل نمونه‌سازی و توسعه سریع آن است، جنبه‌هایی که توسط بسیاری از توسعه‌دهندگان در اولویت قرار دارند. پیوند پایدار بین LISP و AI به آغاز آن در دهه 1950 به عنوان یک پلت فرم تحقیقاتی برای پیگیری‌های هوش مصنوعی برمی‌گردد. این میراث، LISP را به عنوان یک رقیب اصلی برای پردازش مؤثر اطلاعات، تقویت کاربرد آن در قلمرو هوش مصنوعی قرار می‌دهد. کاربرد LISP در برنامه نویسی هوش مصنوعی معاصر هم‌اکنون در سال 2023 با به وجود آمدن کتابخانه‌های مدرن به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

پیشنهاد مطالعه: معرفی انواع هوش مصنوعی و کاربردهای آن‌ها

کدنویسی هوش مصنوعی چیست؟

کدنویسی هوش مصنوعی به فرآیند نوشتن برنامه‌های کامپیوتری یا کد برای ایجاد و پیاده‌سازی سیستم‌های هوش مصنوعی (AI) اشاره دارد که با زبآن‌های برنامه نویسی هوش مصنوعی این کار امکان‌پذیر است. هوش مصنوعی حوزه وسیعی از علوم کامپیوتر را شامل می‌شود که بر ایجاد ماشین‌ها و نرم‌افزارهایی تمرکز دارد که می‌توانند کارهایی را انجام دهند که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارند، مانند درک زبان طبیعی، تشخیص الگوها، تصمیم‌گیری و یادگیری از داده‌ها. در ادامه برخی از جنبه‌های کلیدی کدنویسی AI آورده شده است.

کدنویسی هوش مصنوعی

توسعه الگوریتم

کدنویسی AI اغلب شامل طراحی و پیاده‌سازی الگوریتم‌هایی است که ماشین‌ها را قادر می‌سازد وظایف خاصی را انجام دهند. این الگوریتم‌ها می‌توانند از سیستم‌های مبتنی بر قوانین ساده تا مدل‌های پیچیده یادگیری ماشینی را شامل شوند.

یادگیری ماشینی

بسیاری از برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی به تکنیک‌های یادگیری ماشینی متکی هستند، جایی که الگوریتم‌ها الگوها را یاد می‌گیرند و بر اساس داده‌ها پیش‌بینی یا تصمیم می‌گیرند. کدنویسی هوش مصنوعی روی کارهایی مانند پیش‌پردازش داده‌ها، مهندسی ویژگی‌ها، انتخاب مدل، آموزش و ارزیابی کار می‌کنند.

شبکه‌های عصبی

یادگیری عمیق، زیرشاخه‌ای از یادگیری ماشینی، در سال‌های اخیر به لطف اثربخشی شبکه‌های عصبی شهرت زیادی پیداکرده است. کدنویسی هوش مصنوعی معماری شبکه‌های عصبی را برای حل مشکلات مختلف از جمله تشخیص تصویر، پردازش زبان طبیعی و اجرای بازی ایجاد و تنظیم می‌کنند.

پردازش زبان طبیعی (NLP)

NLP زیرشاخه‌ای از هوش مصنوعی است که بر آموزش کامپیوترها برای درک و تولید زبان انسانی تمرکز دارد. کدنویسی هوش مصنوعی برای NLP شامل کار با کتابخانه‌ها و مدل‌ها برای پردازش متن و انجام وظایفی مانند تجزیه‌وتحلیل احساسات، ترجمه زبان و توسعه ربات چت است.

بینایی کامپیوتر

کدنویسی هوش مصنوعی که روی پروژه‌های بینایی کامپیوتری کار می‌کنند الگوریتم‌ها و مدل‌هایی را توسعه می‌دهند تا ماشین‌ها را قادر به تفسیر و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات بصری از تصاویر یا ویدیوها کنند. این در برنامه‌هایی مانند تشخیص اشیا، تشخیص چهره و وسایل نقلیه خودران استفاده می‌شود.

یادگیری تقویتی

در یادگیری تقویتی، عوامل هوش مصنوعی یاد می‌گیرند که از طریق آزمون‌وخطا تصمیم بگیرند. کدنویسان  هوش مصنوعی محیط‌هایی را ایجاد می‌کنند، پاداش‌ها را تعریف می‌کنند و الگوریتم‌هایی را برای آموزش عوامل برای انجام وظایفی مانند بازی کردن یا کنترل سیستم‌های رباتیک پیاده‌سازی می‌کنند.

چارچوب‌ها و کتابخانه‌های هوش مصنوعی

کدنویس‌های هوش مصنوعی اغلب از کتابخانه‌ها و چارچوب‌های نرم‌افزاری تخصصی مانند TensorFlow، PyTorch، scikit-learn و Keras برای ساده‌سازی توسعه برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

مدیریت داده‌ها

پیش‌پردازش و مدیریت داده‌ها بخش مهمی از کدنویسی هوش مصنوعی است. برنامه نویسان هوش مصنوعی روی کارهایی مانند پاک‌سازی داده‌ها، تبدیل و تقویت اطلاعات کار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که داده‌های مورد استفاده برای آموزش و آزمایش مدل‌های هوش مصنوعی از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

استقرار و یکپارچه‌سازی

کدنویس‌های هوش مصنوعی همچنین مسئول استقرار مدل‌های هوش مصنوعی در محیط‌های تولید و ادغام آن‌ها در سیستم‌ها یا برنامه‌های نرم‌افزاری بزرگ‌تر هستند. این شامل ملاحظاتی مانند مقیاس‌پذیری، عملکرد و نگهداری است.

هوش مصنوعی اخلاقی و مسئولیت‌پذیر

ازآنجایی‌که فناوری‌های هوش مصنوعی و برنامه نویسی پتانسیل تأثیرگذاری بر جامعه را دارند، کدنویس‌های هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای بر توسعه هوش مصنوعی اخلاقی و مسئولانه، از جمله رسیدگی به نگرانی‌های جانب‌داری، انصاف، شفافیت و حفظ حریم خصوصی تمرکز می‌کنند.

به طور خلاصه، هوش مصنوعی در برنامه نویسی شامل توسعه، آموزش، استقرار و نگهداری سیستم‌ها و مدل‌های هوش مصنوعی برای حل طیف وسیعی از مشکلات در حوزه‌های مختلف است. این ترند کدنویسی نیاز به تخصص در برنامه نویسی، ریاضیات، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و دانش خاص دامنه برای ایجاد راه‌حل‌های مؤثر هوش مصنوعی دارد. در پلتفرم‌هایی مانند گیت هاب می‌توانید انواع سورس کد هوش مصنوعی را دانلود و روی آن‌ها کار کنید. برنامه نویسی با هوش مصنوعی ترندی بسیار پرطرفدار و جذاب است و یک برنامه نویس هوش مصنوعی فرصت‌های شغلی زیادی در پیش دارد.

کدام زبان برای هوش مصنوعی بهترین است؟

پایتون بهترین زبان برای هوش مصنوعی است. یادگیری آن آسان بوده، جامعه بزرگی از توسعه‌دهندگان دارد و دارای مجموعه گسترده‌ای از چارچوب‌ها، کتابخانه‌ها و پایگاه‌های کد است. با این حال، پایتون ممکن است کند باشد و سینتکس آسان آن ممکن است عادت‌های بدی را به برنامه‌نویسان بیاموزد.

 آیا C++‎ برای هوش مصنوعی خوب است؟

شما می‌توانید از C++‎ برای توسعه هوش مصنوعی استفاده کنید، اما به اندازه پایتون یا جاوا مناسب نیست. C++‎ یک زبان پیچیده با منحنی یادگیری شیب‌دار است. با این حال، C++ یک زبان همه‌جانبه عالی بوده و اگر برنامه‌نویس بداند، می‌تواند به طور مؤثر برای توسعه هوش مصنوعی استفاده شود.

 کدام یک برای هوش مصنوعی، جاوا یا پایتون بهتر است؟

در کل، پایتون برای هوش مصنوعی بهتر از جاوا محسوب می‌شود. یادگیری، نوشتن و خواندن آسان‌تر است. با این حال، جاوا یک زبان قوی است که عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد. اگر قبلاً جاوا را می‌دانید، ممکن است برنامه‌نویسی هوش مصنوعی در جاوا آسان‌تر از یادگیری یک زبان جدید باشد.

پایتون یا سی پلاس پلاس، کدام یک برای هوش مصنوعی بهتر است؟

پایتون برای هوش مصنوعی بهتر از C++ است و یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی به حساب می‌آید. استفاده از C++‎ دشوار است و مانع ورود بسیار بالایی دارد. پایگاه‌های کد و ادغام کمی برای C++ در دسترس هستند زیرا توسعه‌دهندگان از C++ به اندازه پایتون برای توسعه هوش مصنوعی استفاده نمی‌کنند.

آموزش هوش مصنوعی

گسترش سریع هوش مصنوعی (AI) کاربردی غیرقابل‌انکار در چشم‌انداز توسعه نرم‌افزار بر جای گذاشته است. با پیشرفت‌های سریع در هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و فناوری‌های مرتبط، تأثیر آن‌ها بر جوامع جهانی در حوزه‌های مختلف خودش را نشان می‌دهد.

آموزش هوش مصنوعی برای همه

 

تسلط بر مفاهیم هوش مصنوعی، تکنیک‌های یادگیری ماشین و پیچیدگی‌های یادگیری عمیق نه‌تنها بسیار سودمند است، بلکه برای مهندسان نرم‌افزار مدرن مهارتی بسیار ضروری محسوب می‌شود. اگر به فکر یادگیری هوش مصنوعی هستید و دوست دارید آن را به صورت کامل و جامع یاد بگیرد هم‌اکنون از طریق دوره‌های آموزش هوش مصنوعی مکتب خونه می‌توانید اولین و مهم‌ترین قدم خود را در این زمینه بردارید. همچنین در مکتب خونه انواع دوره آموزشی برای زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی وجود دارد که می‌توانید از طریق بخش‌های مربوطه به آن دسترسی داشته باشید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا