مالی و سرمایه‌گذاری

همه آنچه باید از کاربرد فیبوناچی بدانید و بلد باشید !

کاربرد فیبوناچی : اگر از افراد علاقه‌مند به تحلیل تکنیکال باشید، قطعا به دنبال یک آموزش برای پیدا کردن ناحیه مقاومت و حمایت هستید. یک ابزار برای شناسایی منطقه حمایت و مقاومت بسیار حیاتی و مهم برای شخص تحلیل کننده است. کاربرد فیبوناچی اینجا مشخص می‌شود و می‌تواند به فرد تحلیل کننده کمک‌های بسیاری کند. در این مقاله قصد داریم بیشتر به این موضوع بپردازیم.

 

ویدیو پیشنهادی : پرایس اکشن
پرایس اکشن

 

چرا باید از ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده کنیم؟

برای تحلیل تکنیکال ابزارهای گوناگونی وجود دارد که افراد تحلیلگر با توجه به سبک و استراتژی معاملاتی خود از آن‌ها استفاده می‌کنند.

این ابزارها به افراد تحلیل‌گر کمک می‌کند تا بتوانند نقاط حمایت و مقاومت را تشخیص دهند و با استفاده از الگوها نقاط ورود و خروج را شناسایی کنند تا بتوانند به‌خوبی از بازار کسب سود کنند.

یکی از ابزارهایی که بیشتر تحلیلگران علاقه‌مند به استفاده از آن هستند، ابزار فیبوناچی است. کاربرد فیبوناچی در تحلیل‌ها بسیار برجسته است و به همین منظور برخی از تحلیلگران ادعاهایی مبنی بر درست بودن تحلیل‌هایشان در بدترین شرایط دارند.

اما باید به یادداشت که استفاده کردن از یک روش در تحلیل همیشه کار درستی نیست و باید هر شخص سبک و استراتژی خودش را پیدا کند تا بتواند معاملاتی را انجام دهد که نسبت به کسب سود در آن مطمئن‌تر باشد و ضریب ریسک پایینی را تحمل کند.

 

ویدیو پیشنهادی: ایچیموکو
 ایچیموکو

 

نسبت طلایی و دنباله فیبوناچی

یک نسبت منحصر به فرد ایجاد شده‌است که با کمک آن می‌توان به توصیف همه‌چیز از اجزای کوچک طبیعی درست شده‌است (از اتم‌ها تا پیشرفته‌ترین الگوها در امروز) پرداخت.

طبیعت برای آن که بتواند تعادل خودش را حفظ کند نیاز دارد تا به این نسبت متکی باشد، بازارهای مالی نیز با این نسبت منطبق هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم برخی از ابزارهای مفیدی که در این راستا می‌توانند به ما کمک کنند را معرفی کنیم.

دانشمندان و ریاضی‌دانان از قرن‌ها پیش بر این نسبت طلایی آگاهی و اطلاع داشته‌اند. نسبت طلایی برگرفته شده از دنباله فیبوناچی است که این نام نیز از روی بنیان‌گذاری فیبوناچی بر روی این نسبت قرار گرفته است. در این دنباله عدد هر عدد جدید برابر است با جمع دو عدد قبلی مانند: ۱، ۱، ۲، ۳، ۵، ۸، ۱۳، ۲۱، ۴۴ و … .

اما بحثی که مهم‌تر از این دنباله عددی است، وجود یک عدد طلایی در ادامه این دنباله است؛ به‌طوری که هرچه دنباله جلوتر می‌رود، خارج قسمت اعداد مجاور یک نسبت شگفت انگیزی پیدا می‌کنند که آن عدد ۱٫۶۱۸ یا معکوس آن ۰٫۶۱۸ است.

این نسبت با نام‌های مختلفی شناسایی شده‌است مانند نسبت طلایی، نسبت الهی، فی و … . این عدد از آن جهت مهم است که وقتی به بررسی ابعاد آن می‌پردازیم به این نکته می‌رسیم: همه‌چیز دارای خصوصیت ابعادی خاصی است که به نسبت ۱٫۶۱۸ پایبند شده‌است و به همین منظور می‌توانیم نتیجه بگیریم این عدد در اجزای سازنده طبیعت نقش دارد.

البته این احتمال وجود دارد که شما با شنیدن این جمله آخر و اثرگذاری فیبوناچی بر اجزای سازنده طبیعت تعجب کنید به همین منظور با یک مثال این موضوع را برای شما می‌شکافیم.

زنبورهای یک کندوی عسل را در نظر بگیرید. اگر تعداد زنبورهای ماده یک کندو را بر تعداد زنبورهای نر تقسیم کند به عدد نسبت طلایی خواهید رسید یا اگر به گل آفتابگردان و مارپیچ‌های خلاف جهتی که دارند دقت کنید به عدد نسبت طلایی مارسید که نسبت قطر هر دور مارپیچ است! اگر کمی در طبیعت دقت کنیم از این نوع مثال‌ها به وفور پیدا می‌شود.

اما سوال مهمی که مطرح می‌شود این است: آیا نسبت طلای در بازارهای مالی و امور مالی نیز وجود دارد و بر روی آن اثر می‌گذارد؟

در واقع برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بازارهای مالی پایه، ریاضیات کاملاً مشابهی با پدیده‌های طبیعی دارند. به همین منظور و برای اثبات این صحبت برای شما مثالی می‌زنیم تا این حرف ما برای شما قابل درک شود.

 

ویدئو پیشنهادی : امواج الیوت
 امواج الیوت

 

کاربرد فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

در زمانی که از ابزار فیبوناچی در تحلیل استفاده می‌کنیم از سه نسبت طلایی ۳۸٫۲ درصد، ۵۰ درصد و ۶۱٫۸ درصد استفاده می‌کنیم و با این درصدها ابزار فیبوناچی در تحلیل‌ها تفسیر می‌شوند؛ اما لزوماً نیاز به استفاده از این ضرایب نیست و از ضریب‌های دیگری هم می‌توان استفاده کرد.

علاوه بر این موضوع ۴ روش وجود دارد که با آن می‌توان دنباله فیبوناچی را بر روی نمودارها اعمال کنیم: اصلاح‌ها، کمان‌ها، مناطق زمانی و پروانه‌ها.

البته باید توجه کنید که بسته به نمودار در حال استفاده ممکن است نتوانید از تمامی این روش‌ها استفاده کنید و آن‌ها را بر روی تحلیل خود اعمال کنید. این خطوطی که با ابزار فیبوناچی رسم می‌کنید به شما کمک می‌کند تا تغییر روند را در نزدیک‌ترین زمان ممکن پیدا کند و بتوانید نسبت به اتفاقات تصمیم‌گیری کنید.

اغلب کسانی که از ابزار فیبوناچی در تحلیل بازارهای مالی استفاده می‌کنند در گمان هستند که می‌توانند تا هفتاد درصد از رفتار بازار را به درستی و با موفقیت پیش بینی کنند، به‌ویژه اگر به دنبال تشخیص و پیش بینی قیمت خاصی باشند.

برخی از افراد نیز کمتر از فیبوناچی استفاده می‌کنند چرا که تصور دارند که استفاده از آن زمان‌بر و دشوار است و به این همه زمان گذاشتن نمی‌ارزد. شاید یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که این تحلیل دارد، پیچیدگی بسیار و زمان زیاد آن باشد که باعث می‌شود بسیاری از تحلیلگران توانایی استفاده و درک آن را نداشته باشند؛ به عبارت دیگر بهتر است معامله‌گران استفاده از فیبوناچی برای شناسایی نقاط حمایت و مقاومت را نقطه اتکا تحلیل خود نکنند و آن را برای تحلیل اجباری ندانند.

در استفاده از تکنیک‌ها و تحلیل‌ها، دست شخص تحلیل کننده باز است و افراد می‌توانند از روش‌های دیگری مانند روش تحلیل نمودار نیز استفاده کنند.

کاربرد فیبوناچی بر نظر افراد تحلیل کننده بسیار زیاد است اما این روش جادویی نیست که قطعا بگوییم تمام دستاوردها با روش فیبوناچی درست است بلکه بهتر است افراد با استفاده از آن، نمودار را از زوایای دیگری نیز ببینند و بررسی کنند تا تحلیلی قدرتمندتر داشته باشند.

البته به یاد داشته باشید که رفتار مردم روند یک سهم را مشخص می‌کنند؛ بنابراین اگر تعداد افرادی که در تحلیل خود از روش فیبوناچی استفاده می‌کنند زیاد باشند احتمال در تحلیل نیاز مبرمی بر فیبوناچی خواهید داشت و اگر افراد زیاد تمایلی به استفاده از این روش را نداشته باشد، فیبوناچی اثرات کمتری بر بازار می‌گذارد.

اصلاح کردن فیبوناچی

سطوح اصلاحی فیبوناچی سطوح حمایت و مقاومت‌هایی هستند که از یکسری خطوط افقی و بر اساس اعداد فیبوناچی ترسیم شده‌اند. این درصدها با توجه به قیمت اولیه مشخص می‌گردند و این سطوح به نسبت سقف و کف نمودار محاسبه می‌گردند.

فیبوناچی

کمان‌های فیبوناچی

با توجه به کاربرد فیبوناچی در تحلیل تکنیکال کمان‌های فیبوناچی نقاط حمایت و مقاومت بالقوه را به ما نمایش می‌دهند. این کمان هم به قیمت و هم به زمان وابستگی بسیار زیادی دارند به شکل که هرچه کمان عریض‌تر بشود خط پایه نیز طولانی‌تر می‌شود و بر عکس اگر کمان‌ها نازک بشوند خط پایه نیز کوتاه‌تر می‌شود. کمان‌های فیبوناچی معمولاً در زمانی استفاده می‌شوند که دو نقطه قابل اتصال با توجه به قیمت وجود داشته باشد.

برای این که کمان‌های فیبوناچی را بشناسیم، در اولین قدم می‎‌بایست سقف و کف نمودار را شناسایی کنید. بعد از آن باید سه خط منحنی شکل را با پرگار رسم کنید و. هر کدام باید به ترتیب با فاصله‌های ۳۸٫۲ و ۵۰ و ۶۱٫۸ درصد رسم شوند. این خطوط می‌توانند کمک کنند که محدوده حمایت و مقاومت کجا است و همچنین باعث می‌شوند تا محدوده معاملات شناسایی شوند.

بسیاری از ابزارهایی که به رسم نمودار کمک می‌کنند این درصدهای گفته شده را به صورت پیش فرض دارند و نیاز نیست دستی کاری را انجام دهید. معمولاً این کمان‌ها به صورت نیم دایره ترسیم می‌شوند اما این اختیار را دارید که با دایره‌های کامل نیز آن‌ها را ترسیم کنید.

 

ویدئو پیشنهادی :آموزش بورس
صفر تا صد آموزش بورس

 

بادبزن فیبوناچی چیست ؟

به خطوطی که با استفاده سطوح اصلاح فیبوناچی رسم شوند و در جهت روندها باشند بادبزن فیبوناچی میگویند. برای این که بتوانید این سطوح را ترسیم کنید نیاز است تا معامله‌گر یک روند صعودی را پیدا کند و پس از آن با استفاده از قیمت‌های بالا و پایین سهم در یک دوره زمانی مشخص یک روند صعودی را ترسیم کند.

برای این که تحلیلگر بتواند به سطوح اصلاح دست پیدا کند نیاز است تا اختلاف قیمت را که بین سقف و کف هستند را با نسبت‌های گفته شده تقسیم و شناسایی کنند. بعد از انجام فعالیت به خطوطی خواهیم رسید که با اتصال نقطه شروع خط روند پایه و هر سطح اصلاح شده ایجاد می‌شوند و باعث تشکیل فیبوناچی می‌شوند.

فیبوناچی

نواحی زمانی فیبوناچی

خطوط عمودی که در فیبوناچی دیده می‌شود به علت همین مناطق بالقوه زمانی هستند و مناطقی را نشان می‌دهند که احتمال نوسانات زیاد در آن محدوده بسیار زیاد، کم و یا معکوس است. این محدوده زمانی یک شاخص تکنیک است که مبتنی بر زمان جلو می‌رود. شاخص معمولاً با نوسان زیاد یا پایین در نمودار شروع می‌گردد.

نواحی زمانی فیبوناچی بر اساس نواحی انتخاب می‌شوند که مرتبت با زمان اولیه هستند. فرض کنید تاریخ شروع اول فروردین انتخاب شده باشد، این تاریخ می‌بایست (۰) قرار بگیرد. بعد از مشخص کردن خط اول از روز بعد، هر روز شاهد خطوطی خواهید بود که هر یک تعداد روز را برای شما نمایش می‌دهند و اطلاعاتی در خصوص میزان نوسان به شما ارائه می‌کند.

همانطور که میدانید نقطه شروع مناسب بسیار مهم است تا فیبوناچی بتواند به‌خوبی کار کند. تاریخ یا دوره‌ای که شما مشخص می‌کنید نقش تعیین کننده دارد و بهتر است یک نقطه در سقف یا کف انتخاب بشود.

 

مقاله پیشنهادی : رموز ایچیموکو
رموز ایچیموکو

 

نتیجه گیری:

با توجه به این که بازار دائماً در حال گسترش است باید بدانید که رفتار معامله‌گران بر روی روند بازار بسیار اثرگذار است و می‌تواند یک بازار را مثبت و یا منفی کند و صرفاً نباید از یک روش در تحلیل استفاده کنید اما ابزارهای مختلف به همراه رفتارشناسی می‌تواند به شما این کمک را کند که بتوانید بهترین گزینه‌ها را برای سرمایه‌گذاری پیدا کنید و رشد کنید.

نقاط ورود و خروج شما در سرمایه‌گذاری بسیار مهم است یکی از مواردی که برای کاربرد فیبوناچی می‌توان از آن یاد کرد تعیین جایگاه درست ورود و خروج از سهام است. شما می‌توانید به راحتی نقاط حمایتی یا مقاوما را به کمک این تحلیل پیدا کنید و سپس اقدام به خرید یا فروش کنید.

در انتها امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار دهیم. در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان و بیان سؤالات خود هستید حتماً با کارشناسان ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخ‌گویی به شما دوستان هستند.

 

ویدئو پیشنهادی : تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا