نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP چگونه انجام می‌شود؟ مطمئنا کسانی که مشغله‌های کاری روزانه بسیاری دارند و یا کسانی که مدیریت پروژه‌های بزرگ عمرانی یا ساختاری را به عمده گرفته اند، بحث مدیریت زمان بسیار اهمیت دارد.

بدون شک برنامه ریزی زمانی یکی از مهم‌ترین عامل‌های موفقیت در زندگی شخصی و کاری محسوب می‌شود که یکی از نرم افزارهای کاربردی برای رسیدن به این هدف نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP می‌باشد. نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP که با عنوان نرم افزار ام اس پروجکت نیز شناخته می‌شود یکی از نرم افزارهای مطرح دنیا در مدیریت زمانی پروژه های بزرگ و کوچک به حساب می‌آید.

این نرم افزار حتی در برنامه‌ریزی و مدیریت کارهای روزانه شخصی نیز بسیار کارساز است و به دلیل کاربرد آسان در بین افراد پرمشغله شناخته شده است. قابل توجه است نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP یکی از زیر مجموعه‌های نرم افزار آفیس می‌باشد که در چند سال اخیر توسط مهندسان کامپیوتر مورد تحول قرار گرفته و به یک نرم افزار کاربردی برای مدیریت زمان بندی انواع پروژه‌های شخصی و کاری تبدیل گشته است.

نرم افزار کنترل پروژه msp

نرم افزار msp  یا ام اس پی پروجکت:

نرم‌افزار  MS Project یک نرم افزار  مدیریتی است که تمامی گام‌های لازم برای رسیدن به هدف مشخص را تعیین می‌کند و از شما می‌خواهد که جزئیات انجام ریز یک پروژه را در اختیار آن قرار دهید و تمامی اطلاعات کلیدی برای انجام پروژه را در زمان لازم به این نرم افزار مایکروسافت بدهید تا بتواند قدم به قدم شما را در انجام آن یاری کند.

تمامی نظارت‌های روند کار به عهده این پروژه بوده و یک ناظر سفت و سخت برای تکمیل کارها به حساب می‌آید. نرم‌افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP با جزئیات بسیار ریزی انجام می‌گردد که حتی جوانب لازم جهت عدم انجام به موقع کار را می‌سنجد و در نتیجه یک نرم افزار کلیدی برای انجام کارها محسوب می‌گردد که حتی زمان بندی‌های اضافی برای تکمیل پروژه را به همراه دارد و در نتیجه افراد می‌توانند با اطمینان صد در صد روی این نرم افزار حساب کنند. البته بایستی تمام روند روزانه خود را در اختیار این نرم افزار قرار دهند و از دادن هر گونه اطلاعات اشتباه به نرم افزار خودداری کنند.

 

 

نصب نرم افزار کنترل پروژه MSP:

نصب نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP تنها در لپ تاپ امکان پذیر است. البته برخی از ابزارهای هوشمند پرومکس آیفون که قابلیت نصب و راه اندازی مجموعه مایکروسافت آفیس را به همراه دارند، می‌توانند برای کار با نرم افزار ام‌اس‌پروجکت نیز مورد استفاده قرار گیرند.برای دانلود این نرم افزار بر روی لینک کلیک کنید.

در این پست قصد داریم تمامی روندهای موجود برای به کارگیری این نرم افزار بسیار کاربردی را آموزش دهیم و شما را از ریز جزئیات کار با آن آشنا سازیم تا بتوانید در استفاده از این نرم افزار  دچار هیچ گونه مشکلی نشوید. برای یک آموزش کامل کار با نرم‌افزار  MS Projectبا ما همراه باشید.

نرم افزار کنترل پروژه msp

نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP:

نرم افزار مایکروسافت پروجکت از دو دیدگاه دانشگاهی و مدیریتی به کنترل پروژه‌ها می‌پردازند. دیدگاه مدیریتی در حقیقت بر روی ابعاد عملی پروژه‌ها تاکید دارد و متناسب نوع پروژه می‌تواند جوانب مختلفی را در بربگیرد. شناخت صحیح و دارا بودن تجربه کافی در کنترل پروژه‌ها از ملزومات رویکرد مدیریتی می‌باشند که افراد در هنگام کار با این نرم افزار بایستی از علم تجربی کافی برخوردار باشند. اما رویکرد دانشگاهی یا آکادمیک نرم افزار مایکروسافت پروجکت صرفا بحث تئوری سازماندهی پروژه را در بر می‌گیرد و در نتیجه قبل از شروع به کار مدیران پروژه علم کافی نسبت به نحوه استفاده از این نرم افزار را داشته باشند.

رویکرد مدیریتی و دانشگاهی مکمل یکدیگر هستند و در تنظیم صحیح یک پروژه سهم بسزایی دارند. برای بهره مندی موثر از نرم افزار مدیریت پروژه بایستی از تیم پروژه بهره بگیرید. اگر پروژه شما از نظر ساختاری پروژه عظیمی محسوب می‌شود بهتر از تیم‌های ۵ تا ۱۰ نفره کمک بگیرید که افراد با تجربیات و تحصیلات مختلف و آشنایی کامل به نرم افزار ام اس پروجکت گرد هم آمده باشند. در نرم افزارهای مدیریتی کوچک‌تر می‌توانید با آشنایی کامل به نرم افزار مایکروسافت پروجکت و با تجربه شخصی خود کار خود را تنظیم کنید و با کمک این نرم افزار بتوانید با موفقیت پروژه را در زمان مناسب به اتمام برسانید.

 

 

مراحل انجام پروژه در نرم افزار ام اس پروجکت:

برای هدایت درست پروژه، آشنایی کامل به نرم افزارهای مجموعه آفیس و نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP بسیار لازم است. بایستی از جزئیات ریز کار با این نرم افزار آگاهی داشته باشید تا بتوانید در دادن اطلاعات صحیح به آن  و کارایی مفید نرم افزار توانمند باشید. قابل توجه است که رویکرد مدیریت پروژه یک دانش وسیعی در دنیای امروزی محسوب می‌شود که دارای پنج گام اصلی است. این نرم افزار در هر کدام از این گام‌ها نقش اساسی ایفا کرده و بر روی آن‌ها نظارت کامل دارد. برنامه ریزی و انجام کامل یک پروژه شامل مراحل آغاز، برنامه ریزی، اجرا، کنترل و خاتمه است که هر کدام از این مراحل چالش‌ها و جوانب خاصی دارند که بایستی از آن‌ها آگاه بود تا بتوان پروژه را در جهت صحیح کنترل کرد.

نرم افزار کنترل پروژه و برنامه ریزیmsp

نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP در دو گام اصلی برنامه ریزی و کنترل نقش چشمگیری دارد، البته بایستی توجه داشته باشید که در صورت آموزش صحیح روندهای برنامه ریزی و کار با این نرم افزار پی‌خواهید برد که این نرم افزار بسیار ساده است و مراحل را با نظارت کامل به پیش می‌برد. تنها راه صحیح استفاده از این نرم افزار ارائه اطلاعات صحیح و بدون اغراق است. برای شروع کار  بایستی افراد کارشناسی در حوزه تخصصی از قبیل عمران، تولید، سیستمی و نرم‌افزاری باشند تا بتوانند پروژه خود را مدیریت کنند. در حقیقت اولین قدم برای استفاده از نرم افزار ام اس پروجکت داشتن تخصص کارشناسی است تا افراد نسبت به مهارت‌های لازم جهت برنامه ریزی و کنترل پروژه از علم کافی برخوردار باشند.

 

 

نحوه کار با نرم افزار  برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP:

برای کار با نرم افزار ام اس پی به نسخه ۲۰۱۳ به بالا نیاز دارید که می‌توانید اورجینال این نرم افزار را از وب‌سایت‌های فروش نرم افزار خریداری کنید. عمده مطالب مورد بررسی در نرم افزار مدیریت پروژه در حیطه کنترل زمانی می‌چرخد. در حقیقت محاسبات زمانی پروژه‌ها، ایجاد مسیرهای بحرانی، تنظیم شبکه‌ها و فرجه‌ها برای جبران عقب ماندگی‌های احتمالی از گام‌های اصلی کار با نرم افزار ام اس پی است.

 

مقاله پیشنهادی : آشنایی با نرم افزار primavera
آشنایی با نرم افزار primavera

 

برای کار با نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP بایستی نسبت به مفهوم‌های کاربردی دیاگرام‌های شبکه‌ای فعالیت‌های(شبکه AOA/AON) و ساختار شکست فعالیت WBS اطلاع کامل پیدا کنید و بتوانید از جزئیات پیاده ساختن این موارد بر روی فعالیت مورد نظر خود آگاه شوید. یکی از مباحث تخصصی دیگر در تکمیل فرایند پروژه با کمک این نرم‌افزار، مدیریت ریسک پروژه است که علمی جداگانه بوده و بایستی افراد از اصول آن هنگام کار با این نرم افزار آشنایی داشته باشند. در مدیریت ریسک بحث هزینه‌های روند انجام پروژه بسیار اهمیت دارد که این نرم افزار نیز تاکید بالایی در کنترل هزینه دارد.

اما گام آخر در بحث نرم افزار ام اس پروجکت بحث تخصیص منابع می‌باشد. افراد با کسب تجربه در مدیریت پروژه‌های قبلی می‌توانند با این مهارت آشنا شوند. بخصوص در پروژه‌هایی که با کمبود منابع مواجه هستند و زمان بندی مناسب اهمیت بسیار بالایی دارد، نرم افزار ام اس پی تسطیح منابع را پیشنهاد کرده و با کنترل بر روی گام‌های انجام پروژه، آن را به سرانجام می‌رساند.  

نرم افزار ام اس پروجکت

 

 

کاربرد برنامه ریزی و کنترل پروژه با نرم افزارMSP:

نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP در تصویرسازی کامل پروژه مورد نظر نقش بسیار مهمی دارد. هر چقدر پروژه شما سطح وسیع‌تری را شامل شود، لزوم استفاده از نرم افزار مایکروسافت پروجکت بیشتر احساس می‌گردد.‌می‌توانید تاریخ‌های شروع و پایان پروژه خود را با توجه به نظر تیم پروژه در اختیار نرم افزار قرار دهید و از آن در به اتمام رساندن به موقع کارها کمک بگیرید. کاربرد MS Project حوزه‌های وسیعی از فعالیت‌های عمرانی، ساختاری و سیستمی را شامل می‌شود و حتی افراد می‌توانند از این نرم افزار در انجام پروژه‌های کوچک تحقیقاتی و آکادمیک نیز بهره ببرند.

نرم افزار مدیریت پروژه در انجام کارهای گروهی و تیمی کاربرد موثری دارد و در مدیریت صحیح منابع مادی نقش مهمی ایفا می‌کند. قابلیت چند کاربره بودن این سیستم سبب شده است که مدیر پروژه بتواند فعالیت‌های افراد گروه در روند پروژه را کنترل و نظارت کند و  نقشه راه کامل و با جزئیاتی از فرایند پروژه در اختیار داشته باشد. نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه MSP قادر به گزارش‌دهی در هر بازه زمانی است که اینگونه می‌توان بر اساس گزارش‌های  مختلف جوانب انجام کار را بررسی کرد و در نهایت تصمیم‌های درستی گرفت. این نرم افزار در هدایت موثر پروژه‌های کوچک و بزرگ نقش کلیدی را ایفا می‌کند و به عنوان یک عضو فعال تیم پروژه تا اتمام آن حضور موثری دارد.