00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 8 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 8 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوا
  +
 • پروژه محور (تعریف و تصحیح پروژه)
 • پشتیبانی علمی (منتورینگ)
 • گواهینامه مکتب‌خونه
249,000 تومان
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

آموزش مدیریت پروژه کاربردی بر اساس PMBOK (نقشه راه)

دوره‌های مکتب‌پلاس
9 ساعت
70٪ (215 رای)

دوره‌های آموزش مدیریت پروژه بر اساس PMBOK با رویکردهای مختلفی برگزار و اجرا می‌شوند.

برای اینکه بتوانید در مهارت‌های کار و حرفه خود سرآمد باشید و خلاقیت ویژه و خاصی داشته باشید و در بازار کار به عنوان یک فرد موفق ظاهر شوید به خودی خود نمی‌شود این راه را پیش گرفت و هر چیزی برای توسعه یافتن نیاز به مهارت‌های ویژه‌ای دارد که باید تمام مراحل‌ لازم را طی کنید . 

آیا تا به حال نام استاندارد pmbok  به گوشتان خورده است؟ این استاندارد عبارتی جامع و تکامل یافته است که در اصل به نام گسترده دانش مدیریت پروژه به یک مفهوم فراگیر و منحصر به فرد تبدیل شده است. نام پروژه چطور؟ پروژه در واقع به عملیات و کارهایی که توسط یک سازمان باید به وسیله افراد و در خصوص منابع محدود شده صورت می‌گیرد گفته می‌شود و از آن‌جایی که این پروژه نیاز به برنامه‌ریزی و کنترل دارد باید برای هدایت کردن آن  استاندارد pmbok را پشت سرگذاشت.  استاندارد pmbok مفاهیمی لازم و ضروری است که مهندسین صنایع برای ایجاد کار و توسعه موفق‌تر باید تحت آموزش آن قرار بگیرند. 

مدیریت پروژه یکی از حوزه‌های تخصصی بین‌رشته‌ای محسوب می‌شود که به‌ویژه در نیمه دوم قرن ۲۰ ام میلادی به‌صورت حرفه‌ای مورد توجه قرار گرفت و مستندات، چارچوب‌ها، راهنماها و مستندات متعددی توسط مؤسسات، انجمن‌ها و دولت‌ها در مورد آن منتشر شد.
موسسه مدیریت پروژه (PMI) شناخته‌شده‌ترین این مؤسسات می‌باشد که در دهه آخر قرن میلادی گذشته راهنمایی را تحت عنوان «راهنمای گستره دانش مدیریت پروژه – PMBOK» به‌طور رسمی منتشر کرد که تحت عنوان راهنمای PMBOK یا استاندارد PMBOK شناخته می‌شود و بدون اغراق شناخته‌شده‌ترین مرجع در حوزه مدیریت پروژه محسوب می‌شود.
شناخته‌شده بودن، پشتیبانی از گواهی‌نامه حرفه‌ای مدیریت پروژه (PMP) و وجود مستندات پشتیبان و مکمل متعدد از جمله دلایلی است که فعالان حوزه مدیریت پروژه را به فراگیری آن ترغیب می‌کند.

این استانداردها در مفهوم استاندارد pmbok در واقع مجموعه دانش‌هایی است که درگیر حرفه مدیریت پروژه است و بسیار تخصصی و خلاق می‌باشد . البته نکته مهمی که باید بدانید این است که این استاندارد حرفه‌های دیگری را نیز نظیر حقوق، پزشکی، حسابداری و ... را نیز در بردارد. گسترده دانش مدیریت پروژه یا همان استاندارد pmbok شیوه‌هایی است که توسط تحقیقات و تجربیات زیادی رده‌بندی شده است و در آخر به عنوان استاندارد‌هایی ثابت شده و پیشرفته در اختیار افراد قرار گرفته‌است . همان‌طور که می‌دانید افراد بدون داشتن دانش و خلاقیت و ابتکار نمی‌توانند عامل موفقیت خود را در زندگی فراهم کند و در این میان باید با تداخل استانداردهای لازم به مرحله بالایی از موفقیت دست پیدا کرد. استاندارد pmbok شیوه‌ای است که به مرور زمان به یک حرفه فراگیر جوان تبدیل شده است. این استانداردهای طراحی شده از معروف‌ترین استانداردهای جهانی است که طرفداران بسیار زیادی را در سطح جهان به خود اختصاص داده است زیرا زمینه موفقیت افراد را فراهم می‌کند. 

استاندارد pmbok از چنان مراحل پیچیده و تخصصی طراحی شده‌است که جای هیچ گونه سوالی را در آن باقی نمی‌گذارد و می‌توان 10 حوزه دانشی که مورد توجه این استاندارد واقع می‌شود را در انواع مدیریت یکپارچگی، مدیریت محدوده، مدیریت زمانبندی، مدیریت هزینه، مدیریت کیفیت، مدیریت منابع، مدیریت ارتباطات، مدیریت ریسک، مدیریت تامین یا خرید و مدیریت ذینفعان دسته‌بندی نمود. در اصل مدیران و مهندسین باید برای اینکه بتوانند پروژه عالی و بی‌نقصی را به مرحله موفقیت پیش ببرند باید با تمام این دانش‌های ضرروی ارتباط برقرار کنند و آن‌ها را بیاموزند و بعد از گذراندن مراحل ذکر شده استاندارد pmbok در پروژه خواهید دید که چه تاثیر به سزایی را خواهد داشت . 

سرفصل‌های دوره آموزش مدیریت پروژه کاربردی بر اساس PMBOK (نقشه راه)

فصل دوم - معرفی موسسه مدیریت پروژه (PMI) و استاندارد PMBOK
00:35 ساعت
00:32
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
7%
نمایش جلسات فصل  
فصل چهارم - چرخه عمر پروژه‌ها و رویکردها در مدیریت چرخه عمر
00:42 ساعت
00:36
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

پروژه‌ها در بستر چرخه عمر به‌عنوان یک مفهوم محوری مدیریت می‌شوند و با توجه به ماهیت پروژه رویکردهای متنوعی در مدیریت آن‌ها موضوعیت می‌یابد که طیفی را تشکیل می‌دهند بین دو رویکرد اصلی Predictive و Adoptive.

چرخه عمر پروژه‌ها و رویکردها در مدیریت چرخه عمر بخش اول
"13:45
چرخه عمر پروژه‌ها و رویکردها در مدیریت چرخه عمر بخش دوم
"06:59
چرخه عمر پروژه‌ها و رویکردها در مدیریت چرخه عمر بخش سوم
"07:26
چرخه عمر پروژه‌ها و رویکردها در مدیریت چرخه عمر بخش چهارم
"08:11
کوییز چهارم
100.0%
     
"06:00
فصل پنجم - سازمان و محیط پیرامونی و آثار آن‌ها بر پروژه‌ها
00:44 ساعت
00:38
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
13%
نمایش جلسات فصل  

پروژه در جزیره‌ای مستقل مدیریت نمی‌شود و با سازمان مادر به دلایل مختلف فصل مشترک و تبادل دارد. مدیریت مؤثر فصول مشترک و تبادل‌ها مستلزم شناخت آن‌هاست که موضوع اصلی این بخش را پوشش می‌دهد.

سازمان و محیط پیرامونی و آثار آنها بر پروژه‌ها
"05:34
سازمان و ساختار آن بخش اول
"09:47
سازمان و ساختار آن بخش دوم
"10:37
انواع ساختارهای سازمانی و ویژگی‌های آن‌ها
"06:56
دفتر مدیریت پروژه PMO
"05:27
کوییز پنجم
100.0%
     
"06:00
فصل ششم - فرایندها، حوزه‌های دانشی و گروه‌های فرایندی
01:05 ساعت
00:58
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
14%
نمایش جلسات فصل  

تالار گفت‌وگو

مدرس دوره
مزدک عبایی

مزدک عبایی، دانش‌آموخته كارشناس ارشد مهندسی و مديريت ساخت (دانشگاه تهران) و دارای گواهینامه‌های PMI-PBA و PMI-PMP از PMI

ایشان تجربه فعالیت با عنوان مدیر سابق PMO در شرکت‌های کیسون و مهاب قدس، مدیر سابق دفتر هماهنگی خدمات مدیریت شرکت سابیر، مدیر سابق برنامه‌ریزی و تعالی سازمانی شرکت تهران جنوب را در کارنامه داشته و هم اکنون به عنوان مشاور و دستیار رئیس هیات مدیره شرکت کیسون و مشاور و مدرس مدیریت پروژه و مدیریت قراردادها فعالیت می‌کنند.

از سوابق آموزشی ایشان می‌توان به سابقه تدريس در بيش از ۱۹۰ دوره و كارگاه آموزشی در زمينه‌های مديريت پروژه، مدیریت قراردادها و دعاوی، تعالی مديريت پروژه و مهندسی ارزش اشاره نمود.

اطلاعات بیشتر

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش مدیریت پروژه کاربردی بر اساس PMBOK (نقشه راه)

دوره پیش‌نیاز خاصی ندارد به‌جز علاقه به فراگیری مدیریت پروژه بر اساس PMBOK Guide!

ویژگی‌های دوره آموزش مدیریت پروژه کاربردی بر اساس PMBOK (نقشه راه)

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

آزمون، تمرین و محیط تعاملی

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

نظرات  (1 نظر)

علی
14:44 - 1399/07/27
دانشجوی دوره
خیلی صداشون بلنده

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

هم چنین در رابطه با استاندارد pmbok باید بدانید که این استاندارد پروژه را به 5 گروه فرایندی دسته‌بندی می‌کند که در اصل این گروه‌ها چرخه عمر پروژه محسوب می‌شود که به صورت زیر است :

1. آغازین: که این مرحله با تعیین کلی محدوده پروژه و اخذ تاییدات مرتبط می‌باشد و خروجی این مرحله منشور پروژه است.

2. برنامه ریزی: که بنا بر تعیین جزئیات محدود، برنامه زمان‌بندی، ریسک،ها و ذینفعان پروژه می‌باشد و خروجی اصلی این مرحله برنامه مدیریت پروژه می‌باشد. 

3. اجرا: در این مرحله است که به معنای اجرای مباحثی است که در برنامه مدیریت پروژه تعیین شده‌است و خروجی این مرحله اقلام قابل تحویل پروژه است . 

4.  نظارت و کنترل : نظارت و کنترل  در مرجله چهام صورت می‌گیرد که این مرحله شما را در راستای اقلام قابل تحویل پروژه و برنامه مدیریت پروژه هدایت و راهنمایی می‌کند و اگر انحراف چشم‌گیر صورت بگیرد، مدیر پروژه تصمیم بر ایجاد تغییرات جدید برای برگرداندن پروژه در مسیر و روش مورد نظر می‌گیرد . 

5. خاتمه: خاتمه مرحله نهایی است که فرآیندهای این مرحله برای تکمیل و اتمام پروژه در نظر گرفته می‌شود و مصنوعات پروژه در این مرحله آرشیو شده و دانش پروژه مستند خواهد شد.

به این ترتیب هر یک از مراحل ذکر شده در استاندارد pmbok طراحی و قرار داده‌شده‌است و به این صورت این مراحل فرآیند کامل یک پروژه را شرح می‌دهد و اگر افراد به صورت دقیق آن‌ها را پیگیری و پشت سربگذارند یقینا به اجرای یک پروژه بی‌نظیر خواهند رسید. قابل توجه است که بدانید مهر سازمان استاندارد آمریکا ANSI به روی جلد نسخه چاپی استاندارد pmbok رو نمایی می‌کند و به چشم می‌آید. استاندارد pmbok در واقع در کل جهان به عنوان یک روش مرسوم و شناخته شده تکامل یافته و تخصصی شناخته شده‌است و به همین  دلیل از محبوبیت و کاربرد بسیار بالایی برخوردار است . این استاندارد بهترین شیوه برای رسیدن به موفقیت ثابت است و شروع و به کارگیری آن بسیار تاثیرگذار است و توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. استاندارد pmbok مجموعه‌ای کامل و جامع از اطلاعات و مهارت‌ها است که سرانجام باعث طراحی و ایجاد یک حرفه می‌شود. استاندارد pmbok به خودی خود به این مرحله نرسیده است و تحقیقات و دانش‌های زیادی به مرور زمان این استاندارد را تشکیل داده‌است و با هدف ایجاد یکپارچگی در مدیریت پروژه به مخاطبین ارائه داده می‌شود که شیوه‌های مدیریت درست و چشم‌گیر را نمایان می‌کند و بسیار حائز اهمیت می‌باشد. به دلیل نتایج نهایی کارآمد و موفقی است، که این استاندارد در جهان به محبوبیت رسیده است و همگان در سازمان‌های توسعه یافته خود از آن‌ها بهره می‌برند و آن را سرلوحه کار و فعالیت‌های خود قرار می‌دهند .  

مجموعه دوره‌های حاضر با عنوان «آموزش مدیریت پروژه کاربردی - بر اساس استاندارد PMBOK» در سه ماژول طراحی‌شده است:
• ماژول اول به تبیین نقشه راه مدیریت پروژه بر اساس راهنمای PMBOK می‌پردازد. به‌گونه‌ای که مخاطب می‌تواند درک روشنی از اقدام‌های گام‌به‌گام برای به‌کارگیری مدیریت پروژه بر اساس PMBOK پیدا کند و درعین‌حال کم‌تر با پیچیدگی‌های راهنما (ورودی‌ها – ابزارها و تکنیک‌ها – خروجی‌ها) سرکار پیدا کند.
• در PMBOK و سایر مراجع مدیریت پروژه مستندات متنوعی در مراحل مختلف تهیه می‌شود، از جمله منشور پروژه، برنامه مدیریت پروژه، انواع گزارش‌ها، انواع مستندات و نظایر آن. در ماژول دوم مستندات پرکاربرد و نحوه تنظیم آن‌ها تشریح خواهد شد. نکته مهمی که در طراحی این ماژول موردتوجه قرارگرفته آن است که مخاطب فارغ از کاربرد یا عدم کاربرد PMBOK می‌تواند از آن در توسعه مهارت‌های خود در تنظیم برنامه‌ها و مستندات مدیریت پروژه استفاده کند.
• در استانداردهای مختلف مدیریت پروژه با وجود تفاوت ساختار و رویکرد ابزارها و تکنیک‌های مشترکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ماژول سوم به تشریح ابزارها و تکنیک‌های پرکاربرد مدیریت پروژه با تمرکز بر PMBOK خواهد پرداخت.
با در نظر گرفتن موارد پیش‌گفته درصورتی‌که تمایل دارید آموزش مدیریت پروژه بر اساس PMBOK با رویکرد به‌کارگیری در سازمان و پروژه‌هایتان فرابگیرید، پیشنهاد می‌کنیم در این سه ماژول مکتب‌خونه رو همراهی کنید.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل دوم - معرفی موسسه مدیریت پروژه (PMI) و استاندارد PMBOK
00:35 ساعت
00:32
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
7%
نمایش جلسات فصل  
فصل چهارم - چرخه عمر پروژه‌ها و رویکردها در مدیریت چرخه عمر
00:42 ساعت
00:36
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

پروژه‌ها در بستر چرخه عمر به‌عنوان یک مفهوم محوری مدیریت می‌شوند و با توجه به ماهیت پروژه رویکردهای متنوعی در مدیریت آن‌ها موضوعیت می‌یابد که طیفی را تشکیل می‌دهند بین دو رویکرد اصلی Predictive و Adoptive.

چرخه عمر پروژه‌ها و رویکردها در مدیریت چرخه عمر بخش اول
"13:45
چرخه عمر پروژه‌ها و رویکردها در مدیریت چرخه عمر بخش دوم
"06:59
چرخه عمر پروژه‌ها و رویکردها در مدیریت چرخه عمر بخش سوم
"07:26
چرخه عمر پروژه‌ها و رویکردها در مدیریت چرخه عمر بخش چهارم
"08:11
کوییز چهارم
100.0%
     
"06:00
فصل پنجم - سازمان و محیط پیرامونی و آثار آن‌ها بر پروژه‌ها
00:44 ساعت
00:38
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
13%
نمایش جلسات فصل  

پروژه در جزیره‌ای مستقل مدیریت نمی‌شود و با سازمان مادر به دلایل مختلف فصل مشترک و تبادل دارد. مدیریت مؤثر فصول مشترک و تبادل‌ها مستلزم شناخت آن‌هاست که موضوع اصلی این بخش را پوشش می‌دهد.

سازمان و محیط پیرامونی و آثار آنها بر پروژه‌ها
"05:34
سازمان و ساختار آن بخش اول
"09:47
سازمان و ساختار آن بخش دوم
"10:37
انواع ساختارهای سازمانی و ویژگی‌های آن‌ها
"06:56
دفتر مدیریت پروژه PMO
"05:27
کوییز پنجم
100.0%
     
"06:00
فصل ششم - فرایندها، حوزه‌های دانشی و گروه‌های فرایندی
01:05 ساعت
00:58
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
14%
نمایش جلسات فصل