شخصیت شناسی

شخصیت شناسی

شخصیت شناسی

دوره‌ها

شخصیت‌ شناسی یا روانشناسی شخصیت یکی از شاخه‌های علم روانشناسی است که به مطالعه شخصیت افراد و تفاوت‌ها و عوامل موثر در شخصیت می‌پردازد. در روانشناسی شخصیت به مطالعه مفهوم شخصیت، انواع آن، شباهت‌ها و تفاوت‌های موجود در شخصیت افراد و اثر آن بر روی رفتار و زندگی افراد پرداخته می‌شود. روانشناسان شخصیت را متاثر از عوامل زیادی از جمله محیط، عواطف و رفتار افراد می‌دانند. یکی از پرکاربردترین و جذاب‌ترین بخش‌های علم روانشناسی شخصیت، نظریه‌های شخصیت‌شناسی و تیپ‌های شخصیتی است.

در این نظریات افراد را بر اساس معیارهای مشخص به چند تیپ شخصیتی تقسیم می‌کنند و به کمک این تقسیم‌بندی سعی در درک و پیش‌بینی رفتار و اثرگذاری روی تصمیمات و رفتار این افراد دارند. از این علوم و نظریات در حوزه منابع انسانی در کسب و کارها و همچنین مذاکره و استعدادیابی و طراحی مسیر شغلی استفاده می‌شود. معمولا این شناخت از افراد به کمک تست‌های شخصیت‌شناسی صورت می‌گیرد که به پژوهشگران کمک می‌کند تا از روی اطلاعاتی که توسط خود فرد به آن‌ها داده می‌شود در باره شخصیت افراد قضاوت کنند.

از پرکاربردترین تست‌های شخصیت شناسی می توان به آزمون MBTI، آزمون دیسک (DISC) و  انیاگرام اشاره کرد که در حوزه‌های روانشناسی و منابع انسانی و مذاکره کاربرد دارند و پژوهشگران و مدیران منابع انسانی در کسب و کارهای بزرگ به کمک این ابزارها  و تحلیل نتایج حاصل از آن می‌توانند شخصیت، توانایی و استعداد افراد را شناسایی کرده و به بهترین نحو برای شکوفایی آن برنامه‌ریزی کنند. اما تست‌های شخصیت شناسی فقط مورد استفاده کارشناسان و پژوهشگران نیستند بلکه همه افراد جامعه می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.  یکی از مهمترین کاربردهای تست‌های شخصیت شناسی کمک به شما در انتخاب مسیر شغلی مناسب و کمک به بهبود تعاملات فردی شما با سایرین از طریق درک مدل شخصیتی آن‌هاست.

مکتب‌خونه به عنوان بزرگترین رسانه آموزشی ایران دوره‌های آموزش شخصیت شناسی را به کمک اساتید خبره در این حوزه تهیه کرده و در اختیار پژوهشگران حوزه روانشناسی و مدیران و کارشناسان منابع انسانی و سایر علاقه‌مندان این علم قرار داده‌است.

سوالات پرتکرار

اگر قبلا در یک یا چند دوره از دوره‌های این تخصص قبلا ثبت‌نام کرده باشم، چگونه می‌توانم در این تخصص ثبت‌نام کنم؟
شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی دوره‌هایی که تا کنون ثبت‌نام نکرده‌اید، در تخصص ثبت‌نام کنید و به تمامی دوره‌ها دسترسی داشته باشید.
آیا می‌توانم به تنهایی در یک دوره ثبت‌نام کنم؟
بله. با انتخاب دوره مورد علاقه خود میتوانید در آن دوره به تنهایی ثبت‌نام کنید.
آیا این تخصص 100% آنلاین است؟
اگر دوره‌ای شامل بخش حضوری نیز باشد در توضیحات همان دوره آمده است.
در صورت اتمام تخصص گواهی‌نامه‌ای جداگانه از گواهی‌نامه دوره ها به من تعلق می گیرد؟
بله. در صورتی که تمام دوره‌های یک تخصص را در زمان تعیین‌شده با نمره قبولی به اتمام برسانید، گواهی‌نامه تخصص برای شما صادر می گردد. گواهی‌نامه تخصص گواهی‌نامه ای جدا از گواهی‌نامه تک‌تک دوره‌ها است که برای شما صادر می شود.
آیا باید دوره‌ها را به ترتیب بگذرانم؟
نه. برای اتمام تخصص شما باید همه دوره‌های آن تخصص را بگذرانید ولی الزامی به رعایت ترتیب نیست. برای دوره‌هایی که پیش‌نیاز دارند پیش‌نیازی را توصیه می کنیم که رعایت کنید. توصیه می‌شود که ترتیب دوره‌های تخصص را رعایت کنید ولی الزامی به آن نیست.
زمان دسترسی من به دوره‌ها پس از خرید تخصص چگونه است؟
شما پس از خرید تخصص برای مدت زمان تعیین‌شده به همه دوره‌ها دسترسی خواهید داشت. پس از پایان زمان تخصص، با تمدید تخصص می توانید برای مدت تمدید به همه دوره‌ها دسترسی داشته باشید.
پس از سپری شدن زمان تخصص آیا به دوره‌ها دسترسی خواهم داشت؟
بله، پس از اتمام زمان تخصص شما به محتوای همه دوره‌ها دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژ‌ه‌ها و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی‌نامه برای شما وجود نخواهد داشت مگر با تمدید دوره.

شخصیت‌ شناسی به روش انیاگرام

انیاگرام، یک سبک جدید در خودشناسی و ایجاد تحول فردی است. انیاگرام (Enneagarm)، برگرفته از دو واژه‌ی Ennea، به معنای نه (۹) و Gram، به معنای وجه است. در انیاگرام، ۹ وجه شخصیتی تعریف می‌شود که هر انسانی از بدو تولد بر اساس معیارهایی مثل؛ عوامل ذاتی، ژنتیکی، محیطی و شخصیت والدین، دارای یکی از آن ۹ وجه شخصیتی به‌صورت یک هویت غالب است و این هویت غالب، دلیل بسیاری از رفتارها، عمل‌ها، عکس‌العمل‌ها و عواطف او، به حساب می‌آید.

در این دوره، علاوه بر توضیح و تشریح تمامی نکات مقدماتی، آشنایی با مدل هندسی انیاگرام و تیپ‌های 9گانه‌ی شخصیتی، مباحث ویژه‌ای شامل؛ تنوع هر یک از تیپ‌ها، توصیف کامل سطوح 9گانه‌ی سلامت هر تیپ و لایه‌های سالم و ناسالم هر یک از تیپ‌های 9گانه، تهیه و تدوین شده‌است. به طوری که با مشاهده و یادداشت‌برداری دقیق، هر فردی می‌تواند شناخت کامل و جامعی نسبت به این مدل قدرتمند، پیدا کند.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

مقدمات

ساعت

آشنایی با تیپ‌های نه‌گانه شخصیتی

ساعت

بررسی تفصیلی ویژگی‌های هر تیپ شخصیتی

ساعت

تنوع تیپ‌های شخصیتی

ساعت

سطوح سلامت و لایه‌های سالم و ناسالم هر تیپ شخصیتی

ساعت

رفتار شناسی با مدل DISC

ابزار DISC وسیله‌ای است برای شناخت نوع رفتار هر شخص. با شناخت نوع رفتار خود، هر کس می‌تواند روابط و تعامل بهتر و موثرتری در محیط زندگی شخصی و حرفه‌ایی خود داشته باشد، حرفه متناسب با نوع رفتار خود انتخاب کند و رفتار دیگران را درک کند. این روش به طریقه ساده ولی موثر رفتار شما را تحلیل می‌کند و شما را یک قدم بطور کاربردی در خودشناسی جلو می‌برد.

بر اساس مدل رفتاری DISC، رفتار شما ترکيبي از درصدهای مختلف کم و زياد چهار فاکتور D, I, S, C می‌باشد و تركيب اين فاكتورها است كه رفتار شما را تشكيل می‌دهد.

این مدل پیش فرض‌هایی هم دارا است که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌شود:

  • این تست نوع رفتار را مشخص می‌کند، نه شخصیت
  • هر مدل ارزش‌های خودش را داراست و اینجا خوب و بد نداریم
  • هدف از استفاده مدل رفتاری ايجاد رابطه برنده/برنده می‌باشد و هيچ‌وقت نمی‌بايست از اين ابزار برای "برچسب زدن" افراد استفاده كرد.

در این دوره علاوه بر شناخت مدل رفتاری خود و دیگران به قابلیت و مهارت تطبیق برای ایجاد یک ارتباط موثر می‌پردازیم. هر شخص توانايي و قابليت تطابق با هر مدل رفتاری را دارا می‌باشد. دوره خودشناسی توسط ابزار DISC دانش و مهارتی در اختيار شما قرار می‌دهد که بتوانید آگاهانه بنا به ضروريات و موقعيت‌ها، خود را تطبيق دهيد.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول - معرفی دوره

ساعت

فصل دوم - شناخت از خود

ساعت

فصل سوم - شناخت دیگران

ساعت

فصل چهارم - سازگاری با سبک‌های رفتاری

ساعت

فصل پنجم - تحلیل نمودارهای طبیعی و تطبیق یافته

ساعت

فصل ششم - آزمون

ساعت

مهارت‌های مذاکره بر اساس مدل MBTI

طبق گزارش مجله کسب و کار هاروارد در سال ۲۰۱۵، مهارت ارتباط موثر مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مهارت، برای دستیابی به موفقیت است. به نظر می‌رسد توسعه مهارت‌های ارتباطی– به ویژه مذاکره- از مهم‌ترین اولویت‌های افرادی است که خواهان پیشرفت و بهبود ابعاد مختلف زندگی خود هستند.

زمانی که در روابط روزانه‌ی شخصی و شغلی، با پیش فرض‌های ذهنی متداول خود با افراد برخورد می‌کنیم معمولا دچار تعارضات و سوتفاهم‌های زیادی می‌شویم. احتمالا یکی از جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین مباحث ارتباطی، مبحث شخصیت‌شناسی است. استفاده از ابزار شخصیت‌شناسی MBTI که امروزه یکی از مطرح‌ترین ابزارهای تیپ‌شناسی در جهان است و در بیش از ۸۰ شرکت از ۱۰۰ شرکت برتر fortune100 مورد استفاده است به ما کمک می‌‌کند تا برای درک و شناخت صحیح از افراد در جلسات مذاکره، فروش، و همچنین رهبری و تیم‌داری بسیار قدرتمندتر از پیش عمل کنیم.

تاکنون میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این ابزار بهره بردند. واحدهای منابع انسانی و روانشناسان پیرو مکتب یونگ نیز با بهره‌گیری از آن به تصمیم‌گیری بهینه، حل تعارض و بهبود کار تیمی افراد کمک می‌کنند. MBTI افراد را به ۱۶ تیپ شخصیتی مختلف تقسیم می‌کند.

با تسلط بر MBTI می‌توانید در زمان کوتاهی  تیپ شخصیتی افراد را تشخیص دهید و فرایند متقاعدسازی آن‌ها را بسیار ساده تر طی کنید .تسلط بر MBTI نه تنها در مذاکرات حرفه‌ای، بلکه در روابط روزانه نیز به شما کمک می‌کند تا تعاملات اثربخش‌تری داشته باشید. همچنین با یافتن تیپ شخصیتتان مسیر تحصیلی و شغلی مناسبتان را شناسایی خواهید کرد و استعدادهایتان را کشف می‌کنید.

اگر صاحب کسب و کار هستید در این دوره خواهید آموخت چگونه تیپ شخصیتی مشتریان خود را تشخیص دهید و برنامه‌ی بازاریابی و تبلیغاتتان را بهبود دهید.

مدرس این دوره علاوه بر استفاده از معتبرترین وبه روزترین منابع در طراحی این درس، با بهره‌گیری از مثال‌ها و نمونه‌های کاملا کاربردی که حاصل تجربیات مشاوره و تدریس ایشان است، به شکلی ساده و روان به تدریس مباحث پرداخته است.

همچنین دوره‌ی MBTI مکتب‌پلاس به گونه‌ای طراحی شده تا برای افرادی که تا کنون مطالعات متمرکزی در این حوزه نداشتند نیز مفید باشد.

 

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول - آشنایی با مفهوم ارتباط موثر و شخصیت شناسی

ساعت

فصل دوم - کاربردهای MBTI

ساعت

فصل سوم - مقدمات MBTI و آشنایی با اصول کلی

ساعت

فصل چهارم - ترجیح دریافت انرژی

ساعت

فصل پنجم - ترجیح جمع آوری اطلاعات

ساعت

فصل ششم - ترجیح تصمیم گیری

ساعت

فصل هفتم - ترجیح سازماندهی و اجرا

ساعت

فصل هشتم - معرفی مشرب‌های شخصیتی

ساعت

فصل نهم - مشرب شخصیتی TRADITIONALIST

ساعت

فصل دهم - مشرب شخصیتی EXPERIENCER

ساعت

فصل یازدهم - مشرب شخصیتی IDEALIST

ساعت

فصل دوازدهم - مشرب شخصیتی CONCEPTUALIZER

ساعت

فصل سیزدهم - سیستم شناسایی تیپ شخصیتی افراد در ده دقیقه

ساعت

فصل چهاردهم - پرورش مهارت های ارتباط موثر و برنامه توسعه فردی

ساعت

فصل پانزدهم - جمع بندی

ساعت