00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به تمام جلسات دوره
 • دسترسی به تمام جلسات دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان مبانی برنامه‌نویسی

دوره‌های رایگان
9 جلسه
94٪ (378 رای)

هدف از آموزش رایگان مبانی برنامه‌نویسی چیست؟

مبانی برنامه‌نویسی یا مبانی برنامه‌سازی، یکی از اصلی‌ترین دروسی است که دانشجویان رشته‌های مهندسی در ترم‌های اولیه تحصیل می‌گذرانند. بسته به رشته تحصیلی‌، زبان‌های مختلفی نظیر پایتون، جاوا یا C/C++ در این درس تدریس می‌شود. برای دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر این درس اهمیتی دوچندان دارد و با توجه به نیاز به درک عمیق برنامه‌نویسی در سطوح پایین سیستمی، عموماً زبان C یا C++ برای تدریس به این دانشجویان انتخاب می‌شود.

در درس مبانی برنامه‌سازی با زبان C، با فرض این که دانشجو هیچ شناختی از زبان‌های برنامه‌نویسی ندارد، از پایه‌ای‌ترین سطح در ابتدا به آموزش الگوریتم‌های ساده و فلوچارت می‌پردازیم تا طرز فکر رایج در برنامه‌سازی را به دانشجو آموزش داده و پس از آن به سراغ یادگیری زبان برنامه‌نویسی C می‌رویم.

زبان برنامه‌نویسی C در کنار C++ از جمله مهم‌ترین زبان‌های برنامه‌سازی سیستمی محسوب می‌شوند. زبان‌های برنامه‌نویسی سیستمی برای طراحی سیستم‌های کامپیوتری پیچیده که نیاز به‌سرعت بالا در اجرا دارند استفاده می‌شوند. همچنین در طراحی سیستم‌های نهفته که نیاز به مصرف انرژی پایین دارند و یا محدودیت حافظه در آن‌ها مسئله‌ای جدی محسوب می‌شود از این زبان‌ها استفاده می‌شود.

برخی از کاربرد‌های زبان‌های برنامه‌نویسی سیستمی بدین شرح است:

 • طراحی سیستم‌های عامل (نظیر Windows، Linux و Mac OS)
 • طراحی کامپایلر برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف
 • طراحی پایگاه‌داده (نظیر MySQL)
 • برنامه‌نویسی بازی (نظیر استفاده از C++ در موتور بازیسازی Unreal Engine)
 • برنامه‌نویسی گرافیکی (OpenGL و DirectX)
 • مرورگرهای اینترنت (Chrome و Firefox هر دو به کمک C/C++ نوشته شده‌اند)

در درس مبانی برنامه‌سازی، به کمک زبان C از ابتدا با اصول مقدماتی برنامه‌نویسی آشنا شده و در انتها به مفاهیم پیشرفته‌تر نظیر اشاره‌گر و ساختار می‌رسیم. سرفصل کلی عناوین گفته شده در این فصل به شکل زیر است:

 • مقدمه‌ای بر کامپیوتر و اجزای آن
 • آشنایی با الگوریتم و فلوچارت
 • آشنایی با متغیرها و ورودی و خروجی
 • شرط
 • حلقه
 • تابع
 • توابع بازگشتی
 • آرایه
 • الگوریتم‌های پیشرفته آرایه
 • رشته و توابع کار با رشته
 • اشاره‌گر (Pointer)
 • ساختار (Struct)
 • کار با فایل
 • مقدمه‌ای بر شی‌ءگرایی با C++

با مشاهده دوره مبانی برنامه‌سازی با زبان C، شما برنامه‌نویسی را از پایه آن یعنی آشنایی با کامپیوتر، مفهوم الگوریتم و فلوچارت فراگرفته و پس از آن به کمک زبان برنامه‌نویسی C اصول پایه‌ای که تقریباً در تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی وجود دارد نظیر حلقه و شرط را فرامی‌گیرید. پس از آن هم به فراگیری دروس پیشرفته‌تر نظیر اشاره‌گر می‌پردازید. فراگیری مفهوم اشاره‌گر از جمله مواردی است که تنها به کمک یادگیری زبان‌های سیستمی نظیر C و C++ ممکن خواهد بود و هرچند در کارهای معمول برنامه‌نویسی نظیر طراحی سایت، به دانش آن نیاز جدی نخواهیم داشت، اما در طراحی سیستم‌هایی که بهینه بودن از لحاظ زمان و حافظه و حتی انرژی مصرفی و همچنین امنیت اهمیت بالایی دارد، نیازمند درک عمیق این مفاهیم خواهیم بود.

دوره آموزش رایگان مبانی برنامه‌نویسی مناسب چه کسانی است؟

باتوجه‌به اینکه دوره مبانی برنامه‌سازی با زبان C، همه موارد را از پایه آموزش می‌دهد، هیچ پیش‌نیاز اساسی به‌جز آشنایی نسبی با ریاضیات ندارد، ازاین‌رو این دوره هم برای کودکان دبستانی که علاقه‌مند به یادگیری برنامه‌نویسی هستند و هم برای افراد در سنین بالاتر قابل‌استفاده است. البته باید توجه داشت که یادگیری کامل زبان C به دلیل عمق بالای این زبان و نیاز با درگیرشدن با یک‌سری پیچیدگی‌ها نظیر مدیریت حافظه، از زبان‌هایی نظیر پایتون کمی دشوارتر است اما در عوض یادگیری آن باعث می‌شود که مفاهیم برنامه‌نویسی را به طور عمیق درک کرده و یادگیری هر زبان دیگری برای شما آسان خواهد شد.

***این دوره درحال تکمیل است***

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان مبانی برنامه‌نویسی

استاد دوره
محمد امین فضلی محمد امین فضلی

دکتر محمدامین فضلی هیئت‌علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، محقق و مهندس نرم‌افزار و برنامه‌نویس در مرکز راهکارهای اطلاعاتی هوشمند دانشگاه صنعتی شریف هستند. ایشان و همکارانشان در این مرکز بر روی پروژه‌های مهندسی نرم‌افزار و برنامه‌نویسی مقیاس بزرگ در زمینه توسعه تکنولوژی‌های ارزش‌آفرین در صنایع مختلف فعالیت دارند.

علاقه اصلی ایشان طراحی الگوریتم به‌خصوص برای مسائل بینرشتهای در محل اشتراک سه علم اقتصاد (Economics)، جامعهشناسی (Sociology) و محاسبات (Computation) است و همچنین به طراحی روشهای محاسباتی برای تحلیل سیستمهای اقتصادی (Economical)، اجتماعی (Social)، بیولوژیکی (Biological) علاقهمند هستند. دکتر فضلی در سال ۱۳۹۴ موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته مهندسی نرمافزار از دانشکده کامپیوتر دانشگاه شریف زیر نظر دکتر جعفر حبیبی شدند. علاوه بر این، ایشان مدارک کارشناسی ارشد و کارشناسی خود را با نمرات بسیار عالی از دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف زیر نظر دکتر محمدعلی صفری و دکتر محمد قدسی با موفقیت به پایان رساندند.

اطلاعات بیشتر
درباره برگزارکننده
دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه صنعتی شریف (اطلاعات بیشتر)

نظرات  (7 نظر)

فرهاد
07:06 - 1401/08/22
کاربر‌ سایت
باسلام.لطفا ادامه جلسات رو قراربدید.نصف قسمت اولشو که دیدم عالی بود.
کاربر مکتب‌خونه
20:25 - 1401/05/14
کاربر‌ سایت
لطفا بقیه ویدیوهارو هم قرار بدید
کاربر مکتب‌خونه
21:43 - 1401/04/18
کاربر‌ سایت
شیوه ارائه مطالب توسط آقای دکتر فضلی خیلی خوب و رساست. حیفه این دوره ناقص بمونه، لطفا پیگیری کنید بقیه ویدئوها هم بارگزاری بشه. این چیزی که روی سایت قرار گرفته نصف مطالب یک ترم هم نیست. با تشکر
میلاد
17:21 - 1401/02/07
کاربر‌ سایت
تا جلسه سوم دیدم از لحاظ محتوا عالی و استاد قدرت انتقال بالای دارند.ممنون از دکتر فضلی و تیم مکتب خونه.
کاربر مکتب‌خونه
02:23 - 1400/11/10
کاربر‌ سایت
من امشب درس اول مقدمه رو دیدم دنبال جایی بودم که برنامه نویسی یا بگیرم وچون رشته مرتبطم نیست وفقط صرفا علاقه ونیازم بود وبا توجه به مشغله کاری وسن وسال امکان دانشگاه رفتن برام نبود بتونم برنامه نویسی رو از پایه اموزش ببینم وحرفه ای ادامه بدم یدون نیاز به حضور در دانشگاه ودردسر پذیرش و...خیلی خیلی خوشحال شدم واز اموزش لذت بردم.بسیار سپاس گزارم امیدوارم کلیه دوره های برنامه نویسی رو تت سطوح پیشرفته وشاخه های مختلف بتونم اینجا از کلاسای اکادمیک ودانشگاهی با استادان برتر بگذرونم.خیلی خوشحالم که اموزش دانشگاه ها مجازی شد تا بقیه هم بتونن از ازین اموزشها استفاده کنم.استاد عالی...سپاس از شما
کاربر مکتب‌خونه
11:19 - 1400/11/08
کاربر‌ سایت
عالی بود فقط کی دوره تکمیل میشه ؟🥺
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ در صورت وجود و ارائه فایل مورد نیاز توسط استاد، در دوره بارگذاری شده است در غیر این صورت فایلی ارائه نشده.
کاربر مکتب‌خونه
21:42 - 1400/09/14
کاربر‌ سایت
ممنون از برگزاری این دوره خیلی مفید

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟