×
ribbon
پیش‌نیاز‌ها سرفصل‌های دوره ویژگی‌های دوره درباره دوره نظرات کاربران

آموزش Clean Code

کاربرد دوره آموزش کدنویسی تمیز (Clean Code) چیست؟ کدها معمولا یک بار نوشته نمی‌شوند، بلکه بیشتر اوقات خود برنامه‌نویس یا دیگران باید به آن‌ها مراجعه کنند و آن‌ها را تغییر دهند. برای اینکه دسترسی به ... ادامه

ارائه دهنده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
 90% (546 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  11 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  1:22 ساعت ویدئو - 10 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  3 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  80 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونهcourse-feature   خدمات منتورینگcourse-feature   پروژه محورcourse-feature   تمرین و آزمونcourse-feature   تالار گفتگوcourse-feature   تسهیل استخدام

پیش‌نیاز‌ها

این دوره به آموزش Clean Code می‌پردازد؛ در واقع شما باید برنامه‌نویس باشید تا بتوانید مهارت‌های لازم برای کدنویسی تمیز را فرا بگیرید. 

برای یادگیری بهتر کدنویسی تمیز پیشنهاد می‌کنیم کتاب‌های زیر را مطالعه کنید:

  • Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship
  • Refactoring: Improving the Design of Existing Code

سرفصل‌های دوره آموزش Clean Code

فصل اول: اصول کلی

برای اینکه بتوانید یک کد تمیز بنویسید، ابتدا باید بدانید که کدنویسی تمیز چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؛ بنابراین در فصل اول مقدمات لازم برای آموزش کدنویسی تمیز بیان می‌شود. در این فصل شما یاد می‌گیرید که چرا باید کد تمیز بنویسید و چگونه باید به این مهارت مهم دست پیدا کنید.

کدنویسی تمیز اصول خاص خود را دارد که باید آن‌ها را فرا بگیرید. Loose Coupling، High Cohesion، Change is Local، Mind Size بودن و Easy to Remove بودن هر یک از اجزا و فانکشن‌ها از جمله این اصول است که در فصل اول به شما آموزش داده می‌شود. 

  مقدمات و معرفی منابع Clean Code
"08:09  
  معرفی Loose Coupling و نحوه‌ی برنامه‌نویسی آن
"04:01  
  معرفی مفهوم High Cohesion
"02:38  
  معرفی مفهوم Change is Local
"01:36  
  تعریف Mind Size بودن هر Component یا Function
"02:58  
فصل دوم: تعاریف و اصطلاحات و نام‌گذاری‌ها

سه اصطلاح جذاب و کاربردی در کدنویسی تمیز وجود دارد که شما را در این مسیر راهنمایی می‌کند و به ساده‌نویسی و جلوگیری از تکرار کدها اشاره دارند.

استفاده از نام‌های معنی‌دار و با مفهوم به خوانایی کدهای شما کمک بسیاری می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم برای متغیرها، کلاس‌ها، اشیاء و همه چیز در برنامه‌نویسی نام مناسبی به کار ببرید. در فصل دوم چگونگی نام‌گذاری به شما آموزش داده می‌شود.

  معرفی اصطلاحات KISS , DRY و YAGNI
"03:25  
  اسم گذاری با مفهوم و معنی برای متغیر‌ها و کلاس‌ها
"11:02  
فصل چهارم: نکات در Objectها، Data Structure‌ها و Classها

در برنامه‌نویسی شیءگرا می‌توانید از متدهای Getter & Setter استفاده کنید. استفاده از این متدها یک پارادایم استاندارد است که به شما امکان دسترسی به ویژگی‌های کلاس را می‌دهد. برای کدنویسی تمیز بهتر از این متدها بیشتر استفاده کنید.

فصل چهارم آموزش کدنویسی تمیز به بررسی نکات مهم در کلاس‌ها می‌پردازد. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید با استفاده از Method Chaining یا متدهای زنجیره‌ای در یک دستور چند تابع را صدا بزنید. این روش به تمیز شدن کد شما کمک می‌کند.

  نوشتن getter و setter همیشه بهتر است
"03:39  
  استفاده از Method Chaining
"02:53  
  در کلاس‌ها به Composition ارجحیت بیشتری نسبت به Inheritance بدهید
"03:34  
  آشنایی و معرفی SRP و پیاده‌سازی آن
"02:57  
  معرفی و بررسی مفهوم OCP در کلاس‌ها
"05:03  
فصل پنجم: نکات در Testing و Comment ها

تست کردن از دیگر مواردی است که در آموزش کدنویسی تمیز اهمیت ویژه‌ای دارد. مثلاً شما باید در هر تست یک مفهوم معنادار را اجرایی کنید. همچنین اجرای تست در محیط ایزوله خود به این مهم کمک می‌کند. در این فصل با این قبیل موارد آشنا می‌شوید، همچنین کامنت‌ها خود بخشی از کدنویسی هستند که به خوانایی و درک کدهای نوشته شده کمک می‌کنند. اما باید توجه کنید که نوشتن کامنت‌های زیادی اثر معکوس دارد. در این فصل یاد می‌گیرید که چگونه و تا چه اندازه کامنت بنویسید.

  هر تست می‌بایست یک concept معنا دار را اجرایی کند
"02:40  
  هر تست می‌بایست در محیط ایزوله خود اجرا شود
"02:15  
  به اندازه‌ی کافی Comment بنویسید نه بیشتر
"05:00  
فصل ششم: پروژه‌ها
  پروژه اول: Survey (الزامی)
 35%    
"300:00  
  پروژه دوم: Pacman (الزامی)
 65%    
"300:00  

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه
خدمات منتورینگ خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

کاربرد دوره آموزش کدنویسی تمیز (Clean Code) چیست؟

کدها معمولا یک بار نوشته نمی‌شوند، بلکه بیشتر اوقات خود برنامه‌نویس یا دیگران باید به آن‌ها مراجعه کنند و آن‌ها را تغییر دهند. برای اینکه دسترسی به کد و اعمال تغییرات روی آن راحت‌تر باشد، لازم است تمیز کد بنویسید.

کدنویسی تمیز (Clean code) در ابتدای برنامه‌نویسی اتفاق نمی‌افتد و شما باید برای آن، وقت صرف کرده و حتی دوره آموزش کدنویسی تمیز را بگذرانید؛ بنابراین شما با آموزش و تمرین مداوم می‌توانید کدنویسی خود را بهبود دهید و آن را لذت‌بخش کنید.

کدنویسی تمیز، کار شما و همکارانتان را در نگهداری و به‌روزرسانی برنامه آسان‌تر کرده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. کدنویسی تمیز دقیقاً مانند یک اتاق مرتب است که تمام اشیا و وسایل در سر جای مشخص قرار دارند. طبیعی است که دسترسی به آن‌ها راحت‌تر و در کمترین زمان ممکن اتفاق می‌افتد. کد تمیز هم کدی است که قابلیت خوانایی آن بالاست و برنامه‌نویس به‌راحتی می‌تواند به قسمت‌های موردنظر خود دست پیدا کند.

اگر شما می‌خواهید در یک شرکت برنامه‌نویسی خوب استخدام شوید، یکی از شرایط لازم این است که بتوانید کدهای خوانا و تمیز بنویسید. بهترین کدنویس کسی است که کدهایی بنویسد که برای انسان هم قابل فهم باشد.

دوره آموزش Clean code محصول سال‌ها تجربه برنامه‌نویسی و کسب اطلاعات است که به شما یاد می‌دهد چگونه یک کد تمیز بنویسید یا یک کد را به یک کد تمیز تبدیل کنید.

 

هدف از یادگیری دوره آموزش Clean code چیست؟

هدف اصلی ما از اینکه کدنویسی تمیز را به شما آموزش دهیم، این است که شما بتوانید از آزمون‌ها و مصاحبه‌های استخدام شرکت‌های بزرگ و معتبر، سربلند بیرون بیایید. با کمک این دوره خواهید توانست کدهایی ارائه بدهید که هم برای خودتان و هم همکارانتان در آینده قابل فهم و خوانا باشد.

 

دوره آموزش کدنویسی تمیز (Clean code) مناسب چه کسانی است؟

  • تمام کسانی که برنامه‌نویسی بلدند و به کیفیت کار خود اهمیت می‌دهند.
  • برنامه‌نویسانی که می‌خواهند برای شرکت‌های بزرگ و معتبر اپلای کنند.
  • برنامه‌نویسانی که تمایل دارند کدهای تمیز و بهینه‌ای بنویسند.

 

بعد از فراگیری دوره آموزش کدنویسی تمیز چه مهارت‌هایی کسب خواهید کرد؟

  • یادگیری تفکر کد تمیز
  • تبدیل کد به کد تمیز
  • نوشتن فانکشن‌های کوچک و بهینه
  • کار با Setter & Getter
  • نوشتن کامنت‌های بهینه و کافی

دوره آموزش رایگان Clean Code به شما یاد می‌دهد که چگونه کدهای تمیزتر و خواناتری بنویسید و چه چیزهایی را Refactor کنید. برای اینکه بتوانید از مطالب گفته شده در این دوره بهره کافی را ببرید، بهتر است هرچند ماه یک‌بار آن‌ها را مرور کنید تا کاملاً در ذهنتان ثبت شود.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher احسان گازار

احسان گازار برنامه‌نویسی را از ۱۷ سالگی با QBasic شروع کرد و سپس زبان C و C++ را آموخت. از همان ابتدا علاقه‌ی زیادی به برنامه‌نویسی وب داشت. از همین رو چندین سایت برای سرگرمی با HTML، CSS و JavaScript طراحی کرد.

احسان گازار فارغ‌التحصیل مهندسی کامپیوتر، گرایش سخت‌افزار از دانشگاه خواجه‌نصیر است اما به دلیل علاقه زیاد او به برنامه‌نویسی وب، برنامه‌نویسی JavaScript را ادامه داد و تبدیل به Full Stack JavaScript Developer شد.

وی از سال 90 در ایران در شرکت‌های معتبری مانند نت برگ به‌عنوان Back End Developer فعالیت داشته و از سال 95 تا سال 98 در سیدنی استرالیا به‌عنوان Full Stack JavaScript Developer مشغول به کار بود و از سال 98 در ملبورن استرالیا به‌عنوان مهندس نرم‌افزار مشغول به کار است و درحال حاضر به عنوان مدیر تیم برنامه نویسی فعالیت می‌کند. ایشان همیشه به آموزش علاقه‌‌مند بوده و دوره‌های مختلفی در زمینه Front End و سایر موضوعات برنامه‌نویسی تدریس کرده است.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
یونس ویسی 1401-10-20
دانشجوی دوره
استاد دوره رو تا حدودی خوب توضیح میدن ولی میشد بهتر از این عمل کرد جای پیشرفت در ارائه مطالب قطعا وجود داره. همچنین اینکه توضیحات پروژه اول بسیار گیج کننده بود و خواسته مطلئه دقیق مشخص نشده.اگه میشه خواسته های پروژه اول رو ویرایش و اصلاح بفرمایید
مهسا زند خانه شهری 1400-07-23
دانشجوی دوره
خخخخخخییییییللیییییی عااااالللیییییی بود کاملا مسلط با توضیح شفاف و مثالهای عالی
1400-05-21
دانشجوی دوره
مختصر و مفید
1400-02-29
دانشجوی دوره
بادرودوسپاس ازهمه دوستان عالی بود
1400-02-27
دانشجوی دوره
واقعا عالی بود.
حسین شیخ بارانی 1400-02-07
دانشجوی دوره
کاملا مسلط و محتوای با کیفتی بود لطفا دوره node js رو هم از آقای گازار قرار بدید ممنون دوره خوبی بود

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
صدور گواهی‌نامه از سوی دانشگاه شریف چقدر زمان می‌برد؟
صدور گواهی‌نامه‌ی رسمی از سوی دانشگاه شریف با توجه به پروسه‌های اداری، دورکاری پرسنل دانشگاه و زمانبر بودن فرآیند امضا توسط اساتید دانشگاه حداقل 4 ماه زمان خواهد برد. مکتب‌خونه به محض صدور گواهی‌نامه از سوی دانشگاه، آن را برای شما ارسال خواهد کرد. در صورت نیاز فوری، می‌توانید گواهی موقت پایان دوره را با ارسال درخواست به ایمیل info@maktabkhooneh.org دریافت نمایید.