00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به تمام جلسات دوره
 • دسترسی به تمام جلسات دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
زیرنویس اختصاصی
 • دسترسی به زیرنویس اختصاصی
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی به زیرنویس اختصاصی
89,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش شطرنج با گری کاسپاروف

دوره‌های مکتب‌پلاس
7 ساعت
94٪ (307 رای)

شطرنج یکی از ورزش‌های فکری پرطرفدار در سر تا سر دنیا است. به طور معمول حتی کوچک‌ترین افراد می‌توانند به صورت مبتدی هم که شده شطرنج بازی کنند. این بازی در عین شیرینی به تمرکز خیلی بالایی احتیاج دارد و همچنین هوش هیجانی را بسیار آسان تر خواهد کرد. اگر از کسانی هستید که در انجام کارها تمرکز بالایی دارید شاید به شطرنج علاقه‌مند شوید؛ حتی ممکن است با استفاده از کلاس‌های آموزش شطرنج بتوانید حرفه‌ای‌تر بازی کنید. این دوره آموزش شطرنج به منظور آموزش این بازی محبوب گرد آوری شده است.

باید بدانید که هیچوقت برای یادگیری این بازی فکری دیر نیست و در هر سنی اگر علاقه دارید می‌توانید با کمک آموزش‌ها حرفه‌ای بازی کنید. در این دوره گام به گام آموزش شطرنج برای کاربران بیان خواهد شود. قبل از اینکه به سراغ آموزش شطرنج ارائه شده برویم ابتدا بهتر است کمی با این نوع بازی و ابعاد مختلف آن آشنا شویم.

معرفی صفحه شطرنج

در ابتدای فرایند آموزش شطرنج باید با صفحه شطرنج و مهره‌های آن آشنا شوید. صفحه‌ی شطرنج یک صفحه مربعی هشت در هشت است که خانه‌های آن يکی در میان سیاه و سفید هستند. بنابراین این صفحه به طور کلی 64 خانه دارد که 32 تا از خانه‌ها سیاه و 32 خانه سفید است.

مهره‌های شطرنج 32 مهره هستند که 16 تا از آن‌ها رنگ سفید و 16 مهره دیگر رنگ سیاه دارند. بازی شطرنج دو نفره انجام می‌شود که رو به روی هر بازیکن ستون‌های عمودی با حروف الفبای A  تا H از سمت راست به چپ می‌روند. ستون‌های افقی نیز با اعداد 1 تا 8 شمارگذاری شده و روی هم قرار گرفته‌اند. بنابراین پیش روی هر بازیکن عدد 1 و ردیف پیش روی حریف او عدد 8 خواهد بود.

مهره‌های سفید باید در دو ردیف با شماره‌های 1 و 2 قرار می‌گیرند و مهره‌های سیاه هم در ردیف‌هایی با شماره‌های 7 و 8 هستند. در بازی‌های شطرنج، صفحه باید به شکلی قرار بگیرد که اولین خانه سمت راست هر دو شطرنج باز سفید باشد. 

دوره آموزش‌ شطرنج 

دوره آموزش شطرنج به صورت ارائه شده است که برای افراد مبتدی تا حرفه‌ای مناسب باشد. در این دوره آموزشی تصمیم گرفته شده است تا آموزش مقدماتی تا پیشرفته شطرنج برای افرادی که حس می‌کنند به این ورزش علاقه دارند بیان شود.

چه مباحثی در دوره آموزش شطرنج ارائه شده است؟

در دوره آموزش شطرنج تمام ابعاد این بازی به خوبی آموزش داده شده است. مباحثی که در این دوره بیان شده به صورت مباحث زیر خواهد بود:

انواع مهره ها در شطرنج

مهره سرباز یا پیاده، فیل، قلعه یا رخ، اسب، وزیر و شاه از مهره های شطرنج هستند که در این دوره با نوع حرکت و ترفندهای حرکتی آن‌ها آشنا خواهید شد.

چینش صفحه شطرنج

وقتی صفحه شطرنج باز می‌شود هر بازیکن رو به روی خود خانه‌های سیاه و سفید مربع شکل می‌بیند. مهره‌های شطرنج به جز سرباز، در ردیف اول چیده می‌شوند و سربازها در ردیف دوم قرار می‌گیرند‌. هنگام چینش صفحه شطرنج باید از گوشه شروع کنید.

در گوشه و دو طرف صفحه قلعه را بگذارید. بعد از قلعه در دو طرف اسب، فیل و در پایان شاه و وزیر را قرار دهید. شاه سفید در مربع سیاه و شاه سیاه در مربع سفید گذاشته می‌شود. وزیر سیاه و سفید هم در مربعات باقی مانده قرار می‌گیرند. در دوره آموزش شطرنج نحوه چینش انواع مهره به صورت عملی آموزش داده خواهد شد.

حرکت مهر‌ه های شطرنج

بعد از یادگیری چینش مهره، نوبت به حرکت آن‌ها می‌رسد. شش مهره شطرنج مانند یکدیگر حرکت نمی‌کنند و متفاوت هستند. مهره‌ها در صفحه نمی‌توانند جای یکدیگر را بگیرند و یا از هم بگذرند. تنها در صورتی جای یکدیگر را اشغال می‌کنند که مهره‌ای از بازی خارج شده باشد. در شطرنج مهره‌ها برای دفاع از خود حرکت می‌کنند. در ادامه آموزش شطرنج باید نحوه حرکت هر مهره بیان شود. در این بخش نحوه حرکت هر مهره توضیح داده شده است اما در دوره آموزش شطرنج این مباحث به صورت تصویری و عملی آموزش داده خواهد شد.

1. حرکت شاه: شاه را در بازی شطرنج مهم‌ترین مهره می‌دانند؛ اما در واقع مهره ضعیفی است. شاه تنها مهره‌ای است که در هر جهت بالا، پایین، چپ و راست، تنها به یک جهت می‌تواند حرکت کند. بازیکنان تا حد امکان شاه را حرکت نمی‌دهند و به زبان ساده اگر شاه دفاعی نداشته باشد کیش است. 

2. وزیر: وزیر قدرت‌مندترین مهره در صفحه شطرنج به حساب می‌آید که به صورت مستقیم هر مقدار از خانه‌ها را می‌تواند طی کند. با این حال نمی‌تواند از مهره رو به روی خود گذر کند‌. وزیر نیز مانند دیگر مهره‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد.

3. قلعه یا رخ: قلعه‌ها مهره‌هایی قدرتمند هستند که می‌توانند از سایر مهره‌ها دفاع کنند. این مهره به صورت مستقیم و به جهت‌های جلو، پایین، چپ و راست حرکت می‌کند‌.  

4. فیل: فیل اجازه دارد به هر جهتی که می‌خواهد برود اما حرکت آن تنها اریب است. مهره فیل باید تنها در خانه‌ای که رنگ خودش است بماند.

5. اسب: اسب می‌تواند دو خانه را در یک جهت طی کند و حرکت آن به صورت L است. اسب‌ها تنها مهره‌هایی هستند که می‌توانند از دیگر مهره‌ها بگذرند. 

6. حرکت سرباز: سربازها تنها در اولین حرکت دو خانه به سمت جلو حرکت می‌کند و در بقیه بازی تنها می‌توانند یک خانه به سمت جلو بروند. برای حمله به سرباز ها فقط باید اریبی و به جلو حمله کرد و آن‌ها هیچ گاه نمی‌توانند عقب گرد داشته باشند. اگر سربازها به راحتی به طرف دیگر صفحه برسند می‌توان آن‌ها را با یک مهره دیگر تعویض کرد. 

روش‌های برنده شدن در شطرنج

برنده شدن با حرکت‌هایی مانند کیش و مات کردن، بیرون کردن مهره‌ها، کناره‌گیری، خطا کردن و غیره انجام می‌شود. به طور کلی هدف از بازی شطرنج کیش و مات کردن حریف است. کیش و مات زمانی اتفاق می‌افتد که شاه بی‌دفاع شود و نتواند خودش را نجات دهد. سه راه برای رفع کیش و مات وجود دارد: 

 • شاه را حرکت دهید تا از حالت کیش خارج شود. 
 • با مهره‌های دیگر راه کیش را بر روی مهره‌های حریف ببندید. 
 • با مهره‌های دیگر به مهره حمله کننده حمله کنید و شاه را نجات دهید. 

اگر شاه نتواند از کیش فرار کند، کیش و مات می‌شود و بازی تمام است. 

دوره آموزش شطرنج برای چه کسانی مناسب است؟

دوره آموزش شطرنج ارائه شده در مکتب خونه برای تمام افرادی که خواستار یادگیری این بازی فکری به‌صورت عملی هستند، مناسب است. این دوره به زبان ساده تمام مفاهیم و حرکات بازی شطرنج را آموزش خواهد داد. همچنین این دوره آموزشی حتی برای افراد حرفه‌ای نیز مناسب است زیرا در آن ترفندهای مناسبی به کاربران آموزش داده می‌شود.

شطرنج به عنوان یک ورزش فکری به تمرکز و حوصله زیادی احتیاج دارد. کسانی که به این ورزش علاقه دارند بهتر است آموزش شطرنج را پشت سر گذاشته و پله به پله سعی کنند حرفه‌ای بازی کنند. این بازی از ورزش‌هایی است که محدودیت سنی ندارد و برای تمام افراد جامعه مناسب خواهد بود‌. شما می‌توانید در اوقات فراغت خود و دورهمی‌های خانوادگی این بازی را انجام دهید و یا حرفه‌ای‌تر به شطرنج نگاه کنید.

 

سرفصل‌های دوره آموزش شطرنج با گری کاسپاروف

استاد دوره
Garry Kasparov Garry Kasparov

گری کیمویچ کاسپارف قهرمان شطرنج جهان در ۱۳ آوریل ۱۹۶۳ در باکو به دنیا آمد. او در ۱۹۸۰ استاد بزرگ و سرشناس شد. ۵ سال بعد با غلبه بر آناتولی کارپف، قهرمان شطرنج جهان شد و تا سال ۱۹۹۳ هنگامی که به دلیل اختلاف با فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) مسابقه فینال قهرمانی جهان را با نایجل شورت استاد بزرگ انگلیسی خارج از حمایت فیده برگزار کرد این عنوان را در اختیار داشت.

درباره برگزارکننده
Master Class Master Class

ویژگی‌های دوره آموزش شطرنج با گری کاسپاروف

زیرنویس فارسی

این دوره دارای زیرنویس اختصاصی است.

نظرات  (2 نظر)

علی
17:19 - 1401/07/09
دانشجوی دوره
ترجمه بسیار بد و آزار دهنده ای داره، اصلا ادم متوجه نمیشه چی میگه...
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ با سپاس از نظر شما، موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
حامد
19:16 - 1401/05/31
دانشجوی دوره
به نسبت قیمت، دوره خوب و جالبی بود! بحث های روانشناسی و انگیزشی خوبی هم داشت! به شخصه، برای من معماهای شطرنجی که کاسپاروف به عنوان چالش در انتهای بعضی ویدئوها مطرح می کرد جالب و شیرین و البته سخت بودند! فقط باید زیرنویس ها بهتر بشوند! اصطلاحات تخصصی شطرنج خوب ترجمه نشدند!

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟