آموزش مقدماتی زبان چینی

poster
پیش‌نمایش دوره

زبان چینی یکی از زبان‌های زنده دنیا است که هم‌اکنون بالغ‌بر یک میلیارد نفر در جهان با آن صحبت می‌کنند. فرهنگ و سلطه چین بر جهان چیزی غیر قابل انکار است و ازاین‌رو نیاز به ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
5 (1 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  6 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  6 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آموزش تلفظ صحیح زبان چینی

 آشنایی با حدود 300 کلمه چینی

 توانایی ایجاد مکالمات ابتدایی

 فهم متون ساده

پیش‌نیاز‌ها

کلیه مطالب این دوره به‌صورت پایه‌ای بیان شده و نیاز به‌پیش نیاز خاصی نمی‌باشد. 

سرفصل‌های دوره آموزش مقدماتی زبان چینی

آشنایی با زبان چینی

این فصل پیش نیاز ورود به فصول بعدی است. در این فصل با کلیات زبان چینی آشنا میشویم و شایعات مربوط به این زبان را شفاف سازی می‌کنیم.

 

  جلسه معارفه _ آشنایی با زبان چینی
مشاهده
"14:37  
مقدمه

در زبان چینی برای تلفظ صحیح کلمات سیستمی وضع شده که به سیستم پین یین معروف است و ما در ابتدا برای یادگیری هرچه بهتر زبان چینی می بایست این سیستم را به خوبی فرا بگیریم.

  جلسه صفر _ نحوه تلفظ کلمات چینی و خوانش آن‌ها
"09:10  
آموزش تلفظ زبان چینی و سیستم پین یین

در این بخش یاد میگیریم: خود را معرفی کنیم، ابراز مالکیت نسبت به اشیا و افراد کنیم، در مورد خانواده خود توضیح دهیم، در مورد کلاس خود توضیح دهیم و شمارش کنیم و در مورد تعداد اشیا سوال کنیم.

  اسم من داوود است (我叫大卫) - بخش اول
"16:23  
  اسم من داوود است (我叫大卫) - بخش دوم
"15:12  
  تمرین اسم من داوود است (我叫大卫)
"04:56  
  این نقشه برای انی است. (这是安妮的地图) - بخش اول
"18:15  
  این نقشه برای انی است. (这是安妮的地图) - بخش دوم
"20:11  
  تمرین این نقشه برای انی است. (这是安妮的地图)
"06:17  
  خانواده تو چند عضو دارد؟ (?你家有几口人)- بخش اول
"12:35  
  خانواده تو چند عضو دارد؟ (?你家有几口人)- بخش دوم
"17:10  
  تمرین خانواده تو چند عضو دارد؟ (?你家有几口人)
"05:45  
  کلاس شما چند دانش آموز دارد؟ (?们班有多少学生)
"18:15  
  تمرین کلاس شما چند دانش آموز دارد؟ (?们班有多少学生)
"07:32  
زمان و مکان

در این فصل خواهید آموخت: تاریخ تولد خود و دیگران را بپرسیم و بیان کنید، زمان انجام اتفاق های مختلف را بیان کنید، آدرس بپرسید و در مورد وسایل درون اتاق صحبت کنیم.

  تولد تو چه تاریخی هست؟ (?你的生日几月几号)
"21:26  
  تمرین تولد تو چه تاریخی هست؟ (?你的生日几月几号)
"06:35  
  ساعت 8:30 صبح کلاس داریم. (我们上午八点半上课)
"23:10  
  تمرین ساعت 8:30 صبح کلاس داریم. (我们上午八点半上课)
"03:45  
  یک عدد نقشه چین روی دیوار است (。墙上有一张中国地图)
"15:58  
  تمرین یک عدد نقشه چین روی دیوار است (。墙上有一张中国地图)
"05:10  
  بانک کجاست؟ (?银行在哪儿)
"16:11  
  تمرین بانک کجاست؟ (?银行在哪儿)
"10:46  
نیازمندی های روزانه

در این فصل به: جملات پرسشی، صحبت کردن در مورد پول و قیمت، جملات 2 بخش و جملات دارای چند فعل می پردازیم.

  برنج میخوری یا جیاوزه؟ (?你吃米饭还是饺子)
"22:39  
  تمرین برنج میخوری یا جیاوزه؟ (?你吃米饭还是饺子)
"05:44  
  قیمت نیم کیلو سیب چند است؟ (?苹果一斤多少钱)
"21:44  
  تمرین قیمت نیم کیلو سیب چند است؟ (?苹果一斤多少钱)
"04:24  
  من برای تبدیل پول به بانک میروم. (。我去银行换钱)
"17:52  
  تمرین من برای تبدیل پول به بانک میروم. (。我去银行换钱)
"10:10  
  ما با دوچرخه به معبد تابستانی می‌رویم.
"19:46  
  تمرین ما با دوچرخه به معبد تابستانی می‌رویم.
"04:01  

درباره دوره

زبان چینی یکی از زبان‌های زنده دنیا است که هم‌اکنون بالغ‌بر یک میلیارد نفر در جهان با آن صحبت می‌کنند. فرهنگ و سلطه چین بر جهان چیزی غیر قابل انکار است و ازاین‌رو نیاز به یادگیری زبان چینی امروزه بیش از هر زمانی احساس می‌شود. دوره آموزش مقدماتی زبان چینی نیز با هدف آموزش این زبان تهیه و تدوین شده است که در ادامه به معرف آن خواهیم پرداخت.

دوره آموزش مقدماتی زبان چینی

دوره آموزش مقدماتی زبان چینی دوره‌ای کاربردی و نسبتاً مقدماتی برای زبان چینی است که در آن زبان آموزان با مقدمات این زبان آشنا خواهند شد و مسیر یادگیری زبان چینی برای آن‌ها روشن خواهد شد. این دوره به همت مکتب خونه و به تلاش استاد امیرصدرا لطفی میامی استاد و مدرس زبان انگلیسی و چینی تهیه و تدوین شده است.

در دوره آموزش مقدماتی زبان چینی چه می‌آموزیم؟

در این دوره شما فراگیری زبان چینی را از ابتدا آغاز خواهید کرد و با گذشت زمان و یادگیری سطوح بعدی، پله پله به صورت استاندارد، آکادمیک و پیوسته تسلط خوبی به این زبان پیدا خواهید نمود.

در پایان این دوره که در پنج فصل و 26 ویدئوی درسی تدوین شده شما می‌توانید مکالمات ساده‌ای با محوریت موضوع دروس تدریس شده انجام دهید. همچنین شایستگی و توانایی زبانی لازم برای شرکت در دوره‌ی بعدی را کسب خواهید کرد.

دوره آموزش مقدماتی زبان چینی بری چه کسانی مناسب است؟

دوره آموزش مقدماتی زبان چینی برای تمامی افرادی که می‌خواهند زبان چینی را بیاموزند و نمی‌دانند از کجا شروع کنند بهترین انتخاب است. در این دوره به مقدمات و نحوه یادگیری زبان چینی پرداخته خواهد شد و برای کسانی که لازم است این زبان را یاد بگیرند دوره‌ای بی‌نظیر محسوب می‌شود.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher امیرصدرا لطفی میامی

امیرصدرا لطفی میامی، دانشجو کارشناسی مهندسی عمران دانشگاه فردوسی مشهد و دارای گواهینامه‌ TTC است. ایشان تجربه فعالیت با عنوان مدرس زبان‌های انگلیسی و چینی در موسسات زبان سطح مشهد و سوپروایزری را در کارنامه خود داشته و هم‌اکنون به‌عنوان مدرس و مترجم زبان چینی و انگلیسی در زمینه تجارت و بازرگانی فعالیت می‌کنند.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
1402-05-01
سلام خدایی با پین یین خیلی حال کردم بقیه جاهای دیگه رو دیدم حوصله ام سر می رفت ولی پین یین به جز تلفظ U بقیه اش اسونه پول دستم اومد حتما میخرم

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

نحوه آموزش زبان چینی مقدماتی

زبان چینی برای آموختن و یادگیری؛ به عنوان یک زبان چالش برانگیز شناخته می‌شود، زیرا دارای هزاران کاراکتر و یک رویکرد خاص در تلفظ است. شما امکان دارد بخواهید چینی را سریع یاد بگیرید تا برای سفر به چین آماده شوید یا مهارت‌های زبانی خود را گسترش دهید. به جای تلاش برای یادگیری کل زبان چینی به صورت یک باره، از اصطلاحات و عبارت‌های اساسی شروع کرده تا بتوانید به زبان چینی مکالمه و صحبت کنید. همچنین می‌توانید از فیلم‌های چینی، نمایش‌های تلویزیونی، رادیو و کتاب‌های صوتی استفاده کنید تا زبان را بهتر یاد بگیرید. اگر با چینی زبان‌های بومی در رستوران‌های چینی و به صورت فردی با یک مربی تمرین کنید؛ در مهارت صحبت کردن به زبان چینی خود؛ اطمینان بیشتری کسب می‌کنید. در ادامه با آموزش زبان چینی مقدماتی بیشتر آشنا می‌شوید.

تمرین عبارت‌ها و اصطلاحات پرتکرار و اساسی

 تصمیم بگیرید که می‌خواهید زبان کانتونی را یاد بگیرید یا این که می‌خواهید زبان ماندارین را انتخاب کنید. ماندارین زبانی است که بیشتر در سرزمین اصلی چین صحبت می‌شود، بنابراین اگر قصد سفر به چین را دارید یا می‌خواهید با مردمی که در سرزمین اصلی چین زندگی می‌کنند، صحبت کنید؛ انتخاب ماندارین می‌تواند گزینه خوبی باشد. کانتونی بیشتر در آمریکای شمالی صحبت می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهید با مردم چین در کانادا یا ایالات متحده ارتباط برقرار کنید؛ انتخاب زبان کانتونی ایده‌آل است.

ماندارین همچنین اغلب در معاملات تجاری بین چین و آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین اگر قصد دارید با شرکت‌های چینی تجارت کنید، ممکن است یادگیری این زبان برای شما کاربردی‌تر باشد. در زبان چینی؛ بسیاری از گویش‌های دیگر وجود دارد، اما ماندارین و کانتونی دو مورد متداول هستند.

یادگیری لحن های زبان چینی

چهار لحن موجود در ماندارین را مطالعه کنید. چینی یک زبان آهنگین است، به این معنی که این زبان؛ برای ایجاد معنی از تلفظ استفاده می‌کند؛ یعنی وقتی یک کلمه مشابه با لحنی متفاوت گفته می‌شود می‌تواند معنی دیگری داشته باشد. برای یادگیری لحن‌ها به بهترین وجه؛ باید به صدای آن‌ها و تکرار لحن‌ها تا حد امکان گوش بدهید. ممکن است در بخشی از جمله؛ هنگام بیان کلمه‌ای در انتخاب لحن دچار اشتباه شوید؛ نگران نباشید زیرا مرتکب این اشتباهات شدن عادی و بخشی از فرآیند یادگیریتان است. برای این که بتوانید درست به زبان ماندارین صحبت کنید؛ باید تمرین و تسلط داشته باشید. ماندارین دارای ۴ لحن است:

 • لحن ۱: سطح
 • لحن ۲: بالا رونده
 • لحن ۳: خارج شدن
 • لحن ۴: ورود / توقف نهایی

هر ۶ لحن موجود در کانتونی را بیاموزید. هنگامی که صحبت از لحن می‌شود؛ زبان کانتونی کمی پیچیده‌تر است، زیرا ۲ لحن بیشتر از ماندارین دارد. برای مطابقت با لحن صحیح، باید گام صدای خود را تنظیم کنید، بنابراین می‌توانید زبان کانتونی را درست صحبت کنید. لحن‌ها در کانتونی عبارتند از:

 • لحن ۱: زیاد
 • لحن ۲: بالا رونده
 • لحن ۳: متوسط
 • لحن ۴: کم متوسط تا پایین
 • لحن ۵: کم تا کم - متوسط
 • لحن ۶: کم - متوسط

عبارت‌های پایه‌ای مانند «سلام»، «متشکرم» و «خداحافظ» را یاد بگیرید. با عبارت‌های پایه‌ی مکالمات زبان چینی شروع کنید تا بتوانید با این زبان بیشتر آشنا شوید. کلمات ماندارین یا کانتونی معادل عبارت‌هایی مانند «سلام» یا «خوش آمدید» را جستجو کنید. اطمینان حاصل کرده که می‌دانید چگونه باید بگویید «متشکرم»، «خداحافظ» و «حالتان چطور» است؟

به عنوان مثال، در زبان ماندارین، کلمه «سلام» برای گفتگوهای معمول و غیررسمی “ni hao” و برای مکالمات رسمی مانند صحبت کردن با یک رئیس یا همکار تجاری “nin hao” است. در زبان کانتونی، معادل کلمه‌ی «سلام» “Neih هو» است.

یادگیری ضمایر و افعال پرکاربرد چینی

بر روی یادگیری اسامی و فعل‌ها تمرکز کنید. به جای تلاش برای یادگیری واژگان یا لیست طولانی از اصطلاحات، سعی کنید در عوض اسم‌ها و افعال اساسی را یاد بگیرید. اسامی مانند «من»، «ما»، «او» و «آنها» بلوک‌های ساختاری خوبی برای جملات ساده هستند. افعالی مانند «برو»، «راه رفتن»، «دویدن»، «بازدید کردن» و «ملاقات کردن» در بسیاری از مکالمات مفید خواهد بود و به شما کمک می‌‌کند بتوانید سریعاً جملات کاملی را به زبان چینی بیان کنید.

به عنوان مثال: شما می‌توانید با یادگیری نحوه گفتن لغت‌هایی معادل «من»؛ «پکن» « بازدید کردم» و جمع کردن کلمات برای شکل گیری جمله، جمله‌ای ساده‌ای مانند «من از پکن دیدن می‌کنم» را یاد بگیرید. با یادگیری جملاتی که از ۳-۴ کلمه شروع شده است؛ آغاز بنید. با گذشت زمان، می‌‌توانید کلماتی را اضافه کرده تا جملات طولانی‌تری یاد بگیرید.

یادگیری شمارش چینی

یاد بگیرید که بتوانید به زبان چینی بشمارید. با یادگیری نحوه شمارش از ۱-۵۰ در زبان ماندارین یا کانتونی شروع کنید. می‌توانید با استفاده از کتاب صوتی یا ابزار صوتی به تلفظ اعداد گوش بدهید. توجه داشته باشید که چگونه می‌توانید هر شماره را با استفاده از کاراکترهای چینی و پین یین بنویسید. هنگامی که شما به ۱-۵۰ مسلط شدید، می‌توانید خود را برای یادگیری ۵۰-۱۰۰ و فراتر از آن به چالش بکشید. در دوره آموزش مقدماتی زبان چینی این اعداد به شما آموزش داده خواهد شد.

تمرین نوشتن پین یین 

نوشتن به پین یین را تمرین کنید. پین یین سیستمی محسوب می‌شود که برای نوشتن کاراکترهای چینی با استفاده از املای آوایی طراحی شده است. یادگیری نحوه نوشتن حروف چيني بدون نیاز به مطالعه هزاران کاراکتر در زبان چینی؛ یک روش مفید است. پین یین برای کلمات بر اساس لحن‌های موجود در کلمه خواهد بود. شما نیاز دارید که به صورت همزمان به مطالعه لحن و پین یین بپردازید. می‌توانید با تنظیم تنظیمات روی لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی خود، پین یین را روی کامپیوتر خود بنویسید. تایپ پین یین می‌تواند شما را بیشتر با این سیستم آشنا کند.

یادگیری کاراکترهای ساده شده چینی

کاراکترهای ساده شده‌ی چینی را یاد بگیرید. کاراکترهای ساده شده‌ای در زبان چینی طراحی شده‌اند که می‌توانند الفبای چینی را بیشتر در دسترس‌تان قرار بدهد. این کاراکترها به بخش‌های کمتری تقسیم می‌شوند و معمولاً آسانتر از کاراکترهای سنتی هستند. با مطالعه کاراکترهای ساده‌ای که فقط ۱-۲ بخش دارند؛ شروع کنید. سپس اصطلاحات پیچیده‌تری را که دارای ۳-۴ بخش است بیاموزید.

یادگیری زبان چینی با کتاب‌های سطح مقدماتی

کتاب آموزش مقدماتی زبان چینی در مورد کاراکترهای ساده‌تر چینی تهیه کنید و با موارد ۱-۲ بخشی شروع کنید. نوشتن آنها را تمرین کرده و کلمه یا عبارت مورد نظر خود را به خاطر بسپارید. سپس، پس از یاد گرفتن کاراکتر‌های اساسی، کاراکترهای پیچیده‌تری را امتحان کنید.

استفاده از منابع صوتی و تصویری

از فلش کارت‌هایی که با تصاویر و پین یین همراه هستند، استفاده کنید. فلش کارت‌هایی بسازید که یک سمت آن پین یین و سمت دیگر تصویر مربوطه که توضیح دهنده آن قرار بگیرد. با فلش کارت‌ها تمرین کنید؛ به این ترتیب می‌توانید پین یین صحیح مربوط به شیء یا شخص را به خاطر بسپارید. سعی کنید لغت یا عبارت چینی را بلند بگویید تا آن‌ها را بهتر به خاطر بسپارید. با استفاده از فلش کارت‌ها از خودتان آزمون بگیرید یا از دوستی بخواهید که از روی فلش کارت‌ها از شما آزمون بگیرد. عبارت‌ها و لغات چالش برانگیز بیشتری به فلش کارت‌های تان اضافه کنید تا زبان چینی‌تان تقویت شود.

گوش دادن به رادیوهای چینی

به ایستگاه‌های رادیویی چینی گوش بدهید. موسیقی و آهنگ‌های چینی یکی دیگر از منابع صوتی بسیار خوبی است که می‌توانید برای بهبود سریعتر زبان چینی خود از آنها استفاده کنید. به ایستگاه‌های رادیویی چینی وصل شوید و هنگامی که فعالیت‌های متفرقه انجام می‌دهید؛ به آن گوش بدهید تا بتوانید در کنار یادگیری کلمات و اصطلاحات چینی؛ به این زبان آواز هم بخوانید. همچنین به متن ترانه‌های موجود در آهنگ‎‌ها گوش دهید تا در تلفظ و درک آهنگ‌های چینی پیشرفت کنید.

دیدن فیلم های چینی

فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به زبان چینی را تماشا کنید. در روز وقت بگذارید تا یک فیلم به زبان چینی یا یک برنامه تلویزیونی به زبان چینی را تماشا کنید. به نحوه بیان کلمات در مکالمات گوش دهید. به لحن‌های استفاده شده و همچنین جمله بندی توجه کنید. همچنین می‌توانید موارد زیر را نیز انجام دهید:

 • برای گفتگوی ساده و یادگیری واژگان، یک انیمیشن چینی تماشا کنید.
 • در کتابخانه محلی یا به صورت آنلاین می‌توانید به دنبال فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی چینی باشید.

اپلیکیشن ‌های آموزش زبان چینی

از اپلیکیشن‌هایی با زبان Chinese استفاد کنید. برنامه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید از طریق تلفن هوشمند، تبلت یا کامپیوتر خود دانلود کنید تا به شما در بهبود تلفظ، حروف الفباي چینی و آشنایی با لحن‌های چینی کمک کند. به دنبال برنامه‌هایی باشید که بر اسم و افعال اساسی تمرکز کرده‌اند یا باعث پیشرفت شما در پین یین می‌شوند. در جلسات مطالعاتی‌تان از برنامه‌هایی استفاده کنید که به شما کمک می‌کنند هنگام تمرین مکالمات چینی، تلفظ یک کلمه را جستجو کرده و لحن خود را بهبود بخشید. همچنین می‌توانید از برنامه‌هایی استفاده کنید که به شما در یادگیری نحوه نوشتن کاراکترهای چینی کمک می‌کند.

سخن پایانی

در این مطلب به توضیحی درباره آموزش زبان چینی مقدماتی و نحوه یادگیری آن پرداختیم. در صورتی که علاقه‌ی زیادی به یادگیری این زبان دارید می‌توانید برای تسلط کامل، به آموزش زبان چینی از صفر اقدام کنید. همچنین یادگیری پی در پی، می‌تواند شما را در این راستا بسیار کمک کند تا بتوانید به راحتی به زبان چینی صحبت کنید. اگر به فکر شروع حرفه‌ای زبان چینی هستید، هم اکنون با ثبت نام در دوره آموزش مقدماتی زبان چینی مکتب خونه، اولین و مهم‌ترین قدم خود را در این راستا بردارید.

poster
پیش‌نمایش دوره
  
برگزار کننده:  مکتب‌خونه
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  6 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  6 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)