×
ribbon

آموزش نرم‌افزار کامسول

نرم ‌‌افزار کامسول COMSOL ابزاری قدرتمند برای شبیه‌‌سازی بسیاری از پدیده‌‌های فیزیکی و شیمیایی است که بر پایه روش حل عددی المان محدود (Finite Element Method)، قابلیت حل معادلات دیفرانسلی را دارد و کاربران می‌توانند ... ادامه

ارائه دهنده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
 94% (572 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  52 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  9 ساعت ویدئو - 43 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  8 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  70 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونه course-feature   خدمات منتورینگ course-feature   پروژه محور course-feature   تمرین و آزمون course-feature   تالار گفتگو course-feature   تسهیل استخدام

پیش‌نیاز‌ها

به منظور یادگیری بهتر این دوره، انتظار می‌­رود که دانشجویان آشنایی مختصری با پدیده­‌های انتقال (مکانیک سیالات، انتقال حرارت و انتقال جرم) داشته باشند. البته سعی بر این بوده تا مباحث مرتبط با این دوره، به صورت خلاصه و در حد نیاز برای دانشجویان بیان گردد.

همچنین آشنایی دانشجویان با اصول اولیه طراحی اجسام و همچنین اصول اولیه برنامه­‌نویسی، می­‌تواند در سرعت یادگیری تاثیرگذار باشد.

 

سرفصل‌های دوره آموزش نرم‌افزار کامسول

فصل اول: مکانیک سیالات و انتقال حرارت در نرم افزار COMSOL

در این بخش، مباحث منتخب و پرکاربرد از پدیده‌های انتقال مومنتوم (مکانیک سیالات) و انتقال حرارت به همراه مثال بیان می‌­شود. در این بخش اصول اولیه کار با نرم افزار، ابزارهای ساخت شکل هندسی، شرایط مرزی مختلف، چگونگی اضافه کردن مواد به فایل، گرفتن خروجی‌­های مختلف از حل مدل، ارتباط دادن فیزیک‌­های مختلف و موارد دیگر نیز آموزش داده می‌­شود.

  اموزش نصب نرم افزار
"07:25  
  انتقال حرارت هدایتی درشرایط پایا - بخش اول
"30:18  
  انتقال حرارت هدایتی درشرایط پایا - بخش دوم
"16:16  
  انتقال حرارت هدایتی درشرایط پایا - بخش سوم
"13:59  
  انتقال حرارت هدایتی درشرایط ناپایا - بخش اول
"15:53  
  انتقال حرارت هدایتی درشرایط ناپایا - بخش دوم
"13:27  
  جریان خزشی سیال در شرایط پایا - بخش اول
"27:05  
  جریان خزشی سیال در شرایط پایا - بخش دوم
"08:18  
  جریان سیالات غیرنیوتنی - بخش اول
"07:21  
  جریان سیالات غیرنیوتنی - بخش دوم
"18:32  
  انتقال حرارت به روش جابه‌جایی - بخش اول
"19:37  
  انتقال حرارت به روش جابه‌جایی - بخش دوم
"14:44  
  انتقال حرارت به روش جابه‌جایی - بخش سوم
"17:28  
  جریان آشفته سیال در شرایط پایا - بخش اول
"15:42  
  جریان آشفته سیال در شرایط پایا - بخش دوم
"17:46  
  پروژه میانی اول (الزامی)
 100%    
"1320:00  
فصل دوم:‌ انتقال جرم، واکنش شیمیایی و مباحث مرتبط در نرم افزار COMSOL

در بخش دوم، شبیه‌­سازی پدیده‌­های انتقال جرم و واکنش شیمیایی در سیستم‌­های سیالاتی و همچنین محیط‌­های متخلخل، بحث می‌گردد. در این بخش علاوه بر تکمیل آموزش­‌های بخش قبلی، مطالبی همچون شرایط مرزی و خصوصیات فیزیکی جدید، تعریف متغیرها با استفاده از Variables، نکات تکمیلی مش‌­بندی، خروجی گرفتن Animation و غیره آموزش داده می‌­شود.

  انتقال جرم نفوذی و جابه‌جایی - بخش اول
"09:21  
  انتقال جرم نفوذی و جابه‌جایی - بخش دوم
"10:44  
  انتقال جرم نفوذی و جابه‌جایی - بخش سوم
"27:01  
  حرکت سیال و انتقال جرم در محیط متخلخل
"18:29  
  واکنش شیمیایی در محیط سیال - بخش اول
"23:51  
  واکنش شیمیایی در محیط سیال - بخش دوم
"20:01  
  واکنش شیمیایی در بستر پر شده - بخش اول
"18:24  
  واکنش شیمیایی در بستر پر شده - بخش دوم
"15:38  
  کوییز
 100%    
"10:00  
فصل سوم: مباحث تکمیلی نرم افزار COMSOL

در آخرین بخش این دوره، دیگر مباحث منتخب از کاربردها و ماژول­‌های نرم­ افزار COMSOL بیان می‌­شود. همچنین در بخش سوم، کار کردن با Part Libraries، اضافه‌ ­کردن و کارکردن با چندین Study در یک فایل، ایجاد شکل سه‌­ بعدی با ابزار Work Plane و دیگر تکنیک‌­های کاربردی در شبیه‌­سازی فرآیندها توضیح داده می­‌شود.

  جریان سیال در داخل محیط های دوار - بخش اول
"19:56  
  جریان سیال در داخل محیط های دوار - بخش دوم
"11:56  
  حرکات ذرات جامد در داخل سیال - بخش اول
"22:25  
  حرکات ذرات جامد در داخل سیال - بخش دوم
"20:39  
  محاسبه افت فشار و تغییرات دما در داخل خطوط انتقال سیال - بخش اول
"22:23  
  محاسبه افت فشار و تغییرات دما در داخل خطوط انتقال سیال - بخش دوم
"27:15  
  پروژه میانی دوم (الزامی)
 100%    
"1260:00  

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه
خدمات منتورینگ خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

نرم ‌‌افزار کامسول COMSOL ابزاری قدرتمند برای شبیه‌‌سازی بسیاری از پدیده‌‌های فیزیکی و شیمیایی است که بر پایه روش حل عددی المان محدود (Finite Element Method)، قابلیت حل معادلات دیفرانسلی را دارد و کاربران می‌توانند با استفاده از ماژول‌های کامسول مثل ماژول انتقال حرارت، بسیاری از فرآیندهای موجود در طبیعت مثل فرایند شرایط مرزی را شبیه‌سازی کنند. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر دنیا مانند NASA، General Electrics، Millipore و غیره، این نرم‌افزار جهت انجام پروژه‌های صنعتی و تحقیقاتی خود استفاده می‌کنند.

شاخص‌ترین قابلیت نرم‌افزار کامسول

قابلیت چند فیزیکی (Multi physics) آن است که در آن کاربرد می‌تواند در یک محیط کاری، چندین پدیده‌ را با یکدیگر بررسی کرده و بین آنها ارتباط (Link) برقرار کند. همچنین در این نرم‌افزار تمام مراحل سه‌گانه شبیه‌سازی یعنی پیش‌پردازش (Preprocessing)، پردازش (Processing) و پس‌پردازش (Post processing)، همگی در محیط نرم‌افزار انجام می‌گیرند و دیگر نیازی به نرم‌افزارهای جانبی نخواهد بود. البته در صورت نیاز، می‌توان از قابلیت ارتباط هم‌زمان (Live Link) نرم افزار comsol با بسیاری از نرم‌افزارها مانند MATLAB، AutoCAD، Excel، Solidworks، Solid Edge، Inverter و Revit استفاده نمود. مجموعه‌ای از این خصوصیات و موارد دیگر، باعث برتری این نرم‌‌افزار نسبت به نرم‌‌افزارهای مشابه گردیده که لزوم یادگیری و استفاده از آن را بیان می‌کند.

فواید نرم افزار COMSOL Multiphysics

  • طراحی و شبیه‌سازی پروژه‌های مهندسی برق، مکانیک، علوم زمین، شیمی، فیزیک، نجوم و کوانتوم و هندسه
  • امکان تعامل با نرم‌افزارهای مهندسی دیگر از جمله نرم‌افزارهای مدل سازی و ...
  • تولید برنامه‌های شبیه‌سازی برای استفاده آسان تمامی افراد سازمان

دوره آموزش کامسول

دوره آموزش نرم‌افزار COMSOl Multiphysics در سه بخش تهیه شده است. در این سه بخش مباحث منتخب و پرکاربرد در حوزه‌های مکانیک سیالات، انتقال حرارت(heat transfer)، انتقال جرم و واکنش شیمیایی مطرح گردیده که دانشجویان می‌توانند علاوه بر یادگیری مثال‌های بیان شده در دوره، از نکات و انواع روش‌های بیان شده برای شبیه‌سازی کردن فرآیندهای مشابه استفاده کنند. به منظور یادگیری بهتر و همچنین ارزشیابی دانشجویان، دو پروژه و یک آزمون تستی در طول دوره قرار داده شده است که دانشجویان می‌توانند سطح دانش و مهارت خود را در این نرم‌افزار محک بزنند. بدون شک نگاه موجود در دوره پروژه محور کامسول منجر به یادگیری بهتر مخاطبان و شرکت‌کنندگان در دوره خواهد شد. همچنین با استفاده از تالار گفتگوی این دوره، امکان مطرح کردن سوال و همچنین رفع اشکال نیز وجود دارد. با توجه به محتوای این دوره می‌توان گفت که این دوره یکی از جامع‌ترین و کامل‌ترین آموزش‌های مربوط به نرم‌افزار کامسول به حساب می‌آید و به طور خلاصه می‌توان این دوره را آموزش جامع کامسول در نظر گرفت.

 

 

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher احمد عظیمی

احمد عظیمی فارغ‌التحصیل رشته­‌ی مهندسی شیمی در دانشکده فنی دانشگاه تهران و همچنین در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش طراحی فرآیند در همین دانشگاه می‌باشد. وی با بسیاری از نرم افزارهای مهندسی مانند نرم‌افزارهای ترسیمات فنی، مدل‌سازی سه بعدی اجسام، برنامه‌نویسی، مدل‌سازی فرآیندهای فیزیکی و شبیه‌سازی فرآیندهای شیمیایی آشنا می‌باشد. حوزه‌ی تخصص وی طراحی، مدل‌سازی و بهینه‌سازی انواع فرآیندهای شیمیایی است که در این حوزه‌ها علاوه بر انجام پروژه‌های صنعتی و پژوهشی، سابقه‌­ی تدریس خصوصی و کلاسی نرم‌افزارهای مهندسی مانند COMSOL و AutoCAD را نیز دارد. مهم‌ترین علاقه‌­مندی وی، مدل‌­سازی سه بعدی قطعات صنعتی، ترسیم نقشه‌های PFD و P&ID و همچنین مدل‌سازی انواع فرآیندهای حرارتی، سیالاتی و واکنش شیمیایی در بستر پرشده می­‌باشد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
1402-01-02
دانشجوی دوره
سلام دوره بسیار مفیدی بود فقط بهتره وقتی مسئله ای رو حل میکنید تمام شرایط روی سوال رو هم کامل توضیح بدید حتی مقادیر هندسی رو تا وقتی دانشجو خودش اون پروژه رو انجام میده کامل متوجه بشه که مثلا چرا این مقدار به هندسه داده شد در کل برای یادگیری کامسول فوق العاده بود من که کلا کامسول بلد نبودم برام بسیار مفید بود
سامان بنی جمالی 1401-09-04
دانشجوی دوره
با سلام دوره از لحاظ ساختاری، بسیار کاربردی است. به این صورت که بجای آنکه با توضیحات مفصل نوار ها و ابزار های نرم افزار شروع شود ، به مرور و در طول آموزش، قابلیت های مختلف نرم افزار، آموزش داده می‌شود. از لحاظ سر فصل های تحت پوشش نیز تا حد خوبی جامع است و به گونه ای است که بعد از این آموزش میتوانید قسمت های دیگر را خودتان امتحان کنید. با تشکر
حسام عین القضائی 1401-06-25
دانشجوی دوره
با تشکر از استاد عظیمی محترم واقعاً در این زمان کم مطالبی گسترده ای آموزش داده شد که به من خیلی کمک کرد. برای دانشجویان رشته های مهندسی حتماً پیشنهاد میشود
وحید یزدانی 1401-06-12
دانشجوی دوره
با تشکر از آقای عظیمی عزیز بابت تهیه این آموزش بی نظیر 🤩😍 واقعا جای خالی یه دوره فارسی کامسول که به ماژول های مهندسی شیمی بپردازه شدیدا حس میشد. مباحث مطرح شده بسیار عالی و استاد دوره بسیار با علم و قوی و بسیااااااااار با حوصله و دقت به حل مشکلات دانشجو می پردازه. 😊 واقعا تشکر میکنم و خسته نباشید میگم به آقای عظیمی عزیز بابت این رفتار حرفه ای. 🙏🏽🌹 همچنین تشکر ویژه از تیم مکتب خونه بابت ایجاد پلتفرم مناسب جهت استفاده دانشجویان. 🙏🏽
محمدمهدی اسدی 1401-01-06
دانشجوی دوره
سلام من هنوز دوره رو به طور کامل ندیدم اما تا اینجای کار به شدت راضی بودم و به دوستانی که می خوان تازه نرم افزار کامسول رو یادبگیرن پیشنهاد می کنم استاد با توضیحات مثال های گوناگون بخش های مختلف رو نرم افزار رو شرح میدن که این باعث یادگیری بیشتر می گردد
سعید محبی 1400-08-24
دانشجوی دوره
به نظر من عالی بود
ساغر کاشانی نژاد 1400-04-09
دانشجوی دوره
دوره ی مفیدی هست. مخصوصا برای آشنایی با فضای نرم افزار و مسیری که باید طی بشه. پروژه های مطرح شده هم خیلی خوب هستند برای به چالش کشیدن آموخته ها در دوره. ممنون
مجتبی ملایی 1400-01-06
دانشجوی دوره
دوره خوبی نیست. مخصوصا برای اونهایی که میخوان تازه با نرم افزار کامسول آشنا بشن به هیچ وجه توصیه نمیکنم. مدرس باید هر یک از تپ های نرم افزار رو به طور جداگانه درس بده به طوری که دانشجوها توانمند بشن و بتونن خودشون کارهای شبیه سازی رو انجام بدن. نه اینکه صرفا چند مثال از مثال های آماده خود کامسول رو برای ما توضیح بده و حل کنه. در واقع این دوره مثل یک کلاس "حل تمرین" بود، اون هم با تمرینانی نه چندان مناسب و هزینه گران.
مکتب‌خونه
مجتبی عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. لطفا جهت توضیحات بیشتر به ایمیل پشتیبانی پیام دهید. info@maktabkhooneh.org
علی نیکخواه 1399-10-14
دانشجوی دوره
دوره خوبی بود این نظرمو بعد 8 ماه میذارم .من با کمک این دوره شبیه سازی پروژه کارشناسی امو انجام دادم واقعا کمک زیادی کرد بهم.
محسن ترک لادانی 1399-10-04
دانشجوی دوره
برای شروع و کسانی که اصلا آشنایی ندارند خوب است. اما مدت دوره خیلی کمتر از آنچه است که در توضیح دوره داده شده است و از این لحاظ کلا مکتب پلاس کلاه بردار است. چون من دوره فلوینت را هم تهیه کرده ام و همین طور است.
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم.در مورد زمان های آموزش:در قسمت اطلاعات دوره درباره ساعت های آموزش نوشته شده است.ساعت محتوای آموزشی با ساعت گذراندن دوره به دلیل وجود تمرین و پروژه های طراحی شده دوره متفاوت می باشد.
مهرداد ملک زاده 1399-08-24
دانشجوی دوره
سلام ، واقعا عالی
علی فرهمندیان 1399-08-19
دانشجوی دوره
بسیار بسیار عالی تسلط و شیوایی بیان بسیار خوب
زهرا علی محمدی قارنهء 1399-07-17
دانشجوی دوره
سلام وقت بخیر ممنون بابت دوره خیلی خوبی که برگزار شد اگه امکان داره دوره پیشرفته و جامع این نرم افزار هم برای رشته مهندسی شیمی برگزار بشه با تشکر بابت زحماتتون
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ لطفا پیشنهادات خود را از طریق ایمیل پشتیبانی info@maktabkhooneh.org مطرح نمایید.
الهام انصاری 1399-07-06
دانشجوی دوره
دوره خیلی خوبی بود و باعث شد که من به یادگیری بیشتر کامسول و انجام پروژه مشتاق شم. روش آموزش هم واقعا مناسب و فکر شده بود. ممنون از مدرس گرامی
ارزو اشرف نیا 1399-06-19
دانشجوی دوره
هر بخش خیلی کوتاه بود و فقط معطوف به سوال حل شده میشد بهتر بود همزمان توضیح کلی راجع به تمام ماژول ها داده میشد . اصلا به نظرم کامل نبود اموزش باید جوری باشه که اگر سوال متفاوتی دیدیم بتونیم حل کنیم
1
2
poster
  
برگزار کننده:  مکتب‌خونه
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  52 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  9 ساعت ویدئو - 43 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  8 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  70 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونه course-feature   خدمات منتورینگ course-feature   پروژه محور course-feature   تمرین و آزمون course-feature   تالار گفتگو course-feature   تسهیل استخدام