×
ribbon
پیش‌نیاز‌ها سرفصل‌های دوره درباره دوره نظرات کاربران

آموزش اصول نظام آراستگی محیط کار (5S)

دوره آموزش اصول نظام آراستگی محیط کار (5S) چیست؟ بیشتر ما، اکثر زمانی که در روز داریم را در محیط کار سپری می‌کنیم؛ به همین دلیل است که فضای محیط کار می‌تواند بیشترین تأثیر را ... ادامه

ارائه دهنده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
بهرام خان مختاری بهرام خان مختاری
 98% (77 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  2 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  2 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

پیش‌نیاز‌ها

باتوجه‌به مباحثی که در این دوره موردنظر است برای استفاده از این دوره نیاز به هیچ پیش‌نیازی وجود ندارد و تنها علاقه به یادگیری این مباحث برای آموزش این موارد کافی خواهد بود.

سرفصل‌های دوره آموزش اصول نظام آراستگی محیط کار (5S)

تعاریف

در این فصل با تعاریف اولیه و مفاهیمی که برای ادامه دوره موردنیاز است آشنا می‌شوید.

  تاریخچه
"10:48  
  ساماندهی (S1)
"08:34  
  نظم و ترتیب (S2)
"05:25  
  پاکیزگی (S3)
"06:18  
  استانداردسازی (S4)
"04:39  
  فرهنگ‌سازی (S5)
"04:24  
نحوه اجرا

در این فصل به چگونگی اجرای اصول نظام آراستگی محیط کار می‌پردازیم.

  نحوه اجرای ساماندهی (S1)
"17:40  
  نحوه اجرای نظم و ترتیب (S2)
"11:13  
  نحوه اجرای پاکیزگی (S3)
"07:57  
  نحوه اجرای استانداردسازی (S4)
"05:54  
  نحوه اجرای فرهنگ‌سازی (S5)
"09:49  
نحوه حفظ و نگهداری

در این فصل علاوه بر جمع‌بندی مباحث ارائه شده به اهمیت مباحث ارائه شده و چگونگی حفظ و نگهداری اصول مورد بحث در محیط کار می‌پردازیم.

  نحوه حفظ و نگهداری S1 ساماندهی
"07:53  
  نحوه حفظ و نگهداری S2 نظم و ترتیب
"07:34  
  نحوه حفظ و نگهداری S3 پاکیزگی
"04:18  
  نحوه حفظ و نگهداری S4 استانداردسازی
"06:01  
  نحوه حفظ و نگهداری S5 فرهنگ‌سازی
"10:39  

درباره دوره

دوره آموزش اصول نظام آراستگی محیط کار (5S) چیست؟

بیشتر ما، اکثر زمانی که در روز داریم را در محیط کار سپری می‌کنیم؛ به همین دلیل است که فضای محیط کار می‌تواند بیشترین تأثیر را در روحیه و حتی جسم ما داشته باشد. بسیاری از کسانی که در این زمینه تحقیق کرده‌اند بر این باور هستند که آراستگی محیط کار علاوه بر تأثیر مستقیم در راندمان کاری افراد می‌تواند در روح و جسم افراد نیز تأثیرگذار باشد.

بحث دررابطه‌با اصول آراستگی محیط کار یا پنج S از دهه هشتاد میلادی در کشور ژاپن شروع شد. 5S خلاصه پنج کلمه ژاپنی است که به‌عنوان اصول نظام آراستگی محیط شناخته می‌شوند. این پنج کلمه موارد زیر هستند:

  • Seiri (ساماندهی): منظور از ساماندهی تشخیص اقلام، اطلاعات و فضاهای ضروری و غیرضروری در محیط کار است.
  • Seiton (نظم و ترتیب): منظور از نظم و ترتیب قراردادن همه اجسام در محل مناسب است.
  • Seiso (نظافت): نظافت در محیط کار به معنی پاک‌سازی همه عناصر موجود در محیط کار است. عناصر مادی و معنوی!
  • Seiketsu (استانداردسازی): استانداردسازی به معنی تعریف معیارهای جدید برای شرایطی است که در محیط کار باید اعمال شود.
  • Shitsuke (فرهنگ‌سازی): ایجاد فرهنگ آراستگی محیط و توجه همیشگی به موارد مربوط به این اصول!

در دوره آموزش اصول آراستگی محیط کار با همه موارد مربوط به این مبحث آشنا خواهید شد. مواردی که در این دوره مطرح شده است شامل همه موضوعاتی است که در این چهارچوب جا دارد و در این دوره به همه جزئیات مربوط به این مباحث اشاره شده است.

 

هدف از برگزاری دوره آموزش اصول نظام آراستگی محیط کار (5S) چیست؟

به‌طورکلی باتوجه‌به محتوایی که برای این دوره در نظر گرفته شده است اصلی‌ترین هدف این دوره آشنایی مخاطبان دوره با مباحث مربوط به‌نظام آراستگی محیط کار و در کنار آن شناخت مخاطبان دوره تأثیر و اهمیت به‌کارگیری مباحث این دوره در محیط کار بوده است.

 

دوره آموزش اصول نظام آراستگی محیط کار (5S) برای چه کسانی مناسب است؟

مباحثی که در این دوره مطرح می‌شود برای همه افرادی که در محیط‌های اداری، کارگاهی و صنعتی و ... مشغول به کار هستند مناسب خواهد بود و باتوجه‌به محتوایی که برای این دوره در نظر گرفته شده است همه افراد می‌توانند از این دوره استفاده کنند.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher بهرام خان مختاری

دکتر بهرام خان مختاری استاد و هدایت‌گر تیم‌ها ایشان دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی مکانیک، کارشناسی ارشد MBA از آموزشی ایمکس و دکترای کسب‌وکار DBA از موسسه آموزش عالی ماهان هستند.

دکتر خان مختاری دارای بیش از سـی و چهار سـال تجربه کار در انجام امور فنی برای قطعات خودرو بعنوان مسئول گروه کارشناسی معاونت ساخت، اقلام موتوری و مجموعه‌سازی وهدایت‌گر تیم‌ها در مسائل مربوط به بهره‌وری و کایزن، روش حل‌مسئله، طبقه‌بندی مشاغل، برنامه‌ریزی استراتژیک و ... می‌باشد.

ایشان در بیش از 100 شرکت و سازمان تدریس کرده‌اند و مدرس دوره‌های آشنایی با تغيير و مدیریت کردن تغيير با ارتباطات موثر کاری و آموزش کاربرد آن، آشنایي با کارتيمی، تصميم گيری و روش ها حل مسئله و ... هستند. همچنین نویسنده كتاب‌های مقدمه ای برآشنایی نحوه پیاده‌سازی و نگهداری اصول پنج‌گانه آراستگی در محیط كار، مدیریت تغییر و ... هستند.

 

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
پارمیس صباغیان 1401-08-20
دانشجوی دوره
به نظرم نکات خیلی خوبی گفته شد . برای استفاده اولیه و به کارگیری مقدماتی در محیط کاری مفید بود. با تشکر از استاد خان مختاری عزیز
محمدرضا اکبری 1401-05-29
دانشجوی دوره
دوره خوبی نبود ، تدوین سرفصل ها بسیار عالی بود ولی به نظر میرسه که خساستی در ارائه وجود داره و شاه کلیدی داده نمیشه و مثال ها آنچنان پرت هستند که عملا هیچ کمکی به شما نمیکنه ، استاد زحمت کشیدن و دانش رو به خوبی انتقال میدهند ولی بینش و راهکاری داده نمیشه ، عملا هیچ تجربه شخصی گفته نمیشه یا فرمی ارائه نمیشه .
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ با سپاس از نظر شما، موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
محمدرضا قربانی 1401-05-17
دانشجوی دوره
اگر نگم دوره خوبی نبود - باید بگم دوره خیلی خیلی معمولی با مثال های معمولی و مطالب معمولی بود. تدوین دوره فوق العاده بود از خیلی آموزش های دیگه مکتبخونه قوی تر شده بود. در ابتدای دوره - مطالب خیلی مهمی گفته میشه که آدم انتظار داره اونا به تفضیل تو ادامه بحث بشه ولی ۲ بخش اخر خیلی خیلی ضعیف مطالب ارائه داده میشه. غیر از یک کتاب که در فیلم اول گفته میشه و یک نمونه متن از توافق نظام آراستگی - هیچ فورمی یا جدولی یا هر مفاد دیگه ای ارائه نمیشه. مخاطب دوره احتمالا دانشجویان خیلی خیلی جوان می تونن باشن نه کسانی که واقعا با کار درگیر هستن

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
صدور گواهی‌نامه از سوی دانشگاه شریف چقدر زمان می‌برد؟
صدور گواهی‌نامه‌ی رسمی از سوی دانشگاه شریف با توجه به پروسه‌های اداری، دورکاری پرسنل دانشگاه و زمانبر بودن فرآیند امضا توسط اساتید دانشگاه حداقل 4 ماه زمان خواهد برد. مکتب‌خونه به محض صدور گواهی‌نامه از سوی دانشگاه، آن را برای شما ارسال خواهد کرد. در صورت نیاز فوری، می‌توانید گواهی موقت پایان دوره را با ارسال درخواست به ایمیل info@maktabkhooneh.org دریافت نمایید.