00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
یا
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

آموزش طراحی فوندانسیون‌ها و دال‌ها با نرم‌افزار SAFE

دوره‌های مکتب‌پلاس
28 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

در مورد حیطه کاربرد نرم افزار Safe در رشته مهندسی عمران باید به این نکته اشاره کرد که نرم افزار Safe قادر به تحلیل و طراحی صفحات خمشی می‌باشد. انواع رفتارهای عناصر مختلف که نرم افزار SAFE قابلیت تحلیل و طراحی آن را دارد، می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

الف) رفتار غشایی یا تنش در صفحه Membrane

ب) رفتار خمشی یا کرنش در صفحه Bending-Plate

ج) رفتار پوسته‌ای یا ترکیبی Shell

نرم افزار SAFE علاوه بر توانایی در طراحی دال‌ها و پی‌های مختلف قادر به تحلیل و طراحی انواع پیچیده دال‌ها (دال یک‌طرفه، دال تخت با کتیبه، دال دو طرفه با تیر، دال پس کشیده با تیر، دال تخت پس کشیده و ... ) و پی‌های پیچیده می‌باشد.

در نرم افزار SAFE از تئوری‌های جدید و پیشرفت‌های جدید علمی بر اساس روابط تیرهای خمشی استفاده شده است. در نرم‌افزار Safe توانایی انجام قسمت‌های مختلف فرایند مهندسی، از طرح اولیه تا نمایش جزئیات، تجزیه و تحلیل طرح در جهت رفع ایرادات و انجام بهینه‌سازی روی مدل، فراهم شده است.

در دوره آموزش نرم‌افزار سیف با توجه به کاربرد زیاد نرم‌افزار سیف در پروژه‌های دانشگاهی و هم‌چنین پروژه‌های حقیقی از ابتدایی‌ترین تا پیچیده‌ترین مسائل تشریح می‌شود. به گونه‌ای که هر کس با هر سطح دانشی بتواند تمامی موارد کاربردی در نرم افزار را تعریف مدل‌سازی و طراحی کند. هم چنین در این دوره علاوه بر آشنا شدن با قسمت‌های مختلف نرم‌‌افزار با یک سری مسائل تئوریک به یک دید مناسب مهندسی خواهیم رسید تا در انجام پروژه‌های مختلف عمرانی قضاوت مهندسی خوبی داشته باشیم.

مدرس دوره
امین زاهدپور

آقای امین زاهدپور فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران-زلزله دانشگاه تربیت مدرس می‌باشند. از سوابق تدریس ایشان می‌توان به تدریس نرم‌افزارهای Autocad و Etabs و safe در دانشگاه صنعتی اصفهان نام برد. ایشان همچنین با شرکت‌های مهندسی از جمله شرکت پیمان‌کاری سداد در پروژه‌های متعدد عمرانی فعالیت داشته‌اند.

اطلاعات بیشتر

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش طراحی فوندانسیون‌ها و دال‌ها با نرم‌افزار SAFE

برای نرم‌افزار مهندسی سیف انتظار می‌رود تا مهندسین محترم نسبت به مسائل مهندسی پی و هم چنین مسائل مربوط به سازه‌های بتن آرمه در قسمت‌های طراحی دال‌های یک طرفه و دو طرفه آشنایی لازم را داشته باشند. هم چنین تسلط بر مباحث مقررات ملی ساختمان به خصوص مباحث 6 و 7 و9 و آیین نامه 2800 می‌تواند کمک شایانی به دانش‌پذیران عزیز کند.

ویژگی‌های دوره آموزش طراحی فوندانسیون‌ها و دال‌ها با نرم‌افزار SAFE

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
فصل اول - مقدمه نرم‌افزار SAFE
01:18 ساعت
01:18
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

یکی از کاربردهای بسیار مهم نرم‌افزار SAFE، تحلیل و طراحی انواع فونداسیون‌ها می‌باشد. در این فصل کلیاتی بر مهندسی پی و معرفی انواع فونداسیون داده می‌شود و طریقه نصب نرم‌افزار SAFE و گرفتن خروجی از نرم‌افزار ETABS توضیح داده می‌شود.

نصب نرم افزار Safe
"05:49
مقدمه ای بر مهندسی پی
"42:42
استخراج از نرم افزار ایتبس و تنظیمات اولیه
"30:00
فصل دوم - منوی define در نرم افزار SAFE
05:35 ساعت
01:35
Combined Shape Created with Sketch. 10 جلسه
بارم:
41%
نمایش جلسات فصل  
فصل سوم - ترسیم در نرم‌افزار SAFE
01:12 ساعت
01:12
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در فصل پیش رو سریعترین و پرکاربردترین روش‌های ترسیم فونداسیون ارائه شده است. همان‌طور که در مباحث مقدماتی نیز ذکر شد دو نوع بسیار متداول فونداسیون‌ها حالت گسترده و نواری می‌باشد که به تفصیل در این فصل آموزش داده خواهد شد.

ترسیم پی گسترده
"16:51
ترسیم پی نواری به روش opening
"23:20
ترسیم پی به روش ترسیم تیر
"10:39
اصلاحات ترسیم به روش تیر
"14:23
اثر سختی ستون ها در ترسیمات
"07:24
فصل چهارم - منوی Assign در نرم‌افزار SAFE
00:14 ساعت
00:14
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

بعد از معرفی و ترسیمات نیاز است تا یک سری از خصوصیات معرفی شده به اجزا پروژه اختصاص داده شود. در این فصل به معرفی منوها خواهیم پرداخت و خصوصیات رو به فونداسیون اختصاص خواهیم داد.

تنظیمات مربوط به منوی assign
"14:37
فصل پنجم - معرفی سایر منوهای پرکاربرد در نرم‌افزار SAFE
00:28 ساعت
00:28
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

تعدادی از کشوهای پرکاربرد در نرم‌افزار safe در این فصل توضیح داده خواهد شد تا بتوانیم سرعت انجام پروژه‌ها که یکی از مهم‌ترین فاکتورها در طراحی می‌باشد را افزایش دهیم.

بررسی منوی select
"15:47
بررسی منوی view
"09:26
نحوه گرفتن خروجی excel
"03:44
فصل ششم - طراحی دستی فونداسیون در دوره نرم‌افزار SAFE
05:39 ساعت
00:39
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
6%
نمایش جلسات فصل  

قبل از انجام کارهای لازم برای طراحی فونداسیون ها نیاز است بدانیم در پشت پرده نرم‌افزار چه عملیات ریاضی‌ انجام می‌شود.طراحی دستی فونداسیون به ما کمک می‌کند تا دید مناسب مهندسی داشته باشیم و خروجی‌های نرم‌افزار را به درستی ارزیابی کنیم.

طراحی دستی فونداسیون
"39:12
پروژه میانی سوم
 
100%
     
'05:00
فصل هفتم - ترسیم نوارهای طراحی در دوره نرم‌افزار SAFE
00:58 ساعت
00:58
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی یک فونداسیون ترسیم نوارهای طراحی می‌باشد که نیازمند دقت بالایی می‌باشد. در این فصل ترسیم فونداسیون‌های نواری و گسترده به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

ترسیم نوار طراحی پی گسترده روش اول
"15:33
ترسیم نوار طراحی پی نواری در راستای ایکس
"13:47
ترسیم نوار طراحی پی نواری در راستای واای
"05:38
ترسیم نوار طراحی پی گسترده روش دوم
"23:19
فصل هشتم - تحلیل و طراحی فونداسیون در نرم‌افزار SAFE
06:21 ساعت
01:21
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
6%
نمایش جلسات فصل  

مرحله آخر در نرم‌افزار SAFE‌ انجام عملیات تحلیل و طراحی و انجام کنترل‌های مورد نیاز می‌باشد. که در این فصل به پشتوانه آیین‌نامه‌های مرتبط تمامی مراحل آنالیز و طراحی را انجام خواهیم داد.

تنظیمات پارامترهای تحلیل و طراحی
"14:30
سوالات مهم قبل از انجام فرآیند تحلیل و طراحی
"18:54
پروژه میانی چهارم
 
100%
     
'05:00
کنترل تنش خاک زیر پی
"17:22
کنترل برش پانچ
"05:53
طراحی آرماتورهای فونداسیون
"24:26
فصل نهم - مباحث تکمیلی دوره آموزش نرم‌افزار SAFE
06:27 ساعت
01:27
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
45%
نمایش جلسات فصل  

در فصل تکمیلی این دوره به طراحی دال‌ها می‌پردازیم که همانند الگوریتم گفته شده در طراحی فونداسیون‌ها ابتدا به معرفی اقسام مختلف پروژه به نرم‌افزار و سپس به ترسیم و اختصاص دادن خصوصیات و آنالیز و طراحی دال‌ها خواهیم پرداخت.

تکمیلی دال 1
"13:35
تکمیلی دال 2
"17:05
تکمیلی دال 3
"17:19
تکمیلی دال 4
"10:58
تکمیلی دال 5
"13:06
پروژه نهایی
"15:14
پروژه نهایی
 
100%
     
'05:00