00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

درآمدی بر تکامل انسان از منظر انسان‌شناسی زیستی

دوره‌های رایگان
6 جلسه
98٪ (277 رای)

سؤال «از کجا آمده‌ام» یکی از بنیادین‌تری و احتمالا  قدیمی‌ترین سؤالات بشر است. همه ما پدران و مادران‌مان را می‌شناسیم. بیشترمان هم پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و شاید اجدادمان را هم بشناسیم و از آنها عکس‌ها و خاطراتی هم داشته باشیم. آنها هم انسان‌هایی شبیه به ما بودند و با زبان و فرهنگی شبیه به خود ما زندگی می‌کردند. اما اگر این زنجیره را باز هم به عقب ببریم به کجا خواهیم رسید؟ آیا اجداد نسل صدم ما هم شکل و ظاهرو رفتاری شبیه ما داشتند؟ اجداد نسل هزارم و صدهزارم ما چطور؟  از چه زمانی ما «انسان» شدیم و قبل از آن چه بودیم و چه می‌کردیم؟ چگونه پدران ما سرتاسر کره زمین را تسخیر کردند و در سرزمین‌های مختلف از قطب شمال تا جزایر دورافتاده اقیانوس آرام سکنی گزیدند؟ چه بر سر انواع دیگر انسان مثل نئاندرتال‌ها و هومو ارکتوس‌ها آمد؟

سالیان دراز بشر پاسخ این سؤالات را در سنت‌ها و اسطوره‌ها می‌جست. اما علم تجربی به انسان این ابزار را داد تا بتواند پاسخ این سؤالات را از طریق علمی به‌دست آورد. انسان‌شناسی زیستی شاخه‌ای از علم تجربی است که به خواستگاه تکاملی بشر و مطالعه رفتار، فرهنگ و آناتومی انسان از دیدگاه تکاملی زیستی می‌پردازد. اینکه انسان‌بودن به چه معناست و چرا بعضی ویژگی‌ها مثل زبان و فرهنگ پیچیده خاص بشر است، پرسش‌هایی تنها فلسفی نیستند؛ بلکه از طریق علم تجربی نیز می‌توان این سؤالات را واکاوی نمود. در این دوره به بررسی این مسائل از دیدگاه علم تجربی خواهیم پرداخت و آخرین یافته‌های علمی در این موارد را مرور خواهیم نمود. این دوره برای مخاطب عمومی طراحی شده و دانش پیشین در زیست‌شناسی یا انسان‌شناسی ضروری نیست.

این دوره در۵ جلسه درس طراحی شده، که هر جلسه به یکی از موضوعات مهم در تکامل انسان می‌پردازد. در یکی دو جلسه اول به جایگاه انسان در طبیعت و نسبت ما با سایر موجودات زنده در درخت تکاملی خواهیم پرداخت، و پس از آن به ظهور ویژگی‌های منحصربه‌فرد بشر در طول تاریخ تکاملی‌مان، از ۵ میلیون سال پیش به این سو خواهیم پرداخت.

این دوره با تلاش شخصی دکتر محمد حسین کازرون و با کمک و همکاری دانشگاه کالج لندن برای مخاطب فارسی‌زبان تهیه شده است.

سرفصل‌های دوره درآمدی بر تکامل انسان از منظر انسان‌شناسی زیستی

استاد دوره
محمد‌ حسین کازرون محمد‌ حسین کازرون

پیشینه دانشگاهی دکتر محمد حسین کازرون در علوم اجتماعی و نیز در انسان‌شناسی زیستی است و تمرکز پروژه فعلی تحقیقاتی‌ ایشان بر روی تکامل زبان در بشر، از طریق مقایسه انسان و شامپانزه‌ها به عنوان نزدیک‌ترین خویشاوندان زنده ماست.

ایشان درحال حاضر در دانشگاه کالج لندن در این حوزه مشغول مطالعه و نیز تدریس می‌باشد.

اطلاعات بیشتر
درباره برگزارکننده
دانشگاه کالج لندن دانشگاه کالج لندن

نظرات  (9 نظر)

زهرا
09:28 - 1400/05/22
کاربر‌ سایت
خیلی عالی بود. خیلی استفاده کردم. سپاسگزارم.
کاربر مکتب‌خونه
15:53 - 1400/01/03
کاربر‌ سایت
عالی بود. ممنونم از زحماتی که کشیدین
کاربر مکتب‌خونه
00:20 - 1399/08/16
کاربر‌ سایت
خيلي عالي بود
ريحانه
14:38 - 1399/05/09
کاربر‌ سایت
ممنون از مطالب جالب و آموزنده اگر امکانش هست میخواستم بدونم اسم دوره به انگلیسی چی میشه؟
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ لطفا سوالات و پیشنهادات خود را از طریق ایمیل پشتیبانی info@maktabkhooneh.org مطرح نمایید.
مریم
13:53 - 1399/03/27
کاربر‌ سایت
از اقای دکتر کازرون بابت این دوره بسیار خوب سپاسگزارم.
پیمان
16:48 - 1399/02/23
کاربر‌ سایت
دوره ای بسیار عالی و کامل. با استفاده از تعداد زیادی وسایل کمک آموزشی، کست ها و تصاویر بی نظیر که با توجه به دسترسی جنای کازرون به امکانات دانشگاه کالج لندن مطمئنا در ایران نمونه مشابه نداریم.
فائزه
20:53 - 1399/01/10
کاربر‌ سایت
واقعا عالی بود . خیلی ممنونم .
کاربر مکتب‌خونه
03:44 - 1399/01/03
کاربر‌ سایت
خيلي دوره مفيد و لذت بخشي بود
مرتضی
00:39 - 1398/12/11
کاربر‌ سایت
سلام خدمت تیم مکتبخونه و مدرس عزیز این دوره. یکی از بهترین دوره هایی که در تمام طول دوران تحصیلم از ابتدایی تا دکتری دیدم به جرات همین دوره بود. به معنای واقعی کلمه لذت بردم. مرسی از تیم مکتبخونه و مدرس گرانقدر این دوره.

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟