×
ribbon

آموزش سیمولینک با نرم‌افزار متلب

مدل‌سازی یکی از مراحل مهم در هر پروژه‌ای می‌باشد. پیش از ساخت سیستم اصلی نیاز است تا یک مدل بر پایه‌ی رفتارهای سیستم اصلی ساخته شود و مورد ارزیابی قرار گیرد. یکی از بهترین ابزارها ... ادامه

ارائه دهنده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
 80% (379 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  31 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  7 ساعت ویدئو - 24 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  4 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  75 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونه course-feature   خدمات منتورینگ course-feature   پروژه محور course-feature   تمرین و آزمون course-feature   تالار گفتگو course-feature   تسهیل استخدام

پیش‌نیاز‌ها

در این دوره مفاهیم مدل‌سازی از ابتدا توضیح داده می‌شود. پیشنهاد می‌شود افراد بر اصول و مبانی برنامه‌نویسی به زبان متلب تسلط داشته باشند تا بتوانند به حداکثر بازده از گذراندن این دوره برسند. تسلط بر مفاهیم ریاضیات پایه در طول دوره ضروری می‌باشد. آشنایی با سایر زمینه‌ها همچون مفاهیم کنترلی در مدل‌سازی می‌توانند موجب افزایش قابلیت به‌کارگیری این دوره برای مخاطبان باشد.

سرفصل‌های دوره آموزش سیمولینک با نرم‌افزار متلب

فصل اول - مقدمه و مفاهیم اولیه

در این فصل به مفاهیم و ویژگی‌های سیمولینک پرداخته می‌شود. نقش سیمولینک در مدل‌سازی سیستم‌ها و همچنین نگاه اجمالی به کتابخانه‌های آن از محتویات فصل اول می‌باشد.

  سیمولینک چیست
"10:47  
  نگاه اجمالی به کتابخانه‌ها
"17:08  
  کتابخانه‌های پرکاربرد
"09:24  
  ارتباط سیمولینک با سایر جعبه ابزارها
"08:41  
  ارتباط سیمولینک با فضای کاری متلب
"12:00  
  کوییز سری اول
 100%    
"05:00  
فصل دوم - معرفی کتابخانه‌ها

در فصل دوم به صورت مفصل به معرفی کتابخانه‌ها و بلوک‌های موجود در آن‌ها پرداخته شده و با ذکر مثال‌های ساده نحوه‌ی استفاده از بلوک‌ها توضیح داده می‌شود.

  توابع پیوسته
"21:18  
  داشبورد
"07:04  
  توابع ناپیوسته
"15:54  
  توابع گسسته
"11:36  
  توابع منطقی و بر پایه بیت
"10:40  
  جداول جست‌وجو
"10:38  
  عملیات ریاضی
"06:33  
  بلوک‌های آنالیز و کنترل مدل
"09:38  
  بلوک‌های توسعه‌ی مدل
"04:56  
  پورت‌ها و زیرسیستم‌ها
"09:01  
  ویژگی‌های سیگنال
"06:30  
  مسیردهی سیگنال‌ها
"07:11  
  ابزارهای مدیریت خروجی
"07:07  
  منابع ورودی سیگنال‌ها
"03:06  
  کار با آرایه‌های رشته‌ای
"05:00  
  بلوک‌های تعریف توابع توسط کاربر
"08:47  
  کوییز سری دوم
 100%    
"05:00  
فصل سوم - مثال‌هایی از ابزارهای پرکاربرد

در فصل سوم با ارائه‌ی مثال‌های جامع از سیستم‌های واقعی، کمک می‌شود تا دوستان نحوه‌ی به‌کارگیری کتابخانه‌ها را در مدل‌سازی بیاموزند.

  مثال اول ساخت توابع
"06:53  
  مثال دوم استفاده از عملگر منطقی
"09:12  
  مثال سوم معادله مدار مرتبه اول
"06:20  
  مثال چهارم حل دستگاه معادلات
"05:30  
  مثال پنجم سیستم مرتبه دوم مکانیکی
"10:18  
  مثال ششم کار با آرایه‌های رشته ای
"07:56  
  پروژه میانی اول
"06:21  
  پروژه میانی اول (الزامی)
 100%    
"540:00  
فصل چهارم - کنترل

کنترل از جمله مهم‌ترین کاربردهای این ابزار می‌باشد، لذا در فصل چهارم در مورد سیستم‌های دینامیکی، فضای حالت، توابع تبدیل حلقه باز و بسته و انواع کنترلرها توضیح داده می‌شود.

  معادلات دینامیکی سیستم
"12:50  
  تابع تبدیل
"18:22  
  فضای حالت
"20:01  
  انواع روش‌های کنترلی
"17:21  
  دستورات کاربردی در بحث کنترل
"31:18  
  کوییز سری سوم
 24.2%    
"05:00  
  پروژه میانی دوم
"03:47  
  پروژه میانی دوم (الزامی)
 75.8%    
"360:00  
فصل پنجم - معرفی سایر جعبه ابزارهای تخصصی

در فصل پنجم به ارتباط سیمولینک با سایر جعبه ابزارهای تخصصی در این محیط پرداخته می‌شود و مثال‌هایی از مدارات الکتریکی و سیستم‌های مکانیکی و... ارائه می‌شود.

  سیستم‌های مکانیکی
"19:21  
  مدار الکتریکی
"11:05  
  کنترلر فازی
"26:54  
  پروژه میانی سوم
"03:19  
  پروژه میانی سوم (الزامی)
 100%    
"540:00  

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه

ویژگی‌های دوره

خدمات منتورینگ خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

ویژگی‌های دوره

تمرین و آزمون تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

ویژگی‌های دوره

تسهیل استخدام تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

مدل‌سازی یکی از مراحل مهم در هر پروژه‌ای می‌باشد. پیش از ساخت سیستم اصلی نیاز است تا یک مدل بر پایه‌ی رفتارهای سیستم اصلی ساخته شود و مورد ارزیابی قرار گیرد. یکی از بهترین ابزارها برای این هدف سیمولینک  بخصوص با استفاده از نرم افزار متلب می‌باشد. سیمولینک با داشتن گستره‌ی وسیعی از کتابخانه‌ها کمک می‌کند تا سیستم‌هایی که به صورت هم‌زمان از چند حوزه‌ی تخصصی تشکیل شده‌اند را، بتوان مدل‌سازی نمود. زمینه‌هایی مثل الکترونیک، مکانیک، قدرت، هوافضا، رباتیک، پردازش سیگنال دیجیتال، مخابرات، یادگیری ماشین، منطق فازی، شبکه‌ی عصبی، مدیریت ریسک، مدیریت مالی و بسیاری زمینه‌های دیگر دارای جعبه ابزارهای تخصصی سیمولینک جهت مدل‌سازی می‌باشد. ازاین‌رو سیمولینک کمک می‌کند تا با به‌کارگیری یک ابزار واحد بتوان به دیدگاه جامعی در مورد سیستم یا سازه‌ای که قصد ساخت آن را داریم برسیم و بعضاً با بررسی تاثیرات عوامل مختلف بر روی آن بتوان طراحی رو مورد بازبینی قرار داد و با این کار هزینه‌های تمام شده‌ی یک پروژه را به شدت کاهش داد.

در این دوره سعی بر این است تا ابتدا به معرفی سیمولینک به عنوان یک ابزار قدرتمند در مدل‌سازی و شبیه‌سازی سیستم‌ها پرداخته شود و سپس کتابخانه‌ها و بلوک‌های آن معرفی گردد. در گام بعدی برای تسلط بیشتر در به‌کارگیری این ابزار، مثال‌ها جامعی ارائه می‌شود. یکی از مهم‌ترین حوزه‌های کاربردی این ابزار موضوع کنترل می‌باشد. ازاین‌رو در دوره‌ی سیمولینک مکتب‌پلاس یک فصل را به صورت مجزا به مفهوم کنترل، انواع کنترلرها و دستورات کاربردی در این حوزه اختصاص دارد. همچنین در فصل پایانی با توجه به ارتباط میان سیمولینک و سایر ابزارهای تخصصی به ارائه‌ی مثال‌هایی در زمینه‌ی الکترونیک، مکانیک و... پرداخته شده است.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher معین سلیمی

مهندس معین سلیمی برنامه‌نویسی را از سال 84 آغاز کرد و تا به امروز در پروژه‌های اجرایی و تحقیقاتی مختلفی به عنوان برنامه‌نویس یا ایده پرداز فعالیت داشته است. ایشان از سال 90 به صورت تخصصی به آموزش برنامه‌نویسی مشغول است و معتقد است آموزش دادن هر مهارتی نیازمند دو مورد است: ۱- داشتن علم در زمینه مذکور، ۲-داشتن صبر و حوصله بسیار و توانایی آموزش، که چه بسا مورد دوم مهمتر از مورد اول است. عاشق یادگیری است و این موضوع هم علت و هم معلول مهارت برنامه‌نویسی در او است. گذراندن کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک با معدل برتر و نزدیک به دو دهه سابقه کار حرفه‌ای برنامه نویسی در بسیاری حوزه های مهندسی و IT، دید وسیع و یکپارچه‌ای در علوم مختلف برای او ایجاد کرده است. امروزه بیشتر وقت خود را به فعالیت در پروژه های مرتبط با علوم داده، هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ و همچنین آموزش و توسعه برنامه‌نویسی نزد نوآموزان، در معتبرترین دانشگاه‌های کشور اختصاص می‌دهد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
کیهان امین 1402-05-16
دانشجوی دوره
دوره برای آشنایی با بحث بسیار خوب و کامل بود
علی خانی 1401-12-10
دانشجوی دوره
دوره بسیار خوبی بود. مدرس بسیار مسلط بود. و گویش شمرده شمره گفتنشون باعث میشه درس جذاب تر شه و راحت تر درک کنیم.
غزل عبدالباقی 1401-02-03
دانشجوی دوره
به شدت بی کیفیت درس کنترل رو آموزش میدن تا متلب (وقت کشی به معنای واقعی)، اصلا پیشنهاد نمیکنم...
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ با سپاس از نظر شما، موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
سید عرفان قاضی عسگر 1401-01-15
دانشجوی دوره
ممنون از استاد دوره بابت مباحث مفیدی که مطرح تدریس کردند. اگر دوره‌ای تخصصی برای simscape در زمینه رباتیک و مباحث کنترلی هم پس از این دوره در دسترس باشه خیلی مفید خواهد بود
1400-11-27
دانشجوی دوره
آموزش ضعیف و بی برنامه ای هست حتی فرد ارائه دهنده اسلاید نساخته و همینجوری بی هدف تدریس میکنه مثال کافی نداره انتظار داشتم مثالهای بیشتری با سیمولینک آموزش داده بشه مخصوصا برای مهندسی شیمی این آموزش به هیچ وجه مناسب نیست
محمد کوشکی 1400-05-17
دانشجوی دوره
دوره ی بسیار عالی استاد بسیار رسا و با تسلط تدریس میکنن
محمد مهدی زارع 1400-05-14
دانشجوی دوره
سلام.دوره خوبیه و شما رو راه میندازه.باید از منابع جامع تر،مثال ها و تمرین های بیشتری حل کنید که کامل مسلط شید. نکته منفی:نویز زیاد وصدای نفس نفس مدرس خیلی میاد.این صدا ها خیلی رو مخه با عرض معذرت البته . نکته مثبت:پایه و بیس سیمولینک رو خوب یاد میگیرید و برای شروع عالیه
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ با سپاس از نظر شما، موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
رضا عباس پور 1400-02-06
دانشجوی دوره
دوره بسیار عالی، کامل و مفیدی بود تشکر ویژه از استاد سلیمی که نحوه تدریس بسیار خوبی دارند و در آموزش متلب و در سواد برنامه نویسی متلب بنظرم در کل ایران نفر اول باشند بنده خودم برنامه نویس متلب در شبیه سازیهای برق و مخابرات هستم ولی هر کلاس و دوره ای از این استاد موجود باشد جهت بروزرسانی سوادم و استفاده از تجربیات بسیار خوب استاد سلیمی حتما شرکت خواهم کرد.
امیرحسین نیک آئین کوپائی 1399-08-29
دانشجوی دوره
با سلام خدمت همه و عرض خدا قوت به مکتبخونه و جناب سلیمی عزیز دوره خوبی بود و همه چی کاملا از پایه یاد داده شده بود و تا جای نسبتا مطلوبی هم جلو میره کار ولی این دوره فقط حکم یک دوره برای شروع داره و اگر میخواین کار های پیشرفته انجام بدین و به مقدمات سیمولینک و بلوک ها *آشنایی کامل* دارین این دوره خیلی تاثیر گزار نخواهد بود. اگر در کنار این دوره ، یک دوره مکمل هم برای آموزش مباحث پیشرفته تر به منظور چگونگی شبیه سازی تونل باد و شبیه سازی نیروگاه های فتوولتائیک و ... به کمک simulink برگزار میشد خیلی خوب بود

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
poster
  
برگزار کننده:  مکتب‌خونه
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  31 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  7 ساعت ویدئو - 24 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  4 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  75 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونه course-feature   خدمات منتورینگ course-feature   پروژه محور course-feature   تمرین و آزمون course-feature   تالار گفتگو course-feature   تسهیل استخدام