00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
یا
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

آموزش طراحی مدار چاپی با نرم‌افزار Altium Designer

دوره‌های مکتب‌پلاس
20 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

هدف از برگزاری دوره‌ی پیش‌رو، آشنایی با تکنولوژی طراحی و چاپ انواع فیبر‌های مدار چاپی است. مباحث این دوره، شامل مقدماتی بر برد‌های مدار چاپی (PCB)- طراحی نقشه در محیط شماتیک- طراحی کتابخانه‌های اختصاصی برای قطعات مختلف- طراحی PCB‌های دولایه- رفع اشکالات موجود در طراحی- افزودن اشکال مختلف و حروف فارسی به مدار چاپی و مقدمه‌ای بر طراحی برد‌های چند لایه است.

تمامی روند تدریس، در نهایت به طور کامل بر روی یک پروژه تحت عنوان طراحی برد Arduino Nano، پیاده‌سازی می‌شود تا دانش‌پذیران، علاوه بر مطالب تئوری، دانش تجربی نسبت به طراحی برد در دنیای امروزی پیدا کنند.

در طول این دوره‌ی آموزشی، علاوه بر آموزش نحوه‌ی کار با نرم‌افزار و طراحی مدارات چاپی، تمریناتی برای هر سری از فصل‌ها ارایه می‌شود که علاقه‌مندان را بیشتر با مباحث این دوره، درگیر کند و افراد بتوانند مهارت‌های آموزش داده شده را در عمل تمرین کنند.

مدرس دوره
سروش پورقلی

سروش پورقلی دانش‌آموخته رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک از دانشگاه شهید بهشتی با معدل برتر می‌باشد. او دارای سابقه تدریس کارگاه‌های مختلف در زمینه‌های آموزش طراحی سخت‌افزار و روباتیک و در زمینه طراحی برد‌های مدار چاپی و طراحی سخت افزار بر روی FPGA و طراحی بردهای آموزشی در شرکت‌های معتبر مختلف می‌باشد. وی در حال حاضر مشغول به کار در استارتاپ مرتبط با تولید Medical IOT می‌باشد.

اطلاعات بیشتر

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش طراحی مدار چاپی با نرم‌افزار Altium Designer

این دوره، نیاز به پیش نیاز خاصی ندارد. تمامی مباحث اصلی در صورت نیاز، دوره خواهد شد. آشنایی اولیه‌ی دانشجویان با کارایی قطعات مختلف الکترونیکی، در یادگیری دوره، می‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد.

ویژگی‌های دوره آموزش طراحی مدار چاپی با نرم‌افزار Altium Designer

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
فصل اول - مقدمه طراحی مدار های چاپی (PCB)
00:26 ساعت
00:26
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش مقدمه ای بر انواع فیبر های مدار چاپی و ساختار هر کدام ارایه می شود تا دانشپذیران آگاهی و دید کلی نسبت به چیزی که قرار است در نرم افزار Altium Designer  طراحی کنند داشته باشند. همچنین با نحوه چاپ دستی یک PCB آشنا می شوند. همچنین یک فایل برای آموزش نحوه نصب و فعال سازی نرم افزار قرار داده شده است.

مقدمه
"07:08
انواع فیبر های مدار چاپی
"08:24
لغت شناسی PCB
"06:31
نحوه چاپ دستی PCB
"04:46
فصل دوم - انواع بسته بندی(Packaging) تراشه ها
00:25 ساعت
00:20
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
5%
نمایش جلسات فصل  

آشنایی اولیه با انواع Packaging  تراشه ها بخصوص برای کسانی که می خواهند در آینده کتابخانه های اختصاصی برای یک سری از قطعات طراحی کنند ضروری می باشد. در این قسمت انواع مختلف بسته بندی ها معرفی شده و ویژگی های آن ها با یکدیگر مقایسه می شود.

انواع Packaging
"07:22
مقایسه THM و SMT
"07:27
انواع SMT
"06:01
کوییز سری اول
 
100%
     
"05:00
فصل سوم - آشنایی با محیط کار نرم افزار و طراحی نقشه در محیط شماتیک
00:08 ساعت
00:08
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش در ابتدا منو های مختلف نرم افزار معرفی می شوند سپس به جزییات طراحی در محیط شماتیک مانند تغییر واحد ها و نحوه قرار دادن المان های مختلف در نقشه شماتیک پرداخته می شود. همچنین نحوه جست و جو و اضافه و حذف کردن کتابخانه های جدید به نرم افزار بررسی می شود تا دانشپذیران بتوانند با تسلط کاکل بر کتابخانه ها به طراحی برد خود بپردازند.

آشنایی با محیط نرم افزار و نحوه ایجاد فایل های اصلی پروژه
"08:20
فصل چهارم - طراحی برد در محیط PCB
00:51 ساعت
00:48
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
5%
نمایش جلسات فصل  

آگاهی نسبت به تنظیمات محیط PCB پیشنیاز طراحی برد در این بخش میباشد به همین دلیل این فصل با این موضوع شروع می شود و در ادامه به انتقال بردی که در فصل قبل طراحی شد به محیط PCB می پردازد و دانشپذیر را با انواع روش های مختلف Routing آشنا می کند که در نهایت یک برد ساده را طراحی کند که به عبارتی می تواند اولین برد طراحی شده توسط شما باشد.

آشنایی با محیط شماتیک و کار با کتابخانه ها
"14:15
طراحی در محیط شماتیک بخش اول
"11:43
طراحی در محیط شماتیک بخش دوم
"05:48
طراحی در محیط شماتیک بخش سوم
"08:53
طراحی در محیط شماتیک قسمت چهارم
"07:30
کوییز سری دوم
 
100%
     
"03:00
فصل پنجم - طراحی کتابخانه اختصاصی برای قطعات مختلف
06:35 ساعت
00:35
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
15%
نمایش جلسات فصل  

یکی از مهم ترین قابلیت هایی که هر طراح سخت افزار به آن نیاز دارد این است که بتواند زمانی که کتابخانه ای در خود نرم افزار موجود نبود آن را از روی دیتا شیت تراشه طراحی کند. در این بخش به طراحی یک سری از مهم تریت المان هایی که برای طراجی نقشه برد Arduino Nano  نیاز داریم می پردازیم تا در فصل آینده بتوانیم نقشه خود را کامل کنیم.

طراحی در محیط PCB بخش اول
"08:55
طراحی در محیط PCB بخش دوم
"07:11
طراحی در محیط PCB بخش سوم
"11:54
طراحی در محیط PCB بخش چهارم
"07:23
پروژه میانی اول
 
100%
     
'06:00
فصل ششم - طراحی شماتیک برد Arduino Nano
03:18 ساعت
01:13
Combined Shape Created with Sketch. 10 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

پس از طراحی کتابخانه های لازم نوبت به خواندن نقشه برد Arduino میباشد تا به کمک آن بتوان اولین گام از طراحی برد خود یعنی کشیدن شماتیک را پیش ببریم. در این بخش علاوه بر طراحی نقشه در محیط شماتیک به یک سری دیگر از گزینه های نرم افزار آلتیوم پرداخته می شود تا طراح بتواند برد خود را مرتب و در نهایت نقشه خوانا تری را ارایه کند.

ایجاد پروژه برای طراحی کتابخانه
"05:18
طراحی شماتیک کتابخانه AtMega328 بخش اول
"08:05
طراحی شماتیک کتابخانه AtMega328 بخش دوم
"12:26
طراحی Footprint کتابخانه AtMega328 بخش اول
"10:10
طراحی Footprint کتابخانه AtMega328 بخش دوم
"05:47
طراحی کتابخانه Pin-Header
"11:00
طراحی کتابخانه Header-Box
"11:31
طراحی کتابخانه مقاومت SMD
"08:42
کوییز سری سوم
 
25%
     
"05:00
پروژه میانی دوم
 
75%
     
'02:00
فصل هفتم - طراحی PCB برد Arduino Nano
01:01 ساعت
01:01
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

به جرات میتوان گفت که این فصل مهم ترین فصل دوره و به عبارتی طراح میتواند حاصل کار خود را در این قسمت در نهایت مشاهده بکند. ما در اینجا نقشه طراحی شده از قسمت قبل را به محیط PCB انتقال داده و پس از قرار دادن و چیدمان صحیح المان ها به سیم کشی بین پایه ها میپردازیم و در نهایت سعی میکنیم اشکالات موجود در برد را رفع کنیم.

طراحی نقشه شماتیک Arduino Nano بخش اول
"09:15
طراحی نقشه شماتیک Arduino Nano بخش دوم
"12:30
طراحی نقشه شماتیک Arduino Nano بخش سوم
"10:35
طراحی نقشه شماتیک Arduino Nano بخش چهارم
"10:14
طراحی نقشه شماتیک Arduino Nano بخش پنجم
"08:15
مرتب سازی و رفع اشکال نقشه شماتیک
"10:12
فصل هشتم - اضافه نمودن حروف و تصاویر به مدار چاپی و نهایی سازی برد
01:17 ساعت
01:17
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در بخش پایانی به معرفی پلیگان و ویژگی های آن و اینکه چرا اصلا باید روی برد قرار داده شود میپردازیم. همچنین نحوه قرار دادن لوگو و یا تصویر و حتی نوشته فارسی بر روی برد را با یکدیگر بررسی میکنیم.

طراحی PCB برد Arduino Nano بخش اول
"12:43
طراحی PCB برد Arduino Nano بخش دوم
"12:05
طراحی PCB برد Arduino Nano بخش سوم
"11:40
شیدن Routing بین قطعات بخش اول
"11:10
کشیدن Routing بین قطعات بخش دوم
"08:56
کشیدن Routing بین قطعات بخش سوم
"11:57
رفع اشکال و مرتب سازی PCB
"08:42
فصل نهم - پروژه نهایی طراحی برد AVR USBasp Programmer
06:19 ساعت
00:14
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
55%
نمایش جلسات فصل  

پروژه پایانی که باید دانشپذیران قادر باشند با توجه به اطلاعات آموخته شده در دوره به طراحی آن بپردازند. قطعا پس از پایان این دوره دانش و تسلط دانپذیران نسبت به طراحی انواع برد ها افزایش می یابد. نقشه شماتیک در غالب یک فایل PDF آپلود شده و باید فایل شماتیک و PCB آن در محیط نرم افزار Altium طراحی شود. این پروژه می تواند بسیار کاربردی باشند چون دانشپذیران پس از تکمیل پروژه میتواندد آن را چاپ و در پروژه های خود که نیاز به پروگرام کردن میکروکنترلر های AVR می باشد از آن استفاده کنند.

افزودن لوگو و پلیگان به PCB بخش اول
"07:43
افزودن لوگو و پلیگان به PCB بخش دوم
"07:09
کوییز سری چهارم
 
9%
     
"05:00
پروژه پایانی
 
90%
     
'06:00
فصل دهم - بخش های اضافه
None ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل ، فایل هایی جهت مطالعه بیشتر علاقه مندان در اختیار شما قرار میگیرد .

فایل های اضافه
"00:03