آموزش مدل‌سازی معادلات ساختاری با نرم‌افزار AMOS (پروژه محور)

poster
پیش‌نمایش دوره

مدل‌سازی معادلات ساختاری یکی از روش‌های آماری جهت بررسی ارتباط میان چندین متغیر در یک مدل است. این تکنیک اجرای هم‌زمان مدل‌سازی اکتشافی و تأییدی را برای پژوهشگران میسر ساخته و برای و تدوین و ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
سطح: مقدماتی
 پلاس

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 یادگیری مفاهیم اولیه روش تحقیق و تحلیل آمار

 یادگیری مفاهیم تکنیک مدل‌سازی معادلات ساختاری

 یادگیری نحوه طراحی آزمون روابط میان منغیرهای از طریق نرم‌افزار

 یادگیری نحوه گزارش‌دهی و تدوین بخش تحلیل آماری مقاله و پایان نامه

پیش‌نیاز‌ها

کلیه مطالب این دوره به‌صورت پایه‌ای بیان شده و نیاز به‌پیش نیاز خاصی ندارد.

سرفصل‌های دوره آموزش مدل‌سازی معادلات ساختاری با نرم‌افزار AMOS (پروژه محور)

مقدمات

در این فصل پیش نیازهای تحلیل داده با استفاده از تکنیک مدل‌سازی معادلات ساختاری و نرم‌افزار AMOS مورد بررسی قرار گرفته است.

  مفاهیم اولیه روش تحقیق و تحلیل آماری
مشاهده
"13:44  
  مفاهیم مدل‌سازی معادلات ساختاری
مشاهده
"10:09  
  پیش پردازش داده‌ها - بخش اول
"10:53  
  پیش پردازش داده‌ها - بخش دوم
"20:23  
  آمار توصیفی
"19:53  
ورود به نرم‌افزار

در این فصل اقدام به معرفی فضای نرم افزار AMOS و آموزش نحوه طراحی یک مدل مفهومی و روش اجرای آن گردیده است.

این فصل در قالب دو درس به معرفی و آشنایی با محیط نرم افزار: ورود داده‌ها، ترسیم و ویرایش مدل و در نهایت اجرای مدل می پردازد.

  ورود به نرم‌افزار - بخش اول
مشاهده
"17:41  
  ورود به نرم‌افزار - بخش دوم
"21:58  
آزمون مدل اندازه‌گیری (بیرونی)

یک مدل معادلات ساختاری متشکل از دو بخش مدل اندازه‌گیری و مدل ساختاری است که در این فصل در دو بخش به آزمون مدل اندازه‌گیری تحقیق در قالب تحلیل عاملی تاییدی پرداخته شده است.

  تحلیل عاملی تاییدی - بخش اول
"17:56  
  تحلیل عاملی تاییدی - بخش دوم
"19:04  
آزمون برازش و اصلاح مدل

برازش مدل روشی برای سنجش میزان سازگاری و تطابق یک مدل نظری با داده‌های تجربی است، که بوسیله شاخص‌های متعددی مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد. این فصل در قالب یک درس پیش رو به معرفی و تشریح این شاخص ها می‌پردازد.

  آزمون برازش و اصلاح مدل
"24:13  
پایایی و روایی

پایایی مفهومی است برای توصیف ثبات در سنجش و روایی مفهومی است برای ارزیابی این موضوع که آیا ابزار مورد استفاده در تحقیق برای اندازه‌گیری (پرسش‌نامه) مناسب اندازه‌گیری متغیرها است یا خیر. در این راستا در این فصل این دو مفهوم به همراه روش سنجش آن‌ها تشریح می‌شود.

  پایایی
"24:37  
  روایی
"17:13  
آزمون مدل ساختاری (درونی)

یک مدل معادلات ساختاری متشکل از دو بخش مدل اندازه‌گیری و مدل ساختاری است که در این فصل به آزمون مدل ساختاری تحقیق در قالب آزمون معناداری فرضیات (Sig و t value) و آزمون ضریب مسیر (β) پرداخته شده است.

  برازش مدل ساختاری
"22:58  
نکات تکمیلی

در این فصل برخی نکات تکمیلی و تکنیک‌های پیشرفته‌تر که در برخی از مدل‌های معادلات ساختاری کاربرد دارند مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در این راستا فصل حاضر در قالب سه درس به تشریح  تحلیل عاملی تاییدی مرتبه دوم، اجرا و تحلیل مدل‌های ساختاری با متغیرهای میانجی و نیز اجرا و تحلیل مدل‌های ساختاری با متغیرهای تعدیل‌گر پرداخته است.

 

  تحلیل عاملی تاییدی مرتبه دوم
"25:13  
  اجرا و تحلیل مدل‌های ساختاری با متغیرهای میانجی
"21:22  
  اجرا و تحلیل مدل‌‌های ساختاری با متغیرهای تعدیل‌گر
"17:47  
انجام یک پروژه کامل

در این فصل از تحقیق یک پروژه مدل‌سازی ساختاری به‌طور کامل (از ابتدا تا انتها) تشریح و اجرا شده و نتایج بدست آمده در قالب یک گزارش کامل تحقیق ارائه گردیده است.

  انجام یک پروژه کامل - بخش اول
"22:20  
  انجام یک پروژه کامل - بخش دوم
"13:48  
  انجام یک پروژه کامل - بخش سوم
"15:49  

درباره دوره

مدل‌سازی معادلات ساختاری یکی از روش‌های آماری جهت بررسی ارتباط میان چندین متغیر در یک مدل است. این تکنیک اجرای هم‌زمان مدل‌سازی اکتشافی و تأییدی را برای پژوهشگران میسر ساخته و برای و تدوین و آزمون نظریات مناسب است. 

به‌منظور اجرای پروژه‌های مدل‌سازی معادلات ساختاری تکنیک‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارد که در این میان نرم‌افزار AMOS  یکی نرم‌افزارهای قدرتمند جهت اجرای این تکنیک‌ است، به‌طوری‌که که قادر است مدل‌های مفهومی پیچیده و روابط متعدد میان متغیرهای آن را به‌صورت یکجا مورد آزمون قرار دهد. در همین راستا در این آموزش فرایند کامل اجرای یک پروژه مدل‌سازی معادلات ساختاری با نرم‌افزار AMOS آموزش داده می‌شود؛ به‌طوری که فراگیران در پایان دوره قادر خواهند بود تا صفر تا صد یک پروژه را طرح‌ریزی، اجرا و تجزیه‌و‌تحلیل نمایند. در این دوره فرایند طراحی یک مدل مفهومی و تست مدل و نیز آزمون فرضیات آن در قالب مثال‌های متنوع بیان گردیده و در پایان دوره نیز یک پروژه کامل طراحی شده و مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار می‌گیرد.

آنچه که این دوره را از دیگر دوره‌ها متمایز می‌کند پرهیز جدی از پرداختن به مباحث صرفاً تئوریک و تمرکز بر آموزش از طریق ارائه مثال‌های کاربردی است. همچنین در این دوره علاوه بر آموزش نرم‌افزار و تشریح مفاهیم مربوط به آزمون‌های مختلف، تمرکز جدی بر نحوه گزارش خروجی‌های نرم‌افزار در بخش مربوط به تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها در مقالات یا پایان‌نامه‌ها است. به‌طوری‌که فراگیران قادر خواهند بود تا بدون نیاز به مراجعه به دیگر منابع، فرایند طراحی مدل و پرسش‌نامه، تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها با استفاده از تکنیک مدل‌سازی معادلات ساختاری و نرم‌افزار AMOS و گزارش نتایج را با حداقل زمان و کمترین زحمت طی نماید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher محمد معصوم

محمد معصوم دانشجوی دکتری بازاریابی دانشگاه تهران است. تخصص وی مباحث حوزه تحلیل دیتا، تحقیقات بازار و بازاریابی داده محور می‌باشد. ایشان علاوه بر تدریس دوره‌های مختلف نرم افزارهای تحلیل آماری به صورت حضوری و آنلاین، تجربه اجرای پروژه‌های متعدد تحلیل داده‌های آماری در سطوح دانشگاهی، صنعتی و سازمانی را در کارنامه خود دارد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.