آموزش آسیب‌شناسی اجتماعی

poster
پیش‌نمایش دوره

زندگی جمعی انسان‌ها، افراد را ملزم به وضع قوانین و قواعدی برای بهتر زندگی کردن نموده است. قوانین رسمی یا غیررسمی که تعیین‌کننده رفتار در جامعه هستند هنجار نام دارند. این قوانین توسط اکثریت افراد ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
سطح: مقدماتی
 پلاس

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آشنایی با مفاهیم کلی آسیب‌شناسی اجتماعی

 آشنایی با برخی انواع آسیب‌های فراگیر در جامعه

 شناخت علل پیدایش آسیب‌های اجتماعی

 راه‌های کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

سرفصل‌های دوره آموزش آسیب‌شناسی اجتماعی

انواع آسیب‌های اجتماعی
طبقه‌بندی جامعه‌شناسان از جرایم (انواع انحرافات و کجروی‌ها)
تبیین‌های روانشناختی از کج‌رفتاری (انحرافات از دیدگاه روانشناسی)

درباره دوره

زندگی جمعی انسان‌ها، افراد را ملزم به وضع قوانین و قواعدی برای بهتر زندگی کردن نموده است. قوانین رسمی یا غیررسمی که تعیین‌کننده رفتار در جامعه هستند هنجار نام دارند. این قوانین توسط اکثریت افراد جامعه پذیرفته شده است. به‌گونه‌ای که سرپیچی از این هنجارها با مجازات همراه خواهد بود. لازم به ذکر است مجموعه هنجارها از جامعه‌ای به جامعه دیگر متفاوت و پدیده‌ای که در یک جامعه هنجار تلقی می‌شود امکان دارد در جامعه دیگر نه‌تنها هنجار نباشد، بلکه نابه‌هنجار تلقی شود.

به همین منظور پاسخ به سؤالاتی نظیر اینکه  چه کسی متخلف است و علت این تخلفات و همچنین  پیامدهای تخلفات چیست، ضروری به نظر می‌رسد. در شرایط فعلی نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی نظیر فقر، بیکاری، تورم و دیگر عواملی که باعث محرومیت می‌شوند، زمینه مساعدی را برای انواع مختلف آسیب‌های اجتماعی نظیر، اعتیاد به مواد مخدر، طلاق، خشونت، تکدی‌گری، بزهکاری و غیره را فراهم می‌کنند.

همه‌جا و همه‌کس می‌پرسند که چرا این همه مردم کج‌رفتاری می‌کنند و برعهده نظریه‌ها است که به این سؤال مهم و اساسی پاسخ دهد ازاین‌رو مفهوم آسیب‌شناسی اجتماعی گستره وسیعی پیدا می‌کند و از ابعاد ارزشی و کاربردی فراوانی برخوردار می‌گردد. مطالعه رفتار انحرافی، شناخت علل بروز انحرافات اجتماعی و راهکارهای کنترل و کاهش این تخلفات در حوزه آسیب شناسی اجتماعی قرار می‌گیرد.

هدف از آموزش آسیب‌ شناسی اجتماعی چیست؟

هدف از این دوره آموزش آسیب شناسی اجتماعی، آشنایی مخاطبین با مفاهیم کلی آسیب ‌شناسی اجتماعی، آشنایی با برخی انواع آسیب‌های فراگیر در جامعه، تبیین‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناختی از کج‌روی و راه‌های کنترل آسیب‌های اجتماعی خواهد بود. زندگی در جامعه پاک و عاری از خشونت، فساد و آسیب‌های اجتماعی هدف تمام افراد جامعه است.

تلاش برای دستیابی به چنین جامعه‎‌ای در گرو درک مسائل اجتماعی، علل و ریشه‌های این پدیده است. با توجه به شرایط فعلی جامعه و گسترش روزافزون آسیب‌های اجتماعی، شناخت علل پیدایش آسیب‌های اجتماعی و راه‌های کنترل و پیشگیری از این آسیب‌ها امری ضروری محسوب می‌شود.

دوره آموزش آسیب شناسی اجتماعی برای چه کسانی مناسب است؟

دوره آموزش آسیب شناسی اجتماعی برای همه افراد علاقه‌مند به مطالعات اجتماعی و فرهنگی مناسب است ولی با این حال دانشجویان رشته روانشناسی و جامعه شناسی کسانی هستند که میتوانند از این آموزش بیشترین استفاده را ببرند.

سرفصل های دوره آموزش آسیب شناسی اجتماعی

  • دوره آموزش آسیب شناسی اجتماعی در ٨ فصل تدریس شده است و سرفصل های آن به صورت زیر است:
  • مفاهیم آسیب‌شناسی اجتماعی از دیدگاه علوم مختلف اجتماعی
  • انواع آسیب‌های اجتماعی
  • طبقه‌بندی جامعه‌شناسان از جرایم (انواع انحرافات و کجروی‌ها)
  • عوامل موثر در ایجاد آسیب‌های اجتماعی
  • تبیین‌های روانشناختی از کج‌رفتاری (انحرافات از دیدگاه روانشناسی)
  • تبیین‌های جامعه‌شناختی از کج‌رفتاری (انحرافات از دیدگاه جامعه‌شناسی)
  • آسیب‌های اجتماعی و مقایسه آسیب‌های اجتماعی رایج بین جوامع مختلف
  • آسیب‌شناسی اجتماعی از منظر دین

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher فاطمه سروش

سرکار خانم فاطمه سروش فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی هستند.  ایشان سابقه تدریس دروس دانشگاهی و برگزارکننده دوره‌های آموزشی را در کارنامه خود دارند و همچنین مشغول به فعالیت‌های مرتبط با حوزه تحصیلی در سازمان‌ها و مراکز مختلف هستند.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.