آموزش رایگان آشنایی با آکوستیک

poster
پیش‌نمایش دوره

امواج آکوستیک امواج مکانیکی هستند که در محیط‌­های گاز، مایع (امواج فشاری) یا جامد (طولی، عرضی، سطحی) منتشر می­‌شوند. با توجه به توانایی تشخیص صدا توسط یک جوان عادی، به اختلالات فشاری ارتعاشی با فرکانس ... ادامه

مدرس دوره:
5 (2 رای)
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  29 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  31 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

پیش‌نیاز‌ها

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان آشنایی با آکوستیک

فصل چهارم: انعکاس و انتقال (Reflection and Transmission)

درباره دوره

امواج آکوستیک امواج مکانیکی هستند که در محیط‌­های گاز، مایع (امواج فشاری) یا جامد (طولی، عرضی، سطحی) منتشر می­‌شوند. با توجه به توانایی تشخیص صدا توسط یک جوان عادی، به اختلالات فشاری ارتعاشی با فرکانس 20 تا 20000 صدا، فرکانس‌­های پایین­‌تر را فروصوتی (Infrasonic) و بالاتر را فراصوتی (Ultrasonic) می‌­گوییم. کاربرد امواج آکوستیک بخش مهمی از زندگی روزمره و صنعتی ما را تشکیل می­‌دهند، از اهمیت مکالمات عادی (Hearing) تا تولید صدا (Speech)، پخش موسیقی (Audio and Musical Sound)، مدیریت صدا در سالن‌ها و جلسات (Architectural Acoustics)، مدیریت اغتشاشات صوتی نویز و صداهای نامطلوب موتورهای ماشین‌­ها و ترافیک، کاهش تولید صدا در ماشین‌آلات، موتورها و توربین­‌ها، انتشار امواج در اتمسفر، کاربرد امواج اولتراساند، سونار و انتشار امواج در آب، سامانه‌­های الکتروآکوستیک و ترموآکوستیک، امواج غیرخطی، انفجار و ده‌ها کاربرد دیگر لزوم شناخت تحلیلی این پدیده را آشکار می‌­کند.

در سامانه‌های ترموآکوستیک (ساتا) انرژی مکانیکی آکوستیک به انرژی حرارتی تبدیل می­‌شود. به دلیل ساختار موجی پدیده آکوستیک، در این سامانه‌­ها می‌توان بدون هیچ قطعه‌ی مکانیکی متحرک یک سیکل ترمودینامیکی را پیاده‌سازی کرد. قلب این سامانه یک ریژنراتور است که در کنار آن امواج گاز ضمن تبادل حرارت با دیواره کار روی سیال گاز انجام داده و یک جریان انرژی ایجاد می‌­کنند. کاربردهای ترموآکوستیک در حال گسترش هستند، راندمان، چگالی توان و کارایی سامانه‌­های موتور و یخچال ترموآکوستیک به‌سرعت در حال افزایش است. رشد ابزارهای تحلیلی مختلف در کنار آزمایشگاه‌های متعدد در سراسر جهان امکان تحلیل و شناسایی این سامانه­‌ها را فراهم کرده است. اصولاً این سامانه­‌ها، به دلیل اندرکنش هم‌زمان امواج سیال تراکم پذیر با انتقال حرارت در دیواره‌ها، بسیار پیچیده‌­تر از اکثر سامانه­‌های ترمودینامیکی است. آرزو رسیدن به یک ماشین با راندمان سیکل­‌های استرلینگ، و بدون هیچ قطعه‌ی متحرک، تعداد زیادی از دانشمندان و مخترعین دنیا را درگیر تلاشی شبانه‌روزی برای اختراع دستگاهی انقلابی در تبدیل انرژی کرده‌است. ولی موانع مختلف فناورانه هنوز مانع از کاربرد عمومی این سامانه‌ها در زندگی روزمره شده‌است.

هدف از این درس در درجه‌ی اول آشنایی با اصول علم آکوستیک و مبانی تحلیل نظری پدیده‌­ها و سامانه‌های آکوستیکی است. ما به‌طور خاص بیشتر انتقال امواج در محیط‌های گازی را بررسی می‌کنیم هر چند بسیاری از مبانی نظری بین محیط­‌های مختلف مشترک است. در کنار آن، با سامانه­‌های آکوستیکی خصوصاً سامانه‌­های ترموآکوستیکی آشنا می­‌شویم. در این بخش در حد علاقه و فرصت کلاس آشنایی با نمونه‌­های عملی و انواع این سامانه‌­ها، پدیده­‌های فیزیکی حاکم، چگونگی کاربرد قوانین پایه در توسعه معادلات حاکم بر این سامانه­‌ها و معادلات ترموآکوستیک، ارائه‌ مدل­‌های تحلیلی برای شبیه‌­سازی این سامانه­‌ها، مدل‌­های لامپ، تحلیل امواج ایستا و متحرک، تحلیل جریان انرژی و توان، تحلیل آنتروپی، اکسرژی و راندمان و نهایتاً آشنایی با پدیده­‌های غیرخطی، خصوصاً استریمینگ جرم صورت می­‌گیرد.

***کیفیت جلسه 3 پایین است***

***درس در حال تکمیل است***

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher کریم مظاهری

دكتر كريم مظاهری در رشته مهندس مكانيك به تحصيل پرداخت و موفق شد مدرك كارشناسي را از دانشگاه صنعتی شريف اخذ كند. او برای تكميل معلومات دانشگاهی به امريكا سفر كرد و در رشته رياضيات كاربردی و علوم هوا-فضا به تحصيل پرداخت و موفق شد دكترای رشته فوق را از دانشگاه ميشيگان،آمريكا دريافت كند.
ایشان در حال حاضر استاد دانشکده هوافضا دانشگاه صنعتی شریف می‌باشد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
1402-06-25
بسیار خوب اما حیف که به دلیل کرونا سطح فیلم برداری به شدت کاهش پیدا کرد.
حامد شیبانی 1402-02-25
ارائه بسیار خوب و جهت هر سطحی مناسب بود. اما به نظر می رسه تعداد جلسات کافی نبود به دلیل اینکه فصل ۴ کتاب سوئیفت تکمیل نشد. با تشکر

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.
poster
پیش‌نمایش دوره
  
برگزار کننده:  دانشگاه صنعتی شریف
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  29 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  31 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)