آموزش رایگان مبانی الکترونیک

poster
پیش‌نمایش دوره

مبانی برق و زیرشاخه‌های آن‌یکی از دروس مهم در رشته‌های مهندسی به‌ویژه مهندسی برق و مهندسی مکانیک است. دروس مبانی برق 1 و 2 به‌منظور استفاده در بخش‌های مختلف مانند خودروسازی، مکاترونیک، نیروگاه‌ها و... در ... ادامه

برگزارکننده:  دانشگاه تهران  دانشگاه تهران
مدرس دوره:
مصطفی فتحی
مصطفی فتحی

برگزارکننده:

دانشگاه تهران
5 (6 رای)
سطح: مقدماتی
 رایگان

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان مبانی الکترونیک

فصل اول: فیزیک نیمه هادی
فصل سوم: ترانزیستور دوقطبی

در فصل سوم که در قالب 11 جلسه به دانشجویان ارائه می‌شود به مباحثی نظیر ترانزیستور، فیزیک ترانزیستور npn، نواحی کاری ترانزیستور، تبیین تقویت‌کننده سیگنال، مدل سیگنال کوچک ترانزیستور، تحلیل DC و AC، تحلیل تقویت‌کننده امیتر مشترک و کلکتور مشترک، تقویت‌کننده بیس مشترک و ترانزیستور pnp پرداخته می‌شود.

  جلسه 8: تعریف ترانزیستور، فیزیک ترانزیستور npn
مشاهده
"21:19  
  جلسه 9: معادلات ترانزیستور npn، نواحی کاری ترانزیستور
مشاهده
"27:03  
  جلسه 10: تبین تقویت‌کنندگی سیگنال، تعریف سیگنال کوچک، مدل سیگنال کوچک ترانزیستور
مشاهده
"35:04  
  جلسه 11: تحلیل DC و تحلیل AC
مشاهده
"53:24  
  جلسه 12: تحلیل تقویت کننده امیتر مشترک و کلکتور مشترک
مشاهده
"24:24  
  جلسه 13: مقاومت ورودی امیتر مشترک و کلکتور مشترک
مشاهده
"19:21  
  جلسه 14: مقاومت خروجی امیتر مشترک و کلکتور مشترک
مشاهده
"12:45  
  جلسه 15: تقویت‌کننده بیس مشترک
مشاهده
"09:44  
  جلسه 16: رانزیستور pnp
مشاهده
"27:46  
  جلسه 17: تقویت‌کننده چند‌طبقه
مشاهده
"36:01  
  جلسه 18: حل مثال
مشاهده
"28:33  
فصل چهارم: ترانزیستور MOS

در فصل چهارم، ترانزیستور MOS و ساختار آن، تقویت‌کننده چندطبقه، معادله جریان، تقویت‌کننده گین مشترک، ساخت مدار دیجیتالی با ترانزیستور MOS و مقاومت ورودی و خروجی معرفی و آموزش داده می‌شود.

  جلسه 19: ساختار ترانزیستور MOS، معادله جریان، نواحی کاری
مشاهده
"39:57  
  جلسه 20: مدل سیگنال کوچک، تقویت‌کننده سورس مشترک
مشاهده
"39:00  
  جلسه 21: تقویت‌کننده گین مشترک، تقویت‌کننده درین مشترک، مقاومت ورودی و خروجی
مشاهده
"31:43  
  جلسه 22: حل مثال
مشاهده
"57:56  
  جلسه 23: ساخت مدار دیجیتالی با ترانزیستورهای MOS
مشاهده
"17:55  

درباره دوره

مبانی برق و زیرشاخه‌های آن‌یکی از دروس مهم در رشته‌های مهندسی به‌ویژه مهندسی برق و مهندسی مکانیک است. دروس مبانی برق 1 و 2 به‌منظور استفاده در بخش‌های مختلف مانند خودروسازی، مکاترونیک، نیروگاه‌ها و... در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

دروس مبانی برق 1 و 2 از جمله دروس ثبت شده در چارت درسی مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک است؛ این درس با ایجاد دیدی مؤثر برای مهندسین مکانیک آن‌ها را در اجرایی کردن پروژه‌های مختلف کمک می‌کند تا با به‌کارگیری تقویت سیگنال، سیستم‌های کنترلی و برنامه‌نویسی ربات‌ها فعالیت‌ها را پیش ببرند.

درس مبانی الکترونیک به دو بخش آنالوگ و دیجیتال تقسیم می‌شود؛ بخش آنالوگ که درس الکترونیک 1 رشته برق را هم پوشش می‌دهد، چهار قسمت زیر را شامل می‌شود:

1. فیزیک نیمه‌هادی:

این قسمت در مباحث الکترونیک از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه ساخت هیچ دستگاه و وسیله هوشمندی بدون استفاده از نیمه‌هادی‌ها امکان ندارد. در این بخش ضمن آموزش مقدمه‌ای درباره فیزیک نیمه‌هادی شرایط مختلف استفاده از آن نیز بررسی می‌شود.

2. دیود پیوندی و مدارهای دیودی:

در این بخش به کاربردهای نیمه‌رساناها تحلیل شده و مباحث مدارهای دیودی توضیح داده می‌شود. این بخش به‌عنوان پایه‌ای‌ترین سرفصل تکنیک حل مدارات دیودی را آموزش می‌دهد.

3. ترانزیستور دوقطبی:

ترانزیستورهای دوقطبی جز وسایلی هستند که با نیمه‌هادی‌ها ساخته می‌شوند؛ این‌گونه ترانزیستورها سیگنال‌های خیلی کم را تقویت کرده و مقاومت ورودی و خروجی را محاسبه می‌کند.

4. MOS ترانزیستور:

در اکثر تراشه‌ها این نوع ترانزیستور قرار دارند، در این بخش به ساختار و نحوه عملکرد آن‌ها پرداخته شده و کاربرد آن‌ها در تراشه‌های محاسبات توضیح داده می‌شود.

در بخش دیجیتال که معادل با درس مدار منطقی از رشته برق است مباحث زیر تشریح می‌گردند:

1. مقدمه و اعداد باینری:

در مقدمه‌ای کوتاه به محاسبات باینری پرداخته می‌شود.

2. جبر بول و گیت‌های منطقی:

در این مبحث به مسئله محاسبات دو مقداره پرداخته که پایه اصلی سیستم‌های محاسباتی دیجیتال است.

3. ساده‌سازی توابع منطقی و طراحی مدارها:

در این فصل به کمک المان‌های آموزش‌داده‌شده نحوه طراحی مدارها گفته می‌شود در اصل در این فصل از بخش دیجیتال روش طراحی مدارهای منطقی و بهینه‌سازی آن‌ها آموزش داده می‌شود.

4. مدارات ترکیبی:

با استفاده از تمام پیش‌نیازهای گفته شده، مدارهای محاسباتی طراحی می‌شوند.

پیش‌نیاز برای اخذ این درس برای دانشجویان مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک که عموماً آن را در ترم‌های 6 به بعد انتخاب می‌کنند، مباحث تحلیل مدار درس مبانی برق 1 است. علاوه بر دانشجویان رشته مهندسی مکانیک، دانشجویان ترم 3 رشته مهندسی برق هم که قصد اخذ دروس الکترونیک 1 و مدار منطقی را دارند کاربرد دارد.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher مصطفی فتحی

مصطفی فتحی دانشجوی سال آخر دکتری دانشگاه تهران در رشته الکترونیک است. ایشان از سال 1392 در مقطع کارشناسی ارشد در همین دانشگاه به تحصیل پرداخته‌اند و چند سالی مشغول به تدریس در زمینه الکترونیک دیجیتال می‌باشد. مصطفی فتحی در حال حاضر استاد مدعو دانشکده مکانیک دانشگاه تهران است.

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
1403-03-05
عالی
1402-11-07
عالی
امیرعلی مرتضوی 1401-03-31
عالی
محمدرضا شعبانی 1400-11-18
عالی.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

سرفصل‌های ارائه شده در دوره آموزش رایگان مبانی الکترونیک

مباحث در این دوره در قالب 8 فصل به دانشجویان آموزش داده می‌شود؛ در هرکدام از این فصل‌ها عناوینی ارائه می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد در مقدمه این درس به مباحث مربوطه به فیزیک نیمه‌هادی، شرح ساختار اتمی، تحلیل رفتار نیمه‌هادی و تعریف آن پرداخته می‌شود. در فصل بعدی دیود پیوندی، مدارهای دیودی، پیوند PN، بایاس دیود، پدیده شکست، محدودیت‌های دیودی، انواع دیود، مقاومت دیودی، مدارهای دیودی و کاربردهای آن، یک‌سوسازی نیم موج و تمام موج، پل دیودی، صافی مخازن و مدارهای تنظیم‌کننده ولتاژ آموزش داده می‌شود.

در فصل‌ها و جلسات بعدی به موضوعاتی مانند: توابع منطقی، جدول کارنو، ساخت مدار منطقی با گیت NAND یا NOR ، تابع غیر کامل، تبدیل مسائل ریاضی به مدار منطقی، جمع‌کننده، مدارهای دیکدر، انکدر و مالتی پلکسر توسط مدرس دوره آموزش داده می‌شود.

لازم به ذکر است که در تمام جلسات و فصول این دوره تمام مباحث به همراه مثال به دانشجویان ارائه می‌شود.