×
ribbon

آموزش ساخت بازی با فریمورک Love2d و زبان Lua

چرا کار با فریمورک Love2D را یاد بگیریم؟ با استفاده از این فریمورک می توانید حتی با ضعیف ترین سیستم و بدون دردسر شروع به یادگیری ساخت بازی کنید و به دلیل سادگی کار با ... ادامه

ارائه دهنده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
سطح: پیشرفته
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  5 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  5 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آشنایی با مبانی ساخت بازی‌های دو بعدی

 آشنایی با فریمورک Love2D از سطح مقدماتی تا متوسط

 آشنایی با ساختار برنامه‌نویسی بازی با بررسی چند بازی نمونه

 آشنایی با روش استفاده از داکیومنت‌ها و منابع موجود هنگام کار

پیش‌نیاز‌ها

فریمورک Love2D از زبان لوا پشتیبانی می‌کند که در طول این دوره نیز با همین زبان برنامه‌نویسی انجام می‌شود، انتظار می‌رود شما از قبل با زبان برنامه‌نویسی لوا در حد متوسط آشنایی داشته باشید.

سرفصل‌های دوره آموزش ساخت بازی با فریمورک Love2d و زبان Lua

مقدمه

در این فصل به نصب نرم افزارهای مورد نیاز و راه‌اندازی محیط اولیه می‌پردازیم و یک برنامه ساده نمونه انجام می‌دهیم.

  نصب و راه‌اندازی اولیه Love2D
"05:25  
  راه‌اندازی اولیه VSCode
"06:17  
  شروع کار با Love2D
"17:01  
  دیباگ‌کردن با استفاده از کنسول
"14:18  
ساخت بازی ساده پرنده

در این فصل یک بازی ساده را به صورت مرحله به مرحله جلو می‌بریم و در هر مرحله قابلیت‍‌ها و نکات جدیدی از فریمورک Love2D مورد آموزش و بررسی قرار می‌گیرد.

  بارگذاری فایل‌ها و نمایش تصویر
"13:20  
  ساخت آبجکت بازیکن
"15:05  
  تکمیل حرکات اصلی بازیکن
"11:14  
  اضافه‌کردن امتیاز و زمان
"13:08  
  مدیریت بازی با تعریف GameState
"09:59  
  دریافت سکه و امتیاز توسط بازیکن
"09:17  
  اضافه‌کردن صدا به بازی
"08:48  
آشنایی با کتابخانه‌ها و ماژول‌های جانبی و استفاده از آن‌ها

در این فصل روش اضافه‌کردن و استفاده از کتابخانه‌ها و ماژول‌های مختلف آموزش داده می‌شود، با استفاده از ماژول‌های جانبی زیادی که برای فریمورک Love2D وجود دارد می‌توان بسیاری از کارها را به سادگی و به سرعت انجام داد و از تکرار خیلی کارها جلوگیری کرد.

  مروری بر ماژول‌ها در زبان لوا
"13:15  
  اضافه‌کردن ماژول فیزیک
"06:54  
  اضافه‌کردن اجسام به دنیای فیزیک
"07:53  
  حرکت‌دادن اجسام فیزیکی
"06:58  
  اختصاص‌دادن تصویر به جسم فیزیکی
"08:32  
  طراحی مرحله با نرم افزار Tiled
"11:47  
  بارگذاری مرحله طراحی شده در بازی
"14:56  
  اضافه‌ کردن دوربین به بازی
"11:44  
  تکمیل مرحله و اضافه کردن سکه به نقشه بازی
"11:40  
  تشخیص برخورد بازیکن با سکه
"10:03  
  توضیحات تکمیلی در مورد ماژول‌های فیزیکی
"06:04  
  انیمیشن و چگونگی پیاده‌سازی آن از پایه
"12:01  
  انیمیشن با ماژول Anim8
"12:49  
بررسی چند بازی دیگر و نکات تکمیلی و جمع بندی نهایی

در این فصل چند بازی از قبل تکمیل شده را با هم بررسی می‌کنیم و نکات جدیدی توضیح داده می‌شوند، همچین ترفندهایی برای استفاده بهتر از نرم‌افزار VSCode آموزش داده می‌شود و در نهایت منابع و مراجع مربوطه معرفی شده اند که به کمک آن‌ها می‌توانید دانش خود را تکمیل‌تر کرده و مباحث بیشتری را یاد بگیرید.
 همچنین فایل‌های دوره در این ویدئو آخر همین فصل ضمیمه شده است، با بررسی نمونه بازی‌ها و پروژه‌های ارائه شده در این فایل‌ها می‌توانید دانش خود را تکمیل‌تر کنید و مباحث بیشتری در مورد ساخت بازی و ماژول‌های جانبی یاد بگیرید و با روش مناسب کدنویسی در بازی‌های بزرگ‌تر بیشتر آشنا شوید.

  ذخیره و به اشتراک گذاشتن پروژه‌ها
"04:10  
  بررسی بازی شوتر
"12:41  
  مختصری از شی‌گرایی در بازی Pong
"09:08  
  نکات و ترفندهایی از VSCode
"16:13  
  جمع بندی و معرفی منابع و مراجع
"08:01  

درباره دوره

چرا کار با فریمورک  Love2D را یاد بگیریم؟

 با استفاده از این فریمورک می توانید حتی با ضعیف ترین سیستم و بدون دردسر شروع به یادگیری ساخت بازی کنید و به دلیل سادگی کار با آن خیلی سریع  پیشرفت کرده و شروع به ساخت بازی کنید. همچنین می توانید از تکنیک هایی که در کار با این فریمورک یاد می گیرید در فریمورک ها یا موتورهای بازی سازی دیگر نیز استفاده کنید و کارهای قوی تر و بهینه تری انجام دهید. 

فریمورک Love2D یک فریمورک منبع باز و رایگان است که اولین بار در سال 2008 منتشر شد و همچنان فعال و در حال بروز رسانی است و به دلیل قدمت و محبوبیتی که دارد بسیاری برنامه های جانبی مربوط به ساخت بازی نیز از آن پشتیبانی می کنند، همچنین به دلیل سادگی کار و دردسترس بودن برای همه، مخاطبان زیادی دارد و منابع مناسبی برای کار با آن وجود دارد. این فریمورک نه تنها برای شروع و یادگیری مبانی ساخت بازی بسیار مناسب است بلکه به دلیل انعطاف بالا و قابلیت ها و ماژول های جانبی زیادی که دارد برای ساخت بازی های دو بعدی جدی و بزرگ نیز بسیار مناسب است. 

شاید با وجود موتورهای بازی سازی موجود که ابزارهای قدرتمندی به صورت گرافیکی و آماده همراه با خود دارند کار کردن با فریمورک ها و پیاده سازی بازی با کدنویسی کاری دشوار و غیر منطقی به نظر برسد اما کار با فریمورک های کد محور به دلیل باز بودن ساختار و آزادی عمل بیشتر، انعطاف بیشتری به توسعه دهنده می دهد و توسعه دهنده می تواند پروژه خود را دقیقا با مدل و ساختار مناسب همان کار پیاده سازی کند و جلو ببرد و در انتخاب ابزارها و مدل پیاده سازی آزادی عمل بیشتری داشته باشد.

همچنین یادگیری کار با فریمورک هایی چون Love2D باعث می شود که فرد با روش انجام کارها و زیر ساخت موتورهای بازی سازی از ریشه آشنا شده و با دانشی که کسب می کند بتواند هنگام استفاده از موتورهای بازی سازی بزرگ و سایر ابزارها نیز بهتر خطایابی کند، بهتر پروژه رو مدیریت کند، راهکار مناسب تر را انتخاب کند و بطور کلی بهینه تر و تمیز تر پروژه را به پایان برساند.

آموزش این دوره در چه سطحی است؟

در این دوره فریمورک Love2D در سطح مقدماتی تا متوسط آموزش داده شده است و به بررسی تمامی جزئیات و همچنین ساختارهای مختلف و پیچیده برنامه نویسی و مدیریت پروژه کمتر پرداخته شده است، اما در طول دوره از داکیومنت ها و منابع جانبی بارها استفاده شده تا شما بتوانید با فراگیری روش جستجو در منابع موجود براحتی به مطالب و دانشی که نیاز دارید و در طول دوره پوشش داده نشده دست پیدا کنید و از آن ها استفاده کنید.

تئهمچنین پروژه های تکمیلی و منابع مختلف بصورت فایل در قسمت پایانی همراه دوره ضمیمه شده است که می توانید با بررسی و مطالعه آن ها مطالب و مباحث بیشتری از سطوح بالاتر را نیز فرا بگیرید و استفاده کنید.

این دوره مناسب چه کسانی است و چه پیش نیاز هایی لازم دارد؟

این دوره برای تمام افرادی که به ساخت بازی علاقه دارند مناسب است، فریمورک Love2D از زبان لوا پشتیبانی می کند که یک زبان ساده اما در عین حال بسیار سریع و سبک و منعطف می باشد، انتظار می رود قبل از شروع این دوره به زبان لوا در حد متوسط مسلط باشید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher نوید ترابی

نوید ترابی فارغ‌التحصیل رشته برق-الکترونیک در مقطع کارشناسی است. وی بیش از 20 سال تجربه فعالیت حرفه‌ای در حوزه الکترونیک و کامپیوتر و زمینه‌های مرتبط با آن‌ها را دارد، در طول این سال‌ها در پروژه‌های مختلف داخلی و خارجی زیادی بصورت مستقل یا تیمی فعالیت و همکاری داشته است و همچنین چندین مقام برتر در مسابقات بین المللی ربوکاپ را در کارنامه خود دارد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
poster
  
برگزار کننده:  مکتب‌خونه
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  5 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  5 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)