نرم‌افزارهای مهندسی مکانیک

نرم‌افزارهای مهندسی مکانیک

یادگیری نرم افزارهای مهندسی مکانیک علاوه بر اینکه بر تجربه و مهارت شما می افزاید بلکه شما را از دست آنالیز و طراحی دستی رها می نماید، همچنین سرعت کار شمارا بالا می برد. باید بدانید یادگیری نرم افزارهای متنوع مهندسی مکانیک امتیاز مهمی در رزومه ی شما محسوب می گردد. و شانس کاری شما را افزایش می دهد.
 15 نتیجه برای "نرم‌افزارهای مهندسی مکانیک --- مهندسی مکانیک --- دانشگاهی: فنی و مهندسی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

نرم افزارهای مهندسی مکانیک

یادگیری نرم افزارهای مهندسی مکانیک علاوه بر اینکه بر تجربه و مهارت شما می افزاید بلکه شما را از دست آنالیز و طراحی دستی رها می نماید، همچنین سرعت کار شمارا بالا می برد. باید بدانید یادگیری نرم افزارهای متنوع مهندسی مکانیک امتیاز مهمی در رزومه ی شما محسوب می گردد. و شانس کاری شما را افزایش می دهد.

حوزه های فعالیت مهندسان مکانیک

 • طراحی: 

طراحی شامل طراحی ماشین ها و دستگاه هایی میگردد که به واسطه آن هرمحصولی ساخته یا بسته بندی می شود از جمله پمپ ها، فشرده سازها یا کمپرسورها، دمنده، توربو ماشین، راکتور، مبادله کن های گرمایی، دیگ های بخار، سامانه های لوله کشی می باشد.

همچین مهندسان مکانیک در بخش طراحی به طراحی وسایل نقلیه از جمله خودرو، کامیون، اتوبوس، هواپیما و تجهیزات حمل مواد از جمله تسمه نقاله، روبات، همچنین طراحی کنترلرها برای سیستم دینامیکی می باشد.

برای طراحی موارد بالا می توانید از نرم افزاهای متفاوتی استفاده نمایید. لازم بذکر است مهندسان مکانیک نه تنها به طراحی و نفشه کشی می پردازند بلکه با استفاده از نرم افزار های مهندسی مکانیک می توانند موارد بالا را شبیه سازی و مدلسازی نمایند. در ادامه به معرفی این نرم افزارها می پردازیم:

نرم افزارهای طراحی

 • Autodesk Alias Automotive

این نرم افزار توسط شرکت اتودسک جهت طراحی در زمینه ی صنعتی از جمله خودرو ارائه شده است.

 • CATIA

کتیا یکی دیگر از نرم افزارهای طراحی است. که توسط شرکت داسو سیستمز ارائه شده‌است. از توانایی‌های این نرم افزار در طراحی  قطعات مکانیکی است، شما می توانید با تولید G-code  به دستگاه‌های تراشکاری cnc متصل شوید، تا قطعه ساخته شود.

از ویژگی های دیگر این نرم افزار مدل سازی قطعات ساده تا پیچیده است ازجمله ماوس تا بدنه خودرو و هواپیما و همچنین شرکت‌های هواپیماسازی همچون بوئینگ و شرکت‌های خودروسازی همچون فورد و نیسان نیز از این نرم افزار استفاده می نمایند.

 • SolidWorks

این نرم افزار یک نرم افزار مهندسی دیگری است که برسیستم عامل ویندوز نصب و اجرا می گردد. این نرم افزار مانند نرم افزار CATIYA توسط شرکت فرانسوی داسو سیستمز تولید شده است. این نرم‌افزار دارای سه بخش به نام های Part،  Assemblyو Drawing می‌باشد. که قابلیت رسم قطعه، سوار کردن قطعات یک مکانیسم و نقشه ی مهندسی قابل چاپ را به ما می دهد.

نرم افزارهای دیگری نیز در زمینه ی طراحی، شبیه سازی و مدلسازی وجود دارند که به اختصار هرکدام را معرفی می نماییم:

 •  Autodesk AutoCAD

این نرم افزار در بسیاری از رشته های مهندسی نیز برای طراحی دوبعدی و سه بعدی استفاده می گردد. 

 • LibreCAD

این نرم افزار حرفه ای در زمینه ی نقشه کشی دو بعدی است و کار کردن با آن بسیار ساده است.

نرم افزارهای مدلسازی و شبیه سازی

 • Autodesk Revit MEP:

این نرم افزار برای مدلسازی اطلاعات ساختمان یا همان  BIM  است، که در برخی رشته های دیگر نیز استفاده می گردد. و توسط Autodesk ارائه شده است.

 • ESI Visual Environment

این برنامه شامل مجموعه کاملی از ابزار مدلسازی برای تولید با کیفیت اجسام هندسی پیچیده است که در زمینه های مختلف از جمله تصادف و ایمنی مرتبط با مسافران شروع و تا حوزه های دیگر مثل جوشکاری، مونتاژ، ریخته گری، الکترومغناطیس و … مورد استفاده قرار میگیرد.

 • autodesk simulation cfd

این نرم افزار جهت شبیه سازی دینامیک محاسباتی سیالات یا سی اف دی کاربرد دارد  و به مهندسان کمک می کند تا بتوانند در زمینه‌های مختلف صنعتی مانند انتقال حرارت و انتقال مواد به کمک سیال و مرتبط با سیالات طراحی شده است.

نرم افزار مرتبط با جهت پایپینگ و هواساز و تنظیم حرارت و برودت

مهندسی تاسیسات وتهویه مطبوع یکی از زیر شاخه های مهندسی مکانیک است. در راستای کسب دانش و مهارت در این زمینه می توانید از نرم افزارهای تهویه ی مطبوع استفاده نمایید. لازم به ذکر است، دانستن نرم افزار کافی نیست و شما باید شناخت کافی از  تاسیسات واصول اولیه تهویه مطبوع را داشته باشید. در ادامه به معرفی برخی از نرم افزارهای مرتبط خواهیم پرداخت:

 • HVAC Solution

یکی از نرم افزارهای کاربردی و کمیاب در زمینه ی تاسیسات و طراحی سیستم های HAVC یا سیستم های گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع برای ساختمان های مسکونی و تجاری می باشد. 

 • Intergraph CAESAR

سنجش پاسخ سازه و تنش از سیستم های لوله کشی به کدها و استانداردهای بین المللی را در اختیار شما قرار می دهد.

 • Ductsize

یک ابزار طراحی قدرتمند می باشد که با استفاده از شیوه هایی مثل بازیافت استاتیکی، اصطکاک یکسان و سرعت ثابت، ابعاد  ابعاد کانال های HVAC به صورت بهینه محاسبه میکند.

 • Carrier HAP

یک نرم افزار قدیمی و جامع به جهت محاسبات بار سرمایی و گرمایی ساختمان ها با کاربردهای متنوع می باشد.

نرم افزار های انتخاب کمپرسور

این نرم افزار به شما کمک می کند به سادگی محصول و لوازم جانبی مناسب کمپرسورت انتخاب کنید، به این منظور می توانید از نرم افزارهای زیر استفاده نمایید:

 • Carlyle Compressor Selection

این نرم افزار امکان انتخاب آسان را برای محصولات و لوازم جانبی کمپرسور برای شما فراهم می نماید. 

 • Bitzer

کمپانی بیتزر آلمان یک کمپانی معروف و جز معتبرترین برندهای بین المللی است، همچنین تولیدکننده انواع کمپرسورهای رفت و برگشتی، اسکرال، اسکرو و … می‌باشد.

 • نرم افزارهای مرتبط با CNC

این نرم افزار ها به برنامه نویسان cnc جهت ویرایش های حرفه ای و برنامه ریزی دستگاه های سی ان سی تراشکاری و .... کاربرد دارد.

از نرم افزارهای کاربردی در این حوزه می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 • Autodesk FeatureCAM

نرم افزاری قدرتمند در زمینه اتوماسیون، برنامه نویسی و برنامه ریزی دستگاه های سی ان سی تراشکاری و غیره می باشد.

 • Vero Edgecam

 Edgecam یک نرم افزار قدرتمند و جامع برای برنامه نویسان CNC است و به افزایش مهارت های شما برای کار با دستگاه های فرز و تراشکاری CNC کمک شایانی می نماید.

 • CIMCO Machine Simulation

این نرم افزار برای ویرایش های حرفه ای و مقرون به صرفه می باشد.که برای کمک به برنامه نویسان cnc  طراحی شده است.

 •  نرم افزارهای تحلیل و آنالیز ‌

این نرم افزار به تحلیل و آنالیزهای المان های محدود وروش های اجزای محدود و اصلاح عیوب می پردازد. در ادامه به معرفی برخی از این نرم افزارها می پردازیم:

 • Geomagic Design Direct

Geomagic یک نرم افزارتخصصی برای ساخت سطوح دیجیتالیزه شده است و شامل امکانات قدتمند در جهت اصلاح عیوب و و تبدیل آنها به سطوح مورد نیاز می باشد.

 •  Autodesk Simulation Mechanical

امکان بررسی، تجزیه و تحلیل المان محدودFEA، تجزیه و تحلیل روش اجزای محدود FEMبررسی، شبیه‌سازی و تولید رویدادهای مکانیکی MES

 • Autodesk Showcase

با استفاده از Showcase کاربران امکان تبدیل مدل های سه بعدی به مدل های تعاملی را با سرعت بالا دارند. که این امر موجب ارزیابی و سنجش مدل ها از لحاظ زیبایی و توابع مدلینگ می گردد.

 • F-Chart Engineering Equation Solver

این برنامه به صورت عمومی برای حل معادلات غیر خطی جبری و معادلات دیفرانسیل و انتگرال استفاده می گردد.

 • GibbsCAM

این برنامه قابلیت های را در محیط cam ارائه می دهد که با استفاده از این قابلیت ها امکان، داشتن ویژگی های جدید از یک رابط کاربری پیشرفته را خواهید داشت.