00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 5 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 5 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
199,000 تومان
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
249,000 تومان
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش کاربردی نرم‌افزار SPSS

دوره‌های مکتب‌پلاس
8 ساعت
88٪ (237 رای)

کاربرد دوره آموزش SPSS چیست؟

نرم‌افزار SPSS در اصل مخفف عبارت Statistical Package for the Social Science است. SPSS یک نرم‌افزار جامع و کاربردی است که برای انجام تحلیل‌های آماری و داده‌کاوی در رشته‌های مختلف به‌خصوص علوم اجتماعی و رفتاری مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرد.

با فراگیری آموزش SPSS می‌توانید به انجام قابلیت‌های مختلف آماری همچون محاسبات میانگین، واریانس، انحراف معیار و سایر عملیات‌ها بپردازید.

از آنجایی که داده‌ها در دنیای امروز حرف اول را می‌زنند و تحلیل و استفاده درست از آن‌ها بقای سازمان را تضمین می‌کند، آموزش کاربردی SPSS بسیار فراگیر شده‌است.

سؤال‌های اصلی در مورد داده‌ها این است که چگونه می‌توان این داده‌ها را جمع‌آوری کرد؟ پس از جمع‌آوری چگونه می‌توان این داده‌ها را تحلیل کرد؟ و در پایان از دل این تحلیل‌ها چگونه می‌توان به نتایج دقیقی برای تصمیم‌گیری رسید؟ تمامی این سؤالات مراحلی از یک علم مهم هستند که در پایان ما را به یک تصمیم دقیق و راهگشا در هر امری می‌رسانند.

به‌عنوان‌مثال، اگر شرکتی می‌خواهد محصولاتش را در سطح بازار عرضه کند، بهتر است این محصولات با هم عرضه شوند یا به‌صورت جداگانه؟ عرضه محصولات در کدام فصل نتیجه بهتری دارد؟ بهتر است در چه مناطقی از سطح شهر عرضه شود؟ مشتریان عمده این محصولات کدام‌اند؟ احتمال خرید کدام محصول توسط هر مشتری بیشتر است؟ خرید محصولات به چه شرایط و عوامل دیگری بستگی دارد؟ محل فروش، قیمت، جنس یا حتی آفتابی و ابری بودن هوا تأثیری در فروش بیشتر دارد؟

جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها و همچنین پاسخ به تمام این سؤالات با استفاده از نرم‌افزارهای متنوعی امکان‌پذیر است. R ،SPSS، پایتون و... از جمله این نرم‌افزارها هستند که به شما کمک می‌کنند بدون استفاده از ذهن نتایج دقیقی از تحلیل داده‌ها به دست آورید.

با فراگیری آموزش نرم‌افزار SPSS شما می‌توانید به‌راحتی و با راندمان بالا داده‌ها را تحلیل کرده و کسب‌وکار خود را رونق دهید.

سرفصل‌های دوره آموزش کاربردی نرم‌افزار SPSS

فصل اول: مقدمه و نصب نرم‌افزار
00:26 ساعت
00:26
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

اول از هر چیز باید نرم‌افزار SPSS را دانلود و روی سیستم خود نصب کنید. در فصل اول از آموزش SPSS جهت آشنایی شما با این نرم‌افزار کاربردی مقدمه کوتاهی ارائه می‌دهیم. همچنین به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید SPSS را نصب و راه‌اندازی کنید.

مقدمه دوره
"15:56
نصب نرم‌افزار SPSS
"10:24
فصل دوم: دفترچه کدگذاری و تغییر متغیرها
01:06 ساعت
01:06
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در فصل دوم گام‌های اولیه برای کار با نرم‌افزار SPSS را یاد می‌گیرید و با محیط کلی آن آشنا می‌شوید. در این فصل به شما آموزش می‌دهیم که دفترچه کدگذاری را آماده کنید، به تعریف متغیرها بپردازید و در نهایت داده‌های خود را به آن وارد کنید.

آماده‌سازی دفترچه کدگذاری - قسمت اول
"15:33
آماده‌سازی دفترچه کدگذاری - قسمت دوم
"12:13
تعریف متغیرها - قسمت اول
"11:24
تعریف متغیرها - قسمت دوم
"16:02
ورود داده‌ها
"11:38
فصل سوم: تصحیح و ذخیره داده‌ها
00:37 ساعت
00:37
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

پس از واردکردن داده‌ها باید آن‌ها را کاملاً بررسی کنید تا از صحت آن‌ها مطمئن شوید. در این فصل به شما آموزش می‌دهیم که اگر داده‌ای را به‌اشتباه وارد کرده‌اید، چگونه می‌توانید آن را اصلاح کنید. پس از اطمینان از درستی داده‌ها باید آن‌ها را ذخیره کنید که در این فصل به آن اشاره می‌کنیم.

تصحیح داده‌ها
"27:25
ذخیره‌سازی
"09:57
فصل چهارم: توصیف داده‌ها و سنجش بهنجاری
00:37 ساعت
00:37
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

داده‌های خام به‌تنهایی کاربرد خاصی ندارند. برای استفاده از داده‌ها باید بتوانید آن‌ها را توصیف کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را از دل آن‌ها بیرون بکشید. در این فصل از آموزش SPSS به چگونگی توصیف داده‌ها می‌پردازیم. در ادامه این فصل شما یاد می‌گیرید که ناهنجاری‌ها را در داده‌ها تشخیص دهید و به‌اصطلاح به سنجش بهنجاری بپردازید.

توصیف داده‌ها
"18:12
سنجش بهنجاری
"19:23
فصل پنجم: ترسیم نمودارها
00:23 ساعت
00:23
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

معمولاً تصاویر بیشتر از کلمات یا هر چیز دیگر مفهوم را می‌رسانند؛ بنابراین برای استفاده از داده‌ها و درک بهتر آن‌ها بهتر است نموداری از داده‌ها ترسیم کنیم. ترسیم نمودار در تشخیص توزیع نرمال یا ناهنجاری‌ها بسیار مفید است. در این فصل از آموزش اس پی اس اس چگونگی ترسیم نمودار در SPSS را به شما آموزش می‌دهیم.

ترسیم نمودارها
"23:00
فصل ششم: دستکاری داده‌ها
00:41 ساعت
00:41
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

گاهی لازم است در کدگذاری‌هایی که ابتدای کار انجام داده‌اید، تغییراتی ایجاد کنید تا نتایج بهتر و دقیق‌تری بگیرید. در این فصل به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید به کدگذاری مجدد سؤالات بپردازید. همچنین ممکن است در بعضی از شرایط مجبور باشید طبقه‌بندی‌ها را تغییر داده و تعداد آن‌ها را کمتر کنید. در ادامه این فصل از آموزش SPSS چگونگی کاهش تعداد طبقات متغیرها و ضرورت انجام آن را یاد می‌گیرید و مجموع نمره‌های مقیاس را محاسبه می‌کنید.

کدگذاری مجدد سوالات
"12:11
کاهش تعداد طبقات متغیرها - قسمت اول
"13:46
کاهش تعداد طبقات متغیرها - قسمت دوم
"08:18
محاسبه مجموع نمرات مقیاس
"06:57
فصل هفتم: همبستگی
00:44 ساعت
00:36
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
30%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل از آموزش کاربردی SPSS به طور کامل با همبستگی و مباحث نظری آن آشنا می‌شوید. برای بررسی رابطه بین پدیده‌ها یا متغیرها از همبستگی استفاده می‌کنیم. از همبستگی زمانی استفاده می‌شود که شما به طور عملی نمی‌توانید رابطه بین دو پدیده را آزمایش کنید. پس از آشنایی با همبستگی، اجرای آن در SPSS و همبستگی تفکیکی را یاد می‌گیرید. 

مباحث نظری همبستگی
"17:00
اجرای همبستگی
"11:12
همبستگی تفکیکی
"08:14
پروژه - بخش اول
100.0%
     
"08:00
فصل هشتم: رگرسیون
00:59 ساعت
00:54
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

این فصل به آموزش کامل رگرسیون اختصاص دارد. با کمک رگرسیون شما می‌توانید بر اساس اطلاعات یک متغیر به پیش‌بینی و بیان تغییرات متغیر دیگری بپردازید. در این فصل پس از آشنایی با رگرسیون یاد می‌گیرید که چگونه رگرسیون را اجرا و خروجی‌های آن را تفسیر کنید. اجرای رگرسیون به دو شیوه خطی ساده و چندگانه سلسله‌مراتبی قابل انجام است که در این فصل آن‌ها را فرامی‌گیرید.

مباحث نظری رگرسیون
"10:19
اجرای رگرسیون چند متغیری هم‌زمان
"09:17
بررسی مفروضات
"12:20
تفسیر خروجی‌های رگرسیون
"10:47
اجرای رگرسیون خطی ساده
"03:03
اجرای رگرسیون چندگانه سلسله مراتبی
"08:25
پروژه - بخش دوم
100.0%
     
"05:00
فصل نهم: آزمون تی
00:34 ساعت
00:34
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

برای مقایسه بین دو گروه مجزا یا مقایسه نتایج در شرایط مختلف از آزمون t استفاده می‌کنیم. در این فصل به طور مفصل در مورد آزمون‌های T صحبت کرده و به توضیح مباحث نظری این آزمون می‌پردازیم. آزمون تی به دو صورت مستقل و وابسته قابل انجام است که در این فصل از آموزش SPSS هر دوی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مباحث نظری آزمون تی
"06:26
آزمون تی مستقل
"16:52
آزمون تی وابسته
"11:20
فصل دهم: تحلیل واریانس
01:21 ساعت
01:12
Combined Shape Created with Sketch. 8 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  

در فصل آخر از آموزش کاربردی SPSS به توضیح کامل تحلیل واریانس اختصاص دارد. زمانی که می‌خواهیم تفاوت بین میانگین دو یا چند گروه مستقل را از نظر آماری بررسی کنیم، از تحلیل واریانس کمک می‌گیریم. تحلیل واریانس را در موقعیت‌های گوناگون می‌توان به روش‌های مختلف انجام داد. در این فصل به طور مفصل درمورد انواع تحلیل واریانس از جمله یک‌راهه، دوراهه، آمیخته و چند متغیری صحبت می‌کنیم.

تحلیل واریانس یک‌راهه با آزمون‌های پس از تجربه
"12:59
تحلیل واریانس یک‌راهه با مقایسه‌های طرح‌ریزی‌شده
"07:27
تحلیل واریانس یک‌راهه با اندازه‌گیری‌های مکرر
"10:20
تحلیل واریانس دوراهه
"08:44
تحلیل واریانس آمیخته بین درون آزمودنی‌ها
"09:04
تحلیل واریانس چند متغیری
"17:32
جلسه پایانی
"06:51
پروژه - بخش پایانی
100.0%
     
"09:00

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
محمد صادق کیانی محمد صادق کیانی

محمد صادق کیانی دانش آموخته پژوهشگری علوم اجتماعی از دانشگاه شهید بهشتی تهران و کارشناسی ارشد روان‌شناسی صنعتی و سازمانی دانشگاه علامه طباطبایی تهران است.
ایشان تجربه حضور در پژوهش‌های کمی و داده‌محور زیادی در حوزه‌های علوم رفتاری را داشته‌اند و سال‌ها در زمینه روش‌شناسی در پژوهش‌های علمی فعالیت دارند.

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
75.0 نمره

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش کاربردی نرم‌افزار SPSS

SPSS یک نرم‌افزار کاربردی با محیطی بسیار ساده است؛ بنابراین حتی کسانی که هیچ اطلاعی درمورد کدنویسی ندارند هم می‌توانند به‌راحتی با استفاده از آن داده‌های خود را تحلیل کنند.

از طرفی، این دوره از پایه و به‌صورت کاملاً کاربردی به آموزش SPSS می‌پردازد؛ بنابراین، برای شرکت در دوره آموزش نرم‌افزار SPSS هیچ پیش‌نیازی تعریف نشده‌است.

ویژگی‌های دوره آموزش کاربردی نرم‌افزار SPSS

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (3 نظر)

سینا
20:49 - 1401/02/03
فارغ‌التحصیل دوره
دوره خوبی بود. با اینکه خیلی از مباحث به صورت عمیق بررسی نشد(به دلیل نیاز به زمان بسیار بیشتر)، اما برای شروع این نرم افزار و علاقه مند شدن به کارهای آماری پیشنهاد میکنم!
محمد
03:51 - 1400/08/22
فارغ‌التحصیل دوره
برای شروع spss ، مناسبه ، کاربردی هم هست.
ریحانه
13:38 - 1400/08/13
فارغ‌التحصیل دوره
برای شروع یادگیری spss دوره ی خیلی خوبی بود. مطالب به اندازه ی کافی تدریس شده، حجم مطالب خسته کننده نیست و در عین حال کاربردیه

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

هدف از یادگیری دوره آموزش SPSS چیست؟

بسیاری از متخصصان دنیای بیزینس و تجارت خصوصاً در جهان مدرن و کشورهای پیشرفته امروزه به این نتیجه رسیده‌اند که تحلیل داده‌ها امری حیاتی برای بقای سازمان و تجارت است. حتی حکومت‌ها نیز دریافته‌اند که برای مدیریت افراد جامعه و سیاست‌گذاری اجتماعی باید از مردم جامعه داده‌هایی را در دست داشته باشند.

بنابراین هدف از یادگیری دوره آموزش نرم‌افزار SPSS این است که شما بتوانید نیاز کسب‌وکارها و جوامع را به تحلیل داده با استفاده از این نرم‌افزار برطرف کنید و مهارت‌های لازم برای انجام تحلیل‌های آماری و داده‌کاوی را فرا بگیرید.

دوره آموزش SPSS مناسب چه کسانی است؟

 • کسانی که به کار با داده‌ها و تحلیل داده‌ها علاقه‌مندند.
 • دانشجویانی که برای انجام پروژه‌ها دانشگاهی، پایان‌نامه و یا رساله به تحلیل آماری داده احتیاج دارند.
 • محققانی که برای انجام تحقیق‌ها و پژوهش‌های خود به تحلیل داده‌ها نیاز دارند.
 • مدیران و صاحبان کسب‌وکاری که با مشتریان زیادی سروکار دارند و می‌خواهند کار خود را رونق دهند.

بعد از فراگیری دوره آموزش SPSS چه مهارت‌هایی کسب خواهید کرد؟

مهم‌ترین و اصلی‌ترین مهارتی که در این دوره می‌آموزید، تحلیل آماری داده‌هاست. شما در این دوره تمام مهارت‌های لازم برای تحلیل آماری را به طور کاملاً کاربردی یاد می‌گیرید. از جمله این مهارت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توصیف داده‌ها

 • ترسیم نمودار
 • آشنایی با مفاهیم اصلی آماری مانند رگرسیون، واریانس، همبستگی و...

ویژگی‌های متمایز دوره آموزش SPSS مکتب‌خونه چیست؟

دوره آموزش اس پی اس اس تنها به آموزش تئوری این نرم‌افزار نمی‌پردازد. بلکه شما با کمک این دوره می‌توانید به‌صورت کاملاً کاربردی کار با SPSS را یاد بگیرید و از آن در تحقیق‌ها و پروژه‌های خود استفاده کنید. اگر شما می‌خواهید بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای از SPSS آموزش آن را شروع کنید، این دوره کاملاً مناسب شماست. چراکه فرض دوره آموزش اس پی اس اس بر این است که مخاطب هیچ اطلاعاتی در مورد آمار، روش تحقیق و نرم‌افزارهای آماری ندارد.

سرفصل‌های دوره آموزش SPSS چیست؟

در این دوره در گام اول به شما آموزش می‌دهیم چگونه داده‌های خودتان را وارد کرده و سپس آن‌ها را بررسی و اصلاح کنید. در گام بعدی یاد می‌گیرید چگونه داده‌های خود را به طور کامل توصیف کنید. در بخش اصلی دوره آزمون‌هایی از جمله همبستگی، رگرسیون، آزمون‌های تی، انواع آزمون واریانس و... را به‌خوبی فرامی‌گیرید.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل اول: مقدمه و نصب نرم‌افزار
00:26 ساعت
00:26
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

اول از هر چیز باید نرم‌افزار SPSS را دانلود و روی سیستم خود نصب کنید. در فصل اول از آموزش SPSS جهت آشنایی شما با این نرم‌افزار کاربردی مقدمه کوتاهی ارائه می‌دهیم. همچنین به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید SPSS را نصب و راه‌اندازی کنید.

مقدمه دوره
"15:56
نصب نرم‌افزار SPSS
"10:24
فصل دوم: دفترچه کدگذاری و تغییر متغیرها
01:06 ساعت
01:06
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در فصل دوم گام‌های اولیه برای کار با نرم‌افزار SPSS را یاد می‌گیرید و با محیط کلی آن آشنا می‌شوید. در این فصل به شما آموزش می‌دهیم که دفترچه کدگذاری را آماده کنید، به تعریف متغیرها بپردازید و در نهایت داده‌های خود را به آن وارد کنید.

آماده‌سازی دفترچه کدگذاری - قسمت اول
"15:33
آماده‌سازی دفترچه کدگذاری - قسمت دوم
"12:13
تعریف متغیرها - قسمت اول
"11:24
تعریف متغیرها - قسمت دوم
"16:02
ورود داده‌ها
"11:38
فصل سوم: تصحیح و ذخیره داده‌ها
00:37 ساعت
00:37
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

پس از واردکردن داده‌ها باید آن‌ها را کاملاً بررسی کنید تا از صحت آن‌ها مطمئن شوید. در این فصل به شما آموزش می‌دهیم که اگر داده‌ای را به‌اشتباه وارد کرده‌اید، چگونه می‌توانید آن را اصلاح کنید. پس از اطمینان از درستی داده‌ها باید آن‌ها را ذخیره کنید که در این فصل به آن اشاره می‌کنیم.

تصحیح داده‌ها
"27:25
ذخیره‌سازی
"09:57
فصل چهارم: توصیف داده‌ها و سنجش بهنجاری
00:37 ساعت
00:37
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

داده‌های خام به‌تنهایی کاربرد خاصی ندارند. برای استفاده از داده‌ها باید بتوانید آن‌ها را توصیف کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را از دل آن‌ها بیرون بکشید. در این فصل از آموزش SPSS به چگونگی توصیف داده‌ها می‌پردازیم. در ادامه این فصل شما یاد می‌گیرید که ناهنجاری‌ها را در داده‌ها تشخیص دهید و به‌اصطلاح به سنجش بهنجاری بپردازید.

توصیف داده‌ها
"18:12
سنجش بهنجاری
"19:23
فصل پنجم: ترسیم نمودارها
00:23 ساعت
00:23
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

معمولاً تصاویر بیشتر از کلمات یا هر چیز دیگر مفهوم را می‌رسانند؛ بنابراین برای استفاده از داده‌ها و درک بهتر آن‌ها بهتر است نموداری از داده‌ها ترسیم کنیم. ترسیم نمودار در تشخیص توزیع نرمال یا ناهنجاری‌ها بسیار مفید است. در این فصل از آموزش اس پی اس اس چگونگی ترسیم نمودار در SPSS را به شما آموزش می‌دهیم.

ترسیم نمودارها
"23:00
فصل ششم: دستکاری داده‌ها
00:41 ساعت
00:41
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

گاهی لازم است در کدگذاری‌هایی که ابتدای کار انجام داده‌اید، تغییراتی ایجاد کنید تا نتایج بهتر و دقیق‌تری بگیرید. در این فصل به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید به کدگذاری مجدد سؤالات بپردازید. همچنین ممکن است در بعضی از شرایط مجبور باشید طبقه‌بندی‌ها را تغییر داده و تعداد آن‌ها را کمتر کنید. در ادامه این فصل از آموزش SPSS چگونگی کاهش تعداد طبقات متغیرها و ضرورت انجام آن را یاد می‌گیرید و مجموع نمره‌های مقیاس را محاسبه می‌کنید.

کدگذاری مجدد سوالات
"12:11
کاهش تعداد طبقات متغیرها - قسمت اول
"13:46
کاهش تعداد طبقات متغیرها - قسمت دوم
"08:18
محاسبه مجموع نمرات مقیاس
"06:57
فصل هفتم: همبستگی
00:44 ساعت
00:36
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
30%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل از آموزش کاربردی SPSS به طور کامل با همبستگی و مباحث نظری آن آشنا می‌شوید. برای بررسی رابطه بین پدیده‌ها یا متغیرها از همبستگی استفاده می‌کنیم. از همبستگی زمانی استفاده می‌شود که شما به طور عملی نمی‌توانید رابطه بین دو پدیده را آزمایش کنید. پس از آشنایی با همبستگی، اجرای آن در SPSS و همبستگی تفکیکی را یاد می‌گیرید. 

مباحث نظری همبستگی
"17:00
اجرای همبستگی
"11:12
همبستگی تفکیکی
"08:14
پروژه - بخش اول
100.0%
     
"08:00
فصل هشتم: رگرسیون
00:59 ساعت
00:54
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

این فصل به آموزش کامل رگرسیون اختصاص دارد. با کمک رگرسیون شما می‌توانید بر اساس اطلاعات یک متغیر به پیش‌بینی و بیان تغییرات متغیر دیگری بپردازید. در این فصل پس از آشنایی با رگرسیون یاد می‌گیرید که چگونه رگرسیون را اجرا و خروجی‌های آن را تفسیر کنید. اجرای رگرسیون به دو شیوه خطی ساده و چندگانه سلسله‌مراتبی قابل انجام است که در این فصل آن‌ها را فرامی‌گیرید.

مباحث نظری رگرسیون
"10:19
اجرای رگرسیون چند متغیری هم‌زمان
"09:17
بررسی مفروضات
"12:20
تفسیر خروجی‌های رگرسیون
"10:47
اجرای رگرسیون خطی ساده
"03:03
اجرای رگرسیون چندگانه سلسله مراتبی
"08:25
پروژه - بخش دوم
100.0%
     
"05:00
فصل نهم: آزمون تی
00:34 ساعت
00:34
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

برای مقایسه بین دو گروه مجزا یا مقایسه نتایج در شرایط مختلف از آزمون t استفاده می‌کنیم. در این فصل به طور مفصل در مورد آزمون‌های T صحبت کرده و به توضیح مباحث نظری این آزمون می‌پردازیم. آزمون تی به دو صورت مستقل و وابسته قابل انجام است که در این فصل از آموزش SPSS هر دوی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مباحث نظری آزمون تی
"06:26
آزمون تی مستقل
"16:52
آزمون تی وابسته
"11:20
فصل دهم: تحلیل واریانس
01:21 ساعت
01:12
Combined Shape Created with Sketch. 8 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  

در فصل آخر از آموزش کاربردی SPSS به توضیح کامل تحلیل واریانس اختصاص دارد. زمانی که می‌خواهیم تفاوت بین میانگین دو یا چند گروه مستقل را از نظر آماری بررسی کنیم، از تحلیل واریانس کمک می‌گیریم. تحلیل واریانس را در موقعیت‌های گوناگون می‌توان به روش‌های مختلف انجام داد. در این فصل به طور مفصل درمورد انواع تحلیل واریانس از جمله یک‌راهه، دوراهه، آمیخته و چند متغیری صحبت می‌کنیم.

تحلیل واریانس یک‌راهه با آزمون‌های پس از تجربه
"12:59
تحلیل واریانس یک‌راهه با مقایسه‌های طرح‌ریزی‌شده
"07:27
تحلیل واریانس یک‌راهه با اندازه‌گیری‌های مکرر
"10:20
تحلیل واریانس دوراهه
"08:44
تحلیل واریانس آمیخته بین درون آزمودنی‌ها
"09:04
تحلیل واریانس چند متغیری
"17:32
جلسه پایانی
"06:51
پروژه - بخش پایانی
100.0%
     
"09:00