آموزش جامع گوگل آنالیتیکس 4

poster
پیش‌نمایش دوره

امروزه گوگل آنالیتیکس 4 به ابزاری محبوب بین دیجیتال مارکترها و پرفورمنس مارکترها تبدیل شده است. به‌طورکلی آنالیتیکس به شما این امکان را می‌دهد که رفتار کاربران وب‌سایتتان را بررسی، تجزیه‌وتحلیل کرده و بر اساس ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
4.6 (18 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آشنایی با ابزار گوگل آنالیتیکس

 ساخت گوگل آنالیتیکس

 نصب گوگل آنالیتیکس

 آموزش کامل google analytics

تغییرات دوره


نسخه 1.0 - 1401/07/19

انتشار اولیه

نسخه 1.1 - 1402/01/22

محتوای دوره به روز رسانی شد.

پیش‌نیاز‌ها

حضور در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس 4 نیاز به هیچ پیش‌نیاز به‌خصوصی ندارد. مفاهیم آموزشی این دوره به نحوی ارائه شده است که همه افراد و علاقه‌مندان، با هر سطحی از دانش و معلومات بتوانند با این مفاهیم به‌راحتی ارتباط برقرار کنند و در جریان آموزش‌های ارائه شده قرار بگیرند.

سرفصل‌های دوره آموزش جامع گوگل آنالیتیکس 4

مقدمه آنالیتیکس

در این فصل شما با مفاهیم اولیه گوگل آنالیتیکس آشنا می‌شوید. یادگیری این مفاهیم به شما کمک می‌کند گزارش‌های آنالیتیکس را کامل متوجه شوید. ازآنجایی‌که آموزش این دوره بیشتر به‌صورت عملی است، تاحدامکان این مفاهیم خلاصه گفته شده است.

  مقدمه و معرفی
مشاهده
"03:32  
  آشنایی با User، Pageview و Session
مشاهده
"04:55  
  کانورژن و اتریبیوشن مدل‌ها
"06:23  
  معرفی Metric و Dimention + تفاوت Bounce Rate با Engagement Rate
"12:12  
  کاربرد و نحوه‌ی ساخت UTM
"07:29  
  آشنایی با ایونت‌ها
"04:24  
  کوییز مقدمه آنالیتیکس
 100%    
"06:00  
شروع کار با گوگل آنالیتیکس 4

بدون اتلاف وقت به سراغ نسخه جدید آنالیتیکس 4 می‌رویم و ضمن آشنایی با ویژگی‌هایش، آن را بر روی یک وب‌سایت واقعی نصب می‌کنیم. نگران کار عملی با داشبورد آنالیتیکس هم نباشید، در فصل‌های بعدی وارد گزارش‌های آنالیتیکس به‌صورت عملی می‌شویم.

  مقدمه و معرفی
مشاهده
"00:47  
  ویژگی‌های آنالیتیکس 4
"13:11  
  تفاوت عملکرد GA4 با نسل قبل
"10:13  
  استفاده از اکانت دمو برای تمرین
"07:58  
  نصب و راه‌اندازی گوگل آنالیتیکس 4
"12:39  
  تنظیمات مربوط به نصب
"14:23  
  کوییز شروع کار با گوگل آنالیتیکس 4
 100%    
"05:00  
تحلیل داده‌محور

تا اینجای کار، با مفاهیم و ویژگی‌های آنالیتیکس آشنا شدیم. در این فصل روی گزارش‌های آنالیتیکس عمیق می‌شویم و متریک‌هایی که برای کسب‌وکارمان اهمیت دارد را دنبال می‌کنیم. همچنین در این فصل یاد می‌گیریم که چگونه هزینه‌های تبلیغات خودمان را در دنیای دیجیتال بهینه کنیم.

  مقدمه و معرفی
مشاهده
"01:33  
  خواندن گزارش‌های آنالیتیکس 4
"10:40  
  استفاده از Filter و Comparison در تحلیل عمیق‌تر
"11:48  
  گزارش لحظه‌ای (Realtime)
"10:40  
  بررسی اثر تبلیغات
"13:05  
  گزارش Source / Medium در آنالیتیکس 4
"11:39  
  استفاده از Secondary Dimention + نکات تکمیلی فصل
"12:33  
  کوییز تحلیل داده‌محور
 9.8%    
"06:00  
  پروژه میانی (الزامی)
 90.2%    
"60:00  
از یک ابزار تحلیلی فراتر بروید

بخش Explore (کاوش‌ها) دارای تکنیک‌های پیشرفته‌ای است که فراتر از گزارش‌های استاندارد به شما کمک می‌کند بینش عمیق‌تری درباره رفتار مشتریان خود کشف کنید و به سؤالات پیچیده درباره آن‌ها پاسخ دهید.

در این فصل کامل بخش جدید Explore را بررسی می‌کنیم و برای موارد زیر می‌توانید از آن کمک بگیرید:

- به‌سرعت دیمنشن و متریک‌های مدنظرتان را در کنار یکدیگر مقایسه کنید.

- به‌راحتی پیکربندی کنید و بین تکنیک‌های پیشرفته جابه‌جا شوید.

- داده‌ها را مرتب‌سازی (sort) کنید و با کمک فیلتر و سگمنت روی داده‌های خاص متمرکز شوید.

- گزارش‌های ساخته شده خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و آن را برای ابزار‌های دیگر خروجی بگیرید.

  مقدمه و معرفی
مشاهده
"01:42  
  نحوه ساخت گزارش Explore
"12:35  
  ساخت فانل و بررسی رفتار کاربران در سایت
"12:48  
  معرفی انواع ایونت در آنالیتیکس 4
"14:33  
  آشنایی با مفهوم سگمنت و ساخت Audience (مخاطبین)
"14:51  
  گزارش Cohort + نکات تکمیلی فصل
"13:37  
  کوییز از یک ابزار تحلیلی فراتر بروید
 7.3%    
"06:00  
  پروژه از یک ابزار تحلیلی فراتر بروید (الزامی)
 92.7%    
"81:40  
پیکربندی آنالیتیکس 4

در این فصل تنظیمات آنالیتیکس را تکمیل می‌کنیم. یکی از متریک‌هایی که در گزارش‌ها دیده می‌شد، میزان کانورژن بود که در این فصل می‌توانیم باتوجه‌به اهداف مختلف کسب‌وکارمان، آن را تنظیم و دنبال کنیم. در فصل‌های قبل اشاره شد که بهتر است ایونت‌ها به کمک ابزار تگ منیجر ساخته شوند اما در نسخه جدید آنالیتیکس 4، امکان ساخت ایونت به‌صورت محدود داده می‌شود که نیازهای ابتدایی شما را برای ساخت ایونت برطرف می‌کند. همچنین در فصل آخر، به جمع‌بندی دوره و تشریح پروژه عملی می‌پردازیم.

  آپدیت 2023
"15:32  
  مقدمه و معرفی
مشاهده
"01:31  
  تنظیم ایونت کانورژن + DebugView
"09:04  
  ارسال ایونت‌های کانورژن
"16:20  
  آشنایی با متریک‌ها و دیمنشن‌های پرکاربرد
"13:51  
  جمع‌بندی
"10:13  
  تشریح پروژه
"03:54  
  کوییز پیکربندی آنالیتیکس 4
 2.4%    
"06:00  
  پروژه پایانی (الزامی)
 97.6%    
"150:00  

گواهینامه

آموزش جامع گوگل آنالیتیکس 4

در صورتی‌ که حد نصاب قبولی در دوره را کسب و تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی را ارسال کنید، گواهی‌نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

قابل به اشتراک گذاشتن در

linkdin

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه

ویژگی‌های دوره

خدمات منتورینگ
خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

ویژگی‌های دوره

تمرین و آزمون
تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو
تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

ویژگی‌های دوره

تسهیل استخدام
تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

امروزه گوگل آنالیتیکس 4 به ابزاری محبوب بین دیجیتال مارکترها و پرفورمنس مارکترها تبدیل شده است. به‌طورکلی آنالیتیکس به شما این امکان را می‌دهد که رفتار کاربران وب‌سایتتان را بررسی، تجزیه‌وتحلیل کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

گوگل آنالیتیکس 4 به کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا تصمیمات داده محور بگیرید. به‌عنوان‌مثال ممکن است شما یک بنر تبلیغاتی در یک وب‌سایت خبری را ماهانه یک‌میلیون تومان اجاره کنید که جهت ردیابی و تحلیل کاربران خود از طریق این کانال  نیاز به آمار و ارقام مشخصی دارید، در این موقعیت می‌توانید از GA4 به‌راحتی کمک بگیرید و به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا بنر تبلیغاتی من دیده می‌شود؟
 • چند نفر با کلیک بر روی این تبلیغ به وب‌سایت من آمده است؟
 • آیا کاربران این تبلیغ، اهداف بیزینسی من (مانند خرید) را انجام می‌دهند؟
 • آیا ورودی‌های سایت توسط کاربران حقیقی بوده است؟
 • آیا این تبلیغ ارزش ادامه دادن دارد؟ یا باید جای دیگری سرمایه‌گذاری کنم؟

دوره آموزش گوگل آنالیتیکس 

در این دوره یاد می‌گیرید بسیار حرفه‌ای به این نوع سؤالات بالا پاسخ دهید و تصمیمات دقیق و هدفمند بگیرید. درگذشته این تصمیمات به کمک نسخه قدیمی آنالیتیکس گرفته می‌شد اما اشکالات و ایرادهای آن گوگل را به سمت معرفی ابزاری حرفه‌ای‌تر به نام گوگل آنالیتیکس 4 هدایت کرد.

اهمیت ابزار گوگل آنالیتیکس به‌اندازه‌ای است که امروزه آموزش‌های زیادی به‌منظور یادگیری گوگل آنالیتیکس و باهدف آموزش کار با گوگل آنالیتیکس به کاربران، علاقه‌مندان، دیجیتال مارکتر‌ها و فعالین حوزه سئو و غیره منتشر شده است. در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس 4 با ابعاد مختلف این ابزار کارآمد و حرفه‌ای آشنا خواهید شد. از جمله مواردی که در این دوره برای آموزش به کاربران در نظر گرفته شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آشنایی با ابزار گوگل آنالیتیکس
 • آموزش ساخت گوگل آنالیتیکس
 • آموزش نصب گوگل آنالیتیکس
 • آموزش کامل google analytics 

آنچه در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس ٤ با آن آشنا خواهیم شد

با شرکت در دوره آموزش پروژه محور گوگل آنالیتیکس 4 با این ابزار تحلیلی و مهم آشنا می‌شوید و از ابتدا آن را یاد می‌گیرید. پروژه محور بودن به این معنی است که نه‌تنها این مفاهیم و مبانی را به‌صورت تئوری بلکه به‌صورت عملی و در قالب پروژه کاربردی آموزش می‌بینید.

پروژه نهایی این دوره الهام گرفته از تسک‌ها و پروژه‌ شرکت‌های بزرگ در حین استخدام است. در واقع با یادگیری این دوره احتمالاً بتوانید سؤالات به ظاهر سختی که برخی کسب‌وکارها طرح می‌کنند را حل کنید. 

کوییزها، تمرین‌ها و پروژه‌هایی که در این دوره طراحی شده است به یادگیری بیشتر شما کمک می‌کند. اگر در هنگام آموزش یا انجام تمرین‌ها با مشکلاتی برخورد کردید، می‌توانید آن را در تالار گفتگو مطرح کنید. ضمن اینکه مدرس دوره به شما پاسخ می‌دهد، می‌توانید از تجربیات سایر دانشجویان دوره کمک بگیرید.

هدف از برگزاری دوره آموزش گوگل آنالیتیکس 4 چیست؟

باتوجه‌به مباحثی که برای آموزش در این دوره در نظر گرفته شده است، هدف اصلی دوره آموزش کامل گوگل آنالیتیکس آشنایی مخاطبان با ابزار کارآمد و حرفه‌ای گوگل آنالیتیکس است. این دوره به بازاریاب‌ها، مارکترها، فعالین حوزه دیجیتال مارکتینگ و سئو ابزاری حرفه‌ای را معرفی می‌کند تا بتوانند به کمک آن فعالیت خود را در سطحی حرفه‌ای و بالاتر دنبال کنند.

دوره آموزش گوگل آنالیتیکس برای چه کسانی مناسب است؟

همان‌طور که اشاره شد به کمک این ابزار شما می‌توانید رفتار کاربران و مشتریان خودتان را روی سایت بررسی کنید. به‌عبارت‌دیگر بفهمید هرکدام از کاربرانتان از کجا آمده‌اند؟ وارد چه صفحاتی شده‌اند؟ چند دقیقه زمان صرف مطالعه مطالب کرده‌اند؟ آیا رفتار کاربر مطابق الگو و پیش‌بینی شما بوده است؟ چه کسانی با چه ویژگی‌هایی از شما خرید کردند؟ (یا هدف بیزینسی شما را انجام دادند؟)

اگر پاسخ به این سؤالات برایتان جذاب است، احتمالاً این دوره آموزش گوگل آنالیتیکس ٤ مناسب شماست. اما به‌طورکلی می‌توان این دوره را برای گروه‌های زیر کاربردی و مناسب دانست:

 • دیجیتال مارکترها و پرفورمنس مارکترها
 • مدیران کمپین‌
 • مدیران و صاحبان کسب‌وکار
 • دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مدیریت و گرایش‌های مربوط به بازاریابی
 • علاقه‌مندان و افراد فعال در زمینه بازاریابی و کسب‌وکار

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher محمد رخشانی‌زاده

محمد رخشانی‌زاده پرفورمنس مارکتر و فعال در زمینه تصمیم‌گیری داده‌محور هستند. آقای رخشانی‌زاده دانش‌آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف با گرایش مارکتینگ (بازاریابی) است. 

ایشان چند سالی است که در دنیای دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند و در حال حاضر مدیر eCRM در شرکت ازکی هستند. آقای رخشانی‌زاده سابقه فعالیت در کارگزاری آگاه و همچنین تجربه مشاوره و اجرا در بخش‌های مختلف بازاریابی دیجیتال با مجموعه‌های دیگر را در کارنامه خود دارد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
سید محمد گردون زاده 1403-04-12
عالی بود و تمام جبنه‌های مورد نیاز برای کار با GA4 اشاره و آموزش داده شد. ممنون از استاد عزیز ومکتب خونه‌ی دوست داشتنی
سبحان امیدی 1403-01-15
این پسر که عالیه
امیررضا محمودی توت‌زار 1403-01-07
این دوره برای من که اشنایی‌ای با این حوزه نداشتم، بسیار کاربردی و مفید بود. از آقای رخشانی‌زاده بابت تدریس خوب و پیگیری‌های مداوم ایشان در خصوص پاسخ به سوالات دانشجویان دوره تشکر می‌کنم.
نگار عامری 1402-12-27
دوره عالی بود. استاد بسیار با حوصله تمرین‌ها رو چک می‌کردند.
فروزان فلاحت پیشه 1402-12-22
بسیار عالی وتدریس استاد بسیار شفاف و گویا بود.
فاطمه انتصامی 1402-11-23
دانش و حوصله استاد برای تدریس عالی بود. من این دوره رو پیشنهاد میکنم
یسنا ارشاد 1402-11-04
دوره ی خوب وجامعی هست واستاد بسیار با حوصله هستند وتمامی سوالات رو بررسی می کنند وپاسخ گو هستند.
مهرارا تفتی 1402-10-27
دوره گوگل آنالیتیکس ۴ عالی بود. استاد با حوصله و با توجه به جزئیات درس می‌داد. پروژه نهایی به‌نظرم خیلی سخت بود و برای حلش باید تمام دوره با دقت دیده بشه!
محمد اسماعیل پور 1402-09-19
دوره بسیار کاربردی بود . برای بنده که زمینه ای از آنالیتیکس نداشتم بسیار کمک کننده بود .با تشکر از استاد دوره که با دقت و حوصله بسیار نکات را ریز به ریز بیان کردند.
سهیل غلامی 1402-08-14
دوره جامع و جذابی بود. تمام موارد کامل آموزش داده شده و از همه موارد مهمتر نحوه پاسخ گویی و همراهی استاد هست. که تماما از طریق پنل مکتبخونه و یا ایمیل کاملا با دانشجو در ارتباط هستند. ممنون از استاد عزیز و مکتبخونه
1402-12-19
کلی گویی محسوس در برخی جلسات امیدوارم برای استفاده از اطلاعات ارائه شده در بخش عملی دچار مشکل نشم
پریا طهماسبی 1402-11-26
نمونه گزارش گیریهاافزایش پیدا کنه باعث یادگیری عمیق تر و درک بهتر میشه
1402-09-11
سلام،فعلا خوب بوده،بنظر این پرسشنامه پایان دوره بهتره،ایندستاره ها رو برای هر ویدیو بگذارید
حسام سروش 1402-07-06
دوره برای افراد مبتدی و کسانی که دانشی در این مورد ندارند، مناسب میباشد.
نیما پروین 1403-03-19
انتظار من بیشتر بود، دوره «آشنایی» خوبی بود، ولی «آموزش جامع» شاید نشه بهش گفت.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

امروزه منابع زیادی برای آموزش کار با گوگل آنالیتیکس وجود دارد. منابعی مانند فیلم آموزش گوگل آنالیتیکس، کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس و مواردی از این ‌قبیل. با جستجو در اینترنت به‌سادگی می‌توانید به دانلود کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس و یا دانلود فیلم آموزش گوگل آنالیتیکس مشغول شوید. اما نکته اساسی و مهم این است که در این میان استراتژی درستی اتخاذ کنید و دوره آموزشی کامل و درستی را انتخاب کنید و به کمک آن دوره تمام آموزش‌های لازم برای کار با این ابزار را فرابگیرید.

گوگل آنالیتیکس 4 چیست؟

همان‌طور که گفته شد، گوگل آنالیزور در جهت تحلیل داده‌ها با هدف کمک به صاحبان کسب‌وکار طراحی شده است. در ادامه در ماه اکتبر 2020 بود که گوگل آنالیتیکس با منتشر کردن نسخه google analytics  شماره 4 جديدترين به‌روزرسانی خود را در اختیار کاربران قرار داد. با این به‌روزرسانی اطلاعات جدید، آمار دقیق، داده گیری بهتر از گوگل ادز، دیتا استودیو، دیگر ابزارهای اندازه‌گیری و پیش‌بینی تعریف شده که به کاربر کمک خواهند کرد تا بهتر از قبل داده‌های وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کند، به برنامه اضافه شدند. در آموزش گوگل آنالیتیکس 4 تمام به‌روزرسانی‌ها با آخرین متد در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرند. 

اهمیت یادگیری گوگل آنالیتیکس جدید چیست؟

چرا باید GA4 را یاد بگیریم؟ اولین سؤالی که شاید به ذهنتان برسد این است که آیا یادگیری نسل جدید گوگل آنالیتیکس امری ضروری است یا خیر؟ باید بگوییم بله! برای کامل کردن جواب خود، بهتر است اگر دیجیتال مارکتر هستیم، از خود بپرسیم که آیا بدون آمار و ارقام مشخص (بخصوص در بازار سنتی) تصمیمات و تحلیل‌ها ارزشی خلق می‌کند یا خیر؟ و سؤال دوم این که تفاوت GA4  با نسخه قدیمی گوگل انالیتیکس (Universal) در چیست؟ چه مزایا و ویژگی‌های بیشتری در آنالیتیکس جدید داریم که لازم به یادگیری دارد؟ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب را بخوانید تا به سؤالات شما پاسخ شفافی دهیم:

تفاوت گوگل آنالیتیکس Universal و GA4

1. یکی از جذاب‌ترین تفاوت‌ها در بخش اکسپلور (Explore) است که در نسخه جدید، برخلاف نسخه قدیمی رایگان شده است. به این صورت که در استفاده از  دیمنشن و متریک‌ها دیگر محدودیت ندارید.

2. تفاوت دوم در تحلیل و پیش‌بینی رفتار کاربر با استفاده از هوش مصنوعی است. برای مثال با استفاده از هوش مصنوعی در GA4 می‌توانید رفتار مشتریانی که در 7 روز آتی خرید می‌کنند یا سایت را ترک می‌کند را حدس بزند.

3. یک تفاوت مهم دیگر در منطق جمع‌آوری اطلاعات است که دچار تغییرات مثبتی شده است. به این صورت که جمع‌آوری اطلاعات از مدل بر مبنای سشن به مدل بر مبنای مشتری تغییر پیدا کرده است. به‌عبارت‌دیگر رفتار کاربر اهمیت اصلی را دارد نه سشن‌هایی که دستگاه آن را ساخته است.

آیا گوگل آنالیتیکس یونیورسال پیش‌نیاز یادگیری آنالیتیکس جدید GA4 است؟

خیر، اگر قبلاً تجربه کار با آنالیتیکس را داشته‌اید، درک بسیاری از مفاهیم برایتان ساده می‌شود، درصورتی‌که تابه‌حال با آنالیتیکس کار نکرده‌اید، نگران نباشید چون در این دوره آموزش گوگل آنالیتیکس ٤ مفاهیم پایه‌ای و اولیه آنالیتیکس پوشش داده شده است، بنابراین مشکلی در یادگیری نخواهید داشت. 

چه اتفاقی برای نسخه یونیورسال قدیمی می‌افتد؟

از ابتدای 1 جولای 2023 (11 تیر 1402) نسخه قدیمی آنالیتیکس هیچ اطلاعات جدیدی را جمع‌آوری نمی‌کند. البته تا 6 ماه بعدازاین تاریخ، مشاهده اطلاعات قبلی امکان‌پذیر خواهد بود. درهرصورت باید بگوییم که پایان عمر نسخه آنالیتیکس قدیمی فرارسیده است! بنابراین لازم است هر چه سریع‌تر اطلاعات خود را نسبت به نسخه جدید بروز کنیم.

در این توفیق اجباری، نحوه عملکرد آنالیتیکس تغییر کرده است و در آموزش گوگل آنالیتیکس 4، مباحث مربوط به نصب و مهاجرت به نسخه 4 گوگل آنالیتیکس پوشش داده شده است.

آموزش گوگل آنالیتیکس 4

گوگل از جمله برنامه‌هایی است که با طراحی‌های کاربردی در جهت پیشرفت انسان در زمینه‌های مختلف حرکت می‌کند. یکی از کارهایی که از سوی گوگل انجام شده، طراحی و ساخت گوگل آنالیتیکس است. این طراحی در جهت تحلیل داده صورت گرفته و به همین دلیل آن را با نام‌های گوگل آنالیزور و یا آنالیز نیز می‌شناسند.

 به طور کلی هدف از ساخت چنین برنامه‌ای کمک به صاحبان مشاغل است. افرادی که کسب‌وکاری را با سایت راه‌اندازی کرده‌‌اند، می‌توانند با کمک از این ابزار ترافیک سایت را مشاهده و با استفاده از موضوعاتی که به دست می‌آورند، کسب‌وکار خود را بهبود ببخشند. با پیشرفت این ابزار نسخه و ورژن‌های 1، 2، 3 و 4 آن نیز منتشر شد. آخرین به روز رسانی بر روی گوگل آنالیتیکس 4 نیز در سال 2020 انجام شده است. شما هم اگر به عنوان یک صاحب کسب‌وکار به دنبال آموزش گوگل آنالیتیکس 4 هستید، ادامه مطلب را دنبال کنید. 

 مهم ترین تغییرات آنالیتیکس 4

تغییراتی که در نسخه جدید گوگل آنالیتیکس انجام شده تا به کاربران کمک کنند، عبارتند از: 

1. آمار دقیق برای پیش‌بینی ارائه داده و باعث دریافت Rol بیشتر می‌شود

در آنالیتیکس ga4  قسمت machine learning  فعال شده است که اطلاعات جدید را به صورت خودکار در اختیار کاربر قرار می‌دهد. برای مثال یکی از اطلاعاتی که در اختیار شما می‌گذارد این است که کدام محصول نسبت به سایر محصول‌ها، تقاضای بیشتری را داشته است. افرادی که در زمینه بازاریابی دیجیتالی فعالیت دارند، می‌توانند از این سیستم برای پیش‌بینی‌های خوب استفاده کنند. یکی دیگر از تغییرات این نسخه پیش‌بینی بازگشت نرخ یا همان ROI  است که مخصوص یک محصول خاص است. از طرفی دیگر طیف بیشتر مشتریان را نیز برای شما پیش‌بینی خواهد کرد. 

2. گزارش‌گیری از گوگل ادز را یکپارچه می‌کند

آموزش گوگل آنالیتیکس 4 به‌گونه‌ای است که باید پس از ساخت حساب گوگل ادز به گوگل آنالیتیکس متصل باشید. نسخه جدید این ابزار به ارائه گزارشات کمک بزرگی خواهد کرد. در یک کسب‌وکار حرفه‌ای قطعاً داشتن یک لیست ریتارگتینگ که بی‌عیب و نقص باشد، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. این گوگل آنالیز است که این کار را برای کاربران راحت کرده و به آن‌ها کمک می‌کند. وقتی یک کاربر به لیست ریمارکتینگ گوگل ادز شما وارد شود، در واقع تبلیغ کار شما را می‌بیند. شاید کاربر چند روز پس از خروج از سایت دوباره اپلیکیشن شما را باز کند و این بار خریدی را انجام دهد. این بار دیگر نام کاربر در لیست خریدهای گوگل ادز قرار نخواهد گرفت. با گوگل آنالیتیکس در نسخه 4 کاربر به صورت خودکار از لیست خرید گوگل ادز حذف خواهد شد. به‌علاوه ردگیری تعداد نمایش تبلیغات در یوتیوب را نیز انجام می‌دهد. 

3. از نقشه سفر مشتری گزارشی کامل و دقیق تحویل می‌دهد

تهیه گزارش‌های تفکیک شده و سازمان دهی شده یکی از بارزترین تفاوت‌ها بین گوگل آنالیتیکس 4 و گوگل آنالیتیکس یونیورسال است. با کمک چنین گزارشاتی کاربران می‌توانند نقشه سفر مشتری را بهتر تحلیل کنند. در این گزارش تمام جزئیات سفر مشتری ارائه شده است. در واقع در گزارش تعداد مشتری‌های جدید به سایت، تعداد مشتری‌های جدید فعال در یک حوزه خاص و نرخ مشارکت عنوان می‌شود. 

4. Event tracking در آن به کدنویسی نیاز ندارد

در گوگل آنالیتیکس، گوگل ادز و گوگل تگ منیجر برای ایجاد ترکینگ کد لازم است که از زبان برنامه‌نویسی اطلاعاتی را بلد باشید. کارشناسان دیجیتال مارکتینگ با آموزش گوگل آنالیتیکس 4 با مراحل آپدیت نرم‌افزار راحت شده و قادر هستند اطلاعات را به صورت لحظه‌ای دریافت کنند. این مزیت باعث می‌شود که نیازی به کدنویسی یا ساخت کد event در گوگل‌ نباشد. 

5. نقش cookies در داده گیری کمرنگ می‌شود

در نسخه جدید گوگل یک راه جدید را به جای cookies مرورگرها ارائه داده و بیشتر بر روی هوش مصنوعی گوگل و machine learning  تمرکز دارد. اتصال به کانال‌های ارتباطی بیشتر در گوگل آنالیتیکس 4 می‌تواند فرآیند داده گیری و گزارش‌ها را آسان کند. هم‌چنین کارشناسان دیجیتال مارکتینگ با این مزیت فرصتی را به دست می‌آورند تا از طريق داده‌ها برای بهبود وضعیت کسب‌وکار خود، تصمیم گیری‌های درستی را انجام دهند.

آموزش نصب گوگل ga4

قبل از انتشار نسخه به روزرسانی شده برای ساخت اکانت گوگل آنالیتیکس باید تنها گوگل آنالیتیکس یونیورسال ساخته می‌شد. با این حال امروزه به ساختن اکانت، گوگل آنالیتیکس 4 ایجاد خواهد شد. در برابر نصب گوگل ga4  رفتار کاربران به دو دسته تقسیم خواهد شد. افراد ممکن است از استفاده کنندگان قدیمی این برنامه هستند و در این زمان می‌خواهند نسخه 4 گوگل آنالیتیکس را نصب کنند. در این هنگام است که به صورت خودکار پیامی در بالای پنل گوگل analytics  ظاهر شده و از کاربر می‌خواهد گوگل آنالیتیکس 4 را نصب کند. اگر هم کاربر جدیدی باشند باید از گوگل تگ منیجر کمک بگیرند. شما نیز اگر به آموزش گوگل آنالیتیکس 4 نیاز دارید، برای نصب این نسخه مراحل زیر را دنبال کنید. 

1. فیلتر شکن را روشن و به سایت گوگل آنالیتیکس بروید.

2. اکانت گوگل آنالیتیکس 4 را بسازید.

3. Data stream وب را ایجاد کنید.

4. Measurement ID را کپی کنید.

5. در این مرحله تگ GA4  را در گوگل تگ منیجر بسازید.

6. مرحله بعدی پیست Measurement ID در تگ گوگل آنالیتیکس 4 گوگل تگ منیجر است.

7.ناز preview  در گوگل تگ منیجر استفاده کنید.

8. این مرحله باید انتشار یا Publish تغییرات در گوگل تگ منیجر انجام شود. 

نصب گوگل آنالیتیکس 4 برای کاربران قدیمی گوگل آنالیتیکس یونیورسال 

مراحل نصب گوگل آنالیتیکس ٤ برای کاربران قدیم گوگل آنالیتیکس به صورت مراحل زیر است:

1. کاربرانی که از گوگل آنالیتیکس یونیورسال استفاده می‌کنند، باید به قسمت تنظیمات رفته و به منوی property  مراجعه کنند. در این منو روی گزینه‌ی GA4 setup assistant کلیک کنید‌.

2. با کلیک بر روی get start  است که گوگل آنالیتیکس 4 ساخته می‌شود. 

3. یک data stream  جدید بسازید و measurement ID آن را کپی کنید. 

4. بعد از کپی آیدی اندازه‌گیری باید به سراغ گوگل تگ منیجر وب سایت خود بروید و آیدی را با عنوان تگ در آن بسازید. 

5. باید توجه کنید که ایونت‌های Enhanced در گوگل آنالیتیکس 4 که به صورت خودکار فعال هستند. 

نصب گوگل آنالیتیکس 4 برای کاربران جدید

مراحل نصب گوگل آنالیتیکس 4 برای کاربران جدید به صورت قدم‎های زیر است:

1. اولین استفاده کننده‌گان از گوگل آنالیتیکس 4 باید ابتدا فیلتر شکن را روشن کنند و به سایت گوگل آنالیتیکس بروند. 

2. در مرحله بعد باید اکانت جدید را بسازند. در این صورت است که گوگل GA4  خود به خود فعال می‌شود.

3. پیدا کردن measurement ID نیز مانند آموزش های قبل خواهد بود.

نصب گوگل آنالیتیکس 4 با گوگل تگ منیجر 

مراحل نصب گوگل آنالیتیکس 4 با گوگل تگ منیجر به صورت قدم‎‎های زیر است:

1. در این بخش از آموزش گوگل آنالیتیکس 4 باید measurement id را از طریق گوگل تگ منیجر، روی سایت قرار داد. بنابراین در گوگل تگ منیجر روی گزینه‌ی New Tag  کلیک کنید و تگ جدیدی را برای ga4  بسازید. 

2. هر تگ یا ابزار ساخته شده در منیجر به صورت خودکار در سایت فعال خواهند شد. بنابراین بر روی این وب سایت ایونت‌های خودکار دیده می‌شوند.

3. در ادامه پنجره‌ای باز می‌شود که باید در آن اسم تگ را GA4 یا Google Analytics4 بگذارید و روی Tag Configuration کلیک کنید.

4. در این مرحله نیز پنجره‌ای رو به روی خود می‌بینید‌. از روی لیستی که مشاهده می‌کنید، تگ Google Analytics: GA4 configuration را انتخاب کنید.

5. در ادامه در قسمت Measurement ID ، باید آیدی گوگل آنالیتیکس 4 را کا قبلا کپی کردید، وارد کنید.

6. در این مرحله تریگر را روی All pages (pageview) بگذارید و سپس ذخیره را انتخاب کنید‌. در ادامه برای فعال کردن fire  و قرارگیری تگ گوگل آنالیتیکس 4 بر روی وب سایت از گزینه debug view استفاده کنید.

7. تگ را که ذخیر کردید، دکمه preview  را انتخاب کنید. به این ترتیب است که سایت در محیط گوگل تگ منیجر باز می‌شود. 

جمع بندی 

گوگل آنالیتیکس 4 یکی از مهم‌ترین برنامه‌های تحلیل داده‌ها است که به پیشرفت کسب و کارها کمک خواهد کرد. این آخرین نسخه است که اطلاعات جدید، آمار دقیق، داده گیری بهتر از گوگل ادز، دیگر ابزارهای اندازه‌گیری و غیره را در اختیار کاربران گوگل آنالیتیکس می‌گذارد. بنابراين برای افراد مشغول در این زمینه آموزش گوگل آنالیتیکس 4 از اهمیت بالایی برخوردار است. 

صفحات پربازدید