00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
یا
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

آموزش داده‌کاوی و کشف دانش

دوره‌های مکتب‌پلاس
6 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

در دوره‌ی آموزش داده‌کاوی و کشف دانش مفاهیم، ابزارها و متدلوژی‌های مختلف در حوزه‌ی داده‌کاوی معرفی می‌شود. در این دوره متدلوژی CRISP معرفی می‌شود که متدلوژی معروف و قابل‌فهم در داده‌کاوی و کشف دانش است. همچنین الگوریتم‌های مختلف در حوزه‌ی داده‌کاوی معرفی می‌شود که می‌توان به الگوریتم‌های خوشه‌بندی (k-means، سلسله مراتبی) ، دسته‌بندی (k-nn، شبکه عصبی، درخت تصمیم) و باهم‌آیی اشاره کرد و به مباحث انبارداده، آماده‌سازی و پیش‌پردازش و مصورسازی داده نیز پرداخته می‌شود. در آموزش داده‌کاوی و کشف دانش به کاربردهایی که این دوره در علوم و صنایع مختلف دارد، مانند سلامت و CRM، نیز اشاره می‌شود.

مدرس دوره
سمیه علیزاده
 
سمیه علیزاده دکتری مهندسی صنایع (گرایش مدیریت سیستم) و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع (گرایش مدیریت سیستم) و کارشناسی کامپیوتر (نرم‌افزار) از دانشگاه شریف می‌باشد. عضو هیات علمی گروه فناوری اطلاعات دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی است. حدود پانزده سال سابقه تدریس در فناوری اطلاعات داشته و همچنین پروژه‌های بسیاری در زمینه داده‌کاوی و کشف‌دانش و فناوری اطلاعات در سازمانهای زیادی انجام داده‌است. 

ویژگی‌های دوره آموزش داده‌کاوی و کشف دانش

تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

اطلاعات بیشتر

داده‌کاوی زیر مجموعه‌ای از علوم داده است که به نام داده‌کاوی و کشف دانش نیز شناخته می‌شود. این علم تا دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی ابداع نشده بود. در این دهه با ترکیب سه علم آمار، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، داده‌کاوی شکل گرفت.

در عصر حاضر با پیشرفت تکنولوژی علوم، کسب‌وکارها و صنایع داده‌های زیادی از گذشته تا امروز تولید کرده‌اند و همچنین ابزارهایی مانند رایانه‌ها، تلفن‌های همراه و شبکه‌ی جهانی وب داده‌های مختلفی تولید می‌کنند و با توجه به این‌که هر دو سال حجم داده‌ها در جهان دو برابر می‌شود و ۹۰درصد دنیای دیجیتال را داده‌ها ساختار نیافته تشکیل می‌دهند، اهمیت داده‌کاوی نمایان می‌شود. ازاین‌رو نیاز به تحلیل و پردازش این داده‌ها به وجود آمده است. برای پاسخ به این نیاز داده‌کاوی ابزارهای آمار و هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را با مدیریت پایگاه‌داده ترکیب کرده‌است تا که داده‌های خام را به اطلاعات مفید و تحلیل پذیر تبدیل کند. این اعمال شامل کاوش، تجزیه‌وتحلیل بلوک‌های زیادی از داده است که الگو و روندهای معنادار و قابل‌فهم را در داده کشف می‌کند.

داده‌کاوی و کشف دانش کاربردهای بسیاری در کسب‌وکارها و علوم مختلف دارد، در رشته‌ی صنایع از داده‌کاوی در امور مختلفی استفاده می‌شود. از جمله مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت زنجیره تأمین، برنامه‌ریزی تولید، کنترل کیفیت، مدیریت پروژه، ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست و در علوم کامپیوتر هم برای پیدا کردن الگوی میان داده‌ها و پیش‌بینی نتایج استفاده می‌شود. همچنین در بانک‌داری برای پیدا کردن کلاهبرداری و در صنایع و کسب‌وکارهای دیگر با انجام داده‌کاوی روی داده‌های مشتریان اطلاعات مفیدی برای بازاریابی به دست می‌آورند. یکی دیگر از کاربردهای داده‌کاوی و کشف دانش تشخیص هرزنامه یا همان اسپم در ایمیل‌هاست.     

در دوره‌ی آموزش داده‌کاوی و کشف دانش با روش‌ها و الگوریتم‌های مختلفی معرفی می‌شود که به کمک آن می‌توان داده‌ها را تحلیل و پردازش کرد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟
تعاریف و مفاهیم داده‌کاوی
00:23 ساعت
00:23
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  
معرفی ابزارها و نرم‌افزارهای داده‌کاوی
00:07 ساعت
00:07
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  
متدلوژی استفاده از داده‌کاوی در عمل (crisp)
00:10 ساعت
00:09
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
14%
نمایش جلسات فصل  
قواعد باهم‌آیی (Association)
00:37 ساعت
00:36
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
14%
نمایش جلسات فصل  
انبار داده
00:34 ساعت
00:31
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
16%
نمایش جلسات فصل  
آماده‌سازی و پیش‌پردازش داده‌ها
00:20 ساعت
00:18
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
14%
نمایش جلسات فصل  
مصورسازی داده‌ها
00:15 ساعت
00:13
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
14%
نمایش جلسات فصل  
کاربردهای داده‌کاوی
00:33 ساعت
00:33
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل