آموزش طراحی مدار چاپی با نرم‌افزار Altium Designer

poster
پیش‌نمایش دوره

هدف از برگزاری دوره‌ی پیش‌رو، آشنایی با تکنولوژی طراحی و چاپ انواع فیبر‌های مدار چاپی است. مباحث این دوره، شامل مقدماتی بر برد‌های مدار چاپی (PCB)- طراحی نقشه در محیط شماتیک- طراحی کتابخانه‌های اختصاصی برای ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
3.7 (29 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

پیش‌نیاز‌ها

این دوره، نیاز به پیش نیاز خاصی ندارد. تمامی مباحث اصلی در صورت نیاز، دوره خواهد شد. آشنایی اولیه‌ی دانشجویان با کارایی قطعات مختلف الکترونیکی، در یادگیری دوره، می‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد.

سرفصل‌های دوره آموزش طراحی مدار چاپی با نرم‌افزار Altium Designer

فصل اول - مقدمه طراحی مدار های چاپی (PCB)

در این بخش مقدمه ای بر انواع فیبر های مدار چاپی و ساختار هر کدام ارایه می شود تا دانشپذیران آگاهی و دید کلی نسبت به چیزی که قرار است در نرم افزار Altium Designer  طراحی کنند داشته باشند. همچنین با نحوه چاپ دستی یک PCB آشنا می شوند. همچنین یک فایل برای آموزش نحوه نصب و فعال سازی نرم افزار قرار داده شده است.

  مقدمه
مشاهده
"07:08  
  انواع فیبر های مدار چاپی
مشاهده
"08:24  
  لغت شناسی PCB
"06:31  
  نحوه چاپ دستی PCB
"04:46  
فصل دوم - انواع بسته بندی(Packaging) تراشه ها

آشنایی اولیه با انواع Packaging  تراشه ها بخصوص برای کسانی که می خواهند در آینده کتابخانه های اختصاصی برای یک سری از قطعات طراحی کنند ضروری می باشد. در این قسمت انواع مختلف بسته بندی ها معرفی شده و ویژگی های آن ها با یکدیگر مقایسه می شود.

  انواع Packaging
مشاهده
"07:22  
  مقایسه THM و SMT
مشاهده
"07:27  
  انواع SMT
"06:01  
  کوییز سری اول
 100%    
"05:00  
فصل سوم - آشنایی با محیط کار نرم افزار و طراحی نقشه در محیط شماتیک

در این بخش در ابتدا منو های مختلف نرم افزار معرفی می شوند سپس به جزییات طراحی در محیط شماتیک مانند تغییر واحد ها و نحوه قرار دادن المان های مختلف در نقشه شماتیک پرداخته می شود. همچنین نحوه جست و جو و اضافه و حذف کردن کتابخانه های جدید به نرم افزار بررسی می شود تا دانشپذیران بتوانند با تسلط کاکل بر کتابخانه ها به طراحی برد خود بپردازند.

  آشنایی با محیط نرم افزار و نحوه ایجاد فایل های اصلی پروژه
"08:20  
فصل چهارم - طراحی برد در محیط PCB

آگاهی نسبت به تنظیمات محیط PCB پیشنیاز طراحی برد در این بخش میباشد به همین دلیل این فصل با این موضوع شروع می شود و در ادامه به انتقال بردی که در فصل قبل طراحی شد به محیط PCB می پردازد و دانشپذیر را با انواع روش های مختلف Routing آشنا می کند که در نهایت یک برد ساده را طراحی کند که به عبارتی می تواند اولین برد طراحی شده توسط شما باشد.

  آشنایی با محیط شماتیک و کار با کتابخانه ها
مشاهده
"14:15  
  طراحی در محیط شماتیک بخش اول
مشاهده
"11:43  
  طراحی در محیط شماتیک بخش دوم
"05:48  
  طراحی در محیط شماتیک بخش سوم
"08:53  
  طراحی در محیط شماتیک قسمت چهارم
"07:30  
  کوییز سری دوم
 100%    
"03:00  
فصل پنجم - طراحی کتابخانه اختصاصی برای قطعات مختلف

یکی از مهم ترین قابلیت هایی که هر طراح سخت افزار به آن نیاز دارد این است که بتواند زمانی که کتابخانه ای در خود نرم افزار موجود نبود آن را از روی دیتا شیت تراشه طراحی کند. در این بخش به طراحی یک سری از مهم تریت المان هایی که برای طراجی نقشه برد Arduino Nano  نیاز داریم می پردازیم تا در فصل آینده بتوانیم نقشه خود را کامل کنیم.

  طراحی در محیط PCB بخش اول
مشاهده
"08:55  
  طراحی در محیط PCB بخش دوم
مشاهده
"07:11  
  طراحی در محیط PCB بخش سوم
"11:54  
  طراحی در محیط PCB بخش چهارم
"07:23  
  پروژه میانی اول (الزامی)
 100%    
"360:00  
فصل ششم - طراحی شماتیک برد Arduino Nano

پس از طراحی کتابخانه های لازم نوبت به خواندن نقشه برد Arduino میباشد تا به کمک آن بتوان اولین گام از طراحی برد خود یعنی کشیدن شماتیک را پیش ببریم. در این بخش علاوه بر طراحی نقشه در محیط شماتیک به یک سری دیگر از گزینه های نرم افزار آلتیوم پرداخته می شود تا طراح بتواند برد خود را مرتب و در نهایت نقشه خوانا تری را ارایه کند.

  ایجاد پروژه برای طراحی کتابخانه
مشاهده
"05:18  
  طراحی شماتیک کتابخانه AtMega328 بخش اول
مشاهده
"08:05  
  طراحی شماتیک کتابخانه AtMega328 بخش دوم
"12:26  
  طراحی Footprint کتابخانه AtMega328 بخش اول
"10:10  
  طراحی Footprint کتابخانه AtMega328 بخش دوم
"05:47  
  طراحی کتابخانه Pin-Header
"11:00  
  طراحی کتابخانه Header-Box
"11:31  
  طراحی کتابخانه مقاومت SMD
"08:42  
  کوییز سری سوم
 25%    
"05:00  
  پروژه میانی دوم (الزامی)
 75%    
"120:00  
فصل هفتم - طراحی PCB برد Arduino Nano

به جرات میتوان گفت که این فصل مهم ترین فصل دوره و به عبارتی طراح میتواند حاصل کار خود را در این قسمت در نهایت مشاهده بکند. ما در اینجا نقشه طراحی شده از قسمت قبل را به محیط PCB انتقال داده و پس از قرار دادن و چیدمان صحیح المان ها به سیم کشی بین پایه ها میپردازیم و در نهایت سعی میکنیم اشکالات موجود در برد را رفع کنیم.

  طراحی نقشه شماتیک Arduino Nano بخش اول
مشاهده
"09:15  
  طراحی نقشه شماتیک Arduino Nano بخش دوم
مشاهده
"12:30  
  طراحی نقشه شماتیک Arduino Nano بخش سوم
"10:35  
  طراحی نقشه شماتیک Arduino Nano بخش چهارم
"10:14  
  طراحی نقشه شماتیک Arduino Nano بخش پنجم
"08:15  
  مرتب سازی و رفع اشکال نقشه شماتیک
"10:12  
فصل هشتم - اضافه نمودن حروف و تصاویر به مدار چاپی و نهایی سازی برد

در بخش پایانی به معرفی پلیگان و ویژگی های آن و اینکه چرا اصلا باید روی برد قرار داده شود میپردازیم. همچنین نحوه قرار دادن لوگو و یا تصویر و حتی نوشته فارسی بر روی برد را با یکدیگر بررسی میکنیم.

  طراحی PCB برد Arduino Nano بخش اول
مشاهده
"12:43  
  طراحی PCB برد Arduino Nano بخش دوم
مشاهده
"12:05  
  طراحی PCB برد Arduino Nano بخش سوم
"11:40  
  شیدن Routing بین قطعات بخش اول
"11:10  
  کشیدن Routing بین قطعات بخش دوم
"08:56  
  کشیدن Routing بین قطعات بخش سوم
"11:57  
  رفع اشکال و مرتب سازی PCB
"08:42  
فصل نهم - پروژه نهایی طراحی برد AVR USBasp Programmer

پروژه پایانی که باید دانشپذیران قادر باشند با توجه به اطلاعات آموخته شده در دوره به طراحی آن بپردازند. قطعا پس از پایان این دوره دانش و تسلط دانپذیران نسبت به طراحی انواع برد ها افزایش می یابد. نقشه شماتیک در غالب یک فایل PDF آپلود شده و باید فایل شماتیک و PCB آن در محیط نرم افزار Altium طراحی شود. این پروژه می تواند بسیار کاربردی باشند چون دانشپذیران پس از تکمیل پروژه میتواندد آن را چاپ و در پروژه های خود که نیاز به پروگرام کردن میکروکنترلر های AVR می باشد از آن استفاده کنند.

  افزودن لوگو و پلیگان به PCB بخش اول
مشاهده
"07:43  
  افزودن لوگو و پلیگان به PCB بخش دوم
"07:09  
  کوییز سری چهارم
 9.1%    
"05:00  
  پروژه پایانی (الزامی)
 90.9%    
"360:00  
فصل دهم - بخش های اضافه

در این فصل ، فایل هایی جهت مطالعه بیشتر علاقه مندان در اختیار شما قرار میگیرد .

  فایل های اضافه
"00:03  

گواهینامه

آموزش طراحی مدار چاپی با نرم‌افزار Altium Designer

در صورتی‌ که حد نصاب قبولی در دوره را کسب و تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی را ارسال کنید، گواهی‌نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

قابل به اشتراک گذاشتن در

linkdin

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه

ویژگی‌های دوره

خدمات منتورینگ
خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

ویژگی‌های دوره

تمرین و آزمون
تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو
تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

ویژگی‌های دوره

تسهیل استخدام
تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

هدف از برگزاری دوره‌ی پیش‌رو، آشنایی با تکنولوژی طراحی و چاپ انواع فیبر‌های مدار چاپی است. مباحث این دوره، شامل مقدماتی بر برد‌های مدار چاپی (PCB)- طراحی نقشه در محیط شماتیک- طراحی کتابخانه‌های اختصاصی برای قطعات مختلف- طراحی PCB‌های دولایه- رفع اشکالات موجود در طراحی- افزودن اشکال مختلف و حروف فارسی به مدار چاپی و مقدمه‌ای بر طراحی برد‌های چند لایه است.

تمامی روند تدریس، در نهایت به طور کامل بر روی یک پروژه تحت عنوان طراحی برد Arduino Nano، پیاده‌سازی می‌شود تا دانش‌پذیران، علاوه بر مطالب تئوری، دانش تجربی نسبت به طراحی برد در دنیای امروزی پیدا کنند.

در طول این دوره‌ی آموزشی، علاوه بر آموزش نحوه‌ی کار با نرم‌افزار و طراحی مدارات چاپی، تمریناتی برای هر سری از فصل‌ها ارایه می‌شود که علاقه‌مندان را بیشتر با مباحث این دوره، درگیر کند و افراد بتوانند مهارت‌های آموزش داده شده را در عمل تمرین کنند.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher سروش پورقلی

سروش پورقلی دانش‌آموخته رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک از دانشگاه شهید بهشتی با معدل برتر می‌باشد. او دارای سابقه تدریس کارگاه‌های مختلف در زمینه‌های آموزش طراحی سخت‌افزار و روباتیک و در زمینه طراحی برد‌های مدار چاپی و طراحی سخت افزار بر روی FPGA و طراحی بردهای آموزشی در شرکت‌های معتبر مختلف می‌باشد. وی در حال حاضر مشغول به کار در استارتاپ مرتبط با تولید Medical IOT می‌باشد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
محمد حسین محمودیان 1403-03-03
بسیار عالی و مفید قطعا هر دوره ای نیاز به سرچ کردن برای یادگیری بهتر هم داره
محمدجواد زندی 1403-01-11
دوره خوبی بود
زهرا پزشکی 1401-07-02
دورۀ بسیار خوبی بود و من از این دوره راضی بودم.
حامد طاهری 1399-05-10
سلام،عالی درس دادین ممنون
محسن فتحعلی 1401-12-22
دوره خوبی است و طریقه کار با نرم افزار آلتیوم دیزاینر و طراحی pcb تا سطح متوسط آموزش داده می شود. ولی یک اشکال اصلی این هست که ورژن نرم افزار موجود در فیلم های آموزشی قدیمی هست و در ورژن های جدید بعضی از منوها تغییر کرده است. بهتر است در یک ویدیو طریقه کار با ورژن جدید و تفاوت آن با ورژن های قدیمی آموزش داده شود. با این وجود هنوز هم این دوره قابل استفاده است و مطالب مفیدی قابل یادگیری است. یک مورد دیگر هم این هست که متاسفانه در انتهای این دوره طریقه گرفتن خروجی از pcb طراحی شده برای چاپ آن توضیح داده نمی شود که بهتر بود در یک ویدیو آموزش داده شود.
متین گلپایگانی 1399-12-07
سلام دوره خوبی بود یکسری اطلاعات گفته نشد که البته ضروری نبودن و با یه سرچ در اینترنت میشه اونارو بدست اورد در کل اگه میخواید در حد نهایتا متوسط التیوم یاد بگیرید دوره خوبیه
بنیامین فلاحی 1399-09-06
برای آغاز PCB مقدماتی دوره ی جالبی بود. برای من که هیچ تجربه ای ندارم آموزش مفیدی شد که کار با Altium Designer و کلیات PCB رو یادگرفتم. انتظار داشتم بیشتر راجع به کانکتورهای مختلف و انتخابشون و روتینگ‌های مخصوص منابع ولتاژ و زمین برای افزایش PSRR و کاهش تداخل هم بشنوم که خب شاید موضوع PCB پیشرفته باشه. در کل راضیم و ممنون.
مهدی صحافی 1399-08-20
کامل ندیدم ولی خوب بود
محبوبه کارگر برزی 1399-06-30
از گذراندن این دوره نسبتا راضی بودم .ولی اشکالاتی هم داشت.مثلا در تصحیح پروژه ها و تمرینات اصلا بازخوردی نمیگرفتم که نقاط ضعف و اشکالاتم چیست.توقع داشتم حداقل در چندکلمه عنوان کنند که کدوم قسمت تمرینهایم اشکال داشت. هم چنین خیلی دیر به سوالاتم در تالار گفتوگو پاسخ داده میشدکه عملا زمان زیادی میگذشت و دیگر برای تمرینها به درد نمیخورد. جدا ازاین اشکالات، نحوه ی تدریس خوبی داشتند.
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. موارد مطرح شده جهت بررسی بیشتر به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
علی شیبانی 1399-06-19
عالی اما میتونه کامل تر و جامع تر باشه
پریسا پورپارس 1401-04-17
دوره خوبی هست ولی حداقل یک ویدیوی کوتاه برای آشنایی با محیط ورژن جدید قرار بدهید خیلی تفاوت وجود داره.
حسین سعادتی 1400-12-12
من وسط دوره هستم دوره خوبیه نسبتا ولی خیلی قدیمیه کاش آموزش آلتویم با آپدیت های جدیدش رو بزارید،قطعا به مراتب مفید تر خواهد بود. با تشکر
سجاد بهزادی پور 1400-12-04
ورژنش خیلی قدمیه و اصلا نمیشه ازش استفاده کرد فقط برای مدرکش خریدم
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. موارد مطرح شده جهت بررسی بیشتر به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
امیر جعفرپور 1399-02-11
این دوره اصلا کاربردی نیست و به چیز های اولیه برای یادگیری مهارت توجه نمیکند نگاه مدرس باید اینگونه باشد که دانشجو اصلا راجب این دوره اطالات ندارد.مثلا مدرس در این درس اصلا ورژن نرم افزار را نمی گوید و چیزهای دیگر درکل من این دوره را پهشنهاد نمیکنم بهتر است برای یادگیری مهارت از استادان با تجربه بالا در درس دادن استفاده کنید ودر مورد این ساینت اینگونه نمی باشد.
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. لطفا جهت توضیحات بیشتر به ایمیل پشتیبانی پیام دهید. info@maktabkhoneh.org

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

دوره آموزش طراحی مدار چاپی با ALTIUM DESIGNER 

تا به حال شده است که ایده‌ای برای یک مدار الکترونیکی در ذهن داشته باشید، اما ندانید چگونه آن را به دنیای واقعی تبدیل کنید؟ نرم افزار Altium Designer اینجاست تا به شما در این امر کمک کند. Altium Designer یک نرم افزار قدرتمند و همه کاره برای طراحی مدارهای چاپی (PCB) است که به شما امکان می‌دهد تا طرح‌های خود را از مفهوم اولیه تا مرحله تولید نهایی ببرید.

آموزش طراحی مدار چاپی با ALTIUM DESIGNER، شما را به دنیای Altium Designer و فرآیند طراحی PCB راهنمایی می‌کند. فرقی نمی‌کند که یک مبتدی مشتاق باشید یا یک طراح باتجربه، این راهنما به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در زمینهٔ طراحی PCB ارتقا دهید.

Altium Designer چیست؟

Altium Designer یک نرم افزار طراحی مدار چاپی (PCB) است که توسط شرکت Altium Limited توسعه یافته است. این نرم افزار به طور گسترده در صنایع مختلف از جمله الکترونیک، مخابرات، هوافضا و پزشکی استفاده می‌شود. Altium Designer طیف وسیعی از ویژگی‌ها را ارائه می‌دهد که به طراحان اجازه می‌دهد تا طرح‌های پیچیده PCB را به طور کارآمد ایجاد کنند.

چرا از Altium Designer استفاده کنیم؟

دلایل متعددی برای استفاده از Altium Designer به عنوان نرم افزار طراحی PCB شما وجود دارد. برخی از مزایای کلیدی عبارت‌اند از:

 • مجموعه ویژگی‌های غنی: Altium Designer دارای مجموعه‌ای جامع از ابزارها برای طراحی و مدیریت طرح‌های PCB شما است. این ابزارها شامل ابزارهای طراحی شماتیک، مسیریابی خودکار، تجزیه و تحلیل سیگنال و موارد دیگر می‌شود.
 • محیط کاربری قدرتمند Altium Designer: دارای یک رابط کاربری بصری و کاربرپسند است که یادگیری و استفاده از آن را آسان می‌کند.
 • کتابخانه گسترده قطعات: Altium Designer به یک کتابخانه گسترده از قطعات الکترونیکی دسترسی دارد که می‌توانید از آن‌ها در طرح‌های خود استفاده کنید. این کتابخانه به طور مرتب به‌روز می‌شود تا اطمینان حاصل شود که به جدیدترین قطعات دسترسی دارید.
 • قابلیت‌های همکاری Altium Designer: از قابلیت‌های همکاری قوی برخوردار است که به شما امکان می‌دهد به طور مؤثر با سایر مهندسان بر روی یک طرح کار کنید.

شروع کار با Altium Designer

برای شروع کار با Altium Designer، ابتدا باید نرم افزار را نصب کنید. پس از نصب، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ایجاد یک پروژه جدید: اولین قدم ایجاد یک پروژه جدید است. یک پروژه Altium Designer شامل تمام فایل‌های مرتبط با طرح PCB شما، از جمله فایل شماتیک، فایل PCB و فایل‌های کتابخانه می‌شود.
 • ایجاد شماتیک: شماتیک یک نمایش بصری از مدار شما است که نماد اجزای الکترونیکی و اتصالات آن‌ها را نشان می‌دهد. برای ایجاد شماتیک، نمادهای قطعات مورد نیاز خود را از کتابخانه قطعات انتخاب کرده و آن‌ها را روی صفحه شماتیک قرار دهید. سپس، اتصالات بین قطعات را با استفاده از سیم‌ها ایجاد کنید.
 • طراحی PCB: پس از تکمیل شماتیک، می‌توانید شروع به طراحی PCB کنید. PCB صفحه‌ای است که اجزای الکترونیکی شما روی آن قرار می گیر شوند. برای طراحی PCB، اجزای الکترونیکی را از شماتیک خود به PCB منتقل کنید و آن‌ها را مطابق با نیازهای خود قرار دهید. سپس، مسیرهای الکتریکی را بین قطعات مسیریابی کنید.
 • قوانین طراحی: اطمینان حاصل کنید که طرح PCB شما مطابق با قوانین طراحی است. قوانین طراحی مجموعه‌ای از الزامات هستند که اطمینان می‌دهند PCB شما به درستی ساخته شده و کار می‌کند.
 • تولید فایل‌های خروجی: پس از تکمیل طراحی PCB، باید فایل‌های خروجی را برای تولید کننده PCB خود ایجاد کنید. این فایل‌ها شامل فایل Gerber و فایل مشخصات حفاری می‌شود.

ویژگی‌های کلیدی Altium Designer

Altium Designer دارای طیف وسیعی از ویژگی‌ها است که به شما در طراحی PCB کمک می‌کند. برخی از ویژگی‌های کلیدی عبارت‌اند از:

طراحی شماتیک

Altium Designer دارای یک ویرایشگر شماتیک قدرتمند است که به شما امکان می‌دهد تا شماتیک مدار خود را به راحتی ایجاد و ویرایش کنید.

 مسیریابی خودکار

Altium Designer دارای ابزارهای مسیریابی خودکار قدرتمندی است که می‌تواند به طور خودکار مسیرهای الکتریکی بین قطعات روی PCB شما را ایجاد کند. این ابزارها می‌توانند به شما در صرفه جویی در زمان و افزایش دقت مسیریابی کمک کنند.

تجزیه و تحلیل سیگنال

Altium Designer دارای ابزارهای تجزیه و تحلیل سیگنال قدرتمندی است که به شما امکان می‌دهد عملکرد مدار خود را شبیه سازی کنید. این ابزارها می‌توانند به شما در شناسایی و رفع مشکلات بالقوه در طراحی خود کمک کنند.

مدیریت کتابخانه

Altium Designer دارای یک سیستم مدیریت کتابخانه قدرتمند است که به شما امکان می‌دهد قطعات الکترونیکی مورد استفاده خود را به طور مؤثر مدیریت کنید. این سیستم به شما امکان می‌دهد کتابخانه‌های قطعات خود را ایجاد و به اشتراک بگذارید و همچنین قطعات را از کتابخانه‌های آنلاین دانلود کنید.

قابلیت‌های همکاری

Altium Designer از قابلیت‌های همکاری قوی برخوردار است که به شما امکان می‌دهد به طور مؤثر با سایر مهندسان بر روی یک طرح کار کنید. این قابلیت‌ها شامل ابزارهایی برای اشتراک گذاری فایل‌ها، بررسی طراحی و مدیریت تغییرات می‌شود.

آموزش و پشتیبانی

Altium Designer طیف وسیعی از منابع آموزشی و پشتیبانی را ارائه می‌دهد. این منابع شامل آموزش‌های آنلاین، راهنماهای کاربری، ویدیوهای آموزشی و انجمن‌های پشتیبانی می‌شود.

مزایای استفاده از Altium Designer

استفاده از Altium Designer برای طراحی PCB مزایای متعددی دارد، از جمله:

 • افزایش بهره‌ وری: Altium Designer می‌تواند به شما در صرفه جویی در زمان و افزایش بهره وری با ارائه ابزارهای قدرتمند و خودکار برای طراحی و تجزیه و تحلیل PCB کمک کند.
 • بهبود کیفیت: Altium Designer می‌تواند به شما در بهبود کیفیت طرح‌های PCB خود با ارائه ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل سیگنال، بررسی طراحی و مدیریت تغییرات کمک کند.
 • کاهش هزینه: Altium Designer می‌تواند به شما در کاهش هزینه‌های طراحی با ارائه ابزارهایی برای صرفه جویی در زمان، بهبود کیفیت و کاهش ضایعات کمک کند.

Altium Designer چه تفاوتی با سایر نرم افزارهای طراحی PCB دارد؟

Altium Designer دارای طیف وسیعی از ویژگی‌ها است که آن را از سایر نرم افزارهای طراحی PCB متمایز می‌کند. برخی از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از: ابزارهای مسیریابی خودکار قدرتمند، ابزارهای تجزیه و تحلیل سیگنال دقیق، سیستم مدیریت کتابخانه قدرتمند و قابلیت‌های همکاری قوی.

آیا برای استفاده از Altium Designer به دانش زیادی در مورد الکترونیک نیاز دارم؟

برای استفاده از Altium Designer، درک اساسی از مفاهیم الکترونیکی مانند ولتاژ، جریان و مقاومت ضروری است. با این حال، شما لازم نیست که یک متخصص الکترونیک باشید تا از این نرم افزار استفاده کنید.

آیا می‌توانم نسخه آزمایشی رایگان Altium Designer را دریافت کنم؟

بله می‌توانید یک نسخه آزمایشی رایگان 30 روزه از Altium Designer را از وب سایت Altium دانلود کنید.

دوره آموزش جامع طراحی مدار چاپی با Altium Designer برای چه کسانی مناسب است؟

دوره آموزش جامع طراحی مدار چاپی برای افراد زیر مناسب است:

 • مهندسان الکترونیک: دوره آموزش طراحی مدار با  Altium designer برای مهندسان الکترونیکی که می‌خواهند مهارت‌های خود را در طراحی PCB با Altium  Designer ارتقا دهند، ایده آل است.
 • دانشجویان مهندسی: دوره آموزش طراحی مدار با Altium designer برای دانشجویان مهندسی که در حال یادگیری اصول طراحی PCB هستند، مفید است.
 • کارآموزان: دوره آموزش طراحی مدار با Altium designer برای کارآموزانی که می‌خواهند درزمینهٔ طراحی PCB شغلی را شروع کنند، مناسب است.
 • علاقه‌مندان به الکترونیک: دوره آموزش طراحی مدار با  Altium designer برای هر کسی که علاقه‌مند به یادگیری نحوه طراحی PCB با Altium Designer است، مفید است.

در دوره آموزش طراحی مدار با  Altium designer چه چیزی یاد خواهید گرفت؟

در این دوره، شما یاد خواهید گرفت که چگونه:

 • یک طرح PCB را از ابتدا تا انتها طراحی کنید.
 • از Altium Designer، یک نرم افزار قدرتمند طراحی PCB، استفاده کنید.
 • شماتیک و PCB را ایجاد کنید.
 • مسیرهای الکتریکی را مسیریابی کنید.
 • طرح خود را برای تولید آماده کنید.
 • از تکنیک‌های پیشرفته طراحی PCB استفاده کنید.

سر فصل‌های دوره آموزش طراحی مدار با Altium designer

دوره آموزش طراحی مدار با Altium designer شامل 10 فصل است که به شرح زیر است:

1. مقدمه طراحی مدار چاپی (PCB)

 • مروری بر PCB
 • مزایای استفاده از PCB
 • انواع مختلف PCB
 • فرآیند طراحی PCB

2. انواع بسته‌بندی (Packaging) تراشه‌ها

 • انواع مختلف بسته‌بندی تراشه
 • انتخاب بسته‌بندی مناسب برای تراشه شما
 • الزامات طراحی برای بسته‌بندی‌های مختلف

3. آشنایی با محیط کار نرم افزار و طراحی نقشه در محیط شماتیک

 • معرفی Altium Designer
 • رابط کاربری Altium Designer
 • ایجاد یک پروژه جدید
 • طراحی شماتیک
 • استفاده از کتابخانه قطعات

4. طراحی برد در محیط PCB

 • ایجاد یک برد PCB جدید
 • قرار دادن قطعات روی برد
 • مسیریابی مسیرهای الکتریکی
 • اضافه کردن لایه‌ها
 • بررسی قوانین طراحی

5. طراحی کتابخانه اختصاصی برای قطعات مختلف

 • ایجاد کتابخانه قطعات جدید
 • افزودن قطعات به کتابخانه
 • ویرایش قطعات کتابخانه
 • استفاده از کتابخانه‌های قطعات در طرح‌های خود

6. طراحی شماتیک برد Arduino Nano

 • بررسی شماتیک برد Arduino Nano
 • طراحی شماتیک برد Arduino Nano در Altium Designer

7. طراحی PCB برد Arduino Nano

 • طراحی PCB برد Arduino Nano در Altium Designer
 • مسیریابی مسیرهای الکتریکی
 • اضافه کردن لایه‌ها
 • بررسی قوانین طراحی

8. اضافه نمودن حروف و تصاویر به مدار چاپی و نهایی سازی برد

 • اضافه کردن حروف و تصاویر به مدار چاپی
 • نهایی سازی برد
 • تولید فایل‌های خروجی

9. پروژه نهایی طراحی برد AVR USBasp Programmer

 • طراحی شماتیک برد AVR USBasp Programmer
 • طراحی PCB برد AVR USBasp Programmer
 • تولید برد AVR USBasp Programmer

10. بخش‌های اضافه

 • منابع اضافی
 • پرسش و پاسخ

مزایای شرکت در دوره آموزش طراحی مدار با Altium designer

مزایای شرکت در این دوره به صورت موارد زیر است:

 • مهارت‌های جدیدی را یاد بگیرید که تقاضای زیادی برای آن‌ها در بازار کار وجود دارد.
 • ارزش خود را به عنوان یک مهندس یا کارآموز افزایش دهید.
 • شروع به کار خود به عنوان یک طراح PCB مستقل را آغاز کنید.
 • مهارت‌های خود را درزمینهٔ الکترونیک ارتقا دهید.

آموزش الکترونیک با مکتب خونه

اگر به دنبال یادگیری نحوه طراحی PCB با Altium Designer هستید، دوره آموزش طراحی مدار با Altium designer برای شما مناسب است. این دوره جامع و آموزنده است و به شما تمام مهارت‌هایی را که برای تبدیل شدن به یک طراح PCB موفق نیاز دارید، می‌آموزد. همچنین در مکتب خونه انواع دوره آموزش طراحی مدار و آموزش سخت افزار به عنوان مکمل و پیش نیاز این دوره موجود است.

 

صفحات پربازدید