آموزش بازی‌وار سازی (Gamification)

poster
پیش‌نمایش دوره

گیمیفیکیشن به معنای استفاده از عناصر بازی و تکنیک‌های طراحی بازی دیجیتال برای مشکلات خارج از بازی است مانند مسائل تجاری و تاثیرات اجتماعی. در این دوره شما با مفهوم گیمیفیکشن و کاربردهای آن آشنا ... ادامه

برگزارکننده:  Coursera  Coursera
مدرس دوره:

برگزارکننده:

Coursera
4.5 (2 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 مفاهیم و تاریخچه و اهمیت گیمیفیکیشن

 نحوه به کار بردن اصول طراحی بازی در موضوعات غیر بازی

 طراحی سیستم‌های گیمیفای شده

 یادگیری مفاهیم عمده روانشناختی مربوط به گیمیفیکیشن

پیش‌نیاز‌ها

این دوره به نحوی تهیه و تدوین شده است که مباحث آن به ساده‌ترین شکل ممکن بیان شوند و مخاطبان دوره بتوانند به‌سادگی متوجه موضوعات مطرح شده شوند. به همین جهت برای شرکت در این دوره هیچ پیش‌نیاز به خصوصی وجود ندارد و افراد با هر سطحی از آگاهی و تحصیلات می‌توانند از مباحث این دوره نهایت استفاده را داشته باشند.

سرفصل‌های دوره آموزش بازی‌وار سازی (Gamification)

گیمیفیکشن و بازی‌ها

گیمیفیکیشن یک رشته جدید است، اما بازی‌ها چیز جدیدی نیستند. در فصل اول، به این خواهیم پرداخت که گیمیفیکیشن چیست، چرا سازمان‌ها از آن استفاده می‌کنند و از کجا آمده است. در حالی که همه در مورد این رشته نظر یکسانی ندارند، مجموعه‌ی از مفاهیم وجود دارد که به طور واضح گیمیفیکیشن را توصیف می‌کنند. در ادامه توضیح می‌دهیم که چرا مفهوم بازی‌ها عمیق‌تر از چیزی است که بیشتر مردم تصور می‌کنند و به این موضوع می‌پردازیم که چگونه طراحی بازی به عنوان پایه‌ای برای گیمیفیکیشن عمل می‌کند.

  بررسی اجمالی دوره
مشاهده
"07:25  
  تعریف گیمیفیکیشن
مشاهده
"12:42  
  چرا گیمیفیکیشن را مطالعه کنیم؟
مشاهده
"07:41  
  تاریخچه گیمیفیکیشن
مشاهده
"10:30  
  نمونه‌ها و دسته‌بندی‌ها
مشاهده
"14:27  
  گیمیفیکشن در چهارچوب
مشاهده
"11:27  
  بازی چیست؟
مشاهده
"10:22  
  Game و Play
مشاهده
"09:54  
  بازی‌های ویدیویی
مشاهده
"11:28  
  فقط یک بازی؟
مشاهده
"10:28  
  مصاحبه Ethan Mollick با پروفسور Werbach
مشاهده
"08:25  
بازی‌های ساختارشکن

به کار بردن اصول طراحی بازی در موضوعات غیر بازی دقیقاً به چه معناست؟ در این فصل، به این موضوع می‌پردازیم که طراحان بازی چگونه کار خود را انجام می‌دهند و توضیح می‌دهیم که چگونه هر موقعیت را از دیدگاه یک طراح بازی ببینیم. سپس مواد اولیه بازی‌ها و گیمیفیکیشن را بررسی می‌کنیم که به عنوان عناصر بازی هم شناخته می‌شوند و یاد می‌گیریم که چطور یک بازی را به بخش‌های تشکیل‌دهنده‌اش تجزیه کنیم و از آنها برای ایجاد سیستم‌های گیمیفای شده استفاده کنیم.

  چرا گیمیفای؟
مشاهده
"09:35  
  فکر کردن مانند یک طراح بازی
مشاهده
"08:29  
  قوانین طراحی
مشاهده
"11:56  
  درگیرکردن احساسات
مشاهده
"07:27  
  آناتومی سرگرمی
مشاهده
"07:12  
  پیدا کردن سرگرمی
مشاهده
"07:52  
  شکستن بازی‌ها
مشاهده
"08:01  
  هرم عناصر
مشاهده
"13:07  
  سه‌گانه PBL
مشاهده
"14:00  
  محدودیت‌های عناصر
مشاهده
"10:34  
  مصاحبه Bing Gordon
مشاهده
"15:54  
انگیزه و روانشناسی

گیمیفیکیشن یک تکنیک برای ایجاد انگیزه است، بنابراین ارتباط مستقیمی با روانشناسی دارد. این فصل مفاهیم عمده روانشناختی مربوط به گیمیفیکیشن را معرفی می‌کند. بخش اول فصل روی رویکردهای رفتاری و طراحی پاداش تمرکز دارد و بخش دوم به خطرات و روش‌های جایگزین می‌پردازد.

  طراحی انگیزشی
مشاهده
"10:37  
  رفتارگرایی
مشاهده
"11:45  
  رفتارگرایی در گیمیفیکیشن
مشاهده
"12:00  
  ساختارهای پاداش
مشاهده
"10:40  
  برنامه‌های پاداش
مشاهده
"10:29  
  محدودیت‌های رفتارگرایی
مشاهده
"06:15  
  خطرات رفتارگرایی
مشاهده
"10:45  
  انگیزه درونی و بیرونی
مشاهده
"08:42  
  چگونه پاداش‌ها می‌توانند باعث بی‌انگیزگی شوند؟
مشاهده
"09:59  
  تئوری خود تعیینی
مشاهده
"13:26  
طراحی

یک سیستم گیمیفیکیشن خوب یک نوع طراحی محسوب می‌شود. این فصل فرآیند طراحی را تشریح می‌کند و یک چارچوب شش مرحله‌ای را ارائه می‌دهد که در همه پروژه‌های گیمیفیکیشن اعمال می‌شوند. در ادامه به ملاحظات و گزینه‌های مهمی می‌پردازد که برای توسعه راه‌حل های خلاقانه، انسان محور و متفکرانه برای ایجاد سیستم گیمیفیکیشن مورد نیازند.

  فرآیند طراحی
مشاهده
"11:46  
  اهداف و رفتارها
مشاهده
"14:40  
  بازیکنان
مشاهده
"10:26  
  حلقه‌های فعالیت
مشاهده
"08:06  
  سرگرمی و ابزار
مشاهده
"09:44  
  خرید سهام
مشاهده
"09:24  
  گیمیفیکشن برای چه کسانی مناسب است؟
مشاهده
"13:40  
  طراحی برای منافع جمعی
مشاهده
"15:10  
  طراحی برای شادی
مشاهده
"07:59  
  مصاحبه Amy Jo Kim
مشاهده
"13:38  
چشم‌انداز گیمیفیکشن

محدودیت‌ها، نگرانی‌ها و خطرات مشروع زیادی درباره گیمیفیکیشن وجود دارد. با طراحی متفکرانه می‌توانیم از برخی از این مشکلات اجتناب کنیم، اما برخی مشکلات را باید در طول اجرای سیستم درنظر بگیریم. فصل آخر درباره تکنیک‌های مربوط به گیمیفیکیشن که در طول دوره به آنها پرداخته نشده توضیح می‌دهد و با نگاهی به آینده دوره به پایان می‌رسد.

  نقطه‌گذاری
مشاهده
"13:48  
  ابزارهای بهره‌برداری
مشاهده
"08:29  
  Gaming the Game
مشاهده
"08:17  
  مسائل حقوقی
مشاهده
"09:03  
  مسائل نظارتی
مشاهده
"08:14  
  فراتر از اصول
مشاهده
"06:12  
  جوایز تشویقی
مشاهده
"12:02  
  اقتصادهای مجازی
مشاهده
"10:56  
  اقدام جمعی
مشاهده
"14:34  
  آینده گیمیفیکیشن - قسمت 1
مشاهده
"09:58  
  آینده گیمیفیکیشن - قسمت 2
مشاهده
"06:11  

ویژگی‌های دوره

زیرنویس فارسی
زیرنویس فارسی

این دوره دارای زیرنویس اختصاصی است.

درباره دوره

گیمیفیکیشن به معنای استفاده از عناصر بازی و تکنیک‌های طراحی بازی دیجیتال برای مشکلات خارج از بازی است مانند مسائل تجاری و تاثیرات اجتماعی.

در این دوره شما با مفهوم گیمیفیکشن و کاربردهای آن آشنا خواهید شد. گیمیفیکشن به معنای استفاده از عناصر بازی در زمینه‌های غیربازی است. این عناصر شامل مکانیک‌های بازی، مانند چالش، رقابت، و پاداش، و همچنین پویایی‌های بازی، مانند داستان، پیشرفت و ارتباط هستند.

گیمیفیکشن می‌تواند در زمینه‌های مختلفی، از جمله کسب‌وکار، آموزش، و سلامتی، مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، شرکت‌ها از گیمیفیکشن برای افزایش انگیزه کارکنان، بهبود رضایت مشتری، و افزایش فروش استفاده می‌کنند. مدارس از گیمیفیکشن برای بهبود یادگیری و مشارکت دانش‌آموزان استفاده می‌کنند. و سازمان‌های سلامتی از گیمیفیکشن برای ترویج رفتارهای سالم استفاده می‌کنند.

گیمیفیکشن یک ابزار قدرتمند است که می‌تواند برای بهبود انگیزه، مشارکت، و یادگیری استفاده شود. این دوره به شما کمک می‌کند تا با اصول گیمیفیکشن آشنا شوید و چگونه این اصول را برای دستیابی به اهداف خود به کار ببرید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher Kevin Werbach

کوین ورباخ استاد مطالعات حقوقی و اخلاق تجاری در مدرسه وارتون، دانشگاه پنسیلوانیا است. او یک متخصص مشهور جهانی در زمینه فناوری‌های نوظهور است، پیامدهای تجاری و سیاستی پیشرفت‌هایی مانند پهنای باند، بیگ دیتا و بلاک‌چین را بررسی می‌کند. ورباخ در تیم انتقالی ریاست جمهوری دولت اوباما خدمت کرده است، گروه سوپرنوا (یک کنفرانس فناوری و شرکت مشاوره) را تأسیس کرده و به توسعه رویکرد ایالات متحده در سیاست اینترنتی در دوران دولت کلینتون کمک کرده است. او همچنین نویسنده کتاب‌های "How Game Thinking Can Revolutionize Your Business" و "The Blockchain and the New Architecture of Trust" است.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
محمدرضا سودبخش 1403-02-19
بی شک یکی از بهترین دوره هایی بود که تا به حال تجربه کردم. ساختار منسجم مالتی مدیا بودن تدریس شیوایی و روانی گفتار مدرس زیرنویس خوب مکتب خونه از عوامل نقطه قوت دوره هستن. من اگر جای مکب خونه باشم از این دوره برای نحوه تدریس الگو میگیرم و پرتکل اموزش رو بر این اساس پیاده میکنم. چون بعضی دوره های اساتید ایرانی خیلی ضعیف بود و از سر ناچاری تهیه کرده بودم

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.