00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

عدالت (Justice)

دوره‌های رایگان
24 جلسه
97٪ (108 رای)

آموزش درس عدالت 

دوره عدالت (justice) مقدمه‌ای بر فلسفه اخلاقی و سیاسی است و سعی دارد به پرسش "کار درست چیست؟" پاسخ دهد. دوره آموزش عدالت اولین دوره‌ی دانشگاه هاروارد بود که به صورت رایگان در اینترنت و تلوزیون آمریکا در دسترس عموم قرار گرفت و توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مشاهده شد و تاثیر آن به حدی بود که مایکل سندل توسط نشریات چینی به عنوان بانفوذترین چهره سال 2011 لقب گرفت.

مایکل سندل در این دوره نظریه‌های کلاسیک و معاصر عدالت را بررسی می‌کند، و کاربرد این نظریه‌ها را در مجادلات حقوقی و سیاسی معاصر بررسی می‌کند و به چالش می‌کشد. عناوینی مانند اقدامات مثبت، توزیع درآمدها، ازدواج همجنسگرایان، نقش بازارها ،حقوق (حقوق بشر و حقوق مالکیت) ، استدلال‌های موافق و مخالف در مورد برابری و معضلات وفاداری در زندگی عمومی و خصوصی در دوره عدالت بررسی می‌گردد.

هدف از دوره آموزش رایگان (Justice)

دوره عدالت دانشجویان را دعوت می‌کند تا دیدگاه خود در مورد این مناقشات را تحت بررسی انتقادی قرار دهند. بخش‌هایی از نظریات ارسطو، جان لاک، ایمانوئل کانت، جان استوارت میل و جان راولز که از مطرح ترین نظریه پردازان سیاسی دنیا به شمار می‌روند و همچنین برخی از پرونده‌های قضایی معاصر و مقالات مربوط به مسائل سیاسی در  آموزش رایگان درس عدالت بررسی می‌گردد.

 

عدالت از دیدگاه مایکل سندل

سندل سه تعبیر کلی از عدالت مطرح می کند:

  • عدالت یعنی تولید حداکثر سود یا رفاه که از طریق نظریات سودگرایانی نظیر جرمی بنتام و جان استوارت میل معرفی شده است.
  • عدالت همگام با احترام به آزادی انتخاب به دست می‌آید: که یا به صورت انتخاب واقعی در بازاری آزاد خواهد بود (نظیر نظرات اختیارگرایانی چون رابرت نوزیک) و یا به صورت انتخاب فرضی در یک موقعیت برابر و مطابق نظریات برابری‌خواهان لیبرالی همچون جان رالز.
  • عدالتی که مسلتزم پرورش فضیلت و تعقل درباره خیر جمعی است.

سندل با انتخاب تعبیر سوم معتقد است برای رسیدن به جامعه عادل باید درباره معنی زندگی خوب استدلال شده و فرهنگی پذیرای اختلاف نظرهایی که لاجرم بروز می‌کنند، به وجود بیاوریم. در دوره حاضر سندل تجربیات و دیدگاه خود را بیان می‌کند.

سرفصل‌های دوره عدالت (Justice)

استاد دوره
Michael Sandel Michael Sandel

مایکل سندل، زاده‌ی ۵ مارس ۱۹۵۳، فیلسوف سیاسی و نویسنده‌ای آمریکایی است. سندل استاد دانشگاه هاروارد است. او بیش از همه به خاطر کلاس «عدالت» خود در دانشگاه هاروارد، و نقدهایش بر نظریه‌ی عدالت از «جان راولز» در مورد لیبرالیسم و حدود عدالت مشهور است. سندل عضو دائمی آکادمی هنرها و علوم آمریکا نیز هست. او در سال ۱۹۸۵ جایزه‌ی تدریس هاروارد-رادکلیف را برد و در سال ۱۹۹۹ استاد تمام دانشگاه هاروارد شد. انجمن علوم سیاسی آمریکا در سال ۲۰۰۸ از سندل به خاطر نبوغش در تدریس، تقدیر کرد.

درباره برگزارکننده
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

نظرات  (4 نظر)

کاربر مکتب‌خونه
22:49 - 1400/06/12
کاربر‌ سایت
بینظیر بود متشکرم در مورد موضوعات مشابه ویدیو بزارید
کاربر مکتب‌خونه
19:11 - 1400/05/30
کاربر‌ سایت
خیلی یادگرفتم. ممنون که در سایت قرار دادید.
کاربر مکتب‌خونه
08:12 - 1400/03/12
کاربر‌ سایت
اگر زحمت بکشید و اینگونه آموزشها رو جستجو کنید و به مجموعه اضافه کنید، خیلی عالی میشه. در ضمن اگر تعاملی با مراکز دوبله بکنید (که در حال حاضر به صورت NGO) دارن فیلم‌های سینمایی رو دوبله می‌کنند، زحمت صدا گذاری روی این کلاسها رو هم بکشن که بجای خوندن زیر نویس، صداگذاری بشه که نور علی نور خواهد شد. دست شما درد نکنه
کاربر مکتب‌خونه
12:14 - 1400/02/02
کاربر‌ سایت
دستتون درد نکنه .عاااااالی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟