00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • دسترسی به تمام جلسات دوره
  • دسترسی به تمام جلسات دوره
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان شناخت فلزات صنعتی

دوره‌های رایگان
31 جلسه
97٪ (211 رای)

هدف از آموزش رایگان شناخت فلزات صنعتی چیست؟

این درس چکیده‌ای از دروس آلیاژهای آهنی و آلیاژهای غیر آهنی است که در آن دانشجویان با اصول فرایندهای تولید، مشخصات، کاربردها، استانداردها و نام‌گذاری‌ فلزات و آلیاژهای صنعتی آشنا می‌شوند. برای آن دسته از دانشجویان رشته مهندسی مکانیک که به فعالیت و یا ادامه تحصیل در حوزه ساخت و تولید علاقه‌مند هستند، این درس حاوی اطلاعاتی بسیار مهم و کاربردی است. علاوه‌ بر دانشجویان،  مطالعه مباحث این دوره برای فعالین حوزه تولید نیز می‌تواند بسیار مورد استفاده قرار گیرد.

در این درس ابتدا پس از مقدمه‌ای کوتاه و مرور سرفصل‌های درس علم مواد (رشته مکانیک)، مبحث آلیاژ‌های آهنی موردبحث قرار می‌گیرد. در این فصل ابتدا ویژگی‌های آهن، معرفی و تاریخچه‌ای از تحول فناوری‌های تولید و به‌کارگیری آهن توسط انسان‌ها مرور می‌شود. در ادامه انواع روش‌های تولید آهن از جمله کوره بلند، احیاء مستقیم و فرایند‌های تکمیلی و پس از آن شامل فولادسازی در کنورتور و کوره‌های قوس الکتریکی ارائه می‌شود.

در گام بعد ریخته‌گری و نورد آلیاژهای آهنی مورد بررسی قرار گرفته است. مباحث این دوره با شناخت انواع ساختارهای متالورژیکی و فازهای تعادلی و غیرتعادلی در آلیاژهای آهنی ادامه پیدا می‌کند. بعد از آشنایی با ساختارهای بلوری و فازها در فولادها و چدن‌ها، فرایندهای عملیات حرارتی و سخت‌کاری آن‌ها مورد بحث قرار گرفته است و تأثیر انواع عناصر آلیاژی در آن‌ها معرفی می‌گردد. مبحث آلیاژهای آهنی با استانداردهای آهن و فولاد و طبقه‌بندی آن‌ها ادامه پیدا کرده و با یک جلسه‌ای اختصاصی در ارتباط با چدن‌ها خاتمه می‌یابد.

در فصل دوم مبحث آلیاژهای غیر آهنی ارائه می‌شوند؛ به ترتیب فلزات آلومینیوم، تیتانیوم، منیزیم، مس و سوپرآلیاژها موردبحث و بررسی قرار می‌گیرند. موارد ارائه شده در ارتباط با این فلزات با‌توجه‌ به تولید و مصرف به‌مراتب کمتر از آلیاژهای آهنی است. بااین‌حال تلاش شده که موارد مهم‌تر برای هر دسته از فلزات و آلیاژها شامل فرایندهای تولید، خواص و ویژگی‌ها، کاربردهای اصلی و محدودیت‌ها در درس گنجانده شود.

درس شناخت فلزات صنعتی درسی به نسبت پرحجم و غنی از محتوای تئوری و کاربردی است. بااین‌وجود ارائه همه این مطالب در قالب یک درس مانند جای‌ دادن دریا در کوزه است. در این درس سعی شده با ادبیاتی ساده و دقیق مطالب گسترده و پیچیده، خلاصه‌سازی و ارائه شوند. امیدوارم گردآوری و ارائه این مطالب توسط اینجانب و بهره‌برداری شما از مطالب این درس به‌منظور ارتقاء سطح دانش بتواند تأثیری کوچک اما مهم بر پیشرفت و اعتلای کشورمان داشته باشد.

آموزش رایگان شناخت فلزات صنعتی مناسب چه کسانی است؟

درس شناخت فلزات صنعتی یکی از دروس اختیاری دانشکده‌های مهندسی مکانیک است که برای دانشجویان سال آخر کارشناسی طراحی شده و ارائه می‌شود.

 

***این دوره درحال تکمیل است***

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان شناخت فلزات صنعتی

استاد دوره
علیرضا صادقی علیرضا صادقی

دکتر علیرضا صادقی دانش‌آموخته دانشگاه علم و صنعت در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی مواد و متالورژی هستند. ایشان پس از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی شریف، مقاطع دکتری و فوق دکتری خود را در دانشگاه مک گیل و توکیو گذرانده‌اند.

دکتر علیرضا صادقی هم اکنون استادیار دانشکده مکانیک دانشگاه تهران هستند.

اطلاعات بیشتر
درباره برگزارکننده
دانشگاه تهران دانشگاه تهران (اطلاعات بیشتر)

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش رایگان شناخت فلزات صنعتی

آموزش رایگان علم مواد
اطلاعات بیشتر

نظرات  (1 نظر)

محمدتقی
15:17 - 1401/08/11
کاربر‌ سایت
ممنون عالی بود

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟