00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به تمام جلسات دوره
 • دسترسی به تمام جلسات دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

تحولات سیاسی و اجتماعی در عصر جمهوری اسلامی

دوره‌های رایگان
9 جلسه
79٪ (73 رای)

انقلاب اسلامی ایران سرآغاز تشکیل نظامی جدید و تحول در تاریخ سیاسی معاصر جهان بود. این نظام بدون نسخه و نمونه‌ای از‌ پیش‌داده پا به عرصه گذاشت. درس پیش‌رو در کنار شناسایی خرده گفتمان‌های سیاسی این نظام، به‌دنبال یافتن ریشه‌های برآمدن و فروافتادن آن است.

جریان‌های اصلاح‌طلب از کجا به‌وجود آمدند؟

یکی از ویژگی‌های ایران در عصر قاجار، ظهور جریانات اصلاح‌طلب در آن بود و علت آن آشنایی مردم با جوامع غربی ازیک‌طرف و ازطرف دیگر فقدان پیشرفت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از سمت قاجارها زمینه‌ساز پیدایش تلاش‌های اصلاح‌طلبانه متعددی شد که با افزایش آگاهی ایرانیان مخصوصاً تعدادی از دولتمردان فهمیده و تحصیل‌کرده که آگاه به ضعف‌ها و عقب‌ماندگی‌های گسترده جامعه خود شده‌بودند باعث شد تا عده‌ای از آن‌ها از اصلاحات سخن گویند. اولین کسانی‌که جریانات اصلاحات را از درون خود حاکمیت قاجار شروع کردند، میرزا عیسی و میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام بودند، حتی در مقاطعی خود ناصرالدین‌شاه، پادشاه مقتدر و نیرومند قاجار به‌دنبال اصلاحات بود.

در این درس مباحث زیر بررسی شده‌است که عبارتند از:

 • جریانات روشن‌فکری قبل و بعد از انقلاب
 • علل تصویب قطع‌نامه‌ی ۵۹۸
 • بررسی وقایع سال ۸۸ براساس دیدگاه کارکردگرایی
 • دولت موقت و کشمکش احزاب بر سر قدرت
 • روشن‌فکری دینی در دهه‌ی ۷۰
 • زمینه‌های تحول در دولت ایدئولوژیک
 • بررسی مجدد علل جنگ ایران و عراق
 • ساختار دولت رضاشاه

کلاس تحولات سیاسی و اجتماعی در عصر جمهوری اسلامی در مقطع کارشناسی و در دانشگاه تهران برگزار شده‌است. این کلاس که با تدریس استاد زیباکلام و استاد ابراهیمی برگزار شده‌است، پروژه‌محور بوده و هر جلسه دانشجویان به ارائه‌ی تحقیقات خود در رابطه با موضوعی مشخص می‌پردازند. تدوین این درس به‌منظور کامیابی جامعه دانشجویی کشور بوده‌است و به بررسی تحولات خاص سیاسی، اجتماعی، فرهنگی کشور و توصیف آن‌ها می‌پردازد تا دانشجویان بتوانند از درون آن مباحث جدیدتر متناسب با نیاز خود را استخراج نمایند.

سرفصل‌های دوره تحولات سیاسی و اجتماعی در عصر جمهوری اسلامی

استاد دوره
صادق زیباکلام منفرد صادق زیباکلام منفرد

او پس از اخذ دیپلم دبیرستان در سال ۱۳۴۵ در کنکور دانشگاه تهران پذیرفته می‌شود اما پدرش با تحصیل او در ایران مخالفت کرده او را روانه اتریش می‌کند تا او را از درگیری‌های سیاسی دانشگاه تهران به دور نگه دارد. در اتریش تحت تأثیر تفکرات مارکسیستی قرار می‌گیرد و تحصیل خود را در اتریش نیمه‌تمام گذاشته و به توصیه پدر در خرداد ۱۳۴۶ به انگلستان می‌رود.

بعد از طی دوره دوساله کالج او به پلی‌تکنیک شهر هادرزفیلد در شمال بریتانیا می‌رود و وارد رشته مهندسی شیمی می‌شود. او بعد از اتمام دوره کارشناسی وارد دوره کارشناسی ارشد و سپس دکترای مهندسی شیمی در دانشگاه برادفورد می‌شود. پس از آزادی در سال ۱۳۵۵، دستگاه امنیتی کشور مانع بازگشت او به انگلستان و ادامه دوره دکتری شد و او به ناچار در ایران مانده و به عنوان مربی در دانشکده فنی دانشگاه تهران استخدام می‌گردد. پس از انقلاب در سال ۱۳۶۳ برای ادامه تحصیل به انگلستان باز می‌گردد اما به جای ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی به علوم انسانی روی می‌آورد. او در دانشکده صلح‌شناسی دانشگاه برادفورد فوق لیسانس و دکترای خود را می‌گیرد. موضوع تز دکترای او انقلاب اسلامی ایران و فلسفه سیاست غرب بوده‌است. زیباکلام در سال ۱۳۶۹ به ایران بازگشته و پس از دو سال وارد گروه علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران می‌شود.

اطلاعات بیشتر
درباره برگزارکننده
دانشگاه تهران دانشگاه تهران (اطلاعات بیشتر)

نظرات  (2 نظر)

کریم
01:00 - 1401/02/21
کاربر‌ سایت
عالی
کاربر مکتب‌خونه
18:01 - 1400/11/06
کاربر‌ سایت
فارغ از تحلیل‌های سطحی زیبا کلام صدا خیلی بد ضبط شده.
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ با سپاس از نظر شما، موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟