00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 6 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 6 جلسه نمونه از دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
299,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
359,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش عزت نفس و اعتماد به نفس

دوره‌های مکتب‌پلاس
5 ساعت
89٪ (776 رای)

در رابطه با عزت نفس و اعتماد به نفس باید گفت که انسان‌ها معمولا اعتماد به نفسشان را راحت تر از عزت نفسشان می‌توانند تقویت کنند و همچنین به بالا بردن اعتماد به نفس خود بیش از افزایش عزت نفسشان اهمیت می‌دهند.

همه‌ی ما در طول زندگیمان با شکست‌ها و پیروزی‌های مختلفی مواجه شده‌ایم. همچنین بعضی از اوقات تشویق و بعضی از اوقات تنبیه شده‌ایم، اما به جای اینکه از شکست‌هایمان درس بگیریم و یا سعی کنیم که اشتباهاتمان را تکرار نکنیم، پشت پیروزی‌ها و موفقیت‌هایمان پنهان شده و اشتباهاتمان را نادیده می‌گیریم.

با این حال، اکثریت قریب به اتفاق مردم، خصوصا افراد تحصیل‌کرده به این نکته واقف هستند که یک لیست بلند بالا از موفقیت‌ها و توانایی‌ها نه تنها برای داشتن عزت نفس کافی نیست، بلکه آنچنان ضرورتی نیز ندارد.

دیده می‌شود که خیلی از افراد صرفا با این هدف که این دو عنصر کلیدی را ارتقاء دهند، بدون وقفه تلاش می‌کنند تا کیفیت و کمیت مهارت‌هایشان را ارتقا ببخشند تا بلکه روزی خلا وجودیشان را که در گذر زمان به وجود آمده است را پر کنند.

این خلا درون هر فرد ممکن است به دلایل مختلفی شکل گرفته باشد. دلایلی مثل فشارهای اجتماعی، اختلاف طبقاتی، مشکلات اقتصادی و ...

حال به این سوال پاسخ خواهیم داد که دقیقا چه تفاوتی میان عزت نفس و اعتماد به نفس وجود دارد؟

شاید سخت باشد که در زبان فارسی معادل مناسبی برای واژه‌ی اعتماد پیدا کرد و نزدیک‌ترین واژه‌ای که معنای اعتماد را القا کند، واژه‌ی اتّکا باشد.

اعتماد به نفس نیز به این معناست که یک شخص بتواند در شرایط مختلف به خودش اتّکا کند و از داشته‌ها و توانایی‌هایش در شرایط سخت به گونه‌ای استفاده کند تا نتیجه‌ای نسبتا رضایت‌بخش حاصل شود.  

شخصی را می‌توان با اعتماد به نفس قلمداد کرد که از قبول کردن چالش‌های جدید هراسی نداشته باشد، از موقعیت‌‌های مختلف به نحو احسن استفاده کند، با شرایط سخت و سختی‌ها کنار بیاید و اگر اتفاقات خلاف میلش رخ دهند، مسئولیت آن‌ها را قبول کند. 

 

پیدا کردن معادل مناسب برای واژه‌ی عزت نفس نیز همانند اعتماد به نفس کار آسانی نیست.این واژه تقریبا به این معناست که ما چه ارزشی روی خودمان می‌گذاریم.

حال این ارزش می‌تواند در رابطه با احساسات ما باشد، می‌تواند بیانگر طرز فکر ما باشد و یا نشان‌دهنده‌ی ارتباط ما با دیگران و جهان باشد.

آشنایی با این دو مفهوم باعث می‌شود تا شما در وهله اول بتوانید در هنگام انجام کارها، پتانسیل خودتان را تمام و کمال به اجرا بگذارید و هرکاری را با شایستگی به پایان برسانید.

در وهله دوم، عزت نفستان باعث می‌شود تا برای انجام هر کاری خودتان را کوچک نکنید و برای رسیدن به هر هدفی، به هر چیزی تن ندهید.

سرفصل‌های دوره آموزش عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس
02:22 ساعت
02:12
Combined Shape Created with Sketch. 17 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل، با دلایل الزام وجود عزت نفس و باورهای غلطی که سرکوب کننده‌ی عزت نفس است، آشنا می‌شوید. درمیابید که چه عواملی در شکل‌گیری عزت نفس در ما دخیل بوده‌اند و دوران کودکی ما، چگونه روی آن، تاثیر گذاشته است. ابعاد مختلف عزت نفس و راه تقویت آن را می‌شناسید و در نهایت، مهارت ابراز وجود را فرا می‌گیرید.

چرا ارزشمندیم
"09:04
باورهای نادرست
"08:00
تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس
"05:20
شکلگیری عزت نفس
"04:45
عزت نفس در کودکان
"12:57
تفاوت افراد دارای عزت نفس بالا و پایین
"09:43
تحریفات شناختی درباره عزت نفس
"17:29
نگرش مثبت به خود
"11:29
تشویق خود
"06:28
رفتار خوب با جسم خود
"05:46
مواظبت از روان خود
"09:13
عدم انجام فداکاری بیش از حد
"09:56
آراستگی همیشگی
"05:55
نداشتن احساس گناه
"05:31
آموزش مهارت ابراز وجود
"02:35
تست عزت نفس
"08:14
کوئیز
100.0%
     
"10:00
اعتماد به نفس
02:17 ساعت
02:07
Combined Shape Created with Sketch. 16 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل، با تعریف اعتماد به نفس و ویژگی‌های افراد دارا و فاقد اعتماد به نفس آشنا می‌شوید. عوامل تاثیرگذار بر شکل‌گیری و رشد اعتماد به نفس را (که بخش اعظم آن در کودکی و توسط والدین است)، می‌شناسید و پس از بررسی نظریات روان‌شناسان درباره‌ی اعتماد به نفس، مراحل مختلف ایجاد مهارتی همانند اعتماد به نفس را فرا می‌گیرید و گام‌ به گام، به سمت متکی شدن به نفس خود، پیش می‌روید.

تعریف اعتماد به نفس
"03:11
ویژگی‌های افراد دارای اعتماد به نفس
"10:39
ویژگی‌های افراد با اعتماد به نفس پایین
"13:17
عوامل موثر در ایجاد اعتماد به نفس
"08:30
تشخیص تاثیرات والدین بر اعتماد به نفس
"11:44
تاثیرات خود شخص بر اعتماد به نفس
"05:27
نظریات روانشناسان درباره اعتماد به نفس
"09:17
مراحل ایجاد یک مهارت
"07:53
باور به امکان تغییر - ایجاد انگیزه
"04:19
تدوین اهداف واقعی
"11:03
تمرین کردن
"08:08
یافتن حامی - پاداش
"04:25
موانع عملکرد
"05:43
گام‌های اتکا به نفس 1
"15:39
گام‌های اتکا به نفس 2
"07:49
کوئیز
100.0%
     
"10:00
استاد دوره
ماندانا عالمی ماندانا عالمی

 خانم دکتر ماندانا عالمی مدرک دکتری خود در رشته مشاوره و راهنمایی را در سال 1389 از دانشگاه پوترای مالزی (UPM) دریافت کرد. ایشان از تجربه‌ای غنی در زمینه‌ی مهارت‌های زندگی برخوردار هستند که حاصل سال‌ها مشاوره و تدریس ایشان می‌باشد.

از دیگر سوابق ایشان می‌توان به تدریس در واحد‌های کرج، رودهن و تهران مرکز دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد.

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
70.0 نمره

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش عزت نفس و اعتماد به نفس

این دوره، پیش‌نیازی ندارد و قابل استفاده برای همگان است.

ویژگی‌های دوره آموزش عزت نفس و اعتماد به نفس

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (10 نظر)

عباس
17:01 - 1401/05/16
دانشجوی دوره
باسپاس از زحمات مدرس محترم،باوجود علم بالای مدرس محترم ولی ارایه بسیار ضعیفی داشتند و فقط با روش سخنرانی و روخوانی از متن خودشون توضیح می دادن و تنوعی درمثالها نداشتن،وجود ریتم خطی در بیان کسالت آور بود ،ایکاش مدرس محترم،دوره فن بیان و اسلاید سازی استاد خسروی نژاد درهمین مکتب خونه رو مطالعه می کردن تا بهتر از قابلیت علمی خودشون در ارایه استفاده کنند درهر صورت سپاس از مدرس محترم و مکتب خونه عزیز 👏🙏🏼
محمدرضا
19:11 - 1401/01/13
فارغ‌التحصیل دوره
می دونم که این دوره خیلی وقت پیش توسط دوستان مکتبخونه تولید شده ، پس کیفیت پایین دوره طبیعی هست. ضعف های دوره از نظر من : -تقریبا هیچ جا به هیچ رفرنسی برای مطالعه بیشتر یا حتی استنادات اشاره نشد - فقط اسم چند روانشان اورده شد با تعریف های یک خطی درباره موضوع -تسلط استاد در بیان پایین -فایل های دوره در دست رس نیست - بخش دوم یا اعتماد به نفس خیلی چیز های کلیشه ای و دقیقا مشابه عزت نفس داشت. - از نظر من ، این محتوا مناسب دوستان مدرسه ای هستش نه دانشگاهی بازم میگم این دوره برای خیلی وقت پیش هست کیفیت پایینش طبیعی هست. ولی به عنوان یک چک لیست ساده و سریع یا یک مدخل برای ورود به بحث عزت نفس و اعتماد بنفس شاید کاربردی باشه. در کل برای ادم اهل مطالعه پیشنهادش نمی کنم. اگر کتاب خون هستین ، کتاب اقای Nathaniel Branden که درباره عزت نفس هست رو بخونید که خیلی عالیه. اگر اهل گوش دادن هستین ، دوره اقای محمدرضا شعبانعلی که تحت همین نام عزت نفس هست می تونه مفید باشه. و اگر هیچ کدوم از موارد بالا نیستین و میخواید سریع و تصویری ی ذهینت در مورد این ۲ موضوع پیدا کنید این دوره می تونه کمکی برای شما باشه. در اخر بگم : کیفیت ازمون های پایان دوره هم خیلی عجیب پایین بود :) من فقط دوره رو تموم کردم که به قول خودت مدرس یک کار انجام بدم تا اعتماد بنفسم بعدش زیاد بشه :)
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد.
نوید
22:43 - 1400/07/15
فارغ‌التحصیل دوره
- سرعت مدرس ( از دیدگاه من ) بسیار پایین بود ( راه حل من دیدن با دور تند بود ( - بعضی از صفحات پاورپوینت بسیار نوشتار داشت ( عرف تنها کلمات کلیدی همراه با بولت پوینت است . - بخض عزت نفس برای من جدیتر و تخصصی تر بود - از بابت بخش اعتماد به نفس خیلی مطالب را در برنامه ریزی شنیده بودم - در پاسخهای گزینه های نزدیک به هم در بخش دوم زیاد بود.
محسن
17:32 - 1400/06/05
دانشجوی دوره
بیان استاد بسیار ابتدایی و مباحث خیلی پیش افتاده، تسلط استاد هم روی مطالب پایین بود. انتظار بیشتری از این دوره داشتم. به عنوان یک هنرجو به هیچ عنوان پیشنهاد نمیکنم.
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. موارد مطرح شده جهت بررسی بیشتر به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
سهیل
21:55 - 1399/12/06
دانشجوی دوره
دوره بدي نبود ، جا داشت بيشتر مباحث باز بشه.
باقر
13:35 - 1399/08/18
دانشجوی دوره
انتظار بیشتری از دوره داشتم.نحوه ارایه،تاکید و ارایه تمرین‌های بیشتر،و محیط ارایه می‌تونست جالب تر و تاثیر گذار‌تر باشه.
فاطمه
16:48 - 1399/06/28
فارغ‌التحصیل دوره
دوره خوبی بود ولی ای کاش مباحث رو بیشتر باز میکردن خصوصا مباحث آخر نیاز به توضیح بیشتری داشت.
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز لطفا جهت توضیحات بیشتر به ایمیل پشتیبانی پیام دهید. info@maktabkhoneh.org
رضا
14:12 - 1399/05/17
دانشجوی دوره
بسیار کلیشه ای
محمود
12:04 - 1399/04/02
دانشجوی دوره
عالی و مسلط
لیدا
22:16 - 1399/02/05
دانشجوی دوره
خیلی دوره خوب و کاملی بود ولی امتحان اعتماد به نفس خیلی گزینه ها نزدیک به هم بود.ممنونم از شما و مکتب خونه

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

بر فرض مثال اگر شما برای امتحانتان به درستی و به اندازه‌ی کافی مطالعه کرده باشید، احتمالا با اعتماد به نفس بالایی امتحانتان را آغاز می‌کنید که این نشان‌ دهنده‌ی یک تجربه‌ی خوب و موفق است.

البته این کاملا طبیعی است که شما در یک زمینه تا حد خیلی خوبی اعتماد به نفس داشته باشید اما در زمینه‌های دیگر  نداشته باشید، مثلا ممکن است که شما در زمینه‌ی آشپزی تبحر بالایی داشته باشید و اعتماد به نفستان در این حوزه بالا باشد، اما در خوانندگی چطور؟

همچنین باید اذعان کرد که اعتماد به نفس بالا همیشه خوب نیست و بعضی از اوقات می‌تواند به جای به همراه داشتن تجربه‌ای خوب و موفق، تجربه‌ای ناموفق به بار بیاورد.

هنگامی که یک شخص به اندازه‌ی کافی در یک حوزه اعتماد به نفس نداشته باشد، شجاعت معنا پیدا می‌کند. تفاوت شجاعت و اعتماد به نفس در این است که اعتماد به نفس در رابطه با کارهایی است که برای شما شناخته شده هستند و در گذشته آن‌ها را تجربه کرده‌اید اما شجاعت برای کارهایی به کار می‌رود که شما تجربه‌ی انجام آن‌ها را نداشته‌اید و برایتان ناشناخته هستند.

شما برای شیرجه زدن در رودخانه از ارتفاع 10 متری نمی‌توانید اعتماد به نفس داشته باشید، مگر اینکه در گذشته یک‌بار این‌ کار را انجام داده باشید و اگر برای اولین بار این کار را انجام دهید، شجاعت انجام آن را داشته‌‌اید و نه اعتماد به نفسش را.

عزت نفس و اعتماد به نفس همیشه در کنار هم نیستند و خیلی از اوقات افرادی را می‌بینید که اعتماد به نفس بالایی دارند، در صورتی که عزت نفسشان بسیار پایین است.

مثلا بازیگران و خوانندگان مشهوری که در جلوی هزاران نفر اجرای زنده برگزار می‌کنند و بر روی صحنه می‌روند، اما در زندگی شخصیشان مشکلات فراوانی دارند. تا جایی که بعضی از آن‌ها خودکشی می‌کنند.

در این دوره کوشش شده است تا ابعاد مختلفی از عزت نفس و اعتماد به نفس بررسی شود و آموزش داده شده است که هر فرد برای افزایش آن  چه کارهایی را باید انجام دهد. 

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

عزت نفس
02:22 ساعت
02:12
Combined Shape Created with Sketch. 17 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل، با دلایل الزام وجود عزت نفس و باورهای غلطی که سرکوب کننده‌ی عزت نفس است، آشنا می‌شوید. درمیابید که چه عواملی در شکل‌گیری عزت نفس در ما دخیل بوده‌اند و دوران کودکی ما، چگونه روی آن، تاثیر گذاشته است. ابعاد مختلف عزت نفس و راه تقویت آن را می‌شناسید و در نهایت، مهارت ابراز وجود را فرا می‌گیرید.

چرا ارزشمندیم
"09:04
باورهای نادرست
"08:00
تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس
"05:20
شکلگیری عزت نفس
"04:45
عزت نفس در کودکان
"12:57
تفاوت افراد دارای عزت نفس بالا و پایین
"09:43
تحریفات شناختی درباره عزت نفس
"17:29
نگرش مثبت به خود
"11:29
تشویق خود
"06:28
رفتار خوب با جسم خود
"05:46
مواظبت از روان خود
"09:13
عدم انجام فداکاری بیش از حد
"09:56
آراستگی همیشگی
"05:55
نداشتن احساس گناه
"05:31
آموزش مهارت ابراز وجود
"02:35
تست عزت نفس
"08:14
کوئیز
100.0%
     
"10:00
اعتماد به نفس
02:17 ساعت
02:07
Combined Shape Created with Sketch. 16 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل، با تعریف اعتماد به نفس و ویژگی‌های افراد دارا و فاقد اعتماد به نفس آشنا می‌شوید. عوامل تاثیرگذار بر شکل‌گیری و رشد اعتماد به نفس را (که بخش اعظم آن در کودکی و توسط والدین است)، می‌شناسید و پس از بررسی نظریات روان‌شناسان درباره‌ی اعتماد به نفس، مراحل مختلف ایجاد مهارتی همانند اعتماد به نفس را فرا می‌گیرید و گام‌ به گام، به سمت متکی شدن به نفس خود، پیش می‌روید.

تعریف اعتماد به نفس
"03:11
ویژگی‌های افراد دارای اعتماد به نفس
"10:39
ویژگی‌های افراد با اعتماد به نفس پایین
"13:17
عوامل موثر در ایجاد اعتماد به نفس
"08:30
تشخیص تاثیرات والدین بر اعتماد به نفس
"11:44
تاثیرات خود شخص بر اعتماد به نفس
"05:27
نظریات روانشناسان درباره اعتماد به نفس
"09:17
مراحل ایجاد یک مهارت
"07:53
باور به امکان تغییر - ایجاد انگیزه
"04:19
تدوین اهداف واقعی
"11:03
تمرین کردن
"08:08
یافتن حامی - پاداش
"04:25
موانع عملکرد
"05:43
گام‌های اتکا به نفس 1
"15:39
گام‌های اتکا به نفس 2
"07:49
کوئیز
100.0%
     
"10:00