یا
دانشگاه صنعتی شریف

مدیریت ریسک عملیاتی

دوره‌های مکتب‌پلاس
60 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

در این درس به بررسی نقش مدیریت ریسک در عملیات اصلی کسب‌و‌کار(Operational Risk Management) می‌پردازیم. مباحث این درس با تعاریف اولیه و فضای کلی این شاخه از مدیریت و تبیین نقش استراتژیک آن شروع می‌شود. سپس به تقسیم‌بندی انواع مختلف ریسک پرداخته و روش اندازه‌گیری ریسک‌هایی که یک کسب‌وکار با آن مواجه می‌باشد را بررسی می‌کنیم. در ادامه این بحث را مطرح می‌کنیم که چگونه می‌توان احتمال یک ریسک را و یا اثرات مخرب آن را کاهش داد. در انتها اقداماتی را معرفی می‌کنیم که به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا پس از لطمه دیدن از اثرات مخرب ریسک دوباره هر چه سریع‌تر به روند کار عادی خود باز‌گردند.

این درس به مدیریت ریسک مالی (Financial Risk Management) نمی‌پردازد. بدین معنی که ما استفاده از ابزارهای مالی برای محدود کردن و کنترل ریسک را مورد بحث قرار نمی‌دهیم. بلکه تمرکز اصلی ما بر این مطلب است که چگونه تصمیمات عملیاتی می‌توانند بر احتمال و یا اثر انواع مختلف ریسک اثر بگذارند.

مباحث این درس نه تنها بر اهمیت مدیریت ریسک‌هایی که به ناچار کسب‌و‌کارها را تهدید می‌کنند می‌پردازد، بلکه می‌خواهد نشان دهد که چگونه مدیریت صحیح ریسک می‌تواند منشاء مزیت رقابتی برای کسب‌وکار باشد.

مدرس دوره
سید احسان الهی

آقای دكتر سید احسان الهی دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی مکانیک بوده و همچین کارشناسی ارشد مدریت اجرایی (MBA) را در سازمان مدیریت صنعتی طی نموده است. در سال 2007 میلادی موفق به کسب مدرک دکترا در رشته مهندسی صنایع و سیستم‌ها از دانشگاه مینسوتای امریکا گردیده است و در حال حاضر استاد دانشگاه ماساچوست (بوستون) بوده و از سال 2007 میلادی، با رتبه دانشیاری، مشغول تدریس و تحقیق در دانشکده "علوم مدیریت و سیستم‌های اطلاعاتی" این دانشگاه می‌باشد.  قبل از فعالیت‌ها و مشاغل آکادمیک،  دارای سال‌ها سابقه کاری در سمت‌های مختلف در داخل کشور بوده است، زمینه‌های تحقیق و تدریس او  شامل مدیریت عملیات، مدیرت زنجیره تامین، تئوری بازی، مدیریت ریسک عملیاتی و مطالعات رفتاری در تصمیم‌گیری مدیران می‌شود و  نتایج تحقیقات  در نشریات علمی روز شامل موارد زیر به چاپ رسیده است:Management Science, International Journal of Production Economics, Knowledge and Process Management, and Foresight

پیش‌نیاز‌ها

آشنایی با مبحث "مدیریت عملیات" و یا "مدیریت زنجیره تامین" توصیه می شود ولی الزامی نیست.

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه دانشگاه صنعتی شریف

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه معتبر دانشگاه صنعتی شریف(مشاهده نمونه گواهی دانشگاه صنعتی شریف) به اسم شما توسط دانشگاه صادر می شود و در اختیار شما قرار می گیرد.

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
10

پروژه نهایی: جمع بندی گزارش‌های تهیه شده

1 جلسه    10/100 نمره