00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 21 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 21 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
419,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
499,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش طراحی پژوهش علمی و تحلیل آماری با استفاده از نرم افزار SPSS و R

دوره‌های مکتب‌پلاس
15 ساعت
68٪ (505 رای)

دوره آموزش طراحی پژوهش علمی و تحلیل آماری با استفاده از نرم افزار SPSS و R

در این دوره با آموزش spss و آموزش نرم افزار R، تحلیل آماری، طراحی و تحقیق علمی با این نرم افزار ها آموزش داده می شود. هر فرد در فرآیند انجام پژوهش‌هایی مثل پایان نامه یا تحقیق‌های علمی با داده‌هایی سروکار دارد که برای نتیجه گیری و استفاده از آن‌ها در پژوهش خود نیاز به تحلیل آن‌ها دارد؛ برای تحلیل آماری داده ها و اطلاعات باید با چهار موضوع مهم آشنایی داشته باشید؛

اولین موضوع روش تحقیق است یعنی اینکه هر فرد که قصد انجام پژوهش را دارد باید بداند که چگونه یک پژِوهش را طرح ریزی کند یا به جمع آوری اطلاعات بپردازد.

دومین بحث آشنایی با علم گسترده آمار است؛ آمار علم وعمل توسعه دانش است با استفاده از آمار می‌توان ویژگی‌ها و اطلاعات را اندازه‌گیری و پردازش کرد. اینکه شما با مفاهیم آماری چقدر آشنا باشید کمک کننده‌ی شما در فرآیند پروژه خواهد بود و قطعا نتیجه‌ی بهتری را بدست خواهید آورد.

سومین عنوان استفاده از نرم افزاهای قوی در تحلیل داده‌ها و نتیجه‌گیری از اطلاعات در طرح‌های پژوهشی است که با استفاده از خروجی گرفتن از نرم افزاهای مربوطه می‌توان هدف‌های مورد نظر را اجرایی کرد

 به کمک تفسیر خروجی‌ها و گزارش نویسی فرایند تحقیق مورد نظر در نرم افزار به پایان می‌رسد. از جمله‌ نرم افزارهای پر کاربرد می‌توان به نرم افزارهای SPSS و R اشاره کرد. اما چیزی که امروزه شاهد آن هستیم وجود خلا آموزشی است که این ترتیب‌های گفته شده در آن‌ها رعایت نمی‌شود؛ به همین دلیل ما با ایجاد بستری مناسب برای آموزش، قدم به قدم طراحی پژوهش علمی و تحلیل آماری ارائه می‌دهیم تا فراگیر خروجی مناسب روز جامعه و نتیجه‌ی مدنظر خود را دریافت کند.

نرم افزار SPSS

نرم افزار SPSS که مخفف عبارت Statistical Pakage for the Social Science می باشد، یک نرم افزار جامع وکاربردی برای انجام تحلیل‌های آماری و داده کاوی است که در رشته های مختلف به خصوص علوم اجتماعی و رفتاری مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرد. این نرم افزار با انجام قابلیت‌های مختلف آماری همچون محاسبات میانگین، واریانس، انحراف معیار و سایر عملیات‌ها مورد توجه کاربران است؛ کاربرد دیگر این نرم افزار را می توان تحلیل داده‌ها و داده کاوی می‌توان گفت که توسط نرم افزار SPSS Modeler انجام می شود که با استفاده از آن می‌توان به تجزیه و تحلیل داده‌های وارد شده واطلاعات پرسشنامه کرد همچنین مدل‌هایی را برای پیش بینی‌ها ایجاد کرد و به تحلیل آن‌ها پرداخت؛ این نرم افزار این امکان را به کاربر می‌دهد که بدون نیاز به دانشی از برنامه نویسی، الگوریتم های داده کاوی را در پژوهش‌های آماری خود به کار بگیرد. 

نرم افزار R

نرم افزار R یک زبان برنامه نویسی شی گرا می باشد که برای محاسبات آماری طراحی شده است و باید گفت یکی از مهم‌ترین و برجسته ترین نرم افزار‌ها در حوزه علم داده که برای ورود به این حوزه باید با آن آشنا بود، نرم افزار R است؛ این نرم افزار در موضوعاتی همچون: ساخت مدل‌های پیش بینانه، توصیفی، استقرار مدل‌های مبتنی بر یادگیری ماشین و آمار کاربرد گسترده دارد؛ علاوه بر علم داده در یکی از فیلدهای جذاب که به تازگی مورد توجه قرار گرفته است به نام حوزه متن کاوی نیز نرم افزار R از جمله زبان‌های برنامه نویسی مورد نیاز است؛ از مزیت های این نرم افزار آماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.      نرم افزار R دارای زبان رایگان و متن باز است که بر روی سیستم عامل‌های مختلفی اجرا می شود

2.      دارای راهنمای داخلی است

3.      قابلیت‌های گرافیکی قابل ملاحظه‌ای دارد

4.      دارای زبان قوی است اما در عین حال یادگیری ساده‌ای دارد

5.      توابع آماری پیش ساخته  زیادی دارد

6.      با استفاده از نرم افزار R می‌توان به سادگی توابع مورد نظر کاربر را ساخت

تفاوت‌های نرم افزار SPSS و R

با توجه به اینکه دو نرم افزار SPSS و R کاربردهای گسترده ای در حوزه های آماری و داده کاوی دارند، اما هر کدام مزیت‌ها و محدودیت‌هایی دارند که موجب برتری یکی بر دیگری می‌شود؛ بطور مثال بین یادگیری هر دو نرم افزار، یادگیری نرم افزار SPSS ساده تر از نرم افزار R است و R یکی از سخت ترین نرم افزار‌ها در یادگیری است، نرم افزار SPSS  طیف وسیعی از امکانات را در منو ابزار خود دارد در حالی که نرم افزار R در این مورد ضعیف عمل کرده است اما در کیفیت و راحتی استفاده از روش‌های آماری نرم افزار R پیشتاز است، در خروجی گرفتن، تبدیل خروجی به فرمت‌های دیگر، جامع بودن خروجی و ارائه خروجی‌های گرافیکی، نرم افزار SPSS جلوتر از R قرار گرفته است. 

با توجه به آنچه که گفته شد، دوره های آموزشی فراوانی در حوزه آموزش اس پی اس اس و آر(spss و R) ارائه می شود تا علاوه بر یادگیری نرم افزارهای ایده آل دانش و مهارت مورد نیاز قبل از آن هم آموزش داده شود؛ بسیاری از دوره های آموزشی به جای پرداختن به هر سه رکن تنها به آموزش نرم افزار اکتفا می کند که متاسفانه باعث می شود فراگیر بدون دانش و پایه‌ی اصلی به کار با نرم افزار بپردازد که نتیجه ی خوبی هم عاید نمی‌شود؛ در دوره ی آموزشی پیش رو سعی شده تا با ایجاد پایه ای قوی در دانش روش تحقیق و علم آمار، نرم افزارهای مورد نیاز را در حوزه‌های علوم داده و تحلیل‌های آماری به علاقه مندان یادگیری این حوزه آموزش داد. در پایان این دوره فراگیر به مهارت های مختلفی چون کار با داده‌ها، متغیرها و شاخص ها، روش‌های مختلف توزیع، ترسیم وتحلیل نمودارها وجدول‎‌ها و سایر مباحث تسلط کافی را بدست آورد، در این دوره علاوه بر یادگیری همزمان چندین دوره تمرین هایی برای هر فصل در اختیار قرار داده می‌شود تا دانش یادگرفته به اجرا درآورده شود؛ ما در این راه همراه شما خواهیم بود. 

 

سرفصل‌های دوره آموزش طراحی پژوهش علمی و تحلیل آماری با استفاده از نرم افزار SPSS و R

فصل1: مبانی یک پژوهش علمی
01:09 ساعت
01:09
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  
فصل 2: آمار
00:20 ساعت
00:20
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  
فصل3: طراحی یک پژوهش و ورود به نرم افزار
01:01 ساعت
01:01
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  
فصل5: توصیف داده‌ها و ترسیم نمودار
00:44 ساعت
00:44
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  
فصل13: تحلیل کوواریانس
01:11 ساعت
01:08
Combined Shape Created with Sketch. 10 جلسه
بارم:
5%
نمایش جلسات فصل