00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان عکاسی شارپ

دوره‌های رایگان
9 جلسه
100٪ (29 رای)

پیش از ورود به جزئیات دوره آموزش رایگان عکاسی شارپ، نخست باید در این شیوهٔ عکاسی دقیق شویم و ببینیم دقیقا شامل چه عکس‌هایی می‌شود. عکس شارپ، یا عکس واضح، یکی از به‌ روزترین شیوه‌های عکاسی در تمام دنیاست و به تصاویری اطلاق می‌شود که در آنها جزئیات کاملا دیده می‌شوند. و درواقع حد تعادلیست در میزان فوکوس دوربین. از یک طرف ما عکس‌هایی داریم که کاملا تار هستند و گویی سوژه در مه فرو رفته و از طرف دیگر عکس‌هایی که تمام اجزای تصویرش به یک میزان به چشم می‌آیند و مشخص نیست سوژهٔ اصلی چه چیزی است. آموزش رایگان عکاسی شارپ باعث می‌شود به چنین دقتی برسید، چون هر دوی این‌ها می‌تواند برای مخاطبان یک عکس آزاردهنده باشد. برای هر کسی پیش آمده که به محض دیدن یک عکس سعی می‌کند روی نقطهٔ خاصی زوم کند اما چیز جدیدی دستگیرش نمی‌شود و تصویر را به همان شکل قبلی می‌بیند. اگر هم عکس تار باشد چیزی مشخص نیست. ما عکس تار را به فرو رفتن در مه تشبیه کردیم، عکس شارپ به نوعی سوژهٔ اصلی را از مه بیرون می‌آورد تا بیننده با انبساط خاطر بیشتری به تماشای آن بنشیند.

 

ویژگی‌های عکس شارپ

 

با رعایت چنین ترفندهایی، سوژهٔ شما اصطلاحا لبه‌دار می‌شود. یعنی مرزهای آن با سایر چیزهای اطرافش مشخص می‌شود، و هویت می‌گیرد. همین حالا که این مطلب را می‌خوانید، به صفحهٔ نمایشگر خود نگاه کنید، قاب گوشی یا لپ‌تاپ شما مثل یک مرز جغرافیایی، آن را از دیوار و سایر اشیأ اطرافش جدا کرده است. این نوع تصویر را شما در حالتی به دست می‌آورید که چیزی که از آن عکس می‌گیرید شفاف و واضح باشد، و اطراف آن، بسته به ضرورت هنری یا سلیقه شما، تا حدی تار شود.

به طور تخصصی، به وضوح تصویر resolution می‌گویند و به لبه داشتن آن acutance. با ما همراه باشید تا بتوانید در انتهای این مسیر به دنیای عکاسان حرفه‌ای برسید و این مسیر را خیلی راحت و با دوره‌ی آموزش رایگان عکاسی شارپ به دست می‌آورید.

 

هدف از عکاسی شارپ چیست؟

 

درواقع عکس شارپ تلاش می‌کند عکاسی را به نوع نگاه انسان نزدیک کند. چون ما وقتی به چیزی می‌نگریم، معمولا به یکی از جزئیات آن توجه بیشتری می‌کنیم. درست مثل وقتی که در یک کافه نشسته‌اید و فقط به صدای دوستتان گوش می‌دهد، تصویر هم چنین حالتی دارد.

وقتی به دشت بزرگی می‌رود شاید یک گل یا پروانه بیش از هر چیزی توجهتان را جلب کند. در عکاسی شارپ، یکی از جزئیات کاملا واضح است، و اطراف آن تار، تا سوژهٔ موردنظر بیشتر به چشم بیاید. از نوک یک مداد گرفته تا درختی تنها در کوه‌پایه. به قول معروف «ما نمی‌توانیم چشم بهتری داشته باشیم، اما همیشه می‌توانیم دوربین بهتری داشته باشیم». و نکته این است که عکس شارپ گاهی روی جزئیاتی دست می‌گذارد که محال است با چشم غیرمسلح توجهمان به آنها جلب شود. شما می‌توانید در یک عکس قطرهٔ شبنمی را روی یک تار عنکبوت تشخیص دهید، اما بعید است در یک جنگل به آن توجه کنید. این مزیت بزرگ عکاسان برای مخاطبانشان است: نشان دادن چیزی که به سادگی از کنار آن می‌گذرند. بین نگاه کردن و دیدن مرز باریکی وجود دارد و عکاس کسی است که توجه می‌کند و نگاه می‌کند، آنگاه مخاطب را هم دعوت می‌کند تا از نگاه کردن جزئیاتی زیبا لذت ببرد.

 

لازم به ذکر است عکاسی شارپ موارد مصرفی مختلفی دارد، از آتلیه‌های عکاسی گرفته، تا مجلات و تبلیغات، که نمونه‌های فراوان آن را هم در فضای مجازی می‌توانید ببینید، هم دنیای واقعی. چراکه این شیوه، مقبول‌ترین راه برای نزدیکی با جزئیات زندگی ماست، جزئیاتی که عموما از دید مردم پنهان می‌مانند و این عکاس است که با ثبت آنها دایرهٔ ذهنیت تصویری دیگران را گسترش می‌دهد. آموزش رایگان عکاسی شارپ چنین مزایایی دارد.

 

آنچه در این دوره می‌آموزید:

 

علی‌رغم اهمیت این نوع عکس، عکاسان کمی هستند که بتوانند به خوبی آن را تهیه کنند. در این دوره آموزشی عکاسان تازه‌کار و همچنین عکاسانی که در زمینه‌های دیگر فعالند اما نمی‌توانند عکس شارپ بگیرند، یاد می‌گیرند که چگونه با انجام برخی ترفندها می‌توانند در سطح عالی عکاسی کنند.

 

از دیگر مواردی که در این دوره بررسی می‌شود، کاربردهای صحیح این متد است. شما برای داشتن یک عکس خوب نیاز دارید درک وسیعی از عمق میدان، رنگ‌ها و نور، و اهمیت جزئیات سوژه داشته باشید.

 

ارائه‌دهندگان این دوره در نظر دارند با استفاده از تجربه‌های موفق در این رشته، مسیری که عکاسان بزرگ طی چند سال طی می‌کنند را چندماهه به شما بیاموزند. مسئله این است که بسیاری دست‌آوردهای هنری و حتی علمی، حاصل مجموعه‌ای از آزمون و خطاهاست که هنرمند با از سر گذراندن آنها توانسته پیشرفت کند، و شما می‌توانید خطاهای آنها را کنار بزنید و مستقیما به هدف برسید.

 

این دوره برای چه کسانی مناسب است:

 

باید در نظر داشته باشید عکاسی شارپ بیشتر یک مهارت است تا ابزار. برای تهیهٔ چنین عکس‌هایی نیاز به یک دوربین فوق‌العاده پیشرفته ندارید، و با رعایت چند ترفند و یادگیری کارکرد هر کدام از اجزای دوربین (شاتر و...) می‌توانید در سطح بهترین‌ها عکاسی کنید. و البته آموزش رایگان عکاسی شارپ یه شما ترفندهای بیشتری می‌آموزد تا بتوانید از تمام ظرفیت‌های دوربین خود استفاده کنید.

شما کافیست مدتی عکاسی کرده باشید. در این دوره خیلی زود به اشتباهات کوچکتان پی می‌برید، و متوجه می‌شوید رعایت نکاتی که از آن غافل بوده‌اید، چقدر می‌تواند به شما کمک کند.

 

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان عکاسی شارپ

استاد دوره
Moose Peterson Moose Peterson

Moose Peterson عکاس آمریکایی‌ست که در ژانرهای حیات وحش، هواپیمایی و منظره فعالیت می‌کند و کارهایش در بیش از 143 مجله در سراسر جهان چاپ شده و بیش از بیست کتاب از او منتشر گردیده است.

در سال 1998، وی به دلیل تلاش‌هایش به عنوان طرفدار گونه‌های در معرض خطر، جایزه حفاظت از جان مویر را دریافت کرد. او همچنین سفیر نیکون در آمریکا و عکاس نخبگان لکسار است.

درباره برگزارکننده
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

نظرات 

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟