×
ribbon

آموزش ماشینکاری در کتیا

کتیا یکی از بهترین نرم‌افزارهای موجود برای طراحی قطعات است که توسط کاربران زیادی در حوزه‌های بسیار مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دوره آموزش ماشینکاری با کتیا با هدف آموزش این نرم‌افزار در صنعت ... ادامه

ارائه دهنده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
 97% (183 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  10 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  10 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آشنایی با محیط نرم‌افزار

 آشنایی با ماشین‌های تراش و فرز

 معرفی انواع محیط‌ها

 آشنایی با ماشین‌های NC

پیش‌نیاز‌ها

آموزش ماشینکاری تراش در کتیا به نحوی تهیه شده است که برای استفاده از آن نیاز به گذراندن هیچ دوره‌ای تحت عنوان پیش‌نیاز نیست و مخاطبان با آشنایی کلی با مباحث مربوط به فرزکاری، تراشکاری و ماشینکاری می‌توانند در این دوره شرکت کرده و دانش خود در این زمینه را افزایش دهند.

سرفصل‌های دوره آموزش ماشینکاری در کتیا

مقدمه ماشینکاری در نرم‌افزار کتیا

ماشینکاری و اهمیت آن بر هیچ مهندسی پوشیده نیست. برای این که با ماشینکاری در نرم‌افزار کتیا آشنا شویم در ابتدا باید با اصول و الفبای اولیه ماشین کاری آشنا شویم. در این فصل با اصول و تاریخچه ماشینکاری آشنا می‌شویم و به بررسی انواع ماشین کاری می‌پردازیم.

  مقدمه
"01:06  
  ماشینکاری در صنعت
"10:03  
  ماشینکاری در نرم‌افزار کتیا
"07:31  
آشنایی با ماشین‌های تراش و فرز

در ماشینکاری ابزارها و دستگاه‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد و در نهایت با استفاده از این ابزارها ما به قطعه هدف می‌رسیم. شناخت و آشنایی با ابزارها و ماشین‌های مختلف پیش‌شرط اصلی عملیات مختلف ماشینکاری است. در این فصل به دنبال یادگیری انواع ماشین فرز و ماشین تراش هستیم و با تک‌تک ابزارهای مهم افرایند ماشین کاری آشنا می‌شویم. هدف اصلی در این فصل این است که برای فرایندهای مختلف و قطعات هدف مختلف بهترین ماشین و بهترین ابزار انتخاب شود.

  مقدمه
"01:06  
  آشنایی با ماشین تراش و فرز
"05:38  
  انواع عملیات فرزکاری
"04:16  
  انواع ابزار فرزکاری
"05:39  
  انواع عملیات تراش
"04:05  
  ابزارهای تراشکاری
"04:50  
  فرایند سوراخ‌کاری
"06:38  
محیط lathe Machining

به‌طورکلی برای ماشینکاری قسمت‌های داخلی و خارجی قطعات دوار و استوانه‌ای از تراشکاری استفاده می‌کنیم. در این فرایند قطعه کار در حال حرکت است و ابزار برشی به‌صورت ثابت باقی می‌ماند و عملیات براده برداری انجام می‌شود. معمولاً در صنعت تراشکاری صورت دستی انجام می‌شود اما برای قطعات پیچیده می‌توان با کدنویسی و جی کد کیری عملیات تراش را انجام داد.

  مقدمه
"01:20  
  آشنایی با محیط تراشکاری
"13:16  
  آموزش عملیات خشن تراشی
"14:58  
  آشنایی با زبانه استراتژی ابزار خشن تراشی
"15:51  
  تکمیل زبانه‌های ابزار خشن تراشی
"15:10  
  شیارتراشی خارجی
"08:36  
  تکمیل زبانه‌های ابزار شیارتراشی
"15:02  
  سوراخ‌کاری در پیشانی قطعه کار
"15:34  
  تکمیل زبانه‌های ابزار سوراخ‌کاری
"07:38  
  آموزش داخل تراشی و شیار داخلی
"09:09  
  پرداخت سطح قطعه کار
"11:29  
  عملیات رزوه تراشی
"14:21  
ماشینکاری سطح

در این فصل به آموزش فرزکاری مقدماتی و پیشرفته هستیم. ازاین‌رو در ابتدا به دنبال تراش‌کاری قطعات ساده که دیواره آن‌ها به سطح آن‌ها عمود است هستیم برای این منظور از فرزکاری 2.5 محوره استفاده می‌کنیم. در ادامه برای ماشینکاری قطعات پیچیده که سطوح منحنی گون و با قوس دارند از محیط ماشینکاری سطح استفاده می‌کنیم. از محیط طراحی سطح بیشتر برای طراحی قطعات صنعتی و قالب‌های تزریق پلاستیک که دارای قوس و انحنا هستند استفاده می‌کنیم.

  مقدمه
"01:25  
  روش ایجاد بلوک خام در تراشکاری
"08:28  
  عملیات خشن تراشی در فرزکاری
"15:52  
  آموزش زبانه استراتژی خشن تراشی
"10:29  
  آموزش تنظیمات پیشروی در راستای محوری ابزار خشن تراشی
"11:03  
  آموزش زبانه ماکرو ابزار خشن تراشی
"09:37  
  آموزش ابزار کف‌تراشی
"09:04  
  تکمیل زبانه‌های ابزار کف‌تراشی
"16:56  
  آموزش عملیات حفره تراشی
"16:08  
  آموزش ابزار Tool Path Replay
"12:41  
  آموزش ابزار z-level برای پرداخت و پیش‌پرداخت سطح
"19:47  
  آموزش ابزار Spiral Milling
"14:01  
  آموزش ابزار Sweeping برای پرداخت و پیش‌پرداخت سطح
"17:32  
  آموزش ابزار Contour Driven
"16:42  
  نکات تکمیلی ابزار Contour Driven
"09:23  
  عملیات براده برداری با ابزار Pencil
"13:11  
  آموزش جعبه ابزار Machining Features
"11:03  
  تکمیل جعبه ابزار Machining Features
"14:35  
محیط Advanced Machining

امروزه شاهد آن هستیم که قطعات تولیدی صنایع دارای پیچیدگی‌های بسیار زیاد شده‌اند و برای تولید این قطعات دیگر نمی‌توان از ماشین‌های 3 محوره استفاده کرد و باید از ماشین‌های پیشرفته مثل ماشین فرز 5 محوره استفاده نمود. قطعاتی که پیچیدگی سطح بالایی دارند و یا دیواره آنها دارای شیب منفی هستند از محیط ماشینکاری پیشرفته استفاده می‌کنیم و بهترین خروجی را به دست می‌آوریم.

  مقدمه
"01:17  
  آموزش ابزار Cavities Roughing
"11:21  
  استفاده از ابزار Multi-Axis Flank Contouring
"16:20  
  آموزش ابزار 4 Axis Curve Sweeping
"09:19  
  استفاده از ابزار Multi Axis Helix Machining
"10:36  
  ابزار Sweep Roughing
"06:49  
  آموزش ابزار Multi Axis Sweeping
"17:15  
  آموزش ابزار Multi Axis Contour Driven
"09:24  
  آموزش ماشینکاری ایزو پارامتریک
"09:25  
  ماشینکاری داخلی و خارجی لوله
"15:32  
ماشین‌های NC

در این فصل با شبیه‌سازی عملیات ماشینکاری در کتیا آشنا می‌شوید. در این بخش ما به‌صورت کامل شبیه‌سازی cnc را انجام می‌دهیم به صورتی که تمام حرکت‌های ابزار ماشینکاری و براده برداری شبیه‌سازی می‌شود و می‌توانیم بعد از شبیه‌سازی به اصلاح مسیر حرکت ابزار هم بپردازیم.

  مقدمه
"01:46  
  انتخاب ماشین مناسب برای شبیه‌سازی ماشینکاری
"12:29  
  انواع روش‌های دیدن مسیر حرکت ابزار
"13:07  
  اصلاح مسیر حرکت ابزار در محیط شبیه‌سازی
"07:11  
  اصلاح مسیر حرکت ابزار در محیط ماشینکاری
"10:39  
G کد گیری

برای انجام ماشینکاری توسط دستگاه‌های cnc باید دستورات و فرامین موردنیاز ماشین را با زبان قابل‌فهم ارائه کنیم. این دستورات در صنعت با نام جی کد شناخته می‌شوند. بنابراین گاهی و شناخت روش به‌دست‌آوردن جی کدها یکی از مهم‌ترین بخش‌های ماشین کاری است و هدف اصلی ما از ماشینکاری به‌دست‌آوردن این کدها است. نرم‌افزار کتیا جی کدهای موردنظر دستگاه‌های cnc را استخراج می‌کند و در اختیار صنعت گران قرار می‌دهد. در این فصل ما به دنبال استخراج این کدها در ماشینکاری هستیم.

  مقدمه
"02:05  
  جی کد گیری با کتیا
"07:00  
  آشنایی با نرم‌افزار Cimco
"08:15  
  آموزش ابزارهای نرم‌افزار سیمکو
"12:02  
  آموزش مشاهده مسیر حرکت ابزار در سیمکو
"07:15  
  مقایسه دو جی کد باهم
"11:45  

درباره دوره

کتیا یکی از بهترین نرم‌افزارهای موجود برای طراحی قطعات است که توسط کاربران زیادی در حوزه‌های بسیار مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دوره آموزش ماشینکاری با کتیا با هدف آموزش این نرم‌افزار در صنعت ماشین‌کاری ارائه شده است.

نرم‌افزار کتیا تولید شرکت Dassault Systemes یک نرم‌افزار قدرتمند درزمینهٔدر زمینه CAD و CAM است و درزمینهٔدر زمینه CAE نیز نیاز مهندسان را برطرف می‌کند ولی در ابتدا این نرم‌افزار باهدف ماشینکاری شروع به کارکرد و در ادامه و با تکامل این نرم‌افزار در زمینه‌های دیگر هم پیشرفت چشمگیری پیدا کرد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های نرم‌افزار کتیا وجود محیط طراحی کنار محیط ماشینکاری است که می‌توان کار ماشینکاری را به‌سرعت پیش برد. نرم‌افزار کتیا یک محیط بسیار آسانی دارد و کاربران می‌توانند به‌راحتی با این نرم‌افزار کار کنند و عملیات ماشینکاری را انجام دهند. نرم‌افزار کتیا تمام محیط‌های ماشینکاری و فرزکاری را داردداراست و می‌توان برای عملیات شبیه‌سازی ماشینکاری از این نرم‌افزار قدرتمند استفاده کرد. این محیط‌های کاری همگی در زیرمجموعه ماژول Machining از نرم‌افزار Catia قرار گرفته‌اند. در دورەه آموزش ماشینکاری با کتیا با ابعاد مختلف این ابزار محبوب آشنا خواهیم شد.

معرفی دوره آموزش ماشینکاری با کتیا

در دوره آموزش ماشینکاری با کتیا، مباحث آموزشی از محیط‌های ساده ماشینکاری مانند تراشکاری آغاز می‌شود و به‌مرور به مطالب پیشرفته و مهم مثل ماشینکاری سطح می‌رسیم و درنهایت می‌توانیم کدهای ماشینکاری را استخراج کنیم کرده و در صنعت از آن استفاده کنیم.  

استراتژی کلی در ماشینکاری با نرم‌افزار کتیا به این صورت است که ابتدا باید به دنبال طراحی بلوک خام هستیم و در قسمت اول باید بلوک خام بادقت طراحی شود. درمجموعدر مجموع دو روش برای طراحی بلوک خام وجود دارد. در ادامه به دنبال انتخاب ماشین مناسب برای انجام عملیات براده برداری هستیم برای این منظور ماشین فرز 3 محوره ماشین فرز 5 محوره و ماشین تراش‌ها قابلیت انتخاب را دارند.

 در ادامه باید تنظیمات لازم برای محیط ماشینکاری را انجام می‌دهیم و آماده شبیه‌سازی فرایند ماشینکاری می‌شویم و می‌توانیم مرحله‌به‌مرحله شبیه‌سازی فرایند ماشینکاری را مشاهده کنیم و عیوب احتمالی را از بین ببریم. بعد از آنالیز قطعه به دنبال جی کدگیری می‌رویم و کد فرایند ماشینکاری را به دست می‌آوریم.

هدف از برگزاری دوره آموزش ماشینکاری در کتیا چیست؟

هدف اصلی در برگزاری دوره آموزش ماشینکاری در کتیا، آموزش محیط ماشینکاری در کتیا و کمک به مخاطبان برای آموزش کار با این نرم‌افزار کاربردی در مباحث مهندسی و تراش‌کاری بوده است. شما در فیلم آموزش ماشینکاری در کتیا با تمام دستورات مربوط به فرزکاری و طراحی قطعات، بدنه و رندینگ، ورق‌کاری و فرمول آشنا می‌شوید. افراد علاقه‌مند در این دوره یاد می‌گیرند که چگونه یک بلوک خام را طراحی کنند و سپس یاد می‌گیرند که چگونه برای عملیات برداره‌برداری، ماشین مناسب را انتخاب کنند. تمام فرآیند ماشینکاری به‌صورت گام‌به‌گام و کاملاً دقیق به شما در این دوره آموزش ماشینکاری با کتیا توضیح داده می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای تخصص بیشتر هم‌زمان با این دوره از آموزش‌های دوره طراحی قالب نیز استفاده کنند. 

دوره آموزش ماشینکاری در کتیا برای چه کسانی مناسب است؟

دوره ماشینکاری catia به نحوی تهیه و تولید شده است که همه علاقه‌مندان به مباحث مربوط به تراشکاری و فرزکاری و افراد شاغل در این صنایع بتوانند از آموزش‌های ارائه شده در این دوره استفاده کنند و دانش خود در این زمینه را افزایش دهند.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher مهدی شمشیری

مهندس مهدی شمشیری فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید (شکلدهی ورق) در دانشگاه شهید رجایی تهران است. ایشان اولین مقاله در زمینه شکل‌دهی غلتکی انعطاف‌پذیر گرم در ایران را ارائه کرده‌اند. ایشان در دوره کارشناسی کار با نرم‌افزار کتیا را به‌صورت حرفه‌ای آغاز و بعد از کسب مهارت کافی شروع به تدریس حضوری نرم‌افزار کتیا و تدریس به‌صورت آنلاین در سایت‌های مختلف کردند. در کنار تدریس بسیاری از پروژه‌های صنعتی شرکت‌ها توسط ایشان طراحی و اجرا شده است. در کنار نرم‌افزار کتیا، به نرم‌افزارهای  اکسل، پاورپوینت، ورد، اکسس، آباکوس، اتوکد، سالیدورکس، کیشات و ... تسلط دارند. ایشان در کنار رشته مهندسی مکانیک سابقه 6 سال فعالیت در بازارهای مالی بخصوص بازار فارکس و بورس را در کارنامه خود دارند و به صورت تخصصی به تدریس بازارهای مالی مشغول هستند.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
آرمین مرادی 1402-09-15
دانشجوی دوره
دوره خوبی بود ممنون از مکتب خونه
آراد 1402-06-23
دانشجوی دوره
کامل تر از این دوره در زمینه ماشین کاری ندیدم. ممنون عالییییی بود
محمد تقی دهقانی 1402-06-03
دانشجوی دوره
با سلام ودرود ممنون از دوره ماشینکاری کتیا تشکر ویژه از استاد و کلیه همکاران سایت حتما" ا آموزش نرم افزار CIMCO EDIT و نرم افزار Feature CAM در سایت عنوان کنید.
علی اسماعیلی 1402-06-02
دانشجوی دوره
عالیه
مهدی 1402-06-02
دانشجوی دوره
از مدرس بابت این آموزش بسیار مفید و کامل تشکر می نمایم.
احمدرضا 1402-05-28
دانشجوی دوره
واقعا می تونم کامل ترین آموزش در زمینه ماشینکاری کتیا هست که تمام محیط های ماشین کاری رو با مثال تدریس کردن. تدریس و فن بیان و مدرس بسیار با حوصله هستن.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

ماشین‌کاری چیست؟

ماشین‌کاری در اصطلاح به عملیاتی گفته می­شود که در آن یک ابزار برشی با سطحی از قطعه خام درگیر می‌شود و عملیات برش و برداشت براده را انجام می­دهد. ابزار برشی می‌تواند روی دستگاه تراش یا دستگاه فرز بسته شود. در دستگاه تراش، ابزار ثابت است و قطعه در حال دوران ازاین‌رو برای قطعات دوار از ماشین تراش استفاده می‌شود و در ماشین فرز قطعه ثابت است و ابزار برشی در حال حرکت است. برای تولید بسیاری از قطعات صنعتی ممکن است از چند روش ماشین‌کاری استفاده شود و یا این که قطعات مختلف را ماشین‌کاری کنند و در نهایت این قطعات کنار یکدیگر مونتاژ می‌شوند.

باتوجه‌ به اهمیت ماشین‌کاری در صنعت و تولید قطعات مختلف پیشرفت‌های زیادی در زمینه ماشین‌کاری به وجود آمده است. این پیشرفت‌‎ها کاملاً متأثر از کامپیوتر و تکنولوژی هستند و به‌واسطه استفاده از کامپیوتر می‌توان قطعات صنعتی بسیار پیچیده و با ابعاد بزرگ یا کوچک را با بیشترین دقت ممکن به وجود آورد.

امروزه ماشین‌های کنترل عددی تمام فرایندهای ماشینکاری را بادقت بالا انجام می‌دهند. ماشین‌های کنترل عددی فرامین و دستورات ماشینکاری را توسط جی کدها دریافت می‌کنند و عملیات ماشینکاری را طبق این کدها پردازش و انجام می‌دهند و دقت ماشینکاری به‌دقت این جی کدها برمی‌گردد و در نهایت می‌توان با این ماشین‌ها، ماشینکاری‌های بادقت و پیچیدگی بالا را انجام داد. برای به دست آوردن جی کدها نیاز به یک نرم‌افزار قدرتمند حس می‌شود و باید به سراغ نرم‌افزارهای جی کد گیری برویم یکی از این نرم‌افزارها نرم‌افزار کتیا است.

آموزش ماشینکاری در کتیا

یکی از نرم‌افزارهای پرکاربرد و مهم که در رشته‌‌های مهندسی به‌خصوص مهندسی مکانیک به‌منظور شبیه‌سازی و طراحی قطعات در محیط‌های کامپیوتری به کار گرفته می‌شود، نرم‌افزار کتیا (Catia) است. این نرم‌افزار از محیط‌های کاری متنوع و متفاوتی تشکیل شده و ابزارهای موجود در آن برای طراحی، در نوع خود کامل و جامع هستند. یکی از محیط‌های کاری کتیا به ماشینکاری قالب‌ها و قطعات مرتبط می‌شود که در زیرمجموعه Machining جای‌داده شده است. به دلیل کاربرد گسترده دستگاه‌های CNC برای ساخت قطعات در صنایع، آموزش ماشینکاری در کتیا برای مهندسین مکانیک اهمیت زیادی دارد. 

به فرآیندی که در آن، بخشی از یک قطعه خام با ابزار برشی تماس پیدا می‌کند تا برش و برداشت براده انجام شود، در اصطلاح ماشینکاری می‌گویند. برای برش از ابزار تراشکاری و دستگاه فرز استفاده می‌کنند. در صنایع می‌توان با کمک چند روش ماشینکاری، قطعات مختلفی را تولید کرد. از زمانی که نیاز به استفاده از ماشینکاری در صنایع اهمیت پیدا کرد، نرم‌افزارهای طراحی قطعات مانند کتیا روزبه‌روز پیشرفته شدند تا کار طراحی قطعات پیچیده و بسیار بزرگ یا کوچک را برای مهندسین راحت‌تر کنند. شبیه‌سازی ماشینکاری با کتیا کاری بسیار راحت است؛ زیرا رابط کاربری بسیار آسانی دارد. 

محیط‌های ماشینکاری کتیا

محیط‌های ماشینکاری کتیا به صورت موارد زیر هستند:

1. محیط کاری Prismatic Machining: زمانی که نیاز به فرزکاری 2.5 محور با دستگاه CNC باشد از این محیط استفاده می‌کنند.

2. محیط کاری Lathe Machining: برای تراشکاری قطعات مدور با CNC به این محیط کاری نیاز است.

3. محیط کاری Surface Machining: به منظور فرزکاری سه محور و همین‌طور 4 و 5 محور از این محیط کاری استفاده می‌شود.

4. محیط کاری Advanced Machining: برای اجرای دستورات محیط‌های Prismatic Machining و Surface Machining به صورت هم‌زمان به این محیط کاری نیاز است. 

5. محیط کاری STL Rapid Prototyping: به منظور گرفتن برنامه ماشینکاری با پسوند stl به این محیط machining نیاز داریم.

6. محیط کاری NC Manufacturing Review: برای مشخص شدن دقت قطعه و صحیح بودن فرآیند ماشینکاری باید به سراغ این محیط کاری در کتیا رفت. 

سخن پایانی

دوره آموزش ماشینکاری با کتیا برای تمام علاقه‌مندان به فرزکاری و تراشکاری تهیه شده است تا دانش خود در این زمینه را افزایش دهند و عملکرد شغلی خود را بالا ببرند. حتی دانشجویان مهندسی مکانیک که مشغول یادگیری نرم‌افزار کتیا هستند، می‌توانند از مباحث این دوره برای تسلط بیشتر خود در زمینه طراحی قطعات بی‌عیب و نقص استفاده کنند.

poster
  
برگزار کننده:  مکتب‌خونه
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  10 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  10 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)