00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 48 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 48 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
299,000 تومان
45% تخفیف

164,450 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
529,000 تومان
45% تخفیف
290,950 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش نرم‌افزار کتیا (مقدماتی)

دوره‌های مکتب‌پلاس
150 ساعت
91٪ (4977 رای)

نرم افزار کتیا (CATIA)، نرم‌افزاری مهم و آشنا در حوزه طراحی است که در جعبه‌ابزار طراحی صنعتی مهم‌ترین عنصر آن به‌حساب می‌آید. دوره آموزش نرم افزار کتیا به آموزش این نرم افزار محبوب می‌پردازد و دانشجو با گذراندن این دوره به جنبه‌های مختلف آن آشنا خواهد شد. قبل از اینکه دوره آموزش نرم افزار کتیا معرفی شود، ابتدا کمی در رابطه با این نرم افزار به گفتگو خواهیم پرداخت.

نرم افزار کتیا چیست؟

نرم افزار کتیا (CATIA) نرم‌افزاری تجاری و یکی از پرکاربردترین نرم افزار‌های طراحی صنعتی و طراحی محصول برای رشته طراحی صنعتی، مهندسی صنایع و آموزش مهندسی مکانیک به شمار می‌آید. این نرم افزار با در دست داشتن ابزارهای گوناگون و منوهای متنوع نیازهای تمامی کاربران را برای داشتن نرم افزاری خوب برطرف می‌کند. نرم افزار کتیا نرم افزاری بسیار جامع و کامل برای طراحی هر نوع طراحی سه بعدی و دو بعدی است.

این نرم افزار در عین سادگی، آن‌قدر قدرتمند است که کاربردهای بسیار زیادی را در زمینه‌های خودروسازی و هوافضا و همچنین تست محصولات ساخته شده از خود ارائه می‌دهد. در ایران نیز بسیاری از شرکت‌ها هستند که برای طراحی و تولید انواع محصولات و ابزار‌ها از این نرم افزار استفاده می‌کنند. نرم افزار کتیا در کنار نرم‌افزارهای طراحی مدل سه‌بعدی و دوبعدی دیگری مانند راینو و Solidworks و غیره، گزینه بسیار عالی برای آموزش و کسب تخصص در زمینه طراحی‌های صنعتی است. در دوره آموزش نرم افزار کتیا، نحوه کار این نرم افزار به صورت تمام و کامل پوشش داده خواهد شد.

توانایی‌های نرم‌افزار CATiA

 • مدل‌سازی و طراحی سطوح و قطعات پیچیده، شرکت‌های هواپیماسازی همچون بوئینگ و شرکت‌های خودروسازی همچون فورد و نیسان از نرم‌افزار کتیا استفاده می‌کنند.
 • طراحی پروسه ماشین‌کاری و تولید و استخراج G-code برای دستگاه‌های تراشکاری cnc جهت ساخت قطعه
 • تحلیل و طراحی مکانیزم‌ها، سیستم‌ها و تجهیزات هیدرولیکی، پنوماتیکی، الکتریکی وغیره
 • طراحی قالب و مدل‌های ورق‌کاری
 • شبیه‌سازی
 • مدیریت پروژه‌ها

ویژگی‌ های نرم افزار کتیا

 • دارا بودن رابط گرافیکی قدرتمند و کاربر پسند (User-Friendly) 
 • آسان نمودن کار کاربر با ایجاد نمودار درختی
 • داشتن تاریخچه (History) جهت برگرداندن تغییرات اعمالی به مدل
 • امکان تخصیص ابعاد به قطعه به صورت پارامتریک
 • سفارشی نمودن نرم‌افزار کتیا به وسیله رابط‌های برنامه نویسی (API)

در دوره آموزش نرم افزار کتیا ویژگی‌های این نرم افزار به‌صورت تخصصی و عملی بررسی خواهند شد.

محیط‌ نرم افزار کتیا

محیط نرم افزار کتیا از ماژول‌های متعددی تشکیل شده است که از هر کدام از آن‌ها با توجه به نیازی که کاربر دارد می‌تواند از آن استفاده نماید. 

ماژول طراحی مکانیکی (Mechanical Design)

متداول‌ترین ماژول کتیا که در تمامی دوره‌های آموزشی کتیا مقدماتی تا پیشرفته می‌تواند وجود داشته باشد، محیط طراحی مکانیکی است. در این محیط همانند اکثر نرم‌افزارهای طراحی صنعتی شما قادر خواهید بود کارهایی نظیر طراحی دوبعدی و سه‌بعدی نقشه‌کشی، ابعاد دهی به قطعات، مدل‌سازی، مونتاژ قطعات، تعیین تلرانس، طراحی جوش، طراحی قالب‌های پلاستیکی یا فلزی و بسیاری از کارهای دیگری را انجام دهید. در دوره آموزش نرم افزار کتیا مکتب خونه، محیط طراحی این نرم افزار مورد بررسی واقع شده است.

ماژول شکل دهی Shape

ماژول شکل‌دهی یا Shape محیطی برای طراحی آزاد قطعات مکانیکی در نرم افزار کتیا است. این محیط دارای ابزارهای بسیار ساده و اولیه برای ترسیم سطوح مختلف، طراحی قالب، کشیدن نقشه‌های قطعات پیچیده به‌صورت دوبعدی و سه‌بعدی است. ماژول shape یکی از پرکاربردترین محیط‌های این نرم افزار است. 

ماژول آنالیز و شبیه سازی (Analysis and Simulation)

قطعاً  با نرم‌افزارهای آنالیز تخصصی رشته مهندسی مکانیک مثل انسیس (ANSYS) کارکرده‌اید و این را به‌خوبی میدانید که تحلیل سازه‌های مهندسی که طراحی می‌کنید دارای اهمیت هستند اما ازآنجایی‌که انتقال قطعه مدل شده از محیط یک نرم افزار به محیط دیگر دشوار بوده و همچنین طراحی دوباره قطعه در محیط یک نرم افزار آنالیزور نیز زمان‌بر است، با کمک نرم افزار کتیا دیگر این مشکل را نخواهید داشت چراکه کتیا دارای ماژولی مخصوص برای آنالیز و شبیه‌سازی قطعات مکانیکی به‌حساب می‌آید.

ماژول ماشین کاری (Machining)

اگر با ماشین‌های صنعتی مانند دستگاه‌های CNS یا NC کار می‌کنید قطعاً با نرم‌افزارهای مدل‌سازی مربوط به آن‌ها نیزآشنایی دارید. نرم افزار کتیا در چند سال اخیر ماژولی را برای افرادی که با چنین دستگاه‌هایی سروکار دارند فراهم کرده است. بدین گونه دیگر نیازی به استفاده از نرم‌افزارهای مشابه وجود ندارد  با داشتن این نرم افزار می‌توانید کلیه فعالیت‌های مربوط به ماشین‌کاری اعم از شبیه‌سازی تولید قطعه، مدل‌سازی و بهینه‌سازی زمان ساخت قطعه را یکجا انجام دهید.

مدلسازی آزمایشی (Digital Mockup)

دیجیتال موک آپ یا مدل سازی آزمایشی، ماژولی محبوب و پرکاربرد است که همیشه مورد تقاضای بسیاری از دانشجویان و مهندسان به‌حساب می‌آید. این مازول از سه بخش بسیار کاربردی تشکیل شده است:

 • آنالیزگر محیط: این ابزار به طراح  این امکان را می‌دهد که به بررسی ابعادی، گپ‌های موجود بین بخش‌های مختلف قطعه و تداخل‌های مورد انتظار در یک مجموعه بپردازد و به‌صورت دقیق به شما گزارش دهد.
 • سینماتیک: ابزار سینماتیک  یک محیط جذاب دیگری در ماژول مدل‌سازی آزمایشی است که به شما امکان آنالیز مکانیزم‌های حرکتی را می‌دهد.
 • محیط دید دوبعدی: سومین محیط ماژول مدل‌سازی دیجیتال است که امکان اسکن نقشه به‌صورت دوبعدی و استخراج نتایج موردنیاز برای استفاده در مهندسی معکوس را در اختیار شما قرار می‌دهد.

سایر ماژول های کتیا

نرم افزار کتیا ماژول‌های جذاب دیگری نیز دارد، به‌عنوان‌مثال محیط مونتاژ که برای مونتاژ قطعات طراحی شده بکار گرفته می‌شود یا ماژول جوشکاری که در آن انواع روش‌های جوشکاری و محیط طراحی قالب‌های ریخته‌گری، محیط درفت Draft که برای طراحی دوبعدی استفاده می‌گردد.

ماژول طراحی سازه‌ای که غالباً برای کاربران مهندسی عمران استفاده می‌گردد. محیط تلرانس گذاری به‌صورت سه‌بعدی، طراحی قالب‌های پلاستیکی و فلزی، ماژول آنالیز ایرادهای قطعات دارای خم یا لبه، محیط ورق‌کاری، ماژول طراحی آزاد که برای طراحی بدنه خودرو‌ها استفاده می‌شود و بسیاری از محیط‌های دیگر که باعث شده افزار کتیا به یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای تخصصی مهندسی تبدیل شود.

حداقل سیستم مورد نیاز برای نرم افزار کتیا

به دلیل اینکه نرم افزار کتیا یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهای طراحی صنعتی بوده و به خاطر داشتن موتورهای شبیه‌سازی قوی، برای اجرای دستورهای مختلف آن شما به یک کامپیوتر با پردازشگر قدرتمند نیازمند هستید تا بتوانید پروژه‌های خود را به‌آسانی انجام دهید؛ بنابراین به یک سیستم 64 بیتی، کارت گرافیک خوب و مناسب، هارد دیسک با فضای زیاد و رم قوی نیاز دارید، زیرا نرم افزار کتیا یک برنامه مبتنی بر گرافیک است که برای شبیه‌سازی و آنالیز از دستور رِندِرگیری بهره می‌گیرد.

همچنین به دلیل بالا بودن حجم خود برنامه شما به فضای کافی برای نصب آن نیاز خواهید داشت؛ و درنهایت هرچقدر کَش رم بالاتری داشته باشید اجرای کتیا با سرعت بیشتری صورت می‌پذیرد.

مهمترین بخش‌های نرم‌افزار کتیا 

 • محیط طراحی مکانیکی: در نرم‌افزار کتیا محیط‌های طراحی گوناگونی وجود دارد که زیرمجموعه ماژول Mechanical Design  قرار دارد که مهم‌ترین محیط‌های طراحی این نرم افزار ا محیط طراحی قطعات توپر (Part)، محیط Sketcher کتیا (طراحی دوبعدی)، محیط پارت دیزاین Part Design (طراحی قطعات سه‌بعدی)، محیط مونتاژی (Assembly Design)، Drafting کتیا (تهیه نقشه‌های دوبعدی)، محیط Free Style کتیا، طراحی قالب (Mold Tooling Design) و طراحی مدل‌های ورق‌کاری (Sheet metal) است.
 • محیط سطح سازی یا طراحی سطوح پیشرفته: در نرم‌افزار کتیا جامع‌ترین محیطی که این امکان را به شما می‌دهد تا سطوح پیشرفته را طراحی کنید. محیط Generative Shape Design  که یکی از کامل‌ترین محیط‌های طراحی سطوح پیشرفته است.
 • محیط ماشین‌کاری: همان‌گونه که ذکر شد نرم‌افزار کتیا جزو معدود نرم‌افزارهای مهندسی است که هر سه بخش طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)، تحلیل به کمک کامپیوتر (CAE) و ساخت به کمک کامپیوتر (CAM) را پوشش می‌دهد. محیط ماشین‌کاری نرم افزار کتیا شما را قادر می‌سازد با استفاده از دستگاه‌های متداول صنعتی روش براده برداری را تعریف کنید و خروجی آن را برای استفاده در دستگاه صنعتی بگیرید.
 • طراحی و تحلیل مکانیزم‌ها: یکی از قابلیت‌های عالی نرم‌افزار کتیا محیط طراحی و تحلیل مکانیزم (DMU Kinematics) است که به شما این امکان را می‌دهد که قبل از ساخت یک مکانیزم از عملکرد صحیح آن به‌صورت انیمشین مطلع بشوید.
 • محیط حل المان محدود: بسیار جالب است که بدانید نرم‌افزار کتیا محیط حل المان محدود را دارد و این امکان و قابلیت را به می‌دهد که مایل ساده مهندسی را حل کنید.
 • سایر محیط‌ها: نرم افزار کتیا علاوه بر محیط‌های ذکر شده دارای سایر محیط‌ها مانند محیط طراحی ارگونومیک، محیط طراحی ابر نقاط و غیره  نیز است.

در دوره آموزش نرم افزار کتیا تمام محیط‌های گفته شده معرفی و به آن‌ها خواهیم پرداخت تا کاربر به بهترین شکل محیط و نحوه کار آن را درک کند.

بازار کار کتیا

نرم افزار Catia امروزه توانسته جایگاه خوب و مناسبی را در کنار سایر نرم‌افزارهای گرافیکی دیگر، بگیرد. درواقع نرم‌افزارهای گوناگونی برای مدل‌سازی، تحلیل و بهینه‌سازی فرآیند ساخت در ایران و جهان وجود دارد که کتیا یکی از آن‌ها است.

بازار کار کتیا در ایران

شرکت‌های بزرگی مثل بوئینگ، ایرباس، آئودی، فورد، زیمنس، نیسان و… در طراحی‌های خود از نرم‌افزار کتیا بهره می‌گیرند. در ایران نیز 2 شرکت معروف خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو نرم‌افزار کتیا را به‌عنوان نرم‌افزار اصلی طراحی خود انتخاب کرده‌اند. قطعاً مسلط بودن به نرم افزار CATiA، تمام نیازهای یک مهندس مکانیک در جهت طراحی صنعتی را برطرف می‌سازد.

اگر می‌خواهید به نرم افزار کتیا مسلط شوید و توانایی این را داشته باشید که وارد بازار کار آن شوید، هم‌اکنون از طریق ثبت‌نام در دوره آموزش نرم افزار کتیا مکتب خونه، اولین قدم را بردارید.

دوره‌های مرتبط دیگر:

سرفصل‌های دوره آموزش نرم‌افزار کتیا (مقدماتی)

فصل اول- محیط Sketcher
19:58 ساعت
04:55
Combined Shape Created with Sketch. 31 جلسه
بارم:
6%
نمایش جلسات فصل  

اولین گام برای ایجاد یک قطعه  سه بعدی در محیط Part Design ایجاد ترسیم دوبعدی و یا Sketch است از این رو یادگیری محیط Sketcher، ابزار و نکات آن مقدمه و شروع فرآیند طراحی سه بعدی است. در این فصل می آموزیم که چگونه با ابزار های جعبه ابزار Profile ترسیم دو بعدی خود را ایجاد کنیم، چگونه با استفاده از ابزارهای جعبه ابزار Constraint قیدهای هندسی و اندازه گذاری را بر روی ترسیم خود اعمال کنیم، چگونه با ابزارهای جعبه ابزار Operation ترسیم خود را تصحیح کنیم، انتقال دهیم و سرعت طراحی را افزایش دهیم، چگونه از جعبه ابزارهای Sketch tools و  Visualization برای راحتتر شدن طراحی استفاده کنیم و در نهایت چگونه ابزار جعبه ابزار View و میانبر های موس برای تغییر زاویه دید، دوران، انتقال و بزرگنمایی ترسیمات خود استفاده کنیم.

نصب کتیا
"12:36
مقدمه
"08:02
مقدمه 2
"03:06
آشنایی با محیط کتیا
"12:02
ابزار profile
"14:07
ابزار rectangle
"07:59
ابزار parallelogram
"04:13
ابزار های hole
"02:49
ابزار circle
"07:09
ابزار arc
"02:33
ابزار ellipse
"07:04
ابزار line
"08:43
ابزار point
"11:02
جعبه ابزار sketch tools
"13:16
ابزار constraint
"09:40
تمرین صفحه 6
"09:08
ابزار corner
"05:10
ابزار trim
"07:51
تمرین صفحه 6 روش دوم
"05:41
ابزار mirror
"14:39
نکته صفحه 5
"03:43
تمرین صفحه 7
"16:52
جعبه ابزار constraint
"10:12
جعبه ابزار view
"24:34
ادامه ابزار constraint
"12:29
تمرین صفجه 6 سمت راست بالا
"11:13
جعبه ابزار visualization
"13:11
تمرین صفحه 6 چپ پایین
"14:36
Customize and Tools Option
"21:36
تمرین sketcher
16.7%
     
"03:00
پروژه میانی اول

 (الزامی)

83.3%
     
"900:00
فصل دوم- محیط Part Design
70:47 ساعت
14:45
Combined Shape Created with Sketch. 75 جلسه
بارم:
11%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل می آموزیم که چگونه با استفاده از ابزارهای جعبه ابزار Sketch-Base Features ، ترسیم های دوبعدی ایجاد شده در فصل اول را به احجام سه بعدی تبدیل کنیم، چگونه با استفاده از ابزارهای جعبه ابزار Dress-Up Features قطعات سه بعدی ایجاد شده را تصحیح و ترمیم کنیم، چگونه از ابزارهای جعبه ابزار Transformation Features برای انتقال، قرینه سازی و سهل شدن فرآیند ایجاد احجام سه بعدی استفاده کنیم، چگونه با استفاده از ابزارهای جعبه ابزار Boolean Operation دو یا چند body مختلف را بایکدیگر ترکیب کنیم، چگونه با استفاده از ابزارهای جعبه ابزار Reverence Element و با استفاده از المان هایی چون نقطه، خط و صفحه مراحل طراحی را آسان تر و با سرعت بیشتری طی کنیم، چگونه به قطعات جنس خاصی را اعمال کنیم و در نهایت چگونه پارامترهای هندسی و مکانیکی خاصی را از قطعه طراحی شده اندازه گیری کنیم.

ابزار pad1
"12:53
ابزار Pad2
"34:50
ابزار pocket
"03:30
ابزار drafted filleted pad
"05:55
ابزار multi-pad
"04:46
تمرین صفحه 19 بالا
"11:08
تمرین صفحه 19 پایین
"07:42
ادامه جعبه ابزار views and visualization
"13:36
جعبه ابزار tools در محیط sketcher
"16:18
apply material and material library
"19:28
ابزار measure between
"12:26
جعبه ابزار measure
"14:33
ابزار render
"18:36
ابزار capture
"06:30
نکته صفحه 21
"04:01
تمرین صفحه 22
"15:40
shaft and groove
"07:50
Dynamic sectioning
"03:13
ابزار hole
"15:45
پروژه میانی دوم

 (الزامی)

90.9%
     
"3360:00
جعبه ابزار graphic properties
"06:00
rib and slot
"12:29
ابزار helix
"08:49
تمرین مهره
"12:43
ادامه ابزار helix
"05:53
نکته rib
"04:27
reference element-point
"11:21
reference element-line
"07:34
reference element-plane
"09:04
تمرین reference element
"28:45
stiffener-solid combine
"05:06
تمرین solid combine1
"22:29
تمرین solid combine2
"11:59
تمرین solid combine3
"07:38
multi section solid1
"18:32
multi section solid2
"10:30
تمرین عاج فیل
"09:19
تمرین لامپ کم مصرف
"26:51
نکات صفحه 14 و 30
"09:12
edge fillet
"09:29
fillets
"06:24
تمرین تیغه چرخ گوشت
"15:50
تمرین pad&pocket
"08:31
Chamfer
"04:45
تمرین flash
"13:00
تمرین elbow
"15:07
drafts
"08:51
shell-thickness-thread,tap
"08:47
تمرین گلدان
"04:37
remove face
"03:39
replace face
"04:23
جعبه ابزار transformation
"05:05
symmetry, axis to axis
"13:16
axis system
"10:01
compass
"09:15
نکته mirror
"04:05
تمرین کمک فنر
"22:31
تمرین part design
"09:05
rectangular pattern
"17:04
circular and user pattern
"09:44
تمرین circular pattern
"21:30
تمرین سرپوش
"21:47
تمرین پره
"19:46
scale and affinity
"03:06
فرمت های ذخیره سازی کتیا
"13:55
feature recognition
"12:42
body
"08:25
Boolean operation
"10:30
intersect, union trim, remove lump
"06:52
جعبه ابزار tools
"12:52
تمرین سه شاخه ورودی برق
"13:28
تمرین crankshaft-1
"33:38
تمرین crankshaft-2
"27:00
تمرین ایجاد یک سبد
"18:43
تمرین part design
9.1%
     
"02:00
فصل سوم- محیط Assembly Design
18:58 ساعت
03:56
Combined Shape Created with Sketch. 23 جلسه
بارم:
6%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل یاد می گیریم که چگونه قطعات و احجام سه بعدی ایجاد شده در فصل دوم را با یکدیگر مونتاژ کنیم و مجموعه مونتاژی نهایی را ایجاد کنیم. در این محیط با استفاده از ابزارهای جعبه ابزارهای Move و Constraints قطعات را جابه جا کرده و با یکدیگر مقید می کنیم. در این محیط می آموزیم که چگونه یک نمای انفجاری از مجموعه مونتاژی تهیه کنیم و چگونه به قطعات شماره خاصی را اختصاص دهیم.

assembly design
"30:08
نحوه ذخیره کردن مجموعه مونتاژی
"07:58
تفاوت part, component و product
"09:22
پروژه میانی سوم

 (الزامی)

83.3%
     
"900:00
existing component
"07:38
Replace component
"05:31
multi instantiation
"03:49
reuse pattern
"02:55
جعبه ابزار move
"14:52
نکته زیر شاخه ها در موجوعه مونتاژی
"05:31
translation and rotation
"05:16
جعبه ابزار constraints
"08:38
assembly features
"12:17
space analysis
"09:31
جعبه ابزار scenes
"07:11
نحوه پنهان کردن صفحات در مجموعه مونتاژِی
"05:23
تمرین موتور شعاعی-پیستون
"18:14
تمرین موتور شعاعی-اجزای پیستون
"09:11
تمرین موتور شعاعی- شاتون1
"08:43
تمرین موتور شعاعی- شاتون2
"24:10
تمرین موتور شعاعی- اسمبلی1
"22:10
تمرین موتور شعاعی- اسمبلی2
"17:45
تمرین Assembley
16.7%
     
"02:00
فصل چهارم - محیط Drafting
11:21 ساعت
03:18
Combined Shape Created with Sketch. 19 جلسه
بارم:
16%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل یاد می گیریم که چگونه از قطعات و مجموعه مونتاژی ایجاد شده در دو فصل قبلی، نقشه اندازه گذاری شده برای فرآیند ساخت و مونتاژ تهیه کنیم. می آموزیم که چگونه کادر استاندارد دلخواه خود را ایجاد کنیم، چگونه نماهای مختلف را به نقشه خود اضافه کنیم، چگونه از ابزارهای این محیط برای ایجاد متن برجسته و یا کنده کاری شده بر روی قطعات و احجام استفاده کنیم، می آموزیم چگونه می توان یک طرح یا برند را به راحتی به یک حجم سه بعدی تبدیل کنیم، می آموزیم چگونه با استفاده از آموزه های فصل قبلی در نمای ایزومتریک بر روی قطعات شماره گذاری، اندازه گذاری و نمای دمونتاژ تهیه کنیم.

مقدمه drafting
"04:44
محیط drafting
"37:56
ورود به drafting
"03:57
نحوه ایجاد کادر استاندارد
"10:33
جعبه ابزار views1
"13:36