00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
یا
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

آموزش نرم‌افزار کامسول

دوره‌های مکتب‌پلاس
52 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

نرم‌­افزار کامسول COMSOL ابزاری قدرتمند برای شبیه­‌سازی بسیاری از پدیده‌­های فیزیکی و شیمیایی است که بر پایه روش حل عددی المان محدود (Finite Element Method)، قابلیت حل معادلات دیفرانسلی را دارد و کاربران می­‌توانند با استفاده از ماژول‌­های موجود در این نرم‌­افزار، بسیاری از فرآیندهای موجود در طبیعت را شبیه‌­سازی کنند؛ در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌­ها و شرکت‌­های معتبر دنیا مانند NASA، General Electrics، Millipore و غیره، از این نرم‌­افزار جهت انجام پروژه‌­های صنعتی و تحقیقاتی خود استفاده می‌­کنند.

شاخص­‌ترین قابلیت نرم­‌افزار کامسول، قابلیت چند فیزیکی (Multi physics) آن است که در آن کاربرد می‌­تواند در یک محیط کاری، چندین پدیده‌­ را با یکدیگر بررسی کرده و بین آنها ارتباط (Link) برقرار کند. همچنین در این نرم‌­افزار تمام مراحل سه‌­گانه شبیه‌­سازی یعنی پیش‌پردازش (Preprocessing)، پردازش (Processing) و پس‌پردازش (Post processing)، همگی در محیط نرم‌­افزار انجام می‌­گیرد و دیگر نیازی به نرم‌­افزارهای جانبی نخواهد بود. البته در صورت نیاز، می­‌توان از قابلیت ارتباط هم­زمان (Live Link) کامسول با بسیاری از نرم­‌افزارها مانند MATLAB، AutoCAD، Excel، Solidworks، Solid Edge، Inverter و Revit استفاده نمود. مجموعه­‌ای از این خصوصیات و موارد دیگر، باعث برتری این نرم‌­افزار نسبت به نرم‌­افزارهای مشابه گردیده که لزوم یادگیری و استفاده از آن را بیان می‌­کند.

دوره آموزشی نرم­‌افزار COMSOl Multiphysics در سه بخش تهیه شده که در آن مباحث منتخب و پرکاربرد در حوزه­‌های مکانیک سیالات، انتقال حرارت، انتقال جرم و واکنش شیمیایی مطرح گردیده که دانشجویان می‌­توانند علاوه بر یادگیری مثال‌­های بیان شده در دوره، از نکات و روش­ه‌ای بیان شده برای شبیه‌­سازی کردن فرآیندهای مشابه استفاده کنند. به منظور یادگیری بهتر و همچنین ارزشیابی دانشجویان، دو پروژه و یک آزمون تستی در طول دوره قرار داده شده است که دانشجویان می­‌توانند سطح دانش و مهارت خود را در این نرم‌­افزار محک بزنند. همچنین با استفاده از تالار گفتگوی این دوره، امکان مطرح­ کردن سوال و همچنین رفع اشکال نیز وجود دارد.

 

مدرس دوره
احمد عظیمی

احمد عظیمی فارغ‌التحصیل رشته­‌ی مهندسی شیمی در دانشکده فنی دانشگاه تهران و همچنین در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش طراحی فرآیند در همین دانشگاه می‌باشد. وی با بسیاری از نرم افزارهای مهندسی مانند نرم‌افزارهای ترسیمات فنی، مدل‌سازی سه بعدی اجسام، برنامه‌نویسی، مدل‌سازی فرآیندهای فیزیکی و شبیه‌سازی فرآیندهای شیمیایی آشنا می‌باشد. حوزه‌ی تخصص وی طراحی، مدل‌سازی و بهینه‌سازی انواع فرآیندهای شیمیایی است که در این حوزه‌ها علاوه بر انجام پروژه‌های صنعتی و پژوهشی، سابقه‌­ی تدریس خصوصی و کلاسی نرم‌افزارهای مهندسی مانند COMSOL و AutoCAD را نیز دارد. مهم‌ترین علاقه‌­مندی وی، مدل‌­سازی سه بعدی قطعات صنعتی، ترسیم نقشه‌های PFD و P&ID و همچنین مدل‌سازی انواع فرآیندهای حرارتی، سیالاتی و واکنش شیمیایی در بستر پرشده می­‌باشد.

اطلاعات بیشتر

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش نرم‌افزار کامسول

به منظور یادگیری بهتر این دوره، انتظار می‌­رود که دانشجویان آشنایی مختصری با پدیده­‌های انتقال (مکانیک سیالات، انتقال حرارت و انتقال جرم) داشته باشند. البته سعی بر این بوده تا مباحث مرتبط با این دوره، به صورت خلاصه و در حد نیاز برای دانشجویان بیان گردد.

همچنین آشنایی دانشجویان با اصول اولیه طراحی اجسام و همچنین اصول اولیه برنامه­‌نویسی، می­‌تواند در سرعت یادگیری تاثیرگذار باشد.

 

ویژگی‌های دوره آموزش نرم‌افزار کامسول

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟
فصل اول: مکانیک سیالات و انتقال حرارت در نرم افزار COMSOL
26:03 ساعت
04:03
Combined Shape Created with Sketch. 16 جلسه
بارم:
35%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش، مباحث منتخب و پرکاربرد از پدیده‌های انتقال مومنتوم (مکانیک سیالات) و انتقال حرارت به همراه مثال بیان می‌­شود. در این بخش اصول اولیه کار با نرم افزار، ابزارهای ساخت شکل هندسی، شرایط مرزی مختلف، چگونگی اضافه کردن مواد به فایل، گرفتن خروجی‌­های مختلف از حل مدل، ارتباط دادن فیزیک‌­های مختلف و موارد دیگر نیز آموزش داده می‌­شود.

اموزش نصب نرم افزار
"07:25
انتقال حرارت هدایتی درشرایط پایا - بخش اول
"30:18
انتقال حرارت هدایتی درشرایط پایا - بخش دوم
"16:16
انتقال حرارت هدایتی درشرایط پایا - بخش سوم
"13:59
انتقال حرارت هدایتی درشرایط ناپایا - بخش اول
"15:53
انتقال حرارت هدایتی درشرایط ناپایا - بخش دوم
"13:27
جریان خزشی سیال در شرایط پایا - بخش اول
"27:05
جریان خزشی سیال در شرایط پایا - بخش دوم
"08:18
جریان سیالات غیرنیوتنی - بخش اول
"07:21
جریان سیالات غیرنیوتنی - بخش دوم
"18:32
انتقال حرارت به روش جابه‌جایی - بخش اول
"19:37
انتقال حرارت به روش جابه‌جایی - بخش دوم
"14:44
انتقال حرارت به روش جابه‌جایی - بخش سوم
"17:28
جریان آشفته سیال در شرایط پایا - بخش اول
"15:42
جریان آشفته سیال در شرایط پایا - بخش دوم
"17:46
پروژه میانی اول

(الزامی)

 
100%
     
'22:00
فصل دوم:‌ انتقال جرم، واکنش شیمیایی و مباحث مرتبط در نرم افزار COMSOL
02:33 ساعت
02:23
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
10%
نمایش جلسات فصل  

در بخش دوم، شبیه‌­سازی پدیده‌­های انتقال جرم و واکنش شیمیایی در سیستم‌­های سیالاتی و همچنین محیط‌­های متخلخل، بحث می‌گردد. در این بخش علاوه بر تکمیل آموزش­‌های بخش قبلی، مطالبی همچون شرایط مرزی و خصوصیات فیزیکی جدید، تعریف متغیرها با استفاده از Variables، نکات تکمیلی مش‌­بندی، خروجی گرفتن Animation و غیره آموزش داده می‌­شود.

انتقال جرم نفوذی و جابه‌جایی - بخش اول
"09:21
انتقال جرم نفوذی و جابه‌جایی - بخش دوم
"10:44
انتقال جرم نفوذی و جابه‌جایی - بخش سوم
"27:01
حرکت سیال و انتقال جرم در محیط متخلخل
"18:29
واکنش شیمیایی در محیط سیال - بخش اول
"23:51
واکنش شیمیایی در محیط سیال - بخش دوم
"20:01
واکنش شیمیایی در بستر پر شده - بخش اول
"18:24
واکنش شیمیایی در بستر پر شده - بخش دوم
"15:38
کوییز
 
100%
     
"10:00
فصل سوم: مباحث تکمیلی نرم افزار COMSOL
23:04 ساعت
02:04
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
55%
نمایش جلسات فصل  

در آخرین بخش این دوره، دیگر مباحث منتخب از کاربردها و ماژول­‌های نرم­ افزار COMSOL بیان می‌­شود. همچنین در بخش سوم، کار کردن با Part Libraries، اضافه‌ ­کردن و کارکردن با چندین Study در یک فایل، ایجاد شکل سه‌­ بعدی با ابزار Work Plane و دیگر تکنیک‌­های کاربردی در شبیه‌­سازی فرآیندها توضیح داده می­‌شود.

جریان سیال در داخل محیط های دوار - بخش اول
"19:56
جریان سیال در داخل محیط های دوار - بخش دوم
"11:56
حرکات ذرات جامد در داخل سیال - بخش اول
"22:25
حرکات ذرات جامد در داخل سیال - بخش دوم
"20:39
محاسبه افت فشار و تغییرات دما در داخل خطوط انتقال سیال - بخش اول
"22:23
محاسبه افت فشار و تغییرات دما در داخل خطوط انتقال سیال - بخش دوم
"27:15
پروژه میانی دوم

(الزامی)

 
100%
     
'21:00