عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی حوزه‌ای گسترده از هنر عکاسی است که تعداد زیادی از شاخه های متفاوت عکاسی را نیز در بر می‌گیرد. عکاسی صنعتی شاخه ای از عکاسی محسوب ممحسوب می‌شود که به دنبال تحقق اهداف تجاری است. این عرصه هنری منحصر به فرد به تبلیغ و معرفی محصول یا خدمات  کسب و کارها می‌پردازد. در واقع وظیفه اصلی آن به نمایش گذاشتن دقیق و کامل خدمات و کالا است. عکاسی صنعتی همچنین می‌تواند محیط سازمان‌ها، کارخانجات و محل تولید خدمات و محصولات را به نمایش بکشد. 

 1 نتیجه برای "عکاسی صنعتی --- عکاسی --- هنر" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

عکاسی صنعتی صرفا در تبلیغ و معرفی محصول و خدمات خلاصه نمی‌شود بلکه عکس برداری از افراد در یک کمپین تبلیغاتی و مواردی این چنینی نیز از زیر شاخه‌های عکاسی صنعتی به شمار می‌روند. برای مثال عکس‌های موجود در کاتالوگ‌ها، بیلبوردهای تبلیغاتی و حتی وب‌سایت‌ها همگی زیر شاخه‌هایی از عکاسی صنعتی هستند.

از اهداف عکاسی صنعتی می‌توانیم به افزایش فروش، افزایش آگاهی از برند و محصولات برای خریداران اشاره کنیم. عکاسی صنعتی در زمینه تبلیغات،  برند سازی و فروش محصول نقشی بسیار تعیین کننده را دارد چرا که در طی عکاسی صنعتی با به تصویر کشیدن و استفاده کردن از عکسی با کیفیت از محصول یا خدمات مورد نظر، تصویری واقعی از محصول؛ می‌توانیم جذابیت، کیفیت و یا جزئیاتی از محصولات و خدمات ارائه را در دید مشتریان افزایش دهیم. برای عکاسی صنعتی لازم است که عکاس از دانش و تجربه کافی برخوردار باشد تا بتوانید در زمینهىهای فروشگاه های آنلاین و شبکه‌های احتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و غیره محصول و خدمات شما را از رقیبان متمایز و برجسته کند .

هدف از عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی  از محصول توسط یک گوشی ساده یا دوربینی با کیفیت نه چندان خوب تصویری با رزولوشن و کیفیت منستیب به ما نمی‌دهد و با چنین تصویری بی‌تردید اعتماد و اطمینان مشتری و خریدار به محصول و کالای ما کاهش پیدا می‌کند. در عکاسی صنعتی هدف این است که به واقعیت محصول  و خدمتمان وفادار باشیم و حقیقت و واقعیت محصول خود را به تصویر بکشیم و برای این کار لازم است تا از لوازم مناسب و نور پردازی مناسب برای محصول و خدمات خود استفاده کنیم و همچنین، عکاس با استفاده از تجربه، آمادگی و دانش خود جزئیات و ویژگی های خاص محصول را به نمایش در می‌آورد. در عکاسی صنعتی لازم است تا عکاس، به دقت واقعی ترین عکس از محصول و خدمات را به تصویر بکشد.

عکاسی صنعتی چه شاخه‌هایی دارد؟

عکاسی صنعتی حوزه ای بسیار گسترده است و شاخه های زیادی از هنر عکاسی را از جمله عکاسی تبلیغاتی، عکاسی معماری، عکاسی از ماشین و غیره را در بر می‌گیرد. در ادامه با برخی از این شاخه‌ها آشنا خواهیم شد.

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی از بسیاری جهات ممکن است مشابه با عکاسی صنعتی باشد. چرا که زیر شاخه‌ای از عکاسی صنعتی است اما عکاسی تبلیغاتی، در کل مسئولیت نشان دادن محصول، خدمات، برندها و غیره را در تبلیغات رسانه‌هایی مانند روزنامه‌ها، مجلات، بروشورها و غیره را بر عهده دارد. از عکاسی تبلیغاتی در وبسایت‌های خدماتی و یا فروشگاهی، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات تلویزیونی و دیگر رسانه ها اعم از تبلیغات چاپی (محیطی) و یا تبلیغات دیجیتال استفاده می‌شود. هدف عکاسی تبلیغاتی ترغیب افراد و خریداران به خریداری محصول مورد تبلیغ است.

 عکاسی معماری و عکاسی از فضاهای داخلی

در این زیر شاخه از عکاسی صنعتی، عکاس به تصوری برداری از معماری خارجی و داخلی یک محیط می‌پردازد تا با استفاده از تکنیک‌های عکس برداری، نورپزداری و تجربه خود را از حس و حال محیط مورد نظر به تصویر بکشد. این شاخه از عکاسی معمولاً برای تبلیغ آپارتمان‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها و حتی مراکز پزشکی یا در وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و مشاوره املاک استفاده می‌شود تا این محیط‌ها و مکان‌ها به خوبی به تصویر کشیده شوند و مورد تبلیغ قرار بگیرند. 

عکاسی از ماشین

یکی از دیگر شاخه های عکاسی صنعتی، تصویربرداری حرفه‌ای از ماشین است که مورد توجه شرکت‌های تولید خودرو و ماشین‌های سواری و مسابقه‌ای قرار می‌گیرد. از زیر شاخه عکاسی ماشین برای عکاسی از جدیدترین مدل‌های ماشین یا مدل موجود در بازار فعلی استفاده می‌شود تا جزئیات و ویژگی های منحصر به فرد و مزایای یک خودرو را به جهت ایجاد آگاهی از برند و محصول برای مشتریان استفاده می‌شود‌.

عکاسی محصول

عکاسی محصول برای شرکت‌های تولید کننده محصولات بسیار حیاتی و مهم است چراکه یک شرکت می‌تواند با به تصویر کشیدن محصول خود در حالی که این عکس از کیفیت خوبی برخوردار است محصول خود را به مشتری معرفی کرده و فروش محصول خود را افزایش دهد.

تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند چرا که عکاسی تبلیغاتی زیر شاخه‌ای از عکاسی صنعتی است اما تفاوت‌های این دو شاخه با هم چیست؟

در عکاسی تبلیغاتی تمرکز ما بر روی تبلیغ محصول به مشتری است تا مشتری با دیدن این محصول، بتواند در ذهن خود داستانی از تولید این محصول ایجاد کند و مهم‌تر از همه اینکه احساس نیاز به یک محصول را در مشتری ایجاد کند تا بیننده، نیاز به خرید محصول را در خود بیابد. در عکاسی صنعتی برخلاف عکاسی تبلیغاتی هدف ما پرداختن به جزئیات و ویژگی‌های محصول و خدمات است. همچنین یکی دیگر از اهداف عکاسی تبلیغاتی، افزایش آگاهی از برند و محصول است.

 در عکاسی صنعتی برای تصویر برداری از محصول و خدمات، از بک گراند و پس زمینه‌هایی ساده‌تر و معمولی استفاده می‌شود تا تمرکز بر جزئیات و توضیحات باشد، این در حالتی است که در عکاسی تبلیغاتی می‌توان از رنگ‌هایی با تناژهای متنوع و پس زمینه های شلوغ و جزئیات بیشتری استفاده کرد. این دو شاخه مکمل یکدیگر هستند و شما در کسب و کار و حرفه خودتان به هر دوی آنها نیاز دارید تا بتوانید به کمک عکاسی تبلیغاتی روایتی داستانی بسازید و احساس نیاز در مخاطب ایجاد کنید و با عکاسی صنعتی به ایجاد آگاهی از جزئیات محصولات و خدمات خوب بپردازید.

برای عکاسی صنعتی به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی می‌توانید از گوشی‌های موبایلی با کیفیت دوربین بالا استفاده کنید، اما با این حال بهتر است تا از دوربین‌های مخصوص عکاسی استفاده کنید. اگر قصد انجام عکاسی صنعتی یا عکاسی تبلیغاتی را دارید، چه در منزل و چه در آتلیه‌های حرفه‌ای؛ نیاز به تجهیزاتی دارید که به شما در این مسیر یاری می‌رسانند. این تجهیزات شامل موارد زیر هستند:

  • فلاش استودیویی 
  • دوربین عکاسی
  • خیمه عکاسی
  • لنز حرفه‌ای 
  • لایت باکس
  • سه پایه نور
  • نور سنج
  • رفلکتور

آموزش عکاسی صنعتی

از اهداف عکاسی صنعتی متقاعد سازی مشتری برای تهیه و استفاده از محصولات و خدمات است. لازم است که شما در حرفه خود با استفاده از عکاسی صنعتی به صورت خلاقانه و موثر، نظر مثبت مشتریان خود را جلب کنید. به این منظور شما نیاز به شخصی دارید که بتواند با شناختی که از بازار های موجود دارد، تجربه و دانش خود در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی؛ شما را به هدف مورد نظرتان برساند.