00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
 • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش زبان برنامه نویسی AWK

دوره‌های رایگان
2 جلسه
88٪ (18 رای)

منظور از آموزش زبان برنامه نویسی AWK چیست؟

تصور کنید قصد تحلیل و پردازش یک فایل متنی را دارید. این فایل متنی می‌تواند چند ستون و چندهزار سطر داشته باشد. انجام عملیات‌های مختلف مانند عملیات‌های ریاضی، متنی، زمانی و بیتی همراه با بررسی شروط مختلف روی این حجم از اطلاعات و داده‌ها کار بسیار دشواری است.

زبان برنامه نویسی AWK یکی از برجسته‌ترین ابزارهای پردازش متن در GNU/ Linux محسوب می‌شود. این ابزار بسیار قدرتمند است و در عین حال از یک زبان برنامه‌نویسی ساده برای پردازش استفاده می‌کند. این زبان می‌تواند کارهای پیچیده پردازش متن را به وسیله چند خط کد ساده حل کند.

AWK یک زبان برنامه‌نویسی تفسیرشده است که تنها برای پردازش متن طراحی شده است. نام این زبان از ابتدای نام خانوادگی نویسندگان آن گرفته شده است. ورژن AWK توسط بنیاد نرم‌افزار آزاد (FSF) نوشته و نگهداری شده و توسط GNU/ Linux توزیع می‌شود. در هر حال از این زبان به عنوان GNU AWK معمولا یاد می‌شود.

انواع AWK عبارتند از:

 • AWK – AWK اصلی از آزمایشگاه AT & T
 • NAWK – نسخه جدیدتر و بهبودیافته AWK از آزمایشگاه AT & T
 • GAWK – این نسخه GNU AKW است. تمام توزیع‌های GNU/ Linux نسخه GAWK را ارسال می‌کنند. این نسخه با AWK و NAWK کاملا سازگار است.
 • برای تبدیل شدن به برنامه‌نویس خبره AWK باید جریانات داخلی این زبان را بشناسید. AWK یک گردش کار بسیار ساده دارد؛ خواندن، اجرا کردن و تکرار.
 • AWK یک خط از استریم ورودی را می‌خواند و آن را در حافظه ذخیره می‌کند. در این دوره به شما آموزش می‌دهیم که چگونه انواع ورودی‌ها مانند پایپ یا فایل را به عنوان ورودی به این زبان بدهید.
 • تمام دستورات AWK به ترتیب در ورودی اعمال می‌شوند. به‌طور پیش‌فرض AWK دستورات را در هر خط اجرا می‌کند. در این دوره یاد می‌گیرید که چگونه با کمک پترن‌ها آن‌ها را محدود کنید.
 • این روند تا زمانی که فایل به انتها برسد، تکرار می‌شود.

ساختار برنامه نویسی AWK از سه بلوک BEGIN، Body و END تشکیل می‌شود. در طول دوره با این بلوک‌ها و نحوه ساخت آن‌ها آشنا می‌شوید.

AWK در مدیریت عبارات با قاعده هم بسیار قدرتمند و کارآمد عمل می‌کند. بعضی از کارهای پیچیده را می‌توانید با استفاده از عبارات با قاعده ساده، به راحتی انجام دهید. هر متخصص خط فرمان از قدرت regular expression آگاه است. در این دوره می‌توانید با انجام مثال‌هایی به نحوه استفاده از این عبارات در AWK به خوبی فرا بگیرید.

AWK دارای آرایه‌های انجمنی است. یکی از بهترین چیزهایی که در مورد آرایه‌های AWK وجود دارد، این است که لازم نیست شاخص‌ها به ترتیب باشند. می‌توانید از رشته یا عدد هم به عنوان ایندکس آرایه استفاده کنید. همچنین نیازی به اعلام اندازه آرایه از قبل نیست. چرا که آرایه‌ها می‌توانند در زمان اجرا گسترش یافته یا حتی کوچک‌تر شوند. آرایه‌ها عضو جدایی‌ناپذیر زبان‌های برنامه‌نویسی هستند؛ در این دوره به بررسی آرایه‌ها و کار با آن‌ها هم می‌پردازیم.

مانند تمام زبان‌های برنامه‌نویسی، AWK عبارات شرطی را برای کنترل جریان برنامه ارائه می‌دهد. عبارات شرطی در تحلیل متن‌ها می‌توانند بسیار پرکاربرد باشند؛ در این دوره می‌توانید با جمله‌های شرطی هم بیشتر آشنا شوید.

در این دوره حلقه‌های AWK با مثال‌های مناسب توضیح داده می‌شود. حلقه‌ها برای اجرای مجموعه‌ای از اقدامات به صورت تکراری استفاده می‌شوند. همانطور که می‌دانید اجرای حلقه تا زمانی که شرط حلقه برقرار باشد، ادامه خواهد داشت.

زبان برنامه نویسی AWK توابع متعدد زیادی را در خود جای داده است. این توابع همواره در دسترس برنامه‌نویسان قرار دارند. تعریف تابع یک کلید اصلی تابع، نام تابع، نام آرگومان‌ها و بدنه تابع را شامل می‌شود. Arithmetic، String، Time، Bit manipulation و غیره از جمله توابعی هستند که در AWK تعریف شده‌اند. توابع بلوک‌های اساسی برنامه هستند. AWK حتی به شما اجازه می‌دهد که توابع خود را تعریف کنید. یک برنامه بزرگ را می‌توان به توابع تقسیم کرد. هر تابع را می‌توانید به صورت مستقل بنویسید و آزمایش کنید. در این صورت می‌توانید به طور مجدد از کدهای نوشته شده استفاده کنید.

داده‌ها را می‌توانید هم روی جریان خروجی استاندارد نمایش دهید و هم آن‌ها را به یک فایل هدایت کنید. تغییر مسیر در AWK دقیقا مانند تغییر مسیر در دستورات shell است. بنابراین اگر با اسکریپت‌نویسی پوسته آشنایی داشته باشید، به راحتی می‌توانید آموزش AWK را فرا بگیرید.

 • هدف از یادگیری زبان AWK چیست؟

کارهای زیادی را می‌توان با AWK انجام داد. به عنوان مثال پس از یادگیری زبان برنامه نویسی AWK می‌توانید وظایف زیر را انجام دهید:

 •  پردازش متن
 •  گزارش‌های متنی قالب‌بندی شده
 •  انجام عملیات حسابی
 •  انجام عملیات رشته‌ای
 •  و...

در دوره آموزش زبان برنامه نویسی AWK می‌توانید در ابتدا با محیط آن آشنا شوید. در لابه‌لای آموزش سینتکس، متغیرها، عملگرها، آرایه‌ها، حلقه‌ها و توابع استفاده شده در AWK را فرا می‌گیرید.

 

سرفصل‌های دوره آموزش زبان برنامه نویسی AWK

استاد دوره
وحید نائینی وحید نائینی

وحید نائینی فارغ‌التحصیل مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی اصفهان و تربیت مدرس است. پروژه آکادمیک و دانشجویی وحید شبیه‌سازی شکست استخوان بوده، ولی از آخرین شغل مرتبط با رشته‌اش، یعنی تدریس در دانشگاه آزاد، ‌چند سالی گذشته است. ایشان کار خود را در برنامه‌نویسی با پردازش تصاویر شروع کرد و در حال حاضر برنامه نویس بک اند است و از سال 1394 سابقهٔ تدریس ۳۰ دوره برنامه‌نویسی پایتون را در مجتمع فنی دارد. ایشان مسلط به زبان‌های برنامه‌نویسی و ابزارهایی مثل C++، Python، Docker، SQL، Git و غیره است. نکته جالب توجه درباره وحید این است که او به زبان‌های غیر برنامه‌نویسی هم علاقه زیادی دارد و با زبان‌های روسی و اسپرانتو هم آشنایی دارد.

درباره برگزارکننده
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

نظرات  (4 نظر)

مهدی
09:53 - 1400/04/21
کاربر‌ سایت
ممنون از استاد محترم درس. برایشان آرزوی سلامتی و برکت دارم. دوره فوق العاده ای بود
کاربر مکتب‌خونه
02:52 - 1400/03/30
کاربر‌ سایت
سلام. توضیحات و همه چیز عالیه. امیداورم سراغ bash script هم برید.
محمد مهدی
11:45 - 1400/03/18
کاربر‌ سایت
alii bod mamnoon
محمد
19:02 - 1399/12/07
کاربر‌ سایت
kheili khob bod... vaghan niaz dashtam be in dore.hich darki az awk nadashtam vali in dore kheili komakam kard . khaste nabashi refigh

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

اطلاعات بیشتر

دوره آموزش رایگان AWK مناسب چه کسانی است؟

آموزش رایگان AWK برای توسعه دهندگان سیستم، مدیران سیستم یا هر شخصی که تمایل به یادگیری نحوه پردازش متن و استخراج داده‌ها در محیطی مانند یونیکس را دارد، مفید خواهد بود.

بعد از فراگیری دوره آموزش AWK جه مهارت‌هایی کسب خواهید کرد؟

 • آشنایی کامل با زبان برنامه نویسی AWK
 • کار کردن با آرایه‌ها، توابع، حلقه‌ها، دستورات شرطی و غیره
 • انجام عملیات‌های مختلف مانند عملیات‌های ریاضی، متنی، زمانی و بیتی.
 • آموزش زبان برنامه نویسی AWK

برای آموزش زبان برنامه‌نویسی AWK بهتر است درک اولیه‌ای از سیستم عامل GNU/ linux و اسکریپت نویسی پوسته داشته باشید.

اگر با تحلیل متن سروکار دارید و تا حدودی با سیستم عامل GNU/ linux آشنایی دارید، از دوره آموزش رایگان AWK می‌توانید نهایت استفاده را ببرید.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟