یا
مکتب‌خونه

پردازش و تحليل تصاوير ماهواره با ENVI

دوره‌های مکتب‌پلاس
30 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

نرم‌افزارهای متعددی جهت تجزيه و تحليل‌ها در علم سنجش از دور برای دستیابی به کاربردهای گفته شده وجود دارد که يکی از آن‌ها ENVI است. به معنی محيطی برای متصورسازی تصاوير می‌باشد. در اين نرم‌افزار مشاهده‌ی اطلاعات به صورت کامل و جامع، همچنين آناليز و پردازش تصاوير در ابعاد و اندازه‌های مختلف به نحو کاملا کاربرپسندی ارایه می‌شود. ENVI در IDL (زبان تعاملی) نوشته شده است. زبان برنامه‌نويسی ساختار يافته‌ی قدرتمندی که پردازش يکپارچه تصوير را ارائه می‌دهد. انعطاف‌پذيری اين نرم‌افزار به قابليت‌های برنامه‌نويسی بسيار وابسته است. نرم‌افزار ENVI نرم‌افزار ايده‌آل برای متصورسازی، تجزيه و تحليل، ارائه و نمايش انواع مختلف تصاوير رقومی می‌باشد. اين نرم‌افزار بسته‌ی پردازش تصوير کاملی است که شامل ابزارهای تصحيح اتمسفری، تصحيح هندسی، تجزيه و تحليل تصاوير راداری، برخی قابليت‌های سيستم اطلاعات جغرافيا برداری و رستری، پشتيبانی از تصاوير با فرمت‌های مختلف و ... می‌باشد. اين نرم‌افزار تنها نرم‌افزار پردازش تصوير با قابليت ترکيبی روش‌های فايل مبنا و باند مبنا می‌باشد.

دوره آموزشی پردازش و تحليل تصاوير ماهواره با ENVI جز دوره‌های مقدماتی و پيشرفته محسوب می‌شود. که در ابتدا برخی از مطالب و بخش‌ها برای تسلط بر محيط، نقش مهمی در انجام موفقيت‌آميز بودن پردازش و تحليل ايفا می‌کنند. در اين دوره هدف تسلط بر نرم‌افزارها و روش‌های پردازش و تحليل می‌باشد. در ادامه دوره به بحث‌های طبقه‌بندی، شاخص‌های پوشش گياهی، محاسبات باندی و ارتباط با محيط‌های سيستم اطلاعات جغرافيا پرداخته شده است. در طراحی مطالب و بخش‌ها سعی بر رعايت اين نکته، که دوره بهينه به لحاظ جامع بودن و مدت زمان آموزش، ارائه شود.

مدرس دوره
سجاد محمدیان

سجاد محمديان هاور دانش‌آموخته کارشناسی ارشد جغرافيا و برنامه‌ريزی روستايی و گرايش برنامه‌ريزی کالبدی از دانشگاه شهيد بهشتی است. او به مشاوره سامانه‌های اطلاعات جغرافيا(مکانی) علاقه‌مند بوده و تاکنون پروژه‌های مختلف GIS را در کشور پياده‌سازی کرده است و همچنين در طراحی استارتاپ‌های مکانی نقش دارند. به سامانه‌های اطلاعات جغرافيايی تحت وب (Web GIS) علاقه خاصی دارد و با نرم‌افزارهای سنجش از دور و پردازش تصاوير ماهواره‌ای آشنا است. وی همچنين در برنامه‌نويسی سامانه‌های مکانی و تحت وب به زبان پايتون و سی شارپ نيز تجارب فراوانی دارد و از الگوريتم‌های جديد در بحث سامانه اطلاعات جغرافيا نيز در برنامه‌های خود استفاده می‌کند.

پیش‌نیاز‌ها

دوره ENVI به گونه‌ای سرفصل آن طراحی شده که تمام پيش‌نيازها را آموزش می‌دهد و نيازی به هيچ‌گونه پيش‌نياز نمی‌باشد. دوره ENVI برای تمامی کسانی که علاقه به يادگيری و تدريس ENVI دارند کاربردی و مفيد خواهد بود. همچنين اين آموزش اکثر مباحث موجود در سرفصل‌های درسی دانشگاهی رشته‌های مختلف مرتبط با سنجش از دور را پوشش می‌دهد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
6

پروژه نهایی

1 جلسه    40/100 نمره