آموزش رایگان انتقال حرارت

poster
پیش‌نمایش دوره

درس «انتقال حرارت استاد دکتر محمدرضا مراد» در نیم‌سال دوم سال تحصیلی 99-98، در دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف ارائه شده‌است. علم انتقال گرما یا انتقال حرارت به تحلیل آهنگ انتقال گرما در سیستم ... ادامه

مدرس دوره:
4.1 (17 رای)
 رایگان

پیش‌نیاز‌ها

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان انتقال حرارت

انتقال حرارت
  جلسه اول: معرفی روش‌های مختلف انتقال حرارت
مشاهده
"25:46  
  جلسه دوم: مقدمه‌ای بر انتقال حرارت هدایت
مشاهده
"29:58  
  جلسه سوم: مقاومت حرارتی و مقاومت تماس
مشاهده
"13:01  
  جلسه چهارم: مختصات استوانه‌ای و کروی
مشاهده
"19:28  
  جلسه پنجم: تولید حرارت در دیواره
مشاهده
"20:12  
  جلسه ششم: سطوح گسترش یافته - بخش اول
مشاهده
"31:11  
  جلسه هفتم: سطوح گسترش یافته - بخش دوم
مشاهده
"21:59  
  جلسه هشتم: سطوح گسترش یافته - بخش سوم
مشاهده
"30:22  
  جلسه نهم: انتقال حرارت هدایت دوبعدی
مشاهده
"41:52  
  جلسه دهم: انتقال حرارت گذرا (بخش اول)
مشاهده
"35:40  
  جلسه یازدهم: انتقال حرارت گذرا (بخش دوم)
مشاهده
"30:46  
  جلسه دوازدهم: انتقال حرارت گذرا (بخش سوم)
مشاهده
"29:48  
  جلسه سیزدهم: انتقال حرارت گذرا (بخش چهارم)
مشاهده
"46:11  
  جلسه چهاردهم: انتقال حرارت جا‌به‌جایی جریان خارجی (بخش اول)
مشاهده
"45:40  
  جلسه پانزدهم: انتقال حرارت جابه‌جایی جریان خارجی (بخش دوم)
مشاهده
"39:26  
  جلسه شانزدهم: انتقال حرارت جابه‌جایی جریان خارجی (بخش سوم)
مشاهده
"31:44  
  جلسه هفدهم: انتقال حرارت جابه‌جایی جریان خارجی (بخش چهارم)
مشاهده
"38:55  
  جلسه هجدهم: انتقال حرارت جابه‌جایی جریان خارجی (بخش پنجم)
مشاهده
"38:38  
  جلسه نوزدهم: انتقال حرارت جابه‌جایی جریان داخلی (بخش اول)
مشاهده
"48:09  
  جلسه بیستم: انتقال حرارت جابه‌جایی جریان داخلی (بخش دوم)
مشاهده
"37:41  
  جلسه بیست و یکم: انتقال حرارت جابه‌جایی جریان داخلی (بخش سوم)
مشاهده
"24:35  

درباره دوره

درس «انتقال حرارت استاد دکتر محمدرضا مراد» در نیم‌سال دوم سال تحصیلی 99-98، در دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف ارائه شده‌است.

 

علم انتقال گرما یا انتقال حرارت به تحلیل آهنگ انتقال گرما در سیستم می‌پردازد. این علم ازاین‌جهت با ترمودینامیک متفاوت است که در آن از شارش حرارت و ارتباط آن با دما، زمان و مکان صحبت خواهد شد. در ترمودینامیک محاسبه تغییرات دما با زمان و ارتباط شارش حرارت با دما هدف نیست بلکه از حرارت به‌عنوان ورودی و خروجی‌های یک سیستم در تحلیل قوانین کلی ترمودینامیکی استفاده می‌شود. انتقال انرژی از طریق شارش گرما ازآنجاکه به یک کمیت قابل اندازه‌گیری به نام دما ارتباط دارد، دارای مفهوم فیزیکی است.

گرما نوعی انرژی است که به علت اختلاف دما بین دو سیستم، از یکی به دیگری منتقل می‌شود و می‌تواند از مرز یک سیستم عبور کند. دما معیاری است برای تعیین میزان گرمی یا سردی یک جسم. سامانه یا سیستم مجموعه یا گروهی از اشیاء مرتبط یا غیرمرتبط است که هدف یا اهدافی خاص را دنبال می‌کنند، به‌گونه‌ای که واحدی پیچیده را تشکیل دهند. یک سامانه معمولاً دربرگیرنده بخش‌ها و عناصری است که به‌هم‌پیوسته شده‌اند تا جریان و روند داده‌ها، ماده یا انرژی را آسان‌تر سازند. یک سامانه معمولاً واحدهایی دارای برهم‌کنش دارد که برای آن‌ها می‌توان الگوهای ریاضی تشکیل داد. شرط انتقال حرارت اختلاف دما است. اگر دو سیستم در حال ارتباط با یکدیگر هم‌دما نباشند، گرما از ناحیه پر دما (گرم) به ناحیه کم دما (سرد) جریان می‌یابد و این جریان تا زمانی ادامه می‌یابد که دو سیستم هم‌دما شوند. چون گرما به دلیل وجودِ گرادیان دمایی شارش می‌یابد، دانستن توزیع دما ضروری است؛ بنابراین در این درس توزیع دمای مکانی در جسم و محاسبه آن حائز اهمیت است. همچنین اگر توزیع دما با زمان متغیر باشد دانستن این تغییر نیز در این درس حائز اهمیت و مورد هدف است.

در علوم مهندسی، جابه‌جایی گرما شامل فرآیندهای رسانش گرمایی، تابش گرمایی، همرفت یا جابه‌جایی می‌شود و اغلب بیش از یکی از این فرآیندها در حال رخ‌دادن است. در انتقال گرمای رسانشی، رسانش گرما حالتی از جابه‌جایی انرژی، درون یا بین بدنه اجسام از طریق ذرات تشکیل‌دهنده جسم است. رسانش در همه شکل‌های ماده صورت می‌گیرد، یعنی در جامدها، مایع‌ها، گازها و پلاسماها. در رسانش، بر خلاف همرفت و تابش گرمایی، گرما از درون خود جسم شارش می‌یابد. در انتقال حرارت همرفت حرکت جمعی ذرات یک سیال و یا همان سرعت سیال باعث انتقال گرما بین سیال و یک سطح می‌شود. در انتقال حرارت تابش یا تشعشع نیز امواج الکترومغناطیس بین دو سطح باعث انتقال حرارت بین آن دو سطح می‌شود. انتقال گرمای رسانشی و جابه‌جایی نیازمند گرادیان دما در ماده است. اما انتقال گرمای تشعشعی به محیط مادی نیاز ندارد. تشعشع فرایند بسیار مهمی است و از نظر فیزیکی یکی از جالب‌ترین نوع انتقال گرماست. بسیاری از فرایندهای گرمایش، سرمایش، خشک‌کردن، احتراق سوخت‌های فسیلی و تابش خورشید با تشعشع سروکار دارند.

 

درس انتقال حرارت در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارائه می‌شود و پیش‌نیازهای این درس عبارتند از ریاضیات مهندسی و ترمودینامیک.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher محمدرضا مراد

محمدرضا مراد، دانشیار دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف

 

تحصیلات

دکتری مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف 1383

کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف 1377

کارشناسی مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف 1375

 

زمینه‌های تحقیقاتی: جریان‌های چند فازی، ترمودینامیک و انتقال حرارت کاربردی

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
محدثه رجائی راد 1403-01-10
بیان کامل و خوبی دارن و جاهایی که در حوصله بحث نیست رو به خوبی سرنخ میدن که اگر کسی نیاز داشت بیشتر مطالعه کنه. به نظرم استفاده از اسلاید های انگلیسی اتفاقا خیلی خوبه که با اصطلاحات انگلیسی هم آشنا باشیم و بتونیم به جاش ازشون استفاده کنیم. تنها مشکلی که هست اینه که خیلی صدای ویدیوها کمه و باید صدای سیستم رو خیییلییی زیاد کرد و با دقت گوش کرد. باتشکر از آقای دکتر مراد و همچنین تیم خوب مکتبخونه
مهیار عوض پور 1402-09-22
با سلام و احترام، اول از همه از فراهم آوردن چنین سایت عالی و واقعا موثر در راستای آموزش جامع و همه جانبه از شما سروران گرامی نهایت سپاس و قدردانی را دارم. درس انتقال حرارت 1 واقعا یکی از دروس موثر و کمی سخت هست که در اکثر دانشگاه ها مفاهیم و کاربردها در مقطع کارشناسی به خوبی تفصیل نمیشود، ولی در دوره تدوین شده توسط جناب آقای دکتر محمدرضا مراد، این کاستی ها تا حد ایده آلی برطرف شده است و به نظرم موارد مورد نیاز به خوبی توضیح داده شده اند. برای بنده که دانشجوی تحصیلات تکمیلی دکتری در رشته مهندسی مکانیک-تبدیل انرژی دانشگاه صنعتی سهند تبریز هستم و بعد از یک ماه آزمون جامع خواهم داد واقعا موثر هست. من از زحمات این استاد ارجمند سپاسگذارم. با تشکر
1402-09-20
با سلام تشکر بابت دوره عالی ولی خب جزوه خود استاد یعنی منظور جزوه ای که استاد در دوره تدریس می کنند رو از کجا تهیه کنیم خود سایت بارگذاری نکرده؟؟
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ در صورت وجود و ارائه فایل مورد نیاز توسط استاد، در دوره بارگذاری شده است در غیر این صورت فایلی ارائه نشده است.
محسن جهان بخش آبکناری 1402-07-13
اگر قصد دیدن این دوره را دارید، حتما قبلش دوره انتقال حرارت دکتر بهرنگ سجادی رو مشاهده بفرمایید. در این صورت، با دیدن دوره دکتر مراد، دوره و مرور خوبی برایتان خواهد بود و به مباحث مطرح شده تسلط بیشتری پیدا می کنید.
عایشه امیری 1401-08-05
توضیحات عالیه
1401-06-18
سلام من خیلی راضی بودم، استاد مراد مفاهیم را خیلی عالی بیان کردن، با اینکه دوره مجازی بود چیزی کم نگذاشتند
1401-04-23
بسیار عالی، توصیه میکنم حتی اگر انتقال حرارتو پاس کرده این بازم این دوره رو ببینید ، خیلی ساده و روان طبق کتاب میره جلو عالیه، تشکر از استاد عزیز و عوامل مکتب خونه
1400-12-06
دوستان قسمت های تششع تو یه دوره جداگانه ارائه شده . https://maktabkhooneh.org/course/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84-%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%AA%D8%B4%D8%B9%D8%B4%D8%B9-mk680/
1399-09-01
دوره خوبیه ولی ناقصه، قسمت های بعدیش رو هم لطفا پیگیری کنید با تشکر
1399-08-27
دوره بسیار خوبیه ولی جلسات کامل نیست از تیم خوب مکتب خونه خواهش میکنم که در صورت امکان مابقی جلسات رو هم قرار بدن با تشکر
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ تمامی فایل ها و ویدئوهایی که درا ختیار مکتب خونه قرار گرفته روی سایت آپلود شده است.
1401-04-29
توضیحات گیج کننده و غیر قابل فهم
1400-12-12
واقعاً چرا باید جزوه انگلیسی استفاده کرد اصلا مفهوم رو خوب نمی رسونه

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.
صفحات پربازدید